Adana Gezilecek Yerler

Binlerce yıllık geçmişe sahip,tarih ve doğa unsurunun birleştiği Akdeniz Bölgesi sınırları içerisinde yer almakta olan Adana,yerli ve yabancı turistlere dini yapıları,kıyı güzellikleri,kale ve kuleleri,müzeleri ve daha fazlası ile ev sahipliği yapmakta.Selçuklu,Osmanlı,Memlük gibi milletlerin etkisinde kalan eskilerde külliye olarak kullanılan Adana Ulu Cami tarih meraklılarının gözde yeri olarak bilinmekte.

Kapıkaya Köyü’nde yer alan Kapıkaya Kanyonu doğa yürüyüşü, yamaç tırmanışı ve fotoğraf meraklılarının dikkatini çeken Kapıkaya Köyü turistlerin ziyaret ettiği önemli yerlerden biri.Roma dönemine ait Şar Antik Kenti’nde ki önemli kısımlardan biri de amfiyatrosu.

Feke kalesi 12.yüzyılda yol üzerinde geçen kervanların kontrolünü sağlamak ve gözlemlemek için Bizans tarafından inşa edilmiş sonralarında ise Selçukluların kullandığı kale dikdörtgen düzeninde olup gezginlerin inceleyebileceği bir alandır.

Adana Büyük Saat Kulesi 19.yüzyılın sonlarında Osmanlı döneminde inşa edilen 32 metre uzunluğunda Osmanlı’da ki en uzun saat kulesidir.1924 yılında halka sunulan Adana Etnografya Müzesi arkeoloji ve etnografya,kültür bilimi,eserlerinin sergilendiği müze meraklıları kendine çekmekte.Tepebağ ilçesinde bulunan asıl adı Aziz Pavlus Kilisesi olan ancak yöredeki bölge halkının tabiriyle Bebekli kilise olarak bilinmektedir.

Kilisenin tepesinde bulunan 2.5 metrelik Meryem Ana heykeli,bebeğe benzetildiğinden bebek figürü gibi görüldüğünden böyle bilinmektedir..Aynı zamanda kebabıyla da bilinen Adana bir çok ünlü restoranıyla baş göstermektedir,öyle ki bu restoranlar arasında rekabet görmek de mümkün ve neredeyse bir kebap yemek istediğin zaman çok yakınlarınızda bir yerde bir restorana rastlamak Adana‘da çok olağan bir durum..

Bu makale 8 Şubat 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Asena Bozan

  Bence büyük saati önemli yapan mimarisi değil oradaki esnafı çok pozitif bir enerji veriyor. Herkesin kendi sokağı var bi sokak tesbihçiler sokağı, bir sokak sandalye falan satıyor, bir sokak sadece yemek satıyor ve insanı mutlu ettirecek bir yer

 2. Avatar
  Anıl Gürbüz

  Navigasyonla dar çarşı yollarından ulaşılıyor imgesel olarak beklenenden daha yüksek gece 12 de bir çan sesi duydum sanırım saatin sesiydi yol üzerinde şırdan şalgam ve kebabcılar açık olup yoğun ilgi görüyor.

 3. Avatar
  Ufuk Atalar

  Tarihi bir yer. İlk gördüğünüzde etkileyici fakat sadece ilk gördüğünüzde. Maalesef daha da üzerinde durulmalı ve reklamı yapılmalı. Şehir arasında kalmış sıkışmış ufalmış üşümüş. Bir yardım eli bekliyor.

 4. Avatar
  Mustafa KAVCI

  Ziyaretciler için bilgilendirme, otopark, tanıtım ve çevre düzenlemesi zayıf. Böyle bir eserin çok daha verimli tanıtılması, sadece kulenin değil, çevresinin de daha iyi değerlendirilmesi gerekiyor

 5. Avatar
  UMUT YALCIN

  İlk önce oranın trafiğe kapalı olması gerekmektedir.etrafindaki kötü binaların yıkılıp çevre düzenlemesi yapılırsa.o zaman süper olur.turistik yer olur.

 6. Avatar
  Hasan İlker TAYFAN

  Adana Büyük Saat Kulesi, Türkiye’deki en uzun saat kulesidir ve uzunluğu 32 metredir. Adana Büyük Saat Kulesi inşasına Ziya Paşa döneminde başlanmıştır ve 1882 yılında Abidin Paşa zamanında tamamlanabilmiştir. Adana Büyük Saat Kulesi tarihte modernleşmenin simgesi olarak görülmüştür.

 7. Avatar
  Anıl Gürbüz

  Elbette tarihi bir değer ama yanıbaşındaki Ramazanoğlu Külliyesinin avlusuna ya da hemen duvarının dibindeki parka oturup “Orhaaan, bana bir çay!” deme zevki tarif edilemez. Arkanıza yaslanın ve çayınızın tadını çıkarın; bu arada yaslandığınız yerin şair Ziya Paşa’nın mezarı olduğunu gördüğünüzde biraz şaşırabilirsiniz.

 8. Avatar
  Zelis Gaygisix

  S.a.Yer çok güzel.tarih kokusu var.insani farklı duygulara sürükleyen sükunete erdiren .dinlendiren bi atmosferi var ama.o atmosferi ve duyguları anlatacak öğretecek örnek olacak yardımcı olacak bilgin öğretici insanların alimlerin orda bulunmasını isterdim.selamlar

 9. Avatar
  Omer Caglayan

  Adanadaki en eski eserlerden biri. Hemen yanındaki külliyede çay bahçesi var, yaz sıcağında gölgesinde serinleyebileceğiniz büyük bir ağaç var

 10. Avatar
  Murat Engin

  Ulu Cami büyüklüğü ve tarihî açısından Adana’nın önemli eserleri arasında gösterilmektedir. Selçuklu, Memlûklu ve Osmanlılar Dönem’lerine ait mimarî karakterleri üzerinde toplayan bu eserin üç ayrı kitabesinden, ilk defa 1513 yıllarında Ramazan oğlu Halil Beytarafından inşasına başlandığı, 1541 yılında Halil Beyin oğlu Piri Mehmet Paşa tarafından bitirilerek ibadete açıldığı anlaşılmaktadır. Esas binanın batı tarafındaki giriş kısmını, Ramazan oğlu Halil Beyin yaptırdığı bilinmektedir. Giriş kapısının üzerinde kademeli bir sistemle yukarı doğru sivrilen stalâktitli konik çatının Selçuklu mimarisi karakterinde yapılmış olması, XVI. yüzyılda küçük bir beylik halinde bulunan Ramazanoğullar’ının burada önce küçük bir mescit yaptırdığı fakat daha sonra Beyliğin büyümesi ve mescidin yeterli olmaması ile bugünkü esas binanın yapılmış olduğu düşünülmektedir.
  Bütünüyle 34,50 x 32,50 metre ölçülerinde kareye yakın dikdörtgen plânlı olan Ulu Cami’nin batı ve doğu yönündeki iki büyük kapısından avluya girilmektedir. Caminin esas ibadet mekânına ilâveten, bölgenin sıcak oluşu ve daha fazla cemaatin ibadet etmesi düşünülerek avlunun bir kısmı ahşap örtü sistemi ile kapatılarak büyük bir son cemaat yeri haline getirilmiştir. Doğu cephedeki avlu kapısında ve caminin esas mekânının cephesinde, siyah ve beyaz mermer levhalar kullanılarak cephe görünüşüne renk katılmıştır. Yarı sivri kemerlerin konturları stalâktit ve bitki motifleri ile süslenmiştir. Enine uzanan dikdörtgen plândaki esas ibadet mekânı, Kıble duvarına paralel konmuş dört sütun ile iki nef (şahın) teşkil etmekte ve sütunlar hafif sivri kemerlerle birbirine bağlanmaktadır. Kıble duvarında etrafı siyah mermerden yapılmış bir bordürle çevrilen mihrabı ile bilhassa caminin Kıble duvarını kaplayan XVI. ve XVII. yüzyıla ait Çinileri ilk bakışta dikkati çekmektedir.
  Adana Ulu Cami, son cemaat mahalli formundaki harimin batısındaki dikine mekânı ile Adana Hasan Ağa Camisi, Adana Kemeraltı Camisi ve Ceyhan Kurtkulağı Köyü Camisi gibi bazı mahalli eserleri etkilemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir