Fethiye Park (Şehit Fethi Bey Parkı)

Her büyük ilçe harika bir parkı hak ediyor ve şimdi Fethiye belediyesinin gururla sunduğu Fethi Bey Parkı açıldı.

Şehit Fethi Bey Parkı 26 Temmuz 2018’de açıldı ve hem yetişkinler hemde çocuklara eğlence sunan muhteşem bir park. Sahil bandında yapılan ve oldukça büyük olan bu park bölge halkı tarafından olumlu karşılandı.

Bu konuda bize Eskişehir’deki Kent Park’ı hatırlatan biraz tuhaflık var ve bahçeler olgunlaştıktan sonra daha geleneksel park hissi de olacak. Sadece bu değil, aynı zamanda ‘bölgenin en büyük rekreasyon alanı’ olarak da tanımlanıyor.

Islak kış boyunca, kazıcıların çamurdan çıktıklarını, kanalları kazdıklarını ve dekoratif kayalar yerine oturduklarını izledik. Temmuz yaklaştıkça, parkı her geçtikten sonra (neredeyse günlük bir olay), ne kadar hızlı ilerleme kaydedildiğine inanamadık. Takımlar, ana alanın, büyük açılış için hazır gemi şekli olduğundan emin olmak için geceye çalıştı ve dikkat çekici bir iş çıkardılar!

Şehit Fethi Bey kimdi?
Öyleyse Fethiye’nin neden Şehit Fethi Bey Parkı adlı yeni parkı var? Fethiye ilçemizin adının Şehit Fethi Bey’den geldiğini biliyor muydunuz? Fethiye, Fethi’nin kadınsı formudur. Tayyareci Fethi Bey bir havayolu pilotuydu ve aslen bu bölgeden geliyordu. 1914 yılında ilk kez Mısır’dan İstanbul’dan Kahire’ye uçuş yapmaya çalıştı. Ne yazık ki, 27 Şubat 1914’te uçağı Şam ve Kudüs arasında düştü ve hava kuvvetlerinin ilk havacılık şehitinin unvanını aldı.Daha önce Telmessos ve Makri olarak bilinen 1934’te Şehit Fethi Bey onuruna ilçenin adı Fethiye olarak değiştirildi.
Şehit Fethi Bey’in ölümünün yıldönümünde her yıl heykelinde Türkiye Havacılık Derneği üyeleriyle birlikte katılım ve hava gösterileri düzenleniyor. Heykel şimdi Şehit Fethi Bey Parkı’nda bulunuyor ve halka açık toplantılar için alan ve oturma alanı olan bir odak noktası. Fethiye ilçesinin adını taşıyan kişi için çok uygun.

Şehit Fethi Bey Parkı Turu, Fethiye
Tamam, şimdi adının ne olduğunu biliyoruz (hem şehir hem de park için), hadi Şehit Fethi Bey Parkı çevresinde dolaşalım. Önümüzdeki aylarda ve yıllarda yerliler ve ziyaretçiler için kesinlikle en iyi çekim olacak bir yer.

fethibey-parkı

Yukarıdaki fotoğraf kışın çekildi – şüphesiz ki söyleyebileceğiniz gibi – ve bu Şehit Fethi Bey Parkı ile işlerin nasıl şekillendiğine göz atmak için ilk fırsatımızdı. O zamandan beri, peyzaj tasarımı ve diğer tesisler parkın yüzünü değiştirdi ve zaten hem telefon hem de kamera ile fotoğraf çekmek için favori bir yer haline geldi. Bravo, Fethiye Belediyesi – bu parkı seviyoruz. Bu bir zafer!

Şehit Fethi Bey Park Su Yolları
Şehit Fethi Bey Park’taki su özelliklerinin en güzel yanı tamamen doğal olmaları. Bununla, suyun tamamen doğal olduğunu kastediyoruz. Fethiye’nin bu bölgesi bir zamanlar tüm sulak alanlar ve sazlıklardı. Kentleşme buna ödeme yaptı ve sulak alanlar artık villalar, sokaklar, okullar, süpermarketler ve hastaneler.
Neyse ki, hala çeşitli kuş yaşamına ve elbette Duck Adası’na ev sahipliği yapan korunan bir alan var. Parka gelince, sadece su gömemez ve orada yokmuş gibi davranamazsınız!

Bu makale 7 Şubat 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Burak Doğan

  Yüzbaşı Fethi Bey, ilk hava şehidimiz olduğu için Sultan Reşat, 26 Mart 1914’te adı Roma İmparatorluğu döneminden beri Meğri olan ilçeye Fethiye adını verdi. Aynı yıl, Fethi Bey’in uçağının düştüğü yerde ve İstanbul’da anıtlar yaptırıldı.
  Bu şehitlerimizin anısına 2001’de Türk Hava Kuvvetleri ve TRT işbirliğiyle o iki uçağın benzerleri yapıldı. Uçaklar 15 Mayıs 2001’de havalandı ve eski rotayı izleyerek İskenderiye’ye ulaştı. TRT bu projeyle ilgili belgeseller yayınladı. Fethi Bey anısına Fethiye’de anıtlar yaptırıldı.

 2. Avatar
  Sema Bergin Tarım

  Çok güzel oldu fetiye için büyük bi eksikdi lütfen koruyalım temiz tutalım gelecek nesiller için minik çay ocağıda belediyenin harika olmuş simit börek eşliğinde kahvede var 3tl çay 1.5tl ve lezzetli.

 3. Avatar
  Ümit KARCI

  Görebileceğiniz en modern parklardan birisi olabilir. Kendine özgü bir tarzı ile harika manzaralara sahip ezber bozan bir park. İstersen kitaplıktan kitap alıp sahil karşısında seçtiğin kitabı okumaya başla 😊

 4. Avatar
  Seher Kaplancıoğlu

  İlkkez gittik çocuklar çok beğendiler çok geniş bir par mevki olarakta güzel deniz kenarında olmasıda ayrıca güzel olmuş biz çok eğlendik artık her fethiyeye gittiğimizde mutlaka uğramayı düşünüyoruz.

 5. Avatar
  Mehmet Duran

  Ferah temiz denize sıfır…Diğer şehirlere örnek olabilecek bir yer olmuş..Tavsiye ederim.

 6. Avatar
  SEBNEM KOZ

  Park ilk hizmet verdiği temizlık ve güvenlik hizmeti ile son zamanlar da verdiği aynı hazineler arasın da çok var keşke eskisi kadar daha özenli ve düzenli hizmet anlayışı devam edebilse.

 7. Avatar
  Gürfırat Kaysı

  Her yaş grubuna hitap eden bir park. Yolu fethiyeden geçen herkesin uprayıp stres atmasını tavsiye ederim. Emeği geçenlere teşekkürler.

 8. Avatar
  HASAN YENİCE

  SADECE ÇOCUKLARIN DEĞİL YETİŞKİNLERİN DE EĞLENEBİLECEĞİ BİR MİMARİYE SAHİP OLDUĞU İÇİN
  EMEĞİ GEÇENLERE ÇOK TEŞEKKÜREDERİM 🙂

 9. Avatar
  AYŞE AKGÜL

  Olağanüstü bir park. Dalamandan fethiyeye doğru giderken yolda görüp durduk. Çocuklar yaklaşık 2 saattir oynuyorlar. Yetişkinler olarak biz bile hayran olduk, onlar tadını çıkartırken bizde çayımızı kahvemizi içiyoruz. Emeği geçen herkese çok teşekkürler. Umarım başka ilçe ve şehirlerde bunu örnek alarak park düzenlemesine giderler.

 10. Avatar
  vildan karaer

  Yazın gidiyoruz. Süper bır park yapılmış. Cok kalabalık oluyor sadece 😊

 11. Avatar
  Huseyin Uğur Ozfalay

  Tüm ülkede daha güzel park var mı acaba diye düşündüren şahane bir yer.

 12. Avatar
  Mehmet Yıldız

  çocuklarla zaman geçirilecek eğlenceli bir yer fethiye belediyesinin büyük bir hizmeti olmuş

 13. Avatar
  ragip recep telören

  Gördüklerim, Duyduklarımın şahitidir.En iyi park olma özelliğini elin de tutacaktır…

 14. Avatar
  Arzu Banu Günday

  Güzel manzarası, rahat oturma imkanları ve muhteşem manzarası olan park alanı… Çocuklar için çeşitli oyun alanları mevcut… Keyifli…

 15. Avatar
  sezer can

  Hafta sonları için nefes alıp çocuklarınızla çok güzel vakit geçirebileceğiniz bir yer

 16. Avatar
  Murat A.

  Güzel hatta çok guzel bir park olmuş emeği gecenin emeğine saglik

 17. Avatar
  gencay çakır

  Hem çocuklar hemde büyükler için tasarlanmış vakit geçirmek için gidilecek yerlerden biri.

 18. Avatar
  Onur GENÇ

  Gerçekten muhteşem bir park… Çocuklar için eşsiz güzellikteki bu parkı yapanlara teşekkür ü bir borç bilirim. Adventure park türündeki bu park hem büyükler hem küçükler için harika. Güvenlik ve temizlik üst düzeyde. Biz büyükler içinse yürüyüş,rahatlama ve okuma alanları olması ayrı bir takdire layık. 5 üzerinden 10 yıldız ı hak ediyor! Armağan edenlere bir kez daha teşekkürler

 19. Avatar
  Derin

  Ben gerçeğini gezdim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir