SİNCAN BELEDİYESİ|SİNCAN|ANKARA

SİNCAN BELEDİYESİ TÜRKÇE’YE SAHİP ÇIKIYOR

Sincan Belediyesi, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Türkçe`ye sahip çıkıyor. Güzel Türkçemizi korumak adına örnek bir işbirliğini hayata geçiren Sincan Belediyesi, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile "Dilimizi Koruyalım" projesi için protokol imzaladı. Proje ile sadeliğini yitiren Türkçe`yi korumak ve yabancı kültürlerin etkisinden arındırmak hedefleniyor. 

Sincan Belediyesi, tarihi çok eskilere dayanan ve dünyanın en büyük dillerinden biri olan Türkçe`ye sahip çıkmak adına Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile "Dilimizi Koruyalım" projesini başlattı. Ankara`nın 25 ilçesindeki tüm resmi ve özel okulların katılımıyla gerçekleşecek proje kapsamında, ilkokul öğrencileri kitap ayracı hazırlayacak, ortaokul öğrencileri mani yazacak, lise öğrencileri ise afiş tasarlayacak. Yarışmaya katılan okullar 2017 yılının Ocak ayı itibariyle eserlerini İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine teslim edebilecek. Son dönemlerde yozlaşan ve sadeliğini yitiren Türkçe`nin korunmasının ve yabancı kültürlerden arındırılmasının hedeflendiği projede dereceye giren birinci, ikinci ve üçüncü olmak üzere toplam dokuz öğrenci Sincan`da gerçekleştirilecek törenle Sincan Belediyesince ödüllendirilecek. 

Türkçenin korunup, geliştirilmesine katkıda bulunmak için önemli bir işbirliğine imza attıklarını belirten Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, özellikle çocuklarda ve gençlerde bu bilincin oluşturulacak olmasının mutluluğunu yaşadığını ifade etti. "Türkçemizi diğer dillerin etkisinden kurtarıp, geliştirmek için herkesin sorumluluğu var" diyen Başkan Tuna, "Biz de bu sorumluluğun bilinciyle İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle güzel bir işbirliği gerçekleştirdik. Biliyoruz ki bir milleti millet yapan en önemli değerdir dil. Türkçemiz yeryüzünde konuşulan en zengin, en köklü diller arasında yer almaktadır. Türkçe`nin, korunması ve geliştirilmesinin yanı sıra, gelecek kuşaklara anlamlı bir miras olarak aktarılabilmesi de büyük önem taşıyor" dedi. 

Özellikle çocukların ve gençlerin bilinçlendirilmesi noktasında hayata geçirilen projelere büyük önem verdiğini belirten Başkan Tuna, "Dilimizi Koruyalım projesiyle de çocuklarımızda ve gençlerimizde günlük hayatta Türkçemizde var olan kelimeler yerine, yabancı kelimeleri kullanmaktan kaçınmamız gerektiği bilincini oluşturacağız. Yarışmada yer alacak tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze de ayrıca teşekkür ediyorum. Bu projenin içinde yer almaktan çok mutluyuz. El ele işbirliği içinde neler yapabileceğimizi bir kez daha gösteriyoruz" diye konuştu.

 

http://sincan.bel.tr/HaberDetay.aspx?HID=37300

YAYINLAR Kitaplar

BELEDİYELERİN SINIRLARI

TÜRKİYE`DE ULUSAL VE YEREL PLANLAMA İLİŞKİLERİ: MERSİN İLİ ÖRNEĞİ

YEREL YÖNETİMLER İÇİN MAL ALIMI İHALELERİ KILAVUZU

Tüm Yayınlar
TODAİE (Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü) Yerel Yönetimler Merkezi
85. Cadde Yücetepe 06100, ÇANKAYA / ANKARA
"YerelNET - Yerel Yönetimler Portalı" Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) Yerel Yönetimler Merkezi'ne aittir. YerelNET'in içeriğini oluşturan bilgiler, uzmanların katkılarıyla hazırlanmıştır. Uzmanlar tarafından hazırlanan içeriğin hukuki sorumluluğu tümüyle yazarlarına aittir. İlgili içeriğe istinaden idari ve mali sorumluluk gerektiren iş ve işlemlerin yapılması idarelerin kendi sorumluluğu altındadır. YerelNET'de yayımlanan veritabanının içerikleri, ilgili Kamu Kurumları tarafından sağlanmış ve Merkez tarafından güncelleştirilmiştir / güncelleştirilmektedir. Tüm Veritabanları 5.000'e yakın içerik sağlayıcı kullanıcımız tarafından güncel tutulmaktadır. İçerik sağlayıcı kullanıcılar tarafından (Belediye, İl Özel İdare, İlçe ve Birlik) girilen her türlü bilginin hukuki ve cezai sorumluk kendilerine ait olup TODAİE'ye sorumluluk hiçbir şekilde atfedilemez. Yoğun bir emek ve uzmanlık ürünü olan YerelNET'teki tüm bilgi ve materyal, ilgili yasaların koruması altındadır. YerelNET'e ait her türlü yazılım kodu, veritabanı içeriği ve görsel materyal kesinlikle kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayınlanamaz ve başka bir bilgisayara yüklenemez. TODAİE Yerel Yönetimler Merkezi, YerelNET içeriğinin kullanımı ile ilgili fikri ya da başka haklarını çiğneyen veya uygulanabilir diğer yasalara aykırı kullanım durumlarına karşı hukuki yollara başvurma hakkını saklı tutar. Yalnızca, ticari olmayan amaçlar için kaynak gösterilerek kullanılabilir. Bu tip kullanımımlarda bilgilerin güvenilirliği ve doğruluğu kaynak gösterilmesine karşın YerelNET'in yükümlülüğünde değildir. TODAİE - Yerel Yönetimler Merkezi her türlü sorumluluğu reddeder.

YerelNET - Yerel Yönetimler Portalı

Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü'nün bir hizmeti olup T.C. Kalkınma Bakanlığı tarafından finansal açıdan desteklenmektedir.