İstanbul’un en çok ziyaret edilen 4 noktası

Eğer Dünya bir ülke olsaydı mutlaka başkenti İstanbul, olurdu diye birçok düşünür tarafından söylenmiştir ve bunu neredeyse duymayan hiç kimse yoktur, gerçekten de bu durum tam olarak da böyle olurdu. Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul, geçmiş zamanlara gerçekten tam olarak tanıklık eden devasa bir ağaç olarak yer almaktadır. Birçok devlete ve millete ev sahipliği yapmış olan İstanbul, bizlere tam olarak insanlığı tanıtan ve muhteşem güzelliği ile büyüleyen bir şehir olmaktadır ve asla görülmeden bu dünyadan gitmemek gerekir. Dilerseniz kısaca özellikle nerelerin daha güzel olduğunu bahsedelim ve sizleri kısa bir gezi yolculuğuna çıkaralım, emin olun ki oldukça keyif alacaksınız.

TOPKAPI SARAYI

İlk olarak sizlere İstanbul, denince Topkapı sarayından başlamak istedik çünkü 500 yıl boyunca 3 kıtada dünyaya hükmeden Osmanlı Devleti’nin mensuplarının bizzat yaşadığı yer olmasından dolayı. Bu saray 1453 yılında İstanbul şehrinin fethedilmesinden hemen sonra Fatih Sultan Mehmet’in emriyle yaptırılmış ve haneden uzun yıllar boyunca ev sahipliği yapmıştır. Her bölümü ayrı bir güzel olan bu yapı birçok mimari dokuyu, özel ve değerli eşyaları bizlere sunmaktadır özellikle harem daireleri gelen birçok misafir tarafından oldukça beğenilmektedir. Tam olarak altından yapılmış bir yapıdır desek abartmış olmayız herhalde, anlatmakla bitmeyen olan bu yeri mutlaka görmelisiniz ve gerçekten muhteşem bir saray olduğunu sizlerde fark etmelisiniz.

KIZ KULESİ

İstanbul Gezilecek Yerler, denilince aklan gelen yerlerden bir tanesi de oldukça meşhur olan Kız Kulesi, yapısı olmaktadır, bu yapı İstanbul’un sembol yapılarından bir tanesi olmakta ve oldukça güzel bir görünüme sahiptir. Eski zamanlarda bir kral tarafından kızı için yaptırılan bu yapı tam olarak İstanbul Boğazının ortasında yer almakta ve denizin üstünde durmaktadır. Özellikle denizin üstünde nasıl durduğu İstanbul’a gelen ziyaretçiler tarafından oldukça merak edilmekte ve nedeni araştırılmaktadır, bizler bu nedenini sizlere söylemiyoruz ve geldiğiniz zaman öğrenmenizi istiyoruz. Bu yapıyı oldukça beğeneceksiniz ve özellikle kendisi ile ilgili anlatılan hikayelerden oldukça fazla bir şekilde hoşnut olacaksınız.

GALATA KULESİ

Sizlere bu kuleden bahsetmesek asla olmazdı çünkü bu kule hikayesi ile Kız Kulesinin bir devamı niteliğinde olmaktadır ve ziyaretçilerini her zaman kendisine hayran bırakmaktadır. Çok eski zamanlarda inşa edilen bu yapı, o zamanların halkı tarafından oldukça fazla bir şekilde beğenilmiş ve bu sayede birçok hikaye ye konu olmuştur. Bu hikayelerden en meşhuru hiç şüphesiz Kız Kulesi ile ilgili olan hikaye olmaktadır. Oldukça farklı ve güzel bir Aşk’ın hikayesinin baş aktörleri olan bu yapılar her zaman birbirlerini uzaktan izlemekteler ve asla kavuşamamaktalar, bundan dolayı da hikayeleri dilden dile dolaşmaktadır. Bizler daha fazla anlatmıyoruz ve sizlerin İstanbul’a geldiğinizde bu hikayeyi canlı canlı dinlemenizi istiyoruz.

YEREBATAN SARNICI

İstanbul Gezilecek Yerler, diye düşündüğümüze aklımıza gelmesi gereken bir yer olan Yerebatan Sarnıcı, bizleri Roma İmparatorluğuna kadar götürmekte ve o zamanlardan kalan muhteşem yapılardan bir tanesi olmaktadır. İnşa edildiği zaman bu yapının amacı İstanbul şehrinin su ihtiyacını karşılamaktı ve bu şekilde su yapılı bir şekilde meydana getirilmiştir. Günümüzde restore edilip ziyarete açılan bu yapı, halan sular içerisinde bulunmakta ve bu şekilde oldukça fazla beğenilen yerlerden olmaktadır. Özellikle içerisinde yer alan sütunlar ile de dikkat çeken bu yapı, bizleri Osmanlı Devletinden daha önceye götürmekte ve İstanbul şehrinde yaşayan devletleri hatırlatmakta. Bu yüzden İstanbul’dan ayrılmadan mutlaka uğrayın.