Kadıköy Gezi Rehberi

İstanbul’un belki de en çok ziyaret edilen ilçesidir. Ulaşım olanakları çok iyi olması, her tarafa her saatte gidebilme ihtimalinizin olması, her çeşit insanın olması ve bu vesileyle de kimsenin kimseye 2 saniyeden bile fazla bakmadığı, her türlü alkollü, alkolsüz mekanlar ile birlikte gece hayatının her türlüsün olduğu, o meşhur belediyesi, kimi polis kimi normal esnafı, sahilin o alabildiğince içine gelen deniz kokusu, gün batımının en güzel izleneceği yerlerden olan bir semt burası. Burası İstanbul’un en köklü semti Kadıköy. Burayı sevmeniz için onlarca neden bulunabilir.

Eğer Kadıköy’de yaşıyorsanız ya da oraya gidiyorsanız, en tarz kafelerin, en elit ve gençliğin heyecanının olduğu barların tam da üzerine basıyorsunuz demektir. Her şey bu kadar güzelken size sadece kaliteli vakit geçirmek kalıyor. Bir süre sonra buranın bağımlısı olur ve diğer İstanbul ilçeleri sizin için sıradanlaşır.

O kadar kalabalık olmasına karşın korna seslerinin az olması ve tıkanan o trafiğin sizi sinirlendirmemesi kesinlikle buranın büyüsüyle oluyor. Yürümeyi seviyorsanız sahilden bahariyeye oradan modaya, oradan Fenerbahçe’ye kadar çıkabilirsiniz.

Kadıköy Belediyesi‘nin namını duymayan kalmamıştır herhalde. Olurda bir gün yüz yüze iletişimde bulunursanız iyi izleyin, o samimiyet, çözüme yönelik tavırları, kısa yoldan olumlu ya da olumsuz cevapları ve o içtenlikleri herkesin gönlüne dokunmuştur. Kadıköy ve Kadıköylünün en büyük ayrıcalıklarından biri de sokak sanatı’nın en başarılı örnekleri burada sergilenir. Yel Değirmeni’nde duvarlara grafitiler yapanlar mı dersiniz, Her sokağında ki o güze sesli çocuklar mı dersiniz bilmem ama sanatın merkezi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Biraz kafa dinlemek gerektiğinde deniz kenarı, huzurlu kafeler ve çay bahçeleri neredeyse tamamı araç gürültüsünden uzak konumdalar. Özellikle Moda’ya çıkıp herhangi bir yerde dinlenmek ve moda burnundan denize bakmak ruhunuza iyi gelecektir. Misafir getireceğiniz ve sıkılmadan her türlü aktiviteyi rahatça yapacağınız bir yerdir Kadıköy.

İstanbul’da bisiklet yolları olsa da bunun layıkıyla yapıldığı tek yer Kadıköy’dür. Rahatça bisiklete binmek ve yayaların o alana girmemelerini görmek sadece oraya özgüdür. Ne demiştik yazının başında buranın insanları hakkında. İşte tam da o sebepten ötürü. O yüzden İstanbul Kadıköy’dür, Kadıköy İstanbul

Bu makale 7 Şubat 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Kayra Berber

  Heykel, 1864’de Paris’te heykeltraş İzidor Bonhevr tarafından, Fransız gücünü Almanlara göstermek için yapılmış, Almanlar Fransız’ları yenince boğa heykeli 1871’de Almanya’ya getirilmiştir. Alman Kralı II. Wilhelm’in İstanbul’u ziyareti sırasında II. Abdülhamit’e armağan olarak verilen boğa heykeli Yıldız Sarayı’nın bahçesine konulur ilk önce. O yıllarda hayvan heykelleri bahçelerin, parkların süsü olarak tasarlanmaktadır.

  Fazla kalmaz heykelimiz orada. Yıldız Sarayı’nın bahçesi, Bilezikçi Çiftliği, Gazi Ahmet Muhtar Paşa Köşkü ve Mermer Köşk’ü süsler sırasıyla. Boğa heykeli zaman içinde yer değiştirerek, Harbiye’deki Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nin Taksim’e bakan cephesi önüne taşınır. Bir süre de burada kalır ve daha sonra Kadıköy Belediye Başkanlığı’nın önüne taşınır. Daha sonra heykel Belediye Başkanlık binasının yanı başındaki Etibank binasının önüne kaydırılır.

  O bu yolculuğunu yaparken, İstanbul giderek kalabalıklaşmakta, yeşil alanlar yok edilmektedir. Tüm bu olup bitenlerin, İstanbul’un nasıl da bir beton tarlasına dönüştüğünün farkındadır boğa heykeli. Sonunda Altıyol’daki, birkaç çiçeğin ekildiği ve bir tutam otun yeşerdiği çemberin içine hapsedilir 1987 yılında. Öfkeli duruşuyla da, duyarlı insanların kenti kirleten politikacılara karşı olan tavırlarını yansıtır

 2. Avatar
  ipekology

  Taksim kelime anlamı olarak paylaştırmak, dağıtmak demek. Burası,eski İstanbul’da suyun toplanıp şehre taksim edildiği yerdir. İnsanların buluşma merkezidir fakat kalabalıktan dolayı buluşacağın insanı bir türlü bulamazsın ya dao kalabalığın arasında seçemezsin. Şu anki haliyle eskisinden daha geniş, daha ferah. Rahat yürüyebileceğiniz düz bir ovadır adeta 😉

  Tam ortasında Taksim Cumhuriyet Anıtı yer alır. Burger King’i önünüze, anıtı arkanıza alırsanız sağ tarafta şu an inşa halinde olan Taksim Cami yükselmekte, sol tarafınızda da M2 Yenikapı-Hacıosman Metro hattının Taksim metro çıkışı yer almaktadır.

 3. Avatar
  Kelin mikrofonu

  Yılbaşında taksime gitmek orada eğleneceğini ummak tamamen aptallık çünki istanbulda yaşayan türkülerden çok ülkesinde kısıtlı şartlar altında yaşamak istemeyen Müslüman ülkelerin dinden çıkmış sonradan görme Arap ve suriyeli dolup taşıyor İran’da kısakolla gezdiği zaman 200 dolar sıfır kolla gezerken yakalandığında 400 dolar cezası var tekrarında ise hapis cezasına hükmolunur ama türkiye de herşey serbest biz bile kendi ülkemizde bu kadar özgür değiliz yazıklar olsun ülkemizi bu hale getirenlere işte taksim hakkındaki yorumum…

 4. Avatar
  Makale Yazı

  Cumhuriyet Anıtı’nın bulunduğu Taksim Meydanı’nı kuşatan Taksim, her zaman hareketli bir gece hayatı, alışveriş ve restoran bölgesidir. Araç trafiğine kapalı olan İstiklal Caddesi boyunca nostaljik tramvaylar sefer yapar. Bu cadde üzerinde sıralanmış 19. yüzyıldan kalma binalar uluslararası mağaza zincirlerine, sinemalara ve kafelere ev sahipliği yapar. Daracık yan sokaklarda da barlar, antika dükkanları ve Boğaz manzaralı çatı restoranları bulunur.

 5. Avatar
  Mehmet Emin Kaya

  Modern dünyanın kabesi niteliğinde, kapitalizmin inşa ettiği meydan kültürünün en önemli örneklerinden biri . Bu havasına rağmen, tezat bir şekilde sözde emekçilerin eylemleri ile sembolleşmiş bir yer! Şimdilerde yanında taksim camii bitirmek üzere oda başka bir gücün imzası. İşte öyle yani…

 6. Avatar
  Ep Organizasyon

  Çok güzeldi çocuklarımla gezme imkanı buldum.

  Ama bir şey fark ettim türk’ten çok yabancı var. Arapça konuşan insanlar Taksim de çok fazla .

  Irkçılık ve ayrımcılık yapmak için söylemiyorum. Son 3-4 senedir çok fazla yabancı ülkemize geldi bu kontrolü zor durum beni ürkütüyor.
  😟🤔

 7. Avatar
  Ertuğrul Onur Atik

  20 yaşında bir Türk genci olarak üzülüyorum. O kadar yeşillendirilebilecek alan varken, o kadar güzelleştirilebilecek düzlük varken hiçbiri yapılmıyor. Üzücü olan bir diğer konu ise esnafın sadece Araplara oynuyor olması. Keşke İstiklal Caddesi ve Taksim Meydanı o güzel eski günlerine kavuşabilse.

 8. Avatar
  Gökhan Karataş

  İstanbul’da bulunan bu meydan turizm açısından ilgi görmektedir meydandaki anıtı ziyaret edenler fotograf çekmek için buluşma noktasıdır meydan İstanbulun gezilip görünmesini gereken yerlerdir İstanbulun tarihi yerlerinden biri olan bu alana her yerden insan gelmektedir

 9. Avatar
  Ramazan Kerem Eyri

  Burada herkesin farklı bir anısı hatta birden çok anısı vardır eminim eski tarihçesini arkadaşlar yazmış, fakat canlı bir şehrin kalbi idi taksim bir süredir uzakta kalsamda suanki halini merak ederim yinede. Bizli zamanlardan ise gündüzü farklı bir hayat gecesi bambaşka bir hayat olan çok renkli bir yelpazeye sahiptir Taksim de her çeşit insan çok çeşit kültür ve hemen hemen her zevke her göze her damağa hitap edebilen birşeyler bulabilirsiniz arayışa göre değişir diyebilirim.

 10. Avatar
  Ali Numan Güvenç

  Kadıköye gelen arkadaşlar, evet hepinize sesleniyorum. Genel olarak Boğa Heykeli Kadıköy’ün buluşma, adres olarak meydan niteliğindeki bir yeridir. Bu yüzden sizler de Kadıköyü geziyorum zannedip Boğa Heykeline gelmeyin. Tek yaptığınız boğaya elinizi koyup fotoğraf çektirmek. Bu çok gereksiz, onun yerine Kadıköy ruhunu çevredeki sanat ve kültür bulabileceğiniz her türlü mecraya giderek hissedebilirsiniz. Bu yüzden kendiniz için ve bizim gibi insanların ruh sağlığı için boğa heykelini bir gezi rotası olmaktan çıkarınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir