Bursa Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin en yaşanılacak, en temiz ve en eski şehirlerinden olan Bursa, kesinlikle gezilip görülmesi gereken şehirlerin başında geliyor. Bir büyükşehir olarak, Türkiye’de yaşanılacak yerler listesinde ilk sırada yer alıyor. Tarihi hala yaşatan eşsiz ruhu ve birbirinden leziz sayısız yemekle tatmin olacağınız bir gezi vadediyor. Bursa ili, merkezde yeşilin ruhu dinlendiren her tonunu, Uludağ’ da ise beyazın o sonsuz huzurunu yaşatıyor.

Osmanlı Devleti için çok önemli bir şehir olan Bursa, önce tarihi mekânlarıyla dikkat çekiyor. Büyük bir devletin kuruluş zamanlarında başkent olmuş bir şehir olarak sayısız tarihi eseri barındırıyor. Bursa yakınında gezilecek yerler  içerisinde en önce bu kuruluşa şahitlik etmiş olan Osmangazi ve Yıldırım Mahalleleri, adeta tarihte yolculuğa çıkarıyor. Ardından enerji toplayıp yola devam etmek için Bursa’nın meşhur İskender kebabından tatmanız gerekiyor, ancak unutmayın bu bir başlangıç…

Tarihten Kalan Bir Konaklama Merkezi: Koza Han

İpekyolu’ndan gelen kervanların konaklaması için yapılmış bu han, Bursa’nın meşhur ipeğinden üretilmiş eşarp ve şal dükkânlarının olduğu, yazları kuş cıvıltıları eşliğinde mis gibi sıcak simitlerinizi yiyip çayınızı yudumlayabileceğiniz bir avluya sahip. Turistlerin uğrak mekânı olan Koza Han her mevsim hareketli bir yer.

Bursa Ulu Cami  

Selçuklu ve Osmanlı Devleti mimarisinin anlayışını en güzel şekilde yansıtan bu cami, 21 kubbeden oluşuyor ve görkemiyle büyülüyor. Bursa’nın Ayasofya’sı olarak bilinen bu cami Yıldırım Bayezid tarafından mimar Ali Neccar’a yaptırılmış. Osmanlı mimarisinde yer alan çini ve hat sanatının en nadide örnekleri bu camide sergileniyor. 21 kubbenin ise ilginç bir hikâyesi var. Rivayete göre Yıldırım Bayezid Niğbolu Seferi’nden zaferle dönerse 21 tane cami yaptırmayı adıyor. Niğbolu Savaşı’nı kazanınca damadı olan Emir Sultan Hazretlerinin tavsiyesi üzerine 21 kubbeli olan Bursa Ulu Cami’ni yaptırmış.

Cumalıkızık Köyü

Zaman kapsülünden çıkıp gelmiş gibi görünen evleri, taştan dar sokakları, dünyada ün salmış leziz köy kahvaltısı ile Bursa gezilecek yerler listesinin en çok merak edilen yeri kuşkusuz bu köy. Sevimli ve ilgi çekici yapısıyla tarihi bir yolculuğa çıkarıyor. Bu sevimli evlerin birçoğu hala kullanılır durumda ancak büyük çoğunluğu restorasyon çalışmaları sonrası korumaya alınmış. Cumalızık Köyü, Osmanlı dönemindeki bir köy nasıl olurdu sorusunu görsel olarak günümüze taşıyor.

Atatürk Evi Müzesi

Atatürk’ün Bursa’yı ikinci ziyaretinde dönemin belediye başkanı tarafından Atatürk’e hediye edilmiştir. Çekirge Caddesi’nde yer alan ve turistlerin akın ettiği bu müze ev, Atatürk’ün Bursa’ya her gelişinde kaldığı yer olarak kalmıştır. İki katlı bu beyaz köşkteki eşyaların çoğu Atatürk’ün bizzat kullandığı eşyalardan oluşuyor.

Bursa Uludağ

Türkiye’nin en büyük kayak merkezlerinden olan ve 1961 yılında milli pak olarak ilan edilen Uludağ, şehir merkezine yarım saat bir mesafede yer alıyor. Yazın yayla havası almak kışın da karın keyfine varmak için rotanızı mutlaka Uludağ’a çevirin.

Altınpark

Bursa’nın tarihi dokusundan uzaklaşıp şık restoran ve kafelerin yer aldığı peyzajı ve ışıklandırması ile görsel bir şölen olan Altınpark, temiz havada keyifli zaman geçirmek için ideal bir alan. Ayrıca Bursa’da yaşayanlar için özel günlerin kutlanmasına olanak sağlayan birçok mekân bulunuyor.

Bursa hem merkezi bir alanda kolay ulaşımı kolay olması sebebiyle hem de barındırdığı tarihi ve doğal güzellikleriyle gezilip görülecek en güzel şehirlerimizden. Keşfedilecek gezilecek yerler saymakla bitmeyecek kadar çok. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu yeşil şehir tarihin her evresinde ilgi çekmeyi başarmış. Bursa tarihi yerleri sayısız  eser niteliğinde camiye, hanlara ve eski hamamlara ev sahipliği yapıyor. Osmanlı zamanından kalma hanları ve camileri gezmek isteseniz bile bir gününüzü ayırmak gerekiyor. Bunların yanı sıra modern alışveriş merkezleri birbirinden güzel parkları Bursa’nın yöresel yemekleri yeşil Bursa’yı bursa yapıyor.

Bu makale 15 Şubat 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  AffiliateLabz

  Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂

 2. Avatar
  Harun Atabay

  1396-1399 tarihleri arasında 4.Osmanlı Sultanı Yıldırım Beyazıt Han tarafından yaptırılmıştır. Sultan 1.Beyazıt Han 1396 yılında haçlılarla yapılan Niğbolu Savaşı öncesinde savaşın kazanılması durumunda Bursa Şehrine 20 adet Cami yaptırmayı vaat etmiş, savaş sonrası elde edilen büyük zaferle dönemin manevi büyüklerinden aynı zamanda damadı olan Emir Sultan Hazretlerinin tavsiyesi üzerine 20 kubbeli büyük bir cami yaptırmaya karar vermiştir.

  Bu sebeple, Bursa Ulu Camii Yıldırım Beyazıt Han’ın Niğbolu Savaşından dolayı Cenab-ı Allah’a şükür nişanesi olarak yaptırdığı bir camidir.
  Her Caminin kendine has bir havası tarihi vardır. Ulu Cami yapıldığı tarihi ve dönemi tam olarak yansıtan bir cami. Kendine has bir çok özelliği ve hikayeleri vardır. Cami içindeki şadırvan ve avlu dışındaki hamam en belirgin özellikleri.
  Ama benim için en farklı ve belirgin özelliği duvarları süsleyen hat sanatı ile yazılmış ayetler.

 3. Avatar
  Salih D.

  Adı gibi ulu olan bu camiinin hikayesi şöyledir:
  Yıldırım Bayezid tarafından, Niğbolu Zaferi sonrasında 1396 yılında yapımına başlanılan ve 1399 yılında tamamlanan Ulu Cami, günümüzde şehrin merkezi durumundaki Atatürk Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Cami zaman içerisinde istila, deprem, yangın gibi felaketlerden oldukça zarar görmüş ve çeşitli onarımlar geçirmiştir. Dikdörtgen bir plana sahip olan Ulu Camii aynı zamanda Erken Dönem Osmanlı Mimarisi, çok kubbeli camileri arasında en büyük ve en anıtsalı olma özelliğine de sahiptir. Yirmi kubbe ile örtülü olan caminin orta kısmındaki kubbesinin üstü camlı olup, altında onaltı köşeli büyük mermer bir şadırvan bulunmaktadır. Bir söylenceye göre Niğbolu Zaferi sonrasında Yıldırım Bayezid şehre 20 cami yapılmasını istemiş ancak Emir Sultan Hazretleri yeni oluşan şehirde 20 caminin fazla olacağı düşüncesiyle, 20 kubbeli bir caminin daha uygun olacağını Yıldırım Bayezid’e bildirmiştir. Hatırı sayılır bir kişi olan Emir Sultan Hazretleri’nin bu fikri, Yıldırım Bayezid tarafından da uygun görüldükten sonra caminin yapımına başlanmıştır. Caminin doğu, batı ve kuzey cephelerinde olmak üzere üç kapısı bulunmaktadır. İki minaresinden batıda olanı Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılmıştır.
  Ortasında bulunan çeşme ise camiinin yapımında arsasını satmayan sonrasında arsası zorla alınan kadının arsasına yapılmıştır.

 4. Avatar
  VEYSİ SÖZEN

  2215 metrekare alan kaplayan Ulu Cami, her biri dörder kubbeli 5 bölümden oluşur. Hemen hemen eşit büyüklükteki 20 kubbesinin ortasındaki kubbe açık olarak yapılmıştır. Telle örtülü bu orta kubbeden giren yağmur damlaları havuzda toplanır, ışık ise camiyi aydınlatırdı. Günümüzde kubbe camekanla kaplı olduğunda yağmur suyu toplama işlevini kaybetmiş ama aydınlatma görevi devam etmektedir.

  Ortadaki kubbenin altında havuzlu, 18 köşeli bir şadırvan bulunur. Ulu Cami’nin özelliklerinden birisi olan şadırvanın yapılma nedeni şöyle hikaye edilir: Cami yapımı için arazi istimlak edilirken, şadırvanın bulunduğu yerdeki toprak parçasının sahibi olan hanım, arazisini satmak istememiş ve arazi zorla alınmış. Ancak daha sonra, zorla alınan yerde namaz kılınmaz düşüncesiyle o yere şadırvan yapılmıştır. Şadırvanın 65 metrekareden ibaret olduğu düşünüldüğünde doğruluğu şüpheli bir hikayedir.

  İçindeki şadırvan ve duvarlarında yer alan dev boyutlardaki yazılar , Ulu Cami’nin kendine özgü özellikleridir. Günümüzde Ulu Cami’de 21 hattat tarafından yapılmış 45 levha, 87 duvar yazısı bulunmaktadır.

  Ulu Cami’nin Devaklı Abdülaziz oğlu Mehmet tarafından yapılan taç kapısı, sert ceviz ağacından hiç çivi kullanılmadan yapılmış minberindeki ağaç işçiliği birer şaheserdir. Minber, kainatı temsil eder. Üzerine güneş sistemi kabartma bir formla işlenmiştir. Gezegenler, güneşe uzaklıkları ve büyüklüklerinin oranları doğru olarak yerleştirilmiştir.

 5. Avatar
  Hakan Duru

  Çok güzel bursa camileri ile meshur ve Uludağda çok güzel ama biraz soğuk sıkı giyinmenizi tavsiye ederim

 6. Avatar
  Mithat Celik

  Harika Muhteşem bir kar var ve doğa manzara müthiş yolunuzu ve rotanızı çevirin.

 7. Kahraman Calbaz
  Kahraman Calbaz

  Çok güzel ilk defa bu kadar eğlenceli bir gün oldu benim için imkanı ve zamanı olanlar gitmesini tavsiye ederim

 8. Avatar
  RECEP Arman

  Bursa’da gördüğün en iyi düğün mekanı arkadaşım düğünü’ne geldim inşallah bundan sonra bütün dost ve arkadaşlarımın yeni düğün mekanı aynı zamanda da çok güzel fotoğraf çekim platosuy’la Zengin bir mekan

 9. Avatar
  cute photographr

  Aslında herşey altın Park tabelasından içeri girdiğiniz andan itibaren kendinizi evinizde ve sıcak insanların ve güler yüzlü personeli olan kendinizi emin ellerde hissedeceğiniz saklı Bir cennet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir