Antalya’da Yer Alan En İyi 3 Tarihi Mekan

Antalya bölgesi tatil yerleri olduğu kadar tarihi mekanlar bakımından oldukça zengindir. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış bölgede, her medeniyetten kalıntılar bulmak mümkündür. Önem bakımından diğerlerinden bir adım öne çıkan Antalya’da yer alan en iyi 3 tarihi mekan hakkında kısa bilgiler vermek isterim.

Phaselis Antik Kenti

Phaselis antik kenti Likya’nın dış kıyılarında kuruludur. 3 ayrı limana sahip olan kent, döneminde ticaretin merkezi konumundaydı. Phaselis Antik Kenti, etrafı komple ormanlarla çevrilidir. Plajları ve tarihi dokusu bölgenin en dikkat çeken yerlerindendir. Antalya Müzesi’nin de destekleriyle yapılan kazı ve çevre düzenlemeleri ile gezmek çok rahat hale getirilmiştir. Kuzey, güney ve kuzeydoğu kıyısında bulunan üç limana sahiptir. Antik kenttin o bölgede kurulma stratejilerinden en önemlisi de arkasında alabildiğince ormanlarla kaplı Toros dağlarının olması sayesinde kereste ticareti yapabilmeleridir.

Phaselis coğrafi olarak çok önemli bir konumdadır. Şehir birçok egemenliğin himayesi altına girmiştir. Phaselis kenti döneminde gül ve zambak yağı ile tanındığı bilinir. Phaselis, Likya uygarlığı üyesidir ve bu saye de sikkeler basar. Korsanların yağmalamalarına maruz kalan kent, ardından Roma egemenliğine girer. Ve bu dönemle birlikte şehirin refahı ve huzuru artar. Ancak Bizans egemenliğine giren kent hastalıklarla boğuşur ve refahı git gide kötüye gider. Ardından oluşan Arap akınları döneminden itibaren tekrar refah bir döneme başlar.

Antalya Kumluca kara yolundan ilerlerken stabil yola doğru bir tabela gösterir. Buradan yaklaşık 3 km içeriye girildiğinde antik kente ulaşılır. Günümüzde ki doğanın içinde ve tarih kokuları eşliğinde tatil yapmak için birebir bir yerdir.

Olympos Antik Kenti

Tüm dünya tarafından bilinen en meşhur antik kentlerden birisi olan Olympos Antalya il sınırlarında bulunur. Antalya’dan Kemer yönüne doğru giderken, Kemer’den sonra 30 km ileride bir tabela ile gösterilir. Burada da sahil tarafına doğru yaklaşık 11 km boyunca stabil bir yoldan ilerlenir.

Olympos antik kenti bir hac merkezi olarak faaliyet gösteriyordu. Olympos, Likya uygarlığına bağlı en gelişmiş altı kentinden biridir. Korsanların Olympos’u ele geçirmesiyle yaşam koşulları çok kötüleşti. Şehrin ticari anlamda geçim kaynağı liman taşımacılığı korsanların gelişinden sonra bozuldu. Korsanlar yerel halkıda kaçırmalara başladılar. Daha fazla dayanamayan uygarlık, vali Vatia ve Caesar Olympos’a saldırdı. Korsanlardan temizlenen Olympos, yeniden kuruldu. Roma birçok yere huzur ve güven getirmiştir.

Olympos’u ziyaret ettiğinizde, kayalara oyulmuş büyük büyük oda mezarları görürsünüz.  Tahıl ambarı kalıntıları da bulunmuştur. Olympos Antik kentten günümüze kadar ulaşan o tarihi kalıntılar Roma ve Bizans dönemlerine aittir. Olympos, bir yanda antik kentte tarihi kalıntılar eşliğinde güzel bir hayal ortamında dolaşırsınız, bir yandan da sahilde yaz tatilinin keyfini çıkartır ve bungalow evlerde konaklayabilirsiniz. Antalya gezilecek yerler bakımından gelişmiş olduğu kadar tarihi mekan ile deniz tatil karmasının yapıldığı ender kentlerden biridir Olympos.

Myra Antik Kenti

Myra antik kenti Antalya’nın Demre ilçesinde bir ova da Demre çayına komşu bir yerdedir. Dönemin deniz ulaşımı buradan yapılıyordu. Aziz Nikolaos Kilisesi bu bölgede yer alır. Kaya mezarlarının varlığı ve roma tiyatrosunun da bu bölgede oluşu ayrı bir anlam katmıştır. Likya Uygarlığının en büyük 6 kentinden biri olan Myra, en yoğun nüfusa sahip olma özelliğini de barındırıyordu. Likyanın zengin insanları buralara ciddi yatırımlar yapmıştır. Bizans Dönemi’nde de bu yatırımlar devam etmiştir. Şehrin su sıkıntısı çekmemesi, çevresinde ki Demre çayı sayesindeydi. Antalya gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alması gereken bir bölgedir

Bu makale 4 Şubat 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Serhat ESİN

  Muhteşem bir yer..
  Eğer Kemer ve civarına kadar geldiyseniz mutlaka Phaselis’i görmenizi tavsiye ederim. Yüzmeyi seviyorsanız sağ tarafta antik kent’e ait yolda yürüdükten sonra harika bir plaj karşınıza çıkıyor, güzelim tarihi dokunun içinde havuz tadında dibi kum sahilde yüzerken aldığınız keyfi tarif etmem imkansız.
  Not : Yanınıza müze kartınız varsa mutlaka alın girişte ücret en son kişi başı 36 TL idi.
  Girişte 70 TL verip müze kartı alın öyle girin. Hem 1 yıl boyunca çoğu müze ve benzer yerlere de ücretsiz girmiş olursunuz.

  İyi tatiller…

 2. Avatar
  Fatma Kara

  Hem ormanlık alan, hem deniz manzarası, hem de antik kent.. Daha ne istenebilir ki.. Bir gidenin tekrar tekrar gitmek istediği Antalya’nın seçkin yerlerinden biri. 👍 Yazın çok kalabalık oluyor. Sakinlik arayanlar kış döneminde tercih edebilir. Ziyaretciler olsa da yazın ki gibi değil, daha rahat gezebilirsiniz. Kumsalı harika ve yürüyüş yapmak muhteşem. Çay bahçesi havasında kafesi var. Oturun oraya, bi çay söyleyin, sandalyenizi denize doğru çevirip manzarayı izleyin 👍Vaktiniz varsa gün batımını izlemek şahane…👍 Şiddetle tavsiye ediyorum..

 3. Avatar
  Tuncay Sahin

  Hayatımda gördüğüm en güzel doğa içerisinde bir antik kent. Bir taşta iki kuş vurmak istiyorsanız kesinlikle gitmeniz gereken bir yer. phaselis antik kenti ile kendinizi tarihin hemde doğa ve plajın içinde bulacaksınız. Tekirovadan gelen tur gemileri bölgeye turist yağıyor. Biz karavana ile gittiğimiz için ön kapıdan giriş yaptık. Girişler kültür ve turizm bakanligina ait. Yani müze kartınız olamasi her daim yarariniza. İçeride park sorunu yok. Duş kabinleri ve tuvalet bulunuyor. Plajıniz antik kentin limanı ve nekropolün yani. Şemsiyeyle gerek yok yeteri kadar kara çam bulunmakta.
  Gitmeye kesinlikle deger.

 4. Avatar
  Emre Özdemir

  Akdeniz bölgesine gidip de buraya uğramadan geçmek olmaz. Mutlaka görülmesi gereken nadide yerlerden, doğası manzarası muhteşem. Adrasan da bulunup Olimpos antik kenti merak edenler araçla zaman kaybetmeyim derseniz sahil boyunu yürüyerek gidip orada ki kapı dan girebilirsiniz. Ama adrasana girişteki yolun güzelliği olsun derseniz güzel bir yol. Araç kullanırken de keyifle ilerleyeceginiz güzellikte. Olimpos un içine girince yol biraz bozuk ama değer. Arabanız o kadar kiymetliyse şekerden camdan değilse girin. Bazıları malum kasise bile arazi aracıyla girmek istiyor. Kendi başınıza kamp kuracak biryer yok. Sahilde wc duş yok.

 5. Avatar
  Tarık ÖZEK

  Burayı çok seviyorum. Neden mi? Orman içinde kaldığım Bungalow otelde ortam samimi fiyatlar uygun. Açık büfe yemekler ev tadında. Bahçede portakal ağaçları çiçekler ve huzurlu bir ortam var. Kamelyalarda minderlerin üzerinde uzanmak sofrada yemeğimi yemek içeceğimi yudumlamak huzur verici. Sonra yol boyu yürümek dondurma yemek abur cubur takılmak güzel. Antik kente çok girişli bilet ekonomik. Antik kent ayrı bir dünya sanki. Tomb Raider gibiyiz. Plajda güzel insanlar çoğunluğu genç. Deniz berrak mı berrak ve dalgasız. İster nehirde ördeklerle buz gibi tatlı suya gir ister denize. Neyi sevmeyebilirsin? Bungalowlar lüks değil. Yemekler ev yemeği gibi. Yürüyüş yolu uzun ve patika tarzında. Plaj hizmetleri yok. Çocuklar sıkılabilir.

 6. Avatar
  Efe Reşat

  Olimpos benim gördüğüm daha cok bizim gibi genlerin geldiği bir yer. Görülmeye değer. Çok güzel ve enteresan bir sekılde olımpos ıcınde ufak bir büfe var sahipleri cok güzel insalar. Fiyat politikası cok iyi hersey cok uygun herhangi bir marketten ne kadara alıyorsanız orada da aynı fiyat hatta daha ucuz. Sahılde alkol satmaya canlısan arkadaslar olacak almayın az zahmet edıp yururseniz mıgros fiyatına zaten orada var. Çadır atmak yasak cıralıda cadır atacak cok guzel yerler var ama sagolsun lar yasak hemen kaldırılıyorsun. Kampıngler tas mı yasın degıl mı 🙂 teşekkürler

 7. Avatar
  Emre Aksoy

  Olimpos benim gördüğüm daha cok bizim gibi genlerin geldiği bir yer. Görülmeye değer. Çok güzel ve enteresan bir sekılde olımpos ıcınde ufak bir büfe var sahipleri cok güzel insalar. Fiyat politikası cok iyi hersey cok uygun herhangi bir marketten ne kadara alıyorsanız orada da aynı fiyat hatta daha ucuz. Sahılde alkol satmaya canlısan arkadaslar olacak almayın az zahmet edıp yururseniz mıgros fiyatına zaten orada var. Çadır atmak yasak cıralıda cadır atacak cok guzel yerler var ama sagolsun lar yasak hemen kaldırılıyorsun. Kampıngler tas mı yasın degıl mı 🙂

 8. Avatar
  Aylin Argın

  Antalyanin en gözde tatil yerlerinden.Yerli yabanci turistlerin akınına ugruyor her sene .Doğası mükemmel tam bir cennet havası alıyorsunuz. Portakal agaclari arasında Turkiyenin en temiz denizleri arasina giren bi koy.Konaklamak isteyen herkese uygun butik otel ve pansiyonlar mevcut.Yemek yemek icin uygun restaurantlar ve cafeler yol boyunca size eşlik ediyor.Girisler ucretli kişi başı 20 tl.otopark var ama yeterli degil bence heleki bayramlarda.

 9. Avatar
  Tuncay Sahin

  Antik şehir mükemmel korunmus durumda. Bazıları kenti Amazon ormanlarında bir yere benzetebilir. Anacak şehri koruyanda bu. Coğrafi olarak dar bir boğaz üzerine kurulmuş şehir tarihi likya yolu üzerindedir. Plajı ise kalın kum taşlarında oluşuyor. Suyu diğer plajlara göre belki bu kumaşları yüzdendir biraz soğuk. Ama coğrafya ve tarih bir arada. Antik şehr kültür ve turizm bakanlığı bünyesinde olduğu için tavsiyem müze kartı almanız. Çünkü yunuzun üzerinde daha birçok gülmeye değer yerler gelecek. plajı ücretsiz. Kesinlikle gidilip görülmeye değer yerler den biri.

 10. Avatar
  CENGİZ GÖKOĞLU

  Tarihle doğanın içiçe uyumu.Likyalalılar döneminden kalan Olimpos antik kenti, yemyeşil dağların arasından denize kadar uzanan konumuyla tam bir korsan kenti olarak kurulmuş ve yine sonunu korsanlar getirmiş.Antik kentleri sevenlerin, doğa ile deniz arasındaki bu yerleşime mutlaka zaman ayırması gerekiyor.Kasım da bile su sıcaklığının muhteşem olduğu bu tarihi yer, sezon sonunda kafa dinlemek ve denize girmek için de uygun.Aynı zamanda kaya inişi ve tırmanışı için de uygun parkurların bulunduğu, ışıklar ülkesi(Likya yolu) nun parkurunda yer alan bu antik kent tek kelimeyle muhteşem…

 11. Avatar
  Sevgi Yüksel

  Bu bölgeye yakın yaşayanlar ne kadar şanslı gerçekten kıskanılacak kadar güzel yerlerde yaşıyorlar kışın bile denize girenler vardı güneşlenenler de tabi ki keyifli bir yerdi gecmisin yamacında daha bir keyifli hersey geçmişi hisset geleceği hayal et ama en önemlisi anın tadını yaşa sloganını getirdi aklıma mutlaka gidin tadını çıkarın…

 12. Avatar
  Kadir Palabıyık

  Çok mistik bir havası var. Harabelerin bulunduğu vadi ve deniz doğa harikası. Çok fazla konaklama ve eğlence mekanı var denize akan tertemiz dere var, orman var yeşil dağlar var. Temiz hava var. Bir de, insanı rahatlatan bir enerji var. İmkanı olanlar burayıda bi görsün mutlaka. 17.00 den sonra harabelere ziyaretçi almıyorlar ona göre gidin. Giriş 24 TL ile ücretlendirilir.

 13. Avatar
  gökhan b

  Yolu nispeten uzun. Antalya ya gelip te buraları gormezseniz olmaz. Ama burada yaşayanlar için cazip biryer değil açıkçası. Denizi temiz ve güzel ama dibi çok taş ve kayalık olduğu için ayağınıza mutlaka deniz ayakkabısı alın. Yoksa dönüş yolunda sekerek topallayarak gitmeniz yüksek ihtimal. Çadır kurmakta keyifli olabilir.

 14. Avatar
  GOKAY COSKUN

  Sadece oturun antik tiyatroda ve izleyin… Düşünün kimler yaşamış ve kimler izlemiş Tiyatro oyunlarını…. Yüksek girişleri kaplayan üst mermerlerin hâlâ sağlam olması mutluluk veriyor… Üzücü olan ise gittikçe bu harikanın her yıl bir yerlerinde yıkılmaların olmasına karşın, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın giriş ücreti almaktan başka bir işe yaramadığını anlıyorsunuz… Gidin ve görün yok olmadan önce bu güzelliği…

 15. Avatar
  FaRuK Atagun

  Aziz Nicholaos’ın piskoposluk yaptığı ve bu nedenle tüm Orta Çağ boyunca ününü sürdüren Myra önemli bir Lykia kenti olup ismi “Yüce Ana Tanrıçasının yeri” anlamına gelmektedir. Lykia dilinde “Myrrh” olarak geçen Myra, Demre ovasını kuzeybatıdan çeviren dağların denize bakan yamacına kurulmuştur. Önce bugünkü kaya mezarlarının üzerindeki tepeden kurulan şehir daha sonraları aşağıya inerek genişlemiş ve Lykia’nın çok önemli altı büyük kentinden birisi olmuştur. Kentin M.Ö. IV. yüzyılda basılan ilk sikkesi üzerinde ana tanrıça kabartması vardır.

  Antik kaynakların M.Ö. I. yüzyıldan itibaren Myra’dan bahsetmelerine rağmen, kaya mezarlarından ve bastıkları sikkelerden, şehrin en az M.Ö. V. yüzyılda varolduğu anlaşılmaktadır

 16. Avatar
  burcu akyurek

  Myra anıt mezarlariyla çok güzel. Manzara karşısında büyüklenmemek mümkün değil. 6 kasım 2019 da da burada kara büyü bulunması buranın çok gizemli olmasının kanıtı. Görülmesi gereken bir yer. Giriş 36 tl (16.02.2020) bana göre çok yüksek geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir