icon
Yükleniyor..

Fethiye Park (Şehit Fethi Bey Parkı)

Her büyük ilçe harika bir parkı hak ediyor ve şimdi Fethiye belediyesinin gururla sunduğu Fethi Bey Parkıaçıldı.

Şehit Fethi Bey Parkı 26 Temmuz 2018’de açıldı ve hem yetişkinler hemde çocuklara eğlence sunan muhteşem bir park. Sahil bandında yapılan ve oldukça büyük olan bu park bölge halkı tarafından olumlu karşılandı.

Bu konuda bize Eskişehir’deki Kent Park’ı hatırlatan biraz tuhaflık var ve bahçeler olgunlaştıktan sonra daha geleneksel park hissi de olacak. Sadece bu değil, aynı zamanda ‘bölgenin en büyük rekreasyon alanı’ olarak da tanımlanıyor.

Islak kış boyunca, kazıcıların çamurdan çıktıklarını, kanalları kazdıklarını ve dekoratif kayalar yerine oturduklarını izledik. Temmuz yaklaştıkça, parkı her geçtikten sonra (neredeyse günlük bir olay), ne kadar hızlı ilerleme kaydedildiğine inanamadık. Takımlar, ana alanın, büyük açılış için hazır gemi şekli olduğundan emin olmak için geceye çalıştı ve dikkat çekici bir iş çıkardılar!

Şehit Fethi Bey kimdi?
Öyleyse Fethiye’nin neden Şehit Fethi Bey Parkı adlı yeni parkı var? Fethiye ilçemizin adının Şehit Fethi Bey’den geldiğini biliyor muydunuz? Fethiye, Fethi’nin kadınsı formudur. Tayyareci Fethi Bey bir havayolu pilotuydu ve aslen bu bölgeden geliyordu. 1914 yılında ilk kez Mısır’dan İstanbul’dan Kahire’ye uçuş yapmaya çalıştı. Ne yazık ki, 27 Şubat 1914’te uçağı Şam ve Kudüs arasında düştü ve hava kuvvetlerinin ilk havacılık şehitinin unvanını aldı.Daha önce Telmessos ve Makri olarak bilinen 1934’te Şehit Fethi Bey onuruna ilçenin adı Fethiye olarak değiştirildi.
Şehit Fethi Bey’in ölümünün yıldönümünde her yıl heykelinde Türkiye Havacılık Derneği üyeleriyle birlikte katılım ve hava gösterileri düzenleniyor. Heykel şimdi Şehit Fethi Bey Parkı’nda bulunuyor ve halka açık toplantılar için alan ve oturma alanı olan bir odak noktası. Fethiye ilçesinin adını taşıyan kişi için çok uygun.

Şehit Fethi Bey Parkı Turu, Fethiye
Tamam, şimdi adının ne olduğunu biliyoruz (hem şehir hem de park için), hadi Şehit Fethi Bey Parkı çevresinde dolaşalım. Önümüzdeki aylarda ve yıllarda yerliler ve ziyaretçiler için kesinlikle en iyi çekim olacak bir yer.

fethibey-parkı

Yukarıdaki fotoğraf kışın çekildi – şüphesiz ki söyleyebileceğiniz gibi – ve bu Şehit Fethi Bey Parkı ile işlerin nasıl şekillendiğine göz atmak için ilk fırsatımızdı. O zamandan beri, peyzaj tasarımı ve diğer tesisler parkın yüzünü değiştirdi ve zaten hem telefon hem de kamera ile fotoğraf çekmek için favori bir yer haline geldi. Bravo, Fethiye Belediyesi – bu parkı seviyoruz. Bu bir zafer!

Şehit Fethi Bey Park Su Yolları
Şehit Fethi Bey Park’taki su özelliklerinin en güzel yanı tamamen doğal olmaları. Bununla, suyun tamamen doğal olduğunu kastediyoruz. Fethiye’nin bu bölgesi bir zamanlar tüm sulak alanlar ve sazlıklardı. Kentleşme buna ödeme yaptı ve sulak alanlar artık villalar, sokaklar, okullar, süpermarketler ve hastaneler.
Neyse ki, hala çeşitli kuş yaşamına ve elbette Duck Adası’na ev sahipliği yapan korunan bir alan var. Parka gelince, sadece su gömemez ve orada yokmuş gibi davranamazsınız!

Yorumlar