YENİMAHALLE BELEDİYESİ|YENİMAHALLE|ANKARA

HZ. MEVLANA YENİMAHALLE’DE ANILDI

 Yenimahalle Belediyesi, Uluslararası Ticaret, Eğitim ve Sağlık Konfederasyonu UTESKON`un Kültür ve Turizm Bakanlığı`nın katkılarıyla düzenlediği Mevlana`nın 743`üncü Vuslat yıldönümüne ev sahipliği yaptı.

Mevlana`nın 743`üncü Vuslat Yıldönümü Kutlandı

Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi`nde gerçekleşen sema gösterisi, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu tarafından gerçekleştirildi.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve UTESKON Başkanı Sebahattin Uludağ`ın ev sahipliğini yaptığı geceye, Letonya Büyükelçisi Peterıs Karlıs Elferts, Hindistan Büyükelçisi Rahul Kulshreshth, Bruneı Darussalam Büyükelçisi Mohd Sahrip Othman, KKTC Büyükelçiliği yetkilileri, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ahmet Meşe, Yenimahalle Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Kartal, Başkan Yardımcıları Erhan Aras, Başar Bal, Yaşar Neslihanoğlu da katıldı.

"Mevlana insanlığa büyük bir eğitmen ve öğretmen olmuştur"

Hz. Mevlana‘nın 13‘üncü yüzyıldan itibaren eserleriyle mana aleminden nurlar sunduğunu ve her konuda bütün insanlığa büyük bir eğitmen ve öğretmen olduğunu söyleyen Yaşar, Mevlana`nın sadece bireysel kurtuluşu değil birlik ve beraberliği, kardeşliği, karşılıklı hoşgörüyü öğretilerinin temeline koyduğunu söyledi. Yaşar, "Mevlana bin yıllar öncesinden insanlığa  "Gel, ne olursan ol gel" diye seslenmeye devam etmektedir. Bu nedenle Hazreti Mevlana`nın öğretileri,  tüm dünyanın ilgisini çekmektedir. Bugün hala başta İslam dünyası olmak üzere tüm dünyada yaşanan acılar, savaşlar, sen, ben kavgası, hoşgörüsüzlük devam etmektedir. Ne mutlu ki Hz. Mevlana bize nasip olmuştur. İslam`ı bugün Ortadoğu`da Müslüman kanı akıtan, kafa kesenler ile özdeş sananlarına karşı Mevlana`mız var. İslam`ı,  yobazlık, gericilik, şiddet dini olarak sunmak isteyenlere Mevlana  ile  savunma yapabiliyoruz" diye konuştu.

Sema gösterisi büyüledi

 

UTESKON Başkanı Sebahattin Uludağ ise "Vuslatın 743`üncü yıl dönümünde insanlığın gönüllerine Hz. Mevlana‘nın şahsında yeniden huzur, güven, barış ve adalet iksirinin akmasını diliyorum" diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu "Sema Gösterisi" sahne aldı. Semazenler ve Sazendelerin gösterisi vatandaşlardan büyük beğeni topladı. Katılımcıların yoğun ilgisiyle izlenen sema gösterisinden sonra Kuran-ı Kerim tilaveti sona erdi.

YAYINLAR Kitaplar

BELEDİYELERİN SINIRLARI

TÜRKİYE`DE ULUSAL VE YEREL PLANLAMA İLİŞKİLERİ: MERSİN İLİ ÖRNEĞİ

YEREL YÖNETİMLER İÇİN MAL ALIMI İHALELERİ KILAVUZU

Tüm Yayınlar
TODAİE (Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü) Yerel Yönetimler Merkezi
85. Cadde Yücetepe 06100, ÇANKAYA / ANKARA
"YerelNET - Yerel Yönetimler Portalı" Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) Yerel Yönetimler Merkezi'ne aittir. YerelNET'in içeriğini oluşturan bilgiler, uzmanların katkılarıyla hazırlanmıştır. Uzmanlar tarafından hazırlanan içeriğin hukuki sorumluluğu tümüyle yazarlarına aittir. İlgili içeriğe istinaden idari ve mali sorumluluk gerektiren iş ve işlemlerin yapılması idarelerin kendi sorumluluğu altındadır. YerelNET'de yayımlanan veritabanının içerikleri, ilgili Kamu Kurumları tarafından sağlanmış ve Merkez tarafından güncelleştirilmiştir / güncelleştirilmektedir. Tüm Veritabanları 5.000'e yakın içerik sağlayıcı kullanıcımız tarafından güncel tutulmaktadır. İçerik sağlayıcı kullanıcılar tarafından (Belediye, İl Özel İdare, İlçe ve Birlik) girilen her türlü bilginin hukuki ve cezai sorumluk kendilerine ait olup TODAİE'ye sorumluluk hiçbir şekilde atfedilemez. Yoğun bir emek ve uzmanlık ürünü olan YerelNET'teki tüm bilgi ve materyal, ilgili yasaların koruması altındadır. YerelNET'e ait her türlü yazılım kodu, veritabanı içeriği ve görsel materyal kesinlikle kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayınlanamaz ve başka bir bilgisayara yüklenemez. TODAİE Yerel Yönetimler Merkezi, YerelNET içeriğinin kullanımı ile ilgili fikri ya da başka haklarını çiğneyen veya uygulanabilir diğer yasalara aykırı kullanım durumlarına karşı hukuki yollara başvurma hakkını saklı tutar. Yalnızca, ticari olmayan amaçlar için kaynak gösterilerek kullanılabilir. Bu tip kullanımımlarda bilgilerin güvenilirliği ve doğruluğu kaynak gösterilmesine karşın YerelNET'in yükümlülüğünde değildir. TODAİE - Yerel Yönetimler Merkezi her türlü sorumluluğu reddeder.

YerelNET - Yerel Yönetimler Portalı

Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü'nün bir hizmeti olup T.C. Kalkınma Bakanlığı tarafından finansal açıdan desteklenmektedir.