HADİM BELEDİYESİ|HADİM|KONYA

HUDER HADİM`DE HUKUK KAMPI DÜZENLEDİ

 HUDER HADİM‘DE HUKUK KAMPI DÜZENLEDİ

 

Konya‘da faaliyet gösteren Hukuki Araştırmalar Derneği‘ne üye öğrenciler, "Hadimi Hukuk Mektebi" projesi kapsamında Hadim`de Hukuk kampı gerçekleştirdi.

Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) Konya Şube Başkanı Av. Mustafa Yıldız, Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu ve Konya‘da eğitim gören Hukuk Fakültesi öğrencileri Hadim`de "Hadimi Hukuk Mektebi" projesi kapsamında hukuk kampı düzenledi.

Yıldız, düzenledikleri kampta Hadim Merkezin, Yer Köprü Şelalesini, Hadimi Türbesi ve Tarihi Hadimi Kütüphanesini gezdiklerini söyledi.

Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER)`nin Türkiye çapında faaliyet gösteren yaklaşık 70 ilde şube ve temsilciliği bulunan bir dernek olduğunu belirten Yıldız, yaklaşık 23 yıldır Konya`da Hukuk Fakültesi Öğrencileri, avukat ve hakimlere yönelik mesleki faaliyetler yürüten bir dernek olduğunu söyledi.

Yıldız, şunları kaydetti:
"Hukuk Fakültesi öğrencileriyle beraber geçen sene başladığımız Gençlik ve Spor Bakanlığı`nın da desteklemiş olduğu Hadimi Hukuk Mektebi projemiz var. Bu projenin ikinci ayağı kapsamında iki günlük bir programla Taşkent ve Hadim ilçelerindeydik. Projeye katılan öğrenciler Konya`da Hukuk Fakültesini kazanmış olan Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Karatay Üniversitesi`nin değişik sınıflarından öğrencilerdir. Bu vesileyle Hadim ile Taşkent`in doğa ve kültürel güzelliklerini öğrencilere tanıtmak için buraya geldik. Projemizin ikinci döneminde İslam Hukuku ve Mecelle, Avukatlık ve Hukukun Önderleri isimli 200 saatlik bir ders programı uygulanacak. Projemizin Hadimi ismini alması ve özellikle Hadim`i seçmemizin sebebi ise 1700`lü yıllarda Hz. Hadimi burada bir medrese, üniversite kurmuş ve bu üniversiteden dünyanın her tarafına hakimler, müftüler göndermiştir. Bu dönemde çok kaliteli bir nokta yakalanmış. Öğrencilerimiz bu kaynaklarına döndüğü zaman biz de kendi özümüze döneceğiz, kendi hukukumuzu, islamın kaynaklarıyla beslenen hukuku öğreneceğiz." 
Yıldız, son dönemde ülkemizde yaşanan sıkıntıların en büyük sebebinin temel kaynaklardan öğrenemeyip kulaktan dolmalarla bu dinin öğrenilmiş olduğunu sözlerine ekledi.

HUDER üyeleri Tarihi Hadimi Kütüphanesinde Hadim Müftüsü Ahmet Demirel`in verdiği Hz. Hadimi‘nin Hayatı ve Eserleri konulu ‘Berika Sohbetine` katıldı.

 

www.hadim.bel.tr

YAYINLAR Kitaplar

BELEDİYELERİN SINIRLARI

TÜRKİYE`DE ULUSAL VE YEREL PLANLAMA İLİŞKİLERİ: MERSİN İLİ ÖRNEĞİ

YEREL YÖNETİMLER İÇİN MAL ALIMI İHALELERİ KILAVUZU

Tüm Yayınlar
TODAİE (Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü) Yerel Yönetimler Merkezi
85. Cadde Yücetepe 06100, ÇANKAYA / ANKARA
"YerelNET - Yerel Yönetimler Portalı" Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) Yerel Yönetimler Merkezi'ne aittir. YerelNET'in içeriğini oluşturan bilgiler, uzmanların katkılarıyla hazırlanmıştır. Uzmanlar tarafından hazırlanan içeriğin hukuki sorumluluğu tümüyle yazarlarına aittir. İlgili içeriğe istinaden idari ve mali sorumluluk gerektiren iş ve işlemlerin yapılması idarelerin kendi sorumluluğu altındadır. YerelNET'de yayımlanan veritabanının içerikleri, ilgili Kamu Kurumları tarafından sağlanmış ve Merkez tarafından güncelleştirilmiştir / güncelleştirilmektedir. Tüm Veritabanları 5.000'e yakın içerik sağlayıcı kullanıcımız tarafından güncel tutulmaktadır. İçerik sağlayıcı kullanıcılar tarafından (Belediye, İl Özel İdare, İlçe ve Birlik) girilen her türlü bilginin hukuki ve cezai sorumluk kendilerine ait olup TODAİE'ye sorumluluk hiçbir şekilde atfedilemez. Yoğun bir emek ve uzmanlık ürünü olan YerelNET'teki tüm bilgi ve materyal, ilgili yasaların koruması altındadır. YerelNET'e ait her türlü yazılım kodu, veritabanı içeriği ve görsel materyal kesinlikle kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayınlanamaz ve başka bir bilgisayara yüklenemez. TODAİE Yerel Yönetimler Merkezi, YerelNET içeriğinin kullanımı ile ilgili fikri ya da başka haklarını çiğneyen veya uygulanabilir diğer yasalara aykırı kullanım durumlarına karşı hukuki yollara başvurma hakkını saklı tutar. Yalnızca, ticari olmayan amaçlar için kaynak gösterilerek kullanılabilir. Bu tip kullanımımlarda bilgilerin güvenilirliği ve doğruluğu kaynak gösterilmesine karşın YerelNET'in yükümlülüğünde değildir. TODAİE - Yerel Yönetimler Merkezi her türlü sorumluluğu reddeder.

YerelNET - Yerel Yönetimler Portalı

Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü'nün bir hizmetidir.