Kadıköy Gezilecek Yerler

Dünyanın en güzel şehri olan İstanbul’un oldukça güzel bir semti ve ilçesi olan Kadıköy’e her zaman uğramak ve orayı gezmek lazım çünkü gerçekten içerisinde birçok güzel yapılar ve alanlar bulunmaktadır. İstanbul, şehrinin aslında birçok ilçesi güzel ama bunların içerisinden bir tanesini seçmek gerekirse bu kesinlikle Kadıköy olacaktır çünkü gerçekten tam olarak muhteşem güzellikte ve yaşanılabilir bir ilçedir. Eğer sadece bir gününüzü veya bir hafta sonunuzu ayırırsanız ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız ve bizlere hak vereceksiniz. Bizler kısa bir zaman içerisinde Kadıköy ilçesinde neler yapılabilir dilerseniz kısaca onlardan bahsedelim ve söylediklerimizin ne kadar doğru olduğunu sizlere gösterelim.

BARIŞ MANÇO EVİ

Gerçekten Türkiye’nin yetiştirdiği en değerli sanatçılarından bir tanesi olan Barış Manço, aramızdan ayrıldıktan sonra onun evi ailesi tarafından müze yapıldı ve şimdi ise müze yapılan o evi ziyaretçileri beklemektedir. İstanbul şehrinin her zaman güzel olduğunu dile getiren sanatçı için böyle bir adım atılması gerçekten çok hoş bir durum olmakta ve bizlere ona verilen değeri göstermektedir. Müze ev içerisinde Barış Manço ile ilgili her şey yer almakta ve onun hayatından kısaca kesitlere yer verimektedir, özellikle bu müze ev sanatçının ölüm yıl dönümünde birçok ziyaretçi tarafından ziyaret edilmekte ve halkın onu ne kadar çok sevdiği görülmektedir.

FENERBAHÇE PARKI

Bizlerin Kadıköy Gezilecek Yerler, listesinde özellikle Fenerbahçe Parkı yer almakta ve bu park şehrin gürültüsünden ve yorgunluğundan kaçmak isteyenler için muhteşem bir alan olarak bulunmaktadır. Her zaman düzenli bir şekilde bakımı gerçekleştirilen ve oldukça iyi bir şekilde bakılan bu parkın eski zamanlardan kalma önemi bulunmakta ve bu şekilde de ilgi çekmektedir ve görülmesi gereken bir yer haline gelmektedir.

BOSTANCI

Kadıköy Gezilecek Yerler, listemizde tabi ki birde tarihi bir alanda yer almaktadır ve bu alan özellikle Osmanlı zamanından beri işlek bir alan olması ile de önem taşımaktadır. Osmanlı mimari yapılarının da içinde bulunduğu bu yer bizler için gerçekten görülmeye değer yerlerden olmaktadır.

Bu makale 9 Şubat 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Kayra Berber

  Heykel, 1864’de Paris’te heykeltraş İzidor Bonhevr tarafından, Fransız gücünü Almanlara göstermek için yapılmış, Almanlar Fransız’ları yenince boğa heykeli 1871’de Almanya’ya getirilmiştir. Alman Kralı II. Wilhelm’in İstanbul’u ziyareti sırasında II. Abdülhamit’e armağan olarak verilen boğa heykeli Yıldız Sarayı’nın bahçesine konulur ilk önce. O yıllarda hayvan heykelleri bahçelerin, parkların süsü olarak tasarlanmaktadır.

  Fazla kalmaz heykelimiz orada. Yıldız Sarayı’nın bahçesi, Bilezikçi Çiftliği, Gazi Ahmet Muhtar Paşa Köşkü ve Mermer Köşk’ü süsler sırasıyla. Boğa heykeli zaman içinde yer değiştirerek, Harbiye’deki Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nin Taksim’e bakan cephesi önüne taşınır. Bir süre de burada kalır ve daha sonra Kadıköy Belediye Başkanlığı’nın önüne taşınır. Daha sonra heykel Belediye Başkanlık binasının yanı başındaki Etibank binasının önüne kaydırılır.

  O bu yolculuğunu yaparken, İstanbul giderek kalabalıklaşmakta, yeşil alanlar yok edilmektedir. Tüm bu olup bitenlerin, İstanbul’un nasıl da bir beton tarlasına dönüştüğünün farkındadır boğa heykeli. Sonunda Altıyol’daki, birkaç çiçeğin ekildiği ve bir tutam otun yeşerdiği çemberin içine hapsedilir 1987 yılında. Öfkeli duruşuyla da, duyarlı insanların kenti kirleten politikacılara karşı olan tavırlarını yansıtır

 2. Avatar
  Fatih Semiz

  2014 yılında 100. yaşını kutlayan heykelin ilginç bir tarihi var. 18644 yılında Sultan Abdülaziz tarafından saray bahçelerini süslemek amacıyla sipariş edilen heykel, Sanatçı Jules Bonheur tarafından Paris’te yontulmuş. Heykeli ait en eski fotoğraf Yıldız Şale’de çekilmiş. İttihat ve Terakki’nin iktidara gelmesiyle birlikte parti yöneticileri sarayların bahçelerindeki heykelleri çeşitli yerlere kaçırmışlar. Bunlardan biri de Kadıköy Boğa Heykeli’ymiş. Uzun yıllar sırra kadem basan heykeller, 1940’lı yılarda İstanbul’un çeşitli yerlerinde ortaya çıkmaya başlamış. Bulunduktan sonra Lütfi Kırdar Spor ve Sergi Sarayı’nın önüne yerleştirilen heykel, burada fazla kalmamış. 1950’lerin ortasında açılan Hilton Oteli’nin Harbiye girişine konulmuş. Ancak o yıllarda ne olduysa, eski adresi olan Lütfi Kırdar’a geri getirilmiş ve 1970 yılına kadar burada kalmış. Seyyah heykel, 1971 yılında bugün Tarih, Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi olarak hizmet veren Eski Başkanlık Binası’nın önüne getirilmiş. Böylece heykelin 150 yıllık İstanbul turu, 1987 yılında Kadıköy Altıyol’da son bulmuş.

 3. Avatar
  Faruk Karapınar

  Kadıköye gelen arkadaşlar, evet hepinize sesleniyorum. Genel olarak Boğa Heykeli Kadıköy’ün buluşma, adres olarak meydan niteliğindeki bir yeridir. Bu yüzden sizler de Kadıköyü geziyorum zannedip Boğa Heykeline gelmeyin. Tek yaptığınız boğaya elinizi koyup fotoğraf çektirmek. Bu çok gereksiz, onun yerine Kadıköy ruhunu çevredeki sanat ve kültür bulabileceğiniz her türlü mecraya giderek hissedebilirsiniz. Bu yüzden kendiniz için ve bizim gibi insanların ruh sağlığı için boğa heykelini bir gezi rotası olmaktan çıkarınız.

 4. Avatar
  Bülent Turan

  İstediginiz yere oturmaniza izin vermiyorlar.Beni ısrarla kapinin oradaki masaya oturtmak için caba harcadilar.Halbuki köselerde bir yerde kahve icerek kitap okumak istiyordum.O yüzden ciktim Nazim Hikmet Kultur merkezine gittim.Orada kimse karismiyor rahatca oturabiliyorsun.

 5. Avatar
  Orhan Yaldız

  Tiyatro salonu küçük ve havasız gibi, ayrıca bina ve salonun yenilenmeye ihtiyacı var. İzlediğimiz Yılın Düğünü oyununa gelince gayet eğlenceliydi. Bahsettiğim fiziki şartlar iyileştirme görürse daha iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir