Kadıköy Gezi Rehberi

İstanbul’un belki de en çok ziyaret edilen ilçesidir. Ulaşım olanakları çok iyi olması, her tarafa her saatte gidebilme ihtimalinizin olması, her çeşit insanın olması ve bu vesileyle de kimsenin kimseye 2 saniyeden bile fazla bakmadığı, her türlü alkollü, alkolsüz mekanlar ile birlikte gece hayatının her türlüsün olduğu, o meşhur belediyesi, kimi polis kimi normal esnafı, sahilin o alabildiğince içine gelen deniz kokusu, gün batımının en güzel izleneceği yerlerden olan bir semt burası. Burası İstanbul’un en köklü semti Kadıköy. Burayı sevmeniz için onlarca neden bulunabilir.

Eğer Kadıköy’de yaşıyorsanız ya da oraya gidiyorsanız, en tarz kafelerin, en elit ve gençliğin heyecanının olduğu barların tam da üzerine basıyorsunuz demektir. Her şey bu kadar güzelken size sadece kaliteli vakit geçirmek kalıyor. Bir süre sonra buranın bağımlısı olur ve diğer İstanbul ilçeleri sizin için sıradanlaşır.

O kadar kalabalık olmasına karşın korna seslerinin az olması ve tıkanan o trafiğin sizi sinirlendirmemesi kesinlikle buranın büyüsüyle oluyor. Yürümeyi seviyorsanız sahilden bahariyeye oradan modaya, oradan Fenerbahçe’ye kadar çıkabilirsiniz.

Kadıköy Belediyesi‘nin namını duymayan kalmamıştır herhalde. Olurda bir gün yüz yüze iletişimde bulunursanız iyi izleyin, o samimiyet, çözüme yönelik tavırları, kısa yoldan olumlu ya da olumsuz cevapları ve o içtenlikleri herkesin gönlüne dokunmuştur. Kadıköy ve Kadıköylünün en büyük ayrıcalıklarından biri de sokak sanatı’nın en başarılı örnekleri burada sergilenir. Yel Değirmeni’nde duvarlara grafitiler yapanlar mı dersiniz, Her sokağında ki o güze sesli çocuklar mı dersiniz bilmem ama sanatın merkezi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Biraz kafa dinlemek gerektiğinde deniz kenarı, huzurlu kafeler ve çay bahçeleri neredeyse tamamı araç gürültüsünden uzak konumdalar. Özellikle Moda’ya çıkıp herhangi bir yerde dinlenmek ve moda burnundan denize bakmak ruhunuza iyi gelecektir. Misafir getireceğiniz ve sıkılmadan her türlü aktiviteyi rahatça yapacağınız bir yerdir Kadıköy.

İstanbul’da bisiklet yolları olsa da bunun layıkıyla yapıldığı tek yer Kadıköy’dür. Rahatça bisiklete binmek ve yayaların o alana girmemelerini görmek sadece oraya özgüdür. Ne demiştik yazının başında buranın insanları hakkında. İşte tam da o sebepten ötürü. O yüzden İstanbul Kadıköy’dür, Kadıköy İstanbul