Kille Koyu

Gez gez bir türlü bitmek bilmeyen koyların arasında , Kille koyu gerçekten önemli bir yere sahip. Zaten Dalaman ve Göcek civarında yer almakta olan, keşfedilmeyi bekleyen, çam kokusunun eşlik ettiği patikalarda denize girilecek o kadar fazla koy mevcut ki; Kille koyu da onlardan yalnızca bir tanesi. Ve en güzellerinden bir tanesi demek de hiç yanlış olmayacaktır… Bu arada belirtmek gerekir ki, bazı koylara ne yazık ki araba ile ulaşım bile bulunmamakta.

Bahsi geçen bu koylara yalnızca tekne turları ile ya da trekking yolu ile ulaşım sağlamak mümkün oluyor. Ancak Kille koyuise araba ile ulaşım sağlayabileceğiniz bir koy olarak Muğla’nın Dalaman ilçesinde yerini alıyor. Bunun yanı sıra, gerçekten de çok büyük bir koy. Ayrıca denize girebileceğiniz bir çok noktası da mevcut. Koyun arkasında ova, devamında ise çam ağaçlarının kaplamakta olduğu harika bir orman yükselmekte. Koy boyunca ilerlediğiniz zaman, çam ağaçlarının gölgesinde mola vererek, denize girebilmeniz oldukça kolay… Plajın kıyısı toprak olduğundan dolayı girişte ilk başta su gözünüze biraz bulanık görünebilir fakat denize açıldığınız zaman su da berraklaşıyor ve fazlasıyla güzelleşiyor.

Kıyıda, kayaların hemen arasında bir su kaynağı yerini almaktadır. Burada tatlı su ikmali yapmakta olan; bunun yanıra taze ekmek satan ve oldukça güzel bir restoranın hizmeti verilmekte olan bir tesis bulunmakta. Kille koyu sahilinde bir plaj yer almaktadır ve plajın hemen arkasından yükselen çamların gölgesinde bir kilise kalıntısı bulacaktır karaya çıkan tatilciler. Plajı biraz çakıllı ve sörf için fazlasıyla uygun bir yer olan Kille Koyu’na araba ile ulaşım da yukarıda bahsettiğimiz gibi mevcut. Bu koy aynı zamanda, bilhassa da hafta sonları, Dalaman yerlilerinin piknik yapmak ve denize girerek keyif sürmek için sıklıkla gelmekte oldukları bir koy. Göcek ve Dalaman yolunun 13. kilometresinden sonra sola sapan bir toprak yol göreceksiniz; bu yolun yaklaşık yedi – sekiz kilometre sonrasında ise sizi Kille Koyu’nun muhteşem manzarası karşılayacaktır…

Bu makale 11 Şubat 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Kadir AVCI

  En secdiğim koylardan bir tanesi. Huzuru ve mutluluğu burda yakalamamamak için hiç bir sebep yok. Doğası çok keyifli.

 2. Avatar
  Erkan Coskun

  Harika bir yer kalabalık değil huzurlu kamp için uygun işletme yok.

 3. Avatar
  KUDRET BERBEROĞLU

  Koy piknik için çok güzel ama yolu virajlı ve toprak yol.

 4. Avatar
  Soner Comlekci

  Bugün Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Karakuş’un bir röportajını dinledim internette. Kille Koyu’nun Muçev’e verildiğini, orada bir tesis yapılacağını söyledi. Bu doğruysa eğer güzelim koya yazık olacak. Gerçi şimdiki hali de pek iyi değil. Heryer çöp içinde. Ateş yakılmasının yasak olduğunu belirten tabela olmasına rağmen birçok yerde mangal kömürü atıkları mevcut. İnsanlar çöplerini, yemek artıklarını bırakıp gitmiş. Neden güzel olan herşeyi yok etmeye uğraşıyor insanoğlu?

 5. Avatar
  leyla avci

  Oraya giden yol berbat.Ama Denizi cok guzel.kenarlari taslik olmasina ragmen biraz ilerlediginizde kumluk olmasi.bir bölümü çamların dibinde kiyi olarak.giris ücretsiz.mangal yapabiliyorsunuz.

 6. Avatar
  Emrah Altuğ

  Sadece yatlar sintine bırakmadığında ve yerliler çöp atmadığında güzel. Yoksa doğa harikası…

 7. Avatar
  özgür turan

  henuz kesfedilmemis bakir sadece yerel halkim geldigi yolun yarisinin taslik ve oldukca kotu oldugu (lastiklerinizin patlamasi buyuk olasilik) ama denizi tertemiz muhtesem olan bir koy,o kadar guzelki yeni alsigim lastiklerin patlamasini goze alarak iki defa gittim,o derece yani.elektirik su market bufe hicbirsey yok,hazirlikli gelirseniz iyi olur.

 8. Avatar
  Fatih

  2 yıldız eksik verdim. 1.si yolun 6-7 km si bakımsız toprak, orman yolu. 2. Si tuvalet ve çeşme gibi zaruri ihtiyaçlar yok. Deniz mükemmel. Oturma alanı pek çok aileye yeter. Tahminim 50 aile gölgelik alanda piknik yapabilir. Birde denize girdiğinizde ayağınıza taş batmaması için deniz patiği alın derim.

 9. Avatar
  eyüp öz

  Güzel bir köy.tek kusuru yüzerken küçücük bir şeylerin sizi igneledigini hissediyorsunuz.

 10. Avatar
  Sefer Dilek

  Çok güzeldi mas mavi cennet bir koy yapılandırmada bir veya iki katlı binalar harikaydı koylarımıza sahip çıkmalıyız

 11. Avatar
  Recep Adıgüzel

  Kille Koyu şimdilik doğal ve bakir bir yer. Çok güzel bir doğası ve denizi var. Burası denize girilecek bir plajdan daha çok zengin yatlarının konakladığı bir koy. Denizi oldukça pislenmiş. Yolu ise çok virajlı, dik ve kötü. Asfalt yol yarı yolda bitiyor ve toprak yol başlıyor. Yolun bu bölümüde bakımsız, tozlu ve taşlık. Yolculuk zahmetli ve yorucu. Hiçbir tesis yok. Duştan vazgeçtim, insanlar için bir tek tuvalet (WC) dahi yok.
  Doğası ve manzarası ile çok güzel olan bu doğa harikası koya bir daha gitmeyi düşünmüyorum…

 12. Avatar
  Ali Emre Akgunes

  Karayolu ile de ulaşılabilen Göcek’in muhteşem koylarından biri daha. Mavi yolculuk rotasında olması gereken güzel denizi ve sık ormanlık sahili ile yine bir Göcek masal.

 13. Avatar
  Murat Topcu

  Denizi taşlı wc yok duş alma yeri yok bakımsız bol bol sinekler var hastanelik olduk ve arıda çabası yollar kötü koy olarak iyi

 14. Avatar
  Bahtiyar Caglar

  Temiz, doğa ile iç içe demiyeceğim. Doğa nın ta kendisi, denizi muhteşem. Birde yolu yapılsa

 15. Avatar
  Aykut Toklu

  Güzel bir Koy. Zaman zaman yoğunluk oluyor ama yine de çoğu zaman sakin ve temiz bir koy. Alargada kalmak sakin ve serin bir gece geçirmek için ideal

 16. Avatar
  Mehmet Aydın

  Koy güzel genellikle yer bulunmasa da iyi denizi kumlu ve sakin fakat kirli ve çer çöp çok fazla yüzerken yüzünüze poşet yapışırsa şaşmayın

 17. Avatar
  İsa GÖRGÜLÜ

  Denizi temiz cam gibi lakin çok fazla tekne geldiği için kiyida suyun üstü bir anda pisliklerle doluyor. Mangalinizi, semaverinizi yakabileceginiz bir yer. Belki de en olumsuz tarafı yolu. Arabasını sevmeyenler tavsiye ederim 4 km yol 25 ile gidiliyor.

 18. Avatar
  Hasan Almaz

  ben bukadar temiz bir sahil görmedim gerçekten gelen herkes duyarlı. ulaşım biraz zor ama değer küçük çocuğu olanlar için biçilmiş kaftan 100 metre de su dizlerde.

 19. Avatar
  yakup aykanat

  Bence o yol çekilir bu koy için şiddetle tavsiye ediyorum.

 20. Avatar
  Karia Derneği

  2.KARİA BİSİKLET FESTİVALİ
  Değişik coğrafyalardan bu bahar ayında 2.karia bisiklet festivaline gelerek sürdürülebilir alternatif turizme yaptıkları katkıdan ve destekten ötürü katılımcılarımıza çok teşekkür ediyorum. Kendileri ile geçirdiğimiz çok güzel zaman unutulmaz bir anı olarak hafızalarımızda kalacaktır.
  2. KARİA BİSİKLET FESTİVALİ YAPILDI
  Karia Derneği tarafından 20-23 Nisan’da Dalyanda otel konaklamalı 2. Karia Bisiklet festivali düzenledi.

  Sürdürülebilir alternatif turizmi yaygınlaştırmak İçin yapılan etkinlikte bisikletliler pedalladı ve eşleri, çocukları tatil yaptı. KARİA BİSİKLET FESTİVALİnde 21 nisan da Güzelyurt ve kapıkargın mahallerinde mola verildi. Kahvelerde çaylar içildi sohbetler yapıldı. Dalaman kükürtlü termal su tanıtıldı. Ve Sarsala koyunda öğle yemeği molasında, yüzerek denizin keyfi çıkarıldı.
  22 Nisan da ise sultaniye kaplıcasında çamur banyosu yapıldı. Havuzda şifaıı suda yüzüldü. Ölemez dağının eteğindeki yeşil ve Köyceğiz gölünün maviliğinin manzarasında köyceğize pedalladık. Öğle yemeği molasından sonra yuvarlak çayın bizi bekliyordu. Orada salıncaklara binildi serin suyun sesinde dinlendik. Yolda dut yiye yiye ve portakal yiye yiye otele ulaştık.

  Karia Derneği Başkanı Sayın Turan Bulut yaptığı yazılı açıklamada coğrafyamızda . yapılan turizm yatırımı sadece yazın deniz, güneş, kum, olarak yerli ve yabancı turistlere hizmet vermesi düşünülmüştür. Yazın normal mevsim şartlarında herkes ziyaretçi olarak geliyor bölgemize. Ama yılın 6 ayı çalışan sektör diğer 6 ay atıl vaziyette bekliyor. Hepimiz projeler üretiyoruz ama cesaret edip gerçekleştirme denemelerimiz çok yavaş ilerliyor.
  Bilmeliyiz ki mevsim şartları değişti kışın bile güneş etkisini hissettiriyor ve denize girilebiliyor.
  karia derneği bir nebze olarak örnek olsun diye baharın bu ilk mevsiminde de etkinlikler planlanladık, Denizde bir damla olsa bile gelecekte herkes yapmaya cesaret edebilecektir.
  Karia coğrafyamıza gelmek isteyen misafirlerimizi davet ediyor uzak yerlerde sadece yazın tatile gelen misafirlerimizi her daim bekliyoruz. Hem doğa sporları hem de tatil bir arada olan etkinliklere aileleri ve arkadaşları ile bekliyoruz.
  20- 23 Nisan 2019 tarihinde “KARİA BİSİKLET FESTİVALİ etkinliğimizde Her türlü ihtiyaçları kendileri tarafından karşılanan yurdumuzun değişik yerlerinden 100kişi katılımcı pedalladı ve aileleri de tatilin keyfini çıkardı.

  Coğrafyamızın nadide tarihi yerlerinden olan lissai’de bisikletçilere tanıtıldı. Etkinliğimizi duyupta karavanları ve araçları ile gelenler oldu. Şenlik havası içerisinde deniz ,güneşin keyfini pedallayarak, yüzerek ve eğlenerek gerçekleştirdik.
  İki günde Ulaşım için araç desteği veren, dalyan kanalından geçmemizi sağlayan ortaca belediye başkanlığına ve çalışanlarına, güvenliğimizi gece-gündüz sağlayan ortaca ve dalaman kaymakamıklarına, İlçe emniyet Müdürlülkerine ve jandarma Bölük Komutanlıklarına, Dalyan BC Spa otel projemize göstermiş olduğu ilgiden ötürü Abdülkadir Büyükcengiz’e çok teşekkür ediyoruz.

 21. Avatar
  Yusuf Ceran

  denize girmek piknik yapmak için ideal bir yer ücretsiz doğal sayfiye bir nokta

 22. Avatar
  Gal Yuks

  Birkere, toz toprak içinde git Allah git, git Allah git. Tam “yeter artık dönelim” derken uzaktan koy görünmeye başlar. “Buraya kadar gelipte görmemek olmaz” derken, dön Allah dön. Veeee hele gelince, su daki yosun rengi görünce binnnn pişman oluyorsunuz, suya girmeden tövbe ediyorsunuz… Onuda geçtim, 1 hafta oldu, haaaala o yolun tozunu arabanın içinden atamadım… Resimlere bakım, vidyosunu izleyin daha mutlu kalırsınız (abartısız)

 23. Avatar
  Anayurtalan

  2019 Eylülü. Yol berbat ötesi. Sivrisinek yoğundu. Doğaseverler için güzel. Su sıcak. Durgun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir