ETİMESGUT BELEDİYESİ|ETİMESGUT|ANKARA

ETİMESGUT BELEDİYESİ`NDEN MANEVİ DÜNYAMIZA 4 BÜYÜK ESER

 ETİMESGUT BELEDİYESİ‘NDEN MANEVİ DÜNYAMIZA 4 BÜYÜK ESER

Onlarca sosyal donatıyı hizmete açan Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, kentin manevi değerlerini de ihya etmek için kolları sıvadı. Belediye, örnek bir Müftülük Binası ile Etimesgut‘un manevi sahipleri Ahi Elvan, Ahi Emiryaman ve Ahi Mesud‘un mezarlarını dönemin mimari ve estetik özelliklerine göre yeniden yapmak için çalışma başlattı. 

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, ilçenin tarihinde önemli yere sahip değerli şahsiyetlere ait mezarları, onların şahsiyetlerine yakışır şekilde sanatsal anıt mezar olarak projelendirdiklerini söyledi.

Etimesgut‘a adını veren Ahimesut, Ahi Elvan ve Ahi Emir Yaman hazretlerine ait mezarların proje kapsamında yer aldığını kaydeden Demirel, "Anadolu‘yu bize yurt yapan, İslam‘ın bu coğrafyada yayılmasında önemli yere sahip bu değerli şahsiyetler, ilçemizin manevi değerleri, asıl sahipleridirler. Gerekli tarihi araştırmaları yaptırdık. Mevcut mezarlarını tespit ettik. Onların yaşadığı dönemin mimari özelliklerini dikkate alarak proje çalışmasını tamamladık. İlçemize adını veren Ahi Mesud‘a ve Eryaman Köyiçi‘ndeki Emiryaman hazretlerine yakışır anıt mezar yapacağız. Ahi Elvan hazretlerinin mezarı Elvanköy olarak bilinen Elvan Mahallemiz‘deki camii içerisindedir. Camimizi ve mezarı döneminin mimari ve estetik özelliklerini taşıyacak şekilde yeniden yapıyoruz. Yeni nesillerin, ecdadını tanımalarını, Etimesgut‘un tarihini ve manevi değerlerini iyi öğrenmelerini amaçlıyoruz" dedi.

MÜFTÜLÜĞE MODERN BİNA

Başkan Demirel, Etimesgut Müftülüğü‘ne örnek bir müftülük binası yapacaklarını belirterek, "Ayyıldız Mahallesi‘ndeki, ilçemizin ve Ankara‘nın en büyük camilerinden birisi olan Tevhid Camii‘mizin yanındaki alana Müftülük binamızı inşa edeceğiz" dedi.

AHİ ELVAN CAMİİ

Etimesgut Belediyesi Selçuklu döneminde yaşayan ahi erenlerden olan ve mezarı Elvan Mahallesi‘nde bulunan Ahi Elvan‘a yakışır mezar ve yanına camii inşa ediyor. Orta Asya‘nın islam alimlerinden Yusuf Hemedani‘nin cami ve kabrinin benzeri olacak. Cami yapımına başlandı.

AHİ EMİRYAMAN

1071 yılında Eryaman bölgesine adını veren Anadolu erenlerinden Emiryaman hazretlerinin mezarı da ihya ediliyor. Emiryaman‘ın kabri, yaşadığı dönemin mimari ve estetik özelliklerini temsil edecek şekilde projelendirildi.

AHİ MESUD

Etimesgut‘a adını veren Ahi Mesud‘un Bağlıca Mahallesi‘nde bulunan mezarı da düzenleniyor. Mezarın bulunduğu alan yine dönemin mimari özellikleri dikkate alınarak projelendirildi.

ETİMESGUT MÜFTÜLÜK BİNASI

Etimesgut Müftülüğü‘ne eski Ankara evlerini hatırlatan içerisinde toplantı salonu, kurs odaları ve çalışma ofislerinin yer aldığı müftülük bina inşa ediliyor. Ayyıldız Mahallesi‘nde Tevhid Camii‘nin yanındaki alana yapılacak bina kısa sürede tamamlanarak Etimesgut Müftülüğü‘nün hizmetine verilecek. 

 

YAYINLAR Kitaplar

BELEDİYELERİN SINIRLARI

TÜRKİYE`DE ULUSAL VE YEREL PLANLAMA İLİŞKİLERİ: MERSİN İLİ ÖRNEĞİ

YEREL YÖNETİMLER İÇİN MAL ALIMI İHALELERİ KILAVUZU

Tüm Yayınlar
TODAİE (Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü) Yerel Yönetimler Merkezi
85. Cadde Yücetepe 06100, ÇANKAYA / ANKARA
"YerelNET - Yerel Yönetimler Portalı" Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) Yerel Yönetimler Merkezi'ne aittir. YerelNET'in içeriğini oluşturan bilgiler, uzmanların katkılarıyla hazırlanmıştır. Uzmanlar tarafından hazırlanan içeriğin hukuki sorumluluğu tümüyle yazarlarına aittir. İlgili içeriğe istinaden idari ve mali sorumluluk gerektiren iş ve işlemlerin yapılması idarelerin kendi sorumluluğu altındadır. YerelNET'de yayımlanan veritabanının içerikleri, ilgili Kamu Kurumları tarafından sağlanmış ve Merkez tarafından güncelleştirilmiştir / güncelleştirilmektedir. Tüm Veritabanları 5.000'e yakın içerik sağlayıcı kullanıcımız tarafından güncel tutulmaktadır. İçerik sağlayıcı kullanıcılar tarafından (Belediye, İl Özel İdare, İlçe ve Birlik) girilen her türlü bilginin hukuki ve cezai sorumluk kendilerine ait olup TODAİE'ye sorumluluk hiçbir şekilde atfedilemez. Yoğun bir emek ve uzmanlık ürünü olan YerelNET'teki tüm bilgi ve materyal, ilgili yasaların koruması altındadır. YerelNET'e ait her türlü yazılım kodu, veritabanı içeriği ve görsel materyal kesinlikle kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayınlanamaz ve başka bir bilgisayara yüklenemez. TODAİE Yerel Yönetimler Merkezi, YerelNET içeriğinin kullanımı ile ilgili fikri ya da başka haklarını çiğneyen veya uygulanabilir diğer yasalara aykırı kullanım durumlarına karşı hukuki yollara başvurma hakkını saklı tutar. Yalnızca, ticari olmayan amaçlar için kaynak gösterilerek kullanılabilir. Bu tip kullanımımlarda bilgilerin güvenilirliği ve doğruluğu kaynak gösterilmesine karşın YerelNET'in yükümlülüğünde değildir. TODAİE - Yerel Yönetimler Merkezi her türlü sorumluluğu reddeder.

YerelNET - Yerel Yönetimler Portalı

Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü'nün bir hizmetidir.