Batman Gezilecek Yeler

Batman gezilecek yerler açısından farklı illerimizden biridir. Batman ve Garzan çaylarının arasında kalan Batman ovasının üzerinde yer almaktadır. Etrafı dağlarla çevrili olan şehir Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Doğu Anadolu bölgelerimizi Orta Doğu’ya bağlayan yolların kenarında yer almaktadır. Genel olarak yüksek bir şehirdir. Denizden yüksekliği 550 metre olarak ölçülmüştür. Şehir merkezi olarak oldukça imkanları geniş bir şehirdir. Gezmek amacı ile gidildiğinde birçok kalitede otel ve konaklama seçenekleri mevcuttur.

Güneydoğu Anadolu Bölgemizin tarihi ve kültürel açıdan en zengin illerinden biri Batman’dır. Mağaraları, kiliseleri, manastırları, tarihi köprüleri ve doğal güzellikleri ile ziyaretçileri için harika bir konumadır. Batman gezilecek yerler olarak aşağıdakiler sayılabilir. Jeolojik yapısından anlaışdığı kadarı ile çok eski bir yerleşim yeridir. Hala günümüzde mesken olarak da kullanılan mağaraları bulunmaktadır. Genel olarak anlatmak gerekir ise Malabadi Köprüsü, Memikhan Köprüsü, Zeynel Bey Kümbeti, Mor Kiryakus Manastırı, Mor Aho Manastırı, Seyyid Bilal Türbesi, Beksi Kalesi sayılabilir.

Malabadi Köprüsü:  Diyarbakır ile Batman karayolu üzerinde bulunur. Taş köprü olması ve üzerindeki işlemeleri ile ayrı bir güzelliğe sahiptir. Üzerinde hayvan ve insan motifleri bulunur. Adına türküler söylenen köprüyü Abbasi hanedanından zengin bir tüccarın yaptırdığı tahmin edilmektedir. Tek kemerli olan köprünün iç kısmında insanların dinlenmesi ve dış tehlikelerden korunması için odalar bulunur.

Hasankeyf Mağaraları: İnsanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olarak Batman’da karşımıza mağaralar çıkmaktadır. Mağaralarda özellikle Hasankeyf mağaraları konaklama amacı ile kullanılmakta idi. 4000 yıldan fazla bir tarihi olduğu bilinen mağaralar Sümerler, Asurlular ve Babilleri misafir etmiştir. O dönemin insanları karşı kayalıklardan da birleşik kaplar esasına bağlı bir şekilde sifon sistemi kurarak su taşıma işlemi yapmışlardır. 200 metre derinliğindeki vadiden su geçirilmiş ve mağaralara aktarılmıştır. Su sistemi açısından Hasankeyf fizik kurallarına ilham olmuştur.

Hasankeyf Ören Yeri: Kalkerli araziye sahip bir doğa ile karşımıza Hasamkeyf ören yeri çıkar. Doğasında derin kanyonlar bulunan doğası harika bir yerdir. Mağara evlerini içerisinde bulundurur. Aynı zamanda dar vadiler ile sel suları yamaçları aşarak Dicle nehrine ulaşır. Derin çukurlar, yalçın kayalıklar ve menderesler ile doludur.

Memikhan Köprüsü: Hasankeyf ile Batman Garzan ovasındaki kişilerin ticari ilişkisini gerçekleştirmesi için yapıldığı bilinen köprüdür. İlk çağdan orta çayın ilk yarısına kadar olan süreçte köprünün hizmet verdiği ve aktif olduğu bilinmektedir. Fakat günümüzde köprü yıkıntı durumundadır.

Zeynel Bey Kümbeti: Akkoyunlu Uzun Hasan’ın oğlu Zeynel bey için yapılan bir anıt mezardır. 1487 yılında yapıldığı bilinir. Daire planlı olarak yapılmış ve tavan kısmı kubbe şeklindedir. Konik külahlar ile kaplıdır. Gövde kısmında ise 3 sıra halinde çiniler bulunur. Estetik ve mimarı açıdan özenle yapılan anıt mezarı Abdurrahman oğlu Pir Hasan’ın yaptığı söylenmektedir.

Bu makale 19 Mart 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Ercument Ahmetler

  Sular altında kalacak diye tarihin tarumar edildiği yer; arkeologların özenle çalışması gereken yerlerde iş makinaları taşı toprağı mağaraları gömdü. Su topladıktan sonra su sporları turizmi başlayacakmış ama biraz zaman ister hiçbir tesis yok.

 2. Avatar
  Mehmet şerif Arslan

  Diclenin kıyısında, zamanında medreseler, rasathane, darüşşifa ve diğer eğitim kurumlarıyla bölgenin ilim ve kültür merkezi olan Hasankeyf, ulaşım yolları ve ticaret merkezlerinin yer değiştirmesiyle günümüzde önemini yitirmiştir.

  İlçe, sahip olduğu zengin tarihsel yapılar nedeniyle 1981 yılında bütünüyle sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. GAP projesi kapsamında bulunan Ilısu Barajı nedeniyle bu tarihsel yapılar bütünüyle sular altında kalacaktır.Bu konuda çalışmalar Kültür Bakanlığı ve DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.

  Tarihçe:Hasankeyf’in ne zaman kurulduğu tam olarak bilinememektedir.Şehrin jeopolitik yapısı çok eski bir yerleşim merkezi olduğu ihtimalini kuvvetlendirmektedir.Bugün bile zaman zaman bazıları mesken olarak kullanılan çok sayıdaki mağaralar, insanların çok eski çağlarda burada yerleştiklerini göstermektedir.

 3. Avatar
  Enes Rakay

  Arkadaşlarımızla birlikte gittik misafir olarak 3 tavuk şiş yedik 1 er ayran içtik hesap bi geldi 100 tl şok olduk tarihi güzelliği olan yeri böyle anmak güzel değil ama insanları insan değil.Keşke sular altında kalmasa insanları haricinde çok güzel bir yerdi.Kale mükemmeldi gerçi artık gidemezsiniz öyle bir yer yok

 4. Avatar
  Veysel Dinçer

  Keşke Hasan Keyfim bu mimari dokusuna Dokunma saydılar etmişler ama yine de Hasankeyf eski ihtişamıyla hala ayakta

 5. Avatar
  fatma özgür cerit

  İlk etapta manzara beni benden aldı ama maalesef iş makinaları keyfimizi kaçırdı. Hasankeyf’e bakan çarşı içerisinde kafeler var. Bir yandan Hasankeyf’i seyrederken bir yanda da çeşit çeşit kahvelerin tadına varabilirsiniz.

 6. Avatar
  Volkan Kaya

  tarihi yerleri çok seven biri olarak burayı çok beğendim, çıkarken insan biraz yoruluyor. bir de böyle tarihi yerleri sular altında bırakmasalar keşke.

 7. Avatar
  tnrakt

  Batman’ da görev yaparken gittiğimiz bu güzel yerleri herkesin görmesini isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir