Fethiye Müzesi

Başta Telmessos olmak üzere Fethiye çevresindeki antik yerleşimlerde sürdürülen kazılarda elde edilen buluntularınsergilendiği Fethiye Müzesi, kent gezisi öncesi ya da sonrasında gezilmeli. Tunç, arkaik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait arkeolojik, Menteşe, Osmanlı ve yakın döneme ait etnografik eserlerin sergilendiği müze kış aylarında her gün 08.00-17.00 saatleri arasında ve yaz aylarında ise 08.00 – 19.00 saatleri arasında açık.

Antik Likya bölgesinin en batıdaki kenti Telmessos‘un üzerinde kurulmuş olan ve Teke yarımadasının liman kenti olan Fethiye’de ilk Müze 1962 yılında dönemin kaymakamı Recep Ceylan’ın girişimleri sonucu, 1957 yılı Depreminden sonra yeniden yapılanan kentten ve çevresinden toplanan eserler ile oluşturulmaya başlanmıştır. İlk önce Şimdiki belediye binası altında iki küçük odada Depo Müze olarak faaliyetlerini yürüten müze, 1987 tarihinden buyana şimdiki yerinde ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Teşhirde Sergilenen eserlerin çoğunluğunu Fethiye ve çevresinden Vatandaşlarca Müzemize getirilen eserler ve Müze sorumluluk alanındaki kazılardan bulunarak müzeye getirilen eserlerden oluşmaktadır. Müze Arkeoloji Seksiyonu, Etnografya seksiyonu ve Bahçe teşhirinden ibarettir.

Arkeoloji bölümündeki eserler M.Ö.3. Binden başlayarak Bizans Dönemi sonuna kadar tarihlenen Heykeller, Heykel başları, Seramik, Cam ve metal eserler ile sikkelerden oluşturulan guruplar halinde teşhir edilmektedir. Arkeoloji Salonunda ayrıca bölge tarihi ve bölge kültürü hakkında önemli bilgiler sunan yazıtlarda yer almaktadır. Bu yazıtlardan en önemlisi bölgenin klasik çağdaki halkının dili olan Likçe’nin çözümlenerek okunmasında önemli rol oynayan Üç Dilli (Tringual stel) yazıt da bulunmaktadır.Etnografya salonun da ise, Teke yöresine has folklorik eserler (Dokumalar, Kıyafetler, İşlemeler, Takılar ve süs eşyaları ile ev gereçleri) teşhire sunulmaktadır. Bu salondaki eserlerden biride Üzümlü çevresinde dastar dokumacılığında kullanılan tezgâh çalışır durumda ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır. Müze bahçesinde de açık teşhir olarak büyük ebatlı taş eserler yer almaktadır. Bunlar arasında Lahit mezarlar, yazıtlar ve Likya kültürünün önemli erlerinden Izraza anıtı sayılabilir.

Bu makale 7 Şubat 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  SEBNEM Koz

  Bu müzede ve diğer müzelerde olduğu gibi bilgilendirme ve rehberlik hizmeti yok. Bakıyorsunuz sadece tarihi, okuma yazmayı bilmeyen insanlar için bu müzede sınıfta kalıyor benim için.

 2. Avatar
  Oğuzhan Cayranci

  Müze küçük ancak etkili eserler var.Bahcede atıl durumda gibi duran eserler için şehir dışına daha geniş ve yeni nesil bir müze yapılmalı

 3. Avatar
  Gala Ksy Core

  Mütevazi ve sade bir müze. Ama bazı eserler duvara telle bağlanmış hoş gözükmüyor.

 4. Avatar
  Hıfzı Şimşek

  Küçük bir müze. İçeride bulunan eserlerin detaylı açıklamaları mevcut. Tlos antik kentine ait eserlerde bulunuyor. Ayrıca Helenistik dönem ve Roma dönemine ait eserlerde bulunmakta.

 5. Avatar
  Mehtap Celikok

  Böylesi kültür hazineleri in bulunduğu bir ilçede yaşadığımız için çok şanslıyız. Müze, yüzyıllar öncesi yaşanmışlıkları düşündürünce kendine hayran bırakıyor.

 6. Avatar
  Onur GENÇ

  Gidilip görülmesi gereken küçük bir müze, giriş ücretsiz fakat araçla gelenler için çevresinde park yeri bulmak zor ve bulduğunuz yerdeki park alanlarının tümü ücretli

 7. Avatar
  Zeynep Elif

  Küçük ve güzel bir müze, giriş ücretsiz. Eserlerin detaylı açıklamaları mevcut. Fethiye merkez civarında bulunuyor, geldiyseniz 15 dakikanızı ayırarak gezebilirsiniz. Bahçesini gezmeyi de ihmal etmeyin.

 8. Avatar
  Fadil Küçüktır

  Ücretsiz,gezilebilecek bir müze,görmeğe değer,tavsiye ediyorum

 9. Avatar
  Havva Koçarslan

  Eğer Fethiye ye tatile gelmişseniz fırsat bulamanız kolay olamayacaktır ama kesinlikle pişman olmayacağınız dolulukta tarih barındıran bir müze. Tlos kentini merak ediyorduk zaten her dakikasına degiyor müze. Küçük bir alanı var etraf manzaraları da görmeye değer. Benim görüşüm müzeyi gezenlerin etrafında önermesi olur.

 10. Avatar
  Melike KOÇ

  Fethiye ye tatile gitmişseniz mutlaka uğranılması gereken bir yer. Fethiye ve civarındaki birçok antik kent ten tarih barındırıyor. Stel ler, sütunlar, Helenistik dönem, Roma Dönemi, Klasik Dönem… Tarihe ilginiz daha da artacak diyebilirim. Kesinlikle pişman olmazsınız. Müzeye gidenler, gitmeyen lere önermeli.

 11. Avatar
  semih savcı

  Müze seviyorsanız çok kapsamlı olmamasına rağmen gezilmesi gereken bir müze

 12. Avatar
  Ogün ÖZKAYA

  🇹🇷 Öncelikle giriş ücretsiz. Bunun yanı sıra, Letoon, Xanthos ve Tlos gibi alanlardan gelen eserler de müzede sergileniyor. Çevredeki antik bölgeleri gezdiyseniz buraya da tamamlayıcı bir ziyarette bulunmanız doyurucu olacaktır. Ancak özellikle müzenin bahçesinde sergilenen eserler için çok az sayıda açıklayıcı levha bulunuyor. Şehir merkezinde olduğundan uğramak kolay olacaktır, tavsiye ederim.

 13. Avatar
  özlem Bener

  Tarihe ilgisi olan herkesin görmesi gereken eserler sergileniyor.Fotoğraf çektim,inceledim. Açıklama panoları yeterliydi. Zamanım olsaydı tekrar tekrar gezmek isterdim

 14. Avatar
  defne isanc

  Minibüs şoförlerinin müzeye alerjisi var sanırım müzeden geçer mi diye sorunca ya bu geçmez diyip bırakıyolar ya da camiye gider diyip müthiş yardımcı oluyorlar.
  Müzenin biraz tanıtıma ihtiyacı var. Tabela vs yok.
  Küçük ama çok güzel bir müze ilginç eserler var. Gezilmeye değer.

 15. Avatar
  vitali Nikopol

  Yerel bir sunum ama bolgenin tarihi hakkinda doyurucu bilgi

 16. Avatar
  Filiz Ozbek

  Güzel bir müze. Marmaris merkezde. Yakın çevreden çıkarılmış harika eserlerle dolu zevkle gezilecek bir müze. Marmaris i ziyaret eden herkes mutlaka uğramalı, tarihin içinde kaybolmalı bu müzeyi gezerek.

 17. Avatar
  ALI AKIN

  Ücretsiz gezilen nadir güzel eserler olan müze

 18. Avatar
  murat şahin

  Fethiye civarında çıkarılmış tarihi buluntular ve zamanında yurt dışına kaçırılıp tekrar geri getirilen eserler bu bölgenin tarihine ışık tutuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir