Amintas Kaya Mezarları

Şehir merkezinde Likya döneminden (MÖ 4yy) kalma, kayalara oyulmuş “Amintas Kaya Mezarları” mezarıdır. Yüze yakın düzgün basamakla Amintas’a çıkılır. Buradan Fethiye ve deniz manzarası harikadır.Statüsü yüksek kişiler için yapılmış, oyulmaya ve işlenmeye uygun kayalarda oluşturulmuş mezarlar. Şehir içinde Likya döneminden kalma M.Ö. 4.yy. eserleri dikkati çeker. Bunlar, şehrin simgesi haline gelen doğal kayaya oyulmuş mezarlardır. Çok sayıda düzgün basamaklarla mezarların en güzel ve en görkemlisi olan Amintas’a ulaşılır. Bu mezar aşağıdaki düzlükten de kolaylıkla görülür ve yaklaştıkça, büyüklüğü karşısında duyulan hayranlık artar. Soldaki sütunun orta kısmında, M.Ö. 4. yy. alfabesi ile ”herpamiasoğlu amintas” yazılıdır. Bu kişinin kimliği tam olarak bilinmemektedir.İlçede görülmeye değer pek çok lahit mezar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi Likya dönemine ait olanıdır. İki katlı ön yüzünde dörtgen, ahşap kirişleri andıran oymalar ve gotik stili kemerli bir kapağı bulunmaktadır. Kapağın her iki yanı savaşları resmeden fresklerle bezenmiş olup, bunların kişinin yaşamı ile ilgili olduğu sanılmaktadır.

Bu makale 7 Şubat 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Gala Ksy Core

  Aydınlatmalar, elektrik direkleri ve kabloların manzarayı ve tarihi dokuyu bozmayacak şekilde yeniden düzenlenmesi lazım. 2000 yıllık bir eserin fotoğrafını çekiyorsunuz kadraja sanayi sitesi girişindeymişsiniz izlenimi veren paslı kocaman bir projektör veya elektrik direği mutlaka giriyor.

 2. Avatar
  Cenk

  Muhteşem bir tarihi alan, üzücü olan duvarlara yazılan yazılar… Alan bakımsız kötü durumda.

 3. Avatar
  Nihat Türk

  Merdivenlerin en tepesine tırmandıktan sonra harika bir manzarayla karşılaşıyorsunuz , Fethiyenin eşsizliği ve muhteşem denizinin yanında karşınızda şövalye adası ve dahası sizi bekliyor olacak . Ancak lahitin iç kısmına girmenizi tavsiye etmem çünkü maalesef duyarsız vatandaşlardan ötürü keskin bir idrar kokusu mevcut .

 4. Avatar
  Ayşegül Şişman

  Büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Bir zamanlarda buralarda bilinmedik bir hayat ve medeniyet varmış dersiniz..Alır götürür sizi bilinmeyene.

 5. Avatar
  Umut Can Aksoy

  İcine gire bilmek gibi bir cılgınlık yapmak istiyosunuz tabi sadece etrafında dolaşıyosunuz ama yinede mükemmel ötesi

 6. Avatar
  Burak Ak

  Dokusu çok güzel, tanıtım bakım ve hizmet sınırlı önecden araştırıp bilgi almanızı tavsiye ederim

 7. Avatar
  Cigdem Engin

  Çok etkileyici biryer..ama çok kendi haline bırakılmış gibi.ozel biseyler yapilmali..enerjisi çok ilginc

 8. Avatar
  Gencay Cakir

  Atmosferi farklı, illaki görülmeli ve o çağda o kayalar nasıl şekillendi; diyede hep bir soru ile dönülmeli😃

 9. Avatar
  Bircan Maysa

  Hayran kaldık tırmanıp içlerini de görebilmek isterdik dik ve tehlikeli ayrıca tarihi dokusunu korumak adına karşıdan bakmak bile yetiyor

 10. Avatar
  semih savcı

  Tarihi eser olarak ücretli girilmesine rağmen hakkettiği değeri görmeyen bi değer ✌️ayrıca konumu ve panaromik manzarası çok güzel

 11. Avatar
  mehmet batansu

  Kral Mezarları, Fethiye merkezinde MÖ 4. yüzyıldan kalma, kayalara oyulmuş kaya mezarı. Likya dönemi yapısı olan Amintas Kral Mezarları, İyon tarzında yapılan ve tek parça kayanın yontulmasıyla oluşturulmuş. Telmessos kentinin yöneticisi olduğu sanılan Kral Amintas’ın anısına inşa edilmiş. Likya uygarlığına ait Telmessos Antik Kenti’nden geriye kalan en önemli kalıntı.

  Buradan çıkarılan eserlerin çoğunluğu şu anda İngitere’deki British Museum’da sergileniyor. Yüze yakın düzgün basamakla çıkılan Amintas’tan şahane Fethiye Körfezi ve Şovalye Adası manzarası görünüyor. Doğal kayaya oyulmuş mezarlar, aşağıdaki düzlükten de kolaylıkla görülebiliyor. Yaklaştıkça, büyüklüğü karşısında duyulan hayranlığın artacağı mezarlık alanın solundaki sütunun orta kısmında, MÖ 4. yüzyıl alfabesi ile “Herpamiasoğlu amintas” yazılı.

 12. Avatar
  SERHAT ÖZDEMİR

  Fethiye merkez de ulaşması kolay 15 dakika mesafede bir tarihi eser.tepe çıkıyorsanız ama yükseltisi fazla değil rahat bir ayakkabı giymenizi ve su taşımanızı öneririm maalesef kaya mezarlari korunmamis içerideki eserler british museum da sergilenmekte. Hiçbir önlem alınmamış insanlar kalp vb. Şekillerle kaya mezarlarini tahrip etmişlerdir.Tum Fethiye ve sahili ayaklarinizin altında gerçekten müthiş bir manzara ile karşı karşıya kalıyorsunuz olumsuz yanlardan biri de maalesef mezarlara ilgili hiçbir bilgilendirme bulunmamaktadır. Yanlışım yoksa bir ücret odenmiyor. Daha fazla emek sarf edilip daha çok düzenleme yapıldığını görmek isterim. İçine girilebilir bir yapısı var tarih severlerinin ilgisini çekecek bir yapısı var bu yapı için bile görülmeye değer olduğunu düşünüyorum özellikle büyüleyici yapı sizi alıp götürüyor bir an kendinizi o tarihlerde hissediyorsunuz ne kadar tahrip edilse de bu müthiş harika mükemmel olağanüstü yerin görülmesi gerektiğine inanıyorum merkezi yerlerde böyle tarihi bir yer bulmak çok zordur tesadüfen gittiğim bu yere eşim 7tl ödediğimizi söylüyor şimdi emin olmamakla birlikte ücret ödemiş olabilirim.Dogal kayaya oyulmuş yaklaştıkça büyüklüğüne hayran duyulacak bir mezarlık navigasyon aracılığıyla da ulaşılabilir bir lokasyona sahiptir. Mezarlar m.ö 4 yüzyıldan kalma tapınak ve ev tipi gibi çeşitleri bulunan bir tarihi eser Likya ve iyon tarzı yapılan tek parça Kaya’nın oyulması ile oluşturulan bir yapıdır. Tepeye çıkıldıkça Fethiye körfezi ve şövalye adası da gözükmektedir burayı gezmişken tek araçla gidilecek Saklıkent e de uğramanızi Tlos a uğramanızı öneririm

 13. Avatar
  ONUR TATO

  Fethiye merkezde yürüyerek, limandan yaklaşık 20 dk kadar sürüyor. Giriş ücretli tam bilet 7 tl(Kale de dahil). 5 dklık bir merdiven tırmanışı sonrasında mezara varılıyor. Döneminin şartları göz önüne alındığında inanılmaz yapıtlar. Yalnız şunu ifade etmek gerek Mezara çıktığımda utandım, mezarlar o kadar tahrip edilmiş, yazılmış, çizilmiş ki bu hali ile turistlere sergileniyor. Mezarlar ülkemizin tarihi yapıtlar bakımından ne kdadar zengin olduğunun göstergesi ise, üzerindeki yazılar da ülkece ne kadar medeni olduğumuzun göstergesi. Mezarlardan muhteşem koy ve adalar manzarasını seyredebilirsiniz ayrıca iğrenç yapılaşan bir kenti ve yok edilmeye çalışılan tabiatıda görebilirsiniz.

 14. Avatar
  Gökhan Kandemir

  Yer güzel ama bizim ülkemizin saçmalıkları işte. Sprey boya ile yazi yazilmis her yerine. Girişte 2019 yazı için 8tl alıyorlar. Girmek yerine aşağıdan a bakabilirsiniz bi fsrk yok ama 7 lira kisi basi ücret alıp o sprey boyaları temizlememeleri bakımsızlik yani alinam para kime nereye gidiyor belli değil. İmkanınız varsa görün derim

 15. Avatar
  Volkan YILDIRIM

  Gitmeye değecek kadar büyük bir yer değil, şehrin içinde bir tepede iki üç oyuk var yani ev mi mezar mı felan işte. Oraya da çıkmak paralı. Kişi başı 15 TL cik. İki oyun için. Uzaktan da gözüküyor merak etmeyin. Geçiş güzargahınızdaysa uğramanızı tavsiye ederim.

 16. Avatar
  hakan TC

  Fethiyenin doğayla iç içe olan manzarasını birebir görebileceğiniz muazzam bir mekan kesinlikle 1 kere dahi olsa da görmeniz gereken bir yer

 17. Avatar
  Ümit Krl

  Bu güzelim tarihi eserlerin üzerine spreyle yazı yazan çomarların ta aq! Net

 18. Avatar
  Mustafa KILIÇ

  Mükemmel bir sanat eseri.Mekân oldukça görkemli.Merdivenlerle bir hayli yükseğe yaklaşık 45°lik bir açı ile tırmanıyorsunuz.Mezar girişi inanılmaz güzel. Girişe tam ters dönerseniz müthiş bir deniz manzarası göreceksiniz.Yükseklik korkusu olanlara tavsiye etmiyorum.Zira merdivenlerin hiç bir güvenliği yok.
  Neden kenarlara korkuluk yapmamışlar,aklım almıyor!!!Ufak bir denge kaybı ile yaklaşık 250-300 m aşağıya yuvarlanmak içten bile değil.
  Birde mezar anıtını tahrip eden kendini bilmezler saçma sapan yazılarla eserlere zarar vermişler.Maalesef sahipsiz kalmış.İllaki başına güvenlik şart.Yazık!Çok yazık!!!

 19. Avatar
  Ege Aşığı

  2 Sene önce gitmiştik araçla dağ yolundan giderek büyük bir hata yaptık, sizde aynı hatayı yapmayın direk ilçe merkezinden gidebilirsiniz, hyatımda ilk defa VİP tekneyle aracımı karşıya geçirdim, gidilmesi ve ülkemizin tarihi dokusunu hissetmeniz açısından güzel bir yer, ama o duvarlara spreyle yazı yazan kişilere diyecek herhangi bir kelimem yok Allah ıslah etsin yazıklar olsun, umarım en kısa zamanda o boyayla yazılanlar temizlenir, Ülkemizin tarihi dokusunun korunması dileğiyle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir