Kariye Müzesi

İstanbul, Bizans anıtlarının en çok bulunduğu şehirdir, ancak birkaç mozaik ve  kilisede olduğu gibi bırakılmıştır. Theodosius II‘nin anıtsal kara duvarlarının ve şimdi bir müzenin gölgesinde yer alan Kariye Müzesi, ünlü Aya Sofya camiye oldukça yakındır. Ancak Bizans sanatına eşit derecede büyüleyici bilgiler sunan ziyaretçi sayısının bir kısmını burayı ziyaret eder. Kilise birkaç yıl içinde yenileme çalışmaları için kapatılmıştır; nelerin açık olduğunu öğrenmek için web sitesine bakabilirsiniz.

Şehrin bu kısmına ulaşmanın en iyi yolu, Karaköy’den Ayvansaray’a Haliç  vapurunu yakalamak ve Dervişzade Sokak boyunca tepeye çıkmak, sağa Eğrikapı Mumhane Caddesi’ne dönüp hemen hemen Şişhane Caddesi’ne gitmek. Buradan, Konstantin Porphyrogenitus Sarayı‘nı geçerek Theodosius II’nin kara duvarlarının kalıntılarını takip edebilirsiniz. Hoca Çakır Caddesi’nden, duvarın surlarına çıkan dik merdivenlere ulaşmadan hemen önce Vaiz Sokak’a gittikten sonra keskin bir şekilde sola dönerek Kariye Sokak’a dönün ve müzeye göreceksiniz.

Bina ilk olarak Surların Dışında Kutsal Kurtarıcı Kilisesi olarak biliniyordu (Chora tam anlamıyla ‘ülke’ anlamına geliyor). İlk inşa edildiğinde Büyük Konstantin tarafından inşa edilen orijinal şehir duvarlarının dışında yer almıştır.

Bugün gördüğünüz orijinal kilise değildir. Kariye Kilesesi 11., 12. ve 14. yüzyıllarda en az beş kez yeniden inşa edildi. Neredeyse tüm iç dekorasyon – ünlü mozaikler ve daha az ünlü ama aynı derecede çarpıcı freskler –  1320’den kalma ve İmparator altında Bizans hazinesinden bir şair ve harf olan Theodore Metochites tarafından finanse edildi. Andronikos II (1282-1328). Müzenin iç  kapısının üstünde bulunan en harika mozaiklerinden biri, Theodore’un kiliseyi Mesih’e teklif ettiğini tasvir ediyor.

Bugün Chora beş ana mimari birimden oluşuyor: Nef, kuzeye eklenen iki katlı yapı (ek), iç ve dış narteksler ve güneydeki mezarlar (parecclesion) için şapel. 2013 yılında ikinci büyük restorasyon başladı. Bu devam eden süreç aşamalı olarak gerçekleşmektedir ve müzenin bazı bölümlerinin kapatılmasını içermektedir; binanın kuzey tarafındaki nef, iki katlı ekler ve iç narteksin çoğu tamamlanmış ve araştırma sırasında dış narteks ve parecclesion çalışmaları devam etmiştir.

>> TAM EKRAN GÖSTER <<

Bu makale 30 Ocak 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Leyla

  o kadar Ayasofya’ya gittim hiç görmedim bir dahaki sefere kesin uğrayacağım

 2. Avatar
  Av. Umut Koray Tuncay

  Kariye Müzesi “Doğu Roma Rönesansı” olarak nitelendirilen döneme ait 700 yıllık birçok muhteşem mozaik ve freski barındıran, Ayasofya gibi kilise olarak inşa edilmiş, Osmanlı’nın İstanbul’u fethinden sonra camiye çevrilmiş, 1945 yılında da Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye dönüştürülmüş bir mekandır.

  Kariye ismi, eski Yunancadaki “khora” yani “rahim” sözcüğünden gelmekte ve İsa’yı karnında taşıyan Meryem’e işaret etmektedir. İstanbul’un en biricik azizesi ve koruyucusu olan Meryem’e adanmış birçok kilise arasında en önemlilerdendir.

  Şubat 2020 itibarıyla dış cephesi kapsamlı restorasyon dolayısıyla tamamıyla koruma altında olan Kariye Müzesi’nin, içeride ise Paraklesion ve Anneks bölümleri ziyarete kapalıdır. İç ve Dış Narteks ile Naos bölümleri ise gezilebilmektedir.

 3. Avatar
  DENİZ YILMAZ

  İstanbul tarihi yarımada içinde bulunan Edirnekapı semtindeki, 14.yy. geç Bizans dönemi yapısı Kariye, iyi korunmuş mozaik ve freskleriyle bir başyapıt..
  Hz.İsa ve Hz.Meryem’in hayatının tasvir edildiği sahneler üsluplarıyla adeta Rönesans dönemini önceden haber veriyorlar…
  1511 yılında camiye dönüştürülen yapı, 1945’ten beri müze olarak kullanılıyor…

 4. Avatar
  Mustafa Ilgaz Dogrul

  Adamlar binlerce km uzaktan gelip, rehber eşliğinde en ince ayrıntısına kadar öğrenerek geziyor. Sen ise dibindeki bu muhteşem yapıyı görmekten imtina et. Yok efendim giriş pahalıymış. Evet 54 tl. Fakat müze kart 70 tl. Alırsın bir müze kart, yıl boyu tüm Türkiye’yi gezersin bedava. Öğretmenler ve öğrenciler için giriş ücretsiz. Ne mi var; çoğu avrupa ülkesinde dahi göremeyeceğin incelikte mozaik ve freskler… Roma resim sanatının son döneminin geldiği gelişmişliği göstermesi açısından inanılmaz bir yer. Evet bir bölümü halen restorasyonda, fakat müze kartın var. 1 yıl içinde gelir oraları da açılınca gezersin. AWARE

 5. Avatar
  Ayşe İhsan Zeybekoğlu

  Gördüğüm en muhteşem mozaikler. Mozaiklerle ilgili gerçekten bilgi almak istiyorsanız ya 90 tl verip kitap alacaksınız ya da 25 tl verip kulaklıkla bilgiye ulaşacaksınız. Ama zaten müzekart alarak ya da doğrudan giriş ücreti vererek (yaklaşık 80tl civarı sanırım) içeri giriyorsunuz. Farklı dil seçenekleri ile telefona indirilecek bir aplikasyon ya da link ile bu bilgiye ulaşılabilmeli. Bir yıldır süren ve daha ne kadar süreceği belli olmayan, müzenin yaklaşık 1/3ünü kapsayan tadilat da cabası.

 6. Avatar
  gürkan yıldız

  Mozaiklerin bir kısmı ziyarete açık çoğu bölüm hala restorasyon dolayısıyla kapalı. Yine de görebildiğimiz kadarıyla inanılmaz bir eser. Restorasyonun bitmesini sabırsızlıkla bekliyorum.

 7. Avatar
  Murat Kurt

  Çok kısıtlı bir alanı gezebildik restorasyon sebebiyle. Dört bölümden sadece biri açıktı. Çok etkileyici bir yer olduğu muhakkak ancak şu anki hali değil maalesef.,.

 8. Avatar
  Timucingul Gul

  Çok güzel ve görülmesi gereken bir eser. Mozaikler ve freskler çok iyi korunmuş.
  Halen bir kısmı restorasyonda. Giriş ücreti pahalı fakat bu toplumun artık müze gezme ve müzekart edinme alışkanlığını edinmesi gerekiyor.
  Emeği geçenlere teşekkür etmek lazım.

 9. Avatar
  Şayeste Başayar

  Herkese merhabalar,öncelikle bu yazıyı okumak için burdaysanız siz de tarihe ,insanlığa ve insanlık geçmişine önem ve değer verenlerdensiniz; İletişim Fakültesi öğrencisi olarak Uygarlık Tarihi dersi vize ödevim için bir müze ziyaretinde bulunmam gerekiyordu ve Ankara’dan kalkıp İstanbul’a daha önce de ziyaret etmek istediğim bu müzeyi görmek için yola çıktım; daha önce telefonla arayıp bazı bilgiler edindim telefonda bilgi veren yetkili kişi çok ilgiliydi.Müzeye sizi götüren yollar bile müzenin ne kadar büyüleyici olacağının haberdarcısı gibi,zira her sokağa girdiğinizde değişik bir atmosferle karşılaşıyorsunuz. Müzeye girmek için rahatlıkla müze kartını oradan edindim. Ziyarete başladığımda adeta büyülendim, kendimi binlerce yıllık bir tarih yolculuğuna çıkmış gibi hissettim, ayrıca belirtmek istediğim en önemli noktalardan biri de müze sorumlusu Miraycan Kırkoçoğlunun ilgi alakası ve işini tam hakkıyla yapmanın vermiş olduğu bende uyandırdığı hayranlık oldu. İyi ki böyle güzel insanlar böyle güzel yerlerdeler ve iyi ki varlar. Teşekkür ederim MirayCan Hanım, müzeyi mutlaka ziyaret etmeniz dileğiyle,sevgiler. Şayeste Başayar

 10. Avatar
  ÖZGÜ ÖLMEZ

  Mozaikleri muazzam. Ziyarete açık olan kısmı küçük ama bir okadar ihtişamlı bir ibadethaneymiş zamanında. İstanbul’un fethinde camiiye dönüştürülmüş. Malum Cumhuriyet döneminde önce tadilat sonra müzeye dönüştürülmüş Ayasofya Camii gibi.

 11. Avatar
  ismail

  Fahiş fiyat uygulaması yüzünden ne yazık ki müzeyi gezemedim. Müzeyi gezmek için 72₺ talep ediliyor…

 12. Avatar
  Bayram Samancı

  İstanbul‘un önemli müzelerinden biridir. Chora Kilisesi’nden müzeye dönüştürülen bu yapının isminin Osmanlıca’da “şehir dışı, köy” anlamına gelen “Karye” kelimesinden geldiği düşünülmektedir. Chora Kilisesi inşa edildiği dönemde şehir sınırlarının dışında kalmıştı. Hz. İsa’nın mekanı olarak kabul edilen Kariye’nin tarihinin 6. yüzyıla dayandığı bilinmektedir.
  Birkaç kez zarar görüp onarılan yapıda eserlerin bazıları bir dönem saklansa da Cumhuriyet döneminden sonra tekrar sergilenmeye başlanmıştır. Müzenin bulunduğu alanda ilk inşa edildiği dönemde birkaç ayrı bina bulunmaktaydı.

  Zaman içerisinde sadece günümüzde görebildiğimiz ana bina kısmı kalmıştır. Dışarıdan bakıldığında çok sade bir bina olan müzenin iç kısmı oldukça görkemli bir kilisedir. Kariye Müzesi,
  Osmanlı döneminde kiliseden camiye dönüştürülen yapılardandır. Yaklaşık 537 yıl cami olarak kullanılan Kariye, 1948 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Kilise, cami ve müze gibi bir süreç yaşayan Kariye Müzesi, İstanbul gezilecek yerler listenizde mutlaka yer alması gereken yerlerden biridir.

 13. Avatar
  Cihad Furkan Çakır

  Kesinlikle gidilip görülmesi gereken harika bir müze. Mozaiklerini ilk günkü gibi korumuş fevkalade bir mekan

 14. Gezilecek Sanal Müzeler (Türkiye) | Catering Guide

  […] Kariye Müzesi -> Sanal Müze Gez […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir