ODTÜ Ormanı

ODTÜ’de yapılan ağaçlandırma çalışmaları (ODTÜ Ormanı) teknik olarak bu alanda birçok yeniliği barındırmasının yanı sıra ağacın üniversite kimliğinin bir parçası da olmasına sebep olmuştur. Bu çalışma sonradan kurulan üniversitelere örnek olmuş, kampüslerin ağaçlandırılması bir gelenek haline dönüştürülmüş ve ODTÜ’de yapılan çalışma örnek olarak gösterilmiştir.

Uzun yıllar ODTÜ mezunlarının hep bir ağaç ve Kemal Kurdaş hikayesi olmuştur. Ya beraber ağaç dikmişlerdir ya da uyandırılıp yurttan ağaç dikmeye götürülmüşlerdir. Mezuniyet hediyesi olarak yerleşkenin kuzey batı bölümüne dikilmiş vişnelerin meyvesini, tohumunu almışlardır.

Dönemin rektörü Kemal Kurdaş dere boylarına ve binaların bulunduğu bölgeye dikmek için yaklaşık 500 tane çınar fidanı bulunmasını istemiştir. Ancak o zaman Türkiye’deki fidanlıklarda çınar ve benzeri türler yetiştirilmemekteydi. Yapılan araştırma sonucunda sadece 50 tane çınar fidanı bulunabilmişti. Kemal Kurdaş işçileri toplayarak iki tane kamyonla bir gecede Bartın Deresi’nden çınar fidanlarını toplayarak ODTÜ’ye getirmiştir. Bugün etrafta gördüğümüz boyları 15-20 m’ye ulaşmış çınarlar Kemal Kurdaş’ın Bartın Deresi’nden getirdiği çınar fidanlarıdır.

Öncelikli olarak vurgulanması gereken noktalardan biri, o yılların Türkiye’sinde böyle büyük çaplı bir ağaçlandırmanın daha önce hiç yapılmamış olmasıdır. Bu yüzden ODTÜ’deki ağaçlandırma girişimi bu alanda çok önemli bir adım olmuştur. İlk yıllarda başarılı olup olamayacağı ile ilgili tartışmalar yaşanmışsa da, sonuç etkileyici olmuştur. Elbette bu çalışmalarda ormancıların desteği ve çalışmaları yadsınamayacak derecede önemlidir.

Ağaçlandırma çalışmalarında en çok kullanılan tür karaçamdır. ODTÜ ormanının 1650 hektarı karaçam ağaçlandırma sahasıdır. Karaçam İç Anadolu bozkırına en uygun türdür, Beynam’daki kalıntı karaçam ormanı da bunun en güzel kanıtıdır. Bütün İç Anadolu bozkırında yaşamını sürdürmeyi başarmış birkaç orman parçasından biridir. Beynam Ormanı bize Anadolu doğasında insan etkisi ile yaşanan 10.000 yıllık bozulma sürecini gösterirken ODTÜ Ormanı da bu süreci tam tersine çevirebilmek için ortaya konan çabayı göstermektedir.

Karaçamlarla birlikte yaygın olarak kullanılan diğer türler sarıçam ve Toros sediridir. Toros sedirleri de İç Anadolu iklimine uyum göstermeyi başarırken, sarıçamlarda sıkıntılar yaşanmaktadır. Aslında sarıçamın en iyi yetiştiği yerin kuzey doğu Anadolu’nun yüksek dağlarında 2500 metreden yüksek platolar olduğunu düşünürsek neden buralara uyum göstermekte sıkıntı çektiğini de anlarız. Özellikle önümüzdeki dönemde iklim değişikliğinin etkileri sonucunda Ankara’nın daha kuraklaşacak olması, sarıçamların dayanmasını hepten zorlaştıracaktır.

ODTÜ’de yapılan ağaçlandırma çalışmasının diğer bir önemli özelliği de geleneksel olarak sadece çam ve diğer iğne yapraklıları kullanmak yerine, bozkıra özgü diğer ağaç, ağaççık ve çalı türlerinin de kullanılmış olmasıdır. Oysa o yıllarda sadece Türkiye’de değil dünyada da yaygın olarak, ağaçlandırma çalışmalarına ekonomik açıdan bakılır ve tek türden oluşan (genellikle de çam) ağaçlandırmalar yapılırdı. Tek türle ve doğaya uygun olarak yapılmayan bu ağaçlandırma çalışmalarına ekolojik açıdan yeşil çöl de diyebiliriz. ODTÜ’de uygulanan ve ekolojik açıdan daha doğru olan bu ağaçlandırma yaklaşımı ancak 1980’lerden sonra yaygınlaşmaya başlamıştır ve ülkemizde hâlâ çok az örneği bulunmaktadır.

Oysa ODTÜ’de yapılan ağaçlandırma çalışmalarında;

 • Yer örtücü gevenler,
 • Çalı formundaki yaseminler, patlangaçlar, kuşburnu, yabani sarı güller, cerhiler,
 • Yaban hayatı için son derece önemli ağaççıklar olan ahlatlar, alıçlar, bademler, mahlepler,
 • Anadolu’nun en yaygın ağaç türleri olan meşelerden saçlı meşe, palamut meşesi, saplı meşe

gibi türlerin de kullanılmış olması son derece yenilikçi bir yaklaşımdır.

Bu türlerin de kullanılması ile yerleşkede ekolojik açıdan fakir, tekdüze bir yeşil ağaç örtüsü değil, birçok farklı canlıyı bünyesinde barındırabilecek zengin bir yaşam ortamı oluşturulmuştur. Bu sayede yerleşkede çok zengin bir flora ve fauna gelişerek hayatını devam ettirmeyi başarmıştır.

ODTÜ Bozkırı

ODTÜ ormanından bahsederken bozkırı da unutmamak gerekir. İç Anadolu’nun doğal bitki örtüsü diyebileceğimiz bozkırın her ne kadar geniş alanlarda yayılım gösterdiği düşünülse de, aslında durum pek de öyle değildir. İç Anadolu’nun geniş bozkırları ya tarım arazisine dönüştürülmüştür ya da otlatma baskısı ile tahrip olmuştur. Bozkır örüsünün en iyi korunduğu yerlerden biri de ODTÜ yerleşkesidir. Bu sayede yerleşkede 700 civarında bitki örtüsü ile birlikte yüzden fazla kelebek türü barınmaktadır. Yine bozkıra özgü ötücü kuşların da sayısı bir hayli fazladır.

ODTÜ doğasının zenginliğinin en önemli sebebi bozkırın ve ormanın bir arada bulunduğu, farklı yaşam ortamlarını barındırması ve tüm doğal varlıkların yerleşke hayatının bir parçası olarak görülmesidir. Bütün bunlar uyumlu bir şekilde ele alınmış olduğu için ODTÜ yerleşkesi 1995 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır.

İçerik Sahibi : https://60yil.metu.edu.tr/odtu-ormani

Bu makale 8 Şubat 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  guner soydemir

  Başkent Ankara nın yanıbaşında hatta merkezinde bir gezi ve dinlenme alanı . Göl ve orman bir arada . Vaha gibi . Cankaya dan Or-an sitesine araç ile giderken TRT genel müdürlüğü nün hemen yanındaki dar yoldan girip 200- 300 m. Ilerlerseniz güzel manzara ortaya çikacaktır. Derin ve genis bir vadide oluşmus gölün etrafi 1960 lara kadar tamamen çöl gibi ve tek bir ağaç yokken o sıralarda bölgenin kullanım hakkı ODTÜ ye verilince zamanın rektörü (Kemal Kurdaş) burayı hemen yeşillendirme calışmalarıni başlatmış. Uzun uğraş ve zahmetlerden sonra orman ve doğa açısından bugünkü durumuna gelmis. Ihtiyaca yönelik 1 -2 tesis yapılıp birakılmıs. Fazlaca hiçbir beton bina yapı duvar vb doğaya uygun olmayan ve lüzumsuz hiç bir sey yok . ODTU ogün bu gün işi ciddiye alıp bakım ve korumalarını eksiksiz yapmış. Bu güne getirmiş.İçindeki uzun parkurda yürüyüş ve koşu yapabiliyor , bisiklet kiralayabiliyorsunuz. Güzel semaver çay ,tost vb ve de balık ve diğer yiyecek türleri yiyeceğiniz bir kaç kafe ve restoran var . Ayrica yeşillik yerlerde de oturabilir temiz havayı soluyup kitabinizi okuyabilir , dinlenebilirsiniz. Burası adeta milli park gibi bir yer. Çesitli kuş ve balık türünün yanisıra tavsan ,tilki kaplumbaga sincap vb. burada yaşam bulmuş. Çok tavsiye ederim. Güzel havalarda ve hafta sonunda cok kalabalık.

 2. Avatar
  Seyfi Demir

  Saklikenten arsa komşum olur sahipleri ailecek devamli görüşürüz mutlu sevecen genç dinamik güzel insanlardır heleki Mert harika bir oglandir.

 3. Avatar
  Kadircan TÜRK

  Kafa dinlemek için veya aileyle dolu dolu zaman geçirmek için gidilesi mekan. Yanınıza mutlaka su alın. Göl kenarında oturup çayınızı içmek için güzel bi piknikde yapılabilir

 4. Avatar
  Güller KOÇ

  Ankara’nin endemik bitkileri ve yaban hayatı için çok önemli bir orman. Sporcularında en çok vakit geçirdikleri, antrenman yaptıkları bir yeşil alan.

 5. Avatar
  Ela Erdemli

  Doğal sessiz yürümek için ideal korunması gereken bir alan korunmalı gidilmeli bisiklete bile binersiniz öyle güzel..

 6. Avatar
  Eşref Derinler

  Mutlaka ormanın içinde yürüyüş yaparak kendinizi yenileyin.
  Yürüyüş yaparken mola verdiğinizde, burnunuzdan nefes alırken çam ağaçlarının kokusunu içinize çekiniz ve bu nefes alış verişi birkaç kez tekrarlayınız

 7. Avatar
  Yüksel Kırkpulat

  Bugün şehrin içinde kalan nefes alınıp , Doğayı hissedebileceğiniz güzel bir alan.
  Dün bu günleri öngörüp katkı sunanlara çok teşekkürler…
  Bu dünyaya veda edenlerin ruhları şad mekanları cennet olsun inşallah…

 8. Avatar
  Alp Olcay

  Çok keyifli ve çok iç açıcı bir yer şehirde uzaklaşmak için harika bir yer

 9. Avatar
  Abd Drn

  Ankara içinde en tabi kalmış bölge olduğu için beğeniyorum. Zamanında vizyon sahibi birisinin girişimi ile ağaçlandırilmis o kadar zamandır korunabilmis.

 10. Avatar
  A.s.y

  Yürüyüş ve fotoğraf için, şehirde olan bir yere göre çok iyi. Fakat çok kalabalık oluyor bu yüzden huzurlu olduğu pek söylenemez.

 11. Avatar
  arif ecirvar

  Şehirden yakınında ama şehirden uzak bı atmosferi ile harika bı Kafa dinleme yeri. Bisiklet kiralayarak veya yürüyüş yaparak harika bir gün geçirebilirsiniz.

 12. Avatar
  Cevat Caymaz

  Çok huzurlu. Bozkırda oluşturulmuş bir vaha. Ana tür karaçamdır. ODTÜ ormanının 1650 hektarı karaçam ağaçlandırma sahasıdır. Karaçam İç Anadolu bozkırına en uygun türdür, Beynam’daki kalıntı karaçam ormanı da bunun en güzel kanıtıdır. Bütün İç Anadolu bozkırında yaşamını sürdürmeyi başarmış birkaç orman parçasından biridir. Beynam Ormanı bize Anadolu doğasında insan etkisi ile yaşanan 10.000 yıllık bozulma sürecini gösterirken ODTÜ Ormanı da bu süreci tam tersine çevirebilmek için ortaya konan çabayı göstermektedir.

 13. Avatar
  Hasan özçam

  Doğa ile bütünleşmiş harika bir konuma ve çevreye sahip olan süper bir yer. İçerisinde mis gibi bir gölü, koşu alanları, bisiklet parkuru, dinlenme tesisleri,kafeleri ve bunun gibi bir çok güzelliğe sahip olan Cennet gibi bir alan. Eğer Ankara’dan yolunuz geçerse ,mutlaka buraya uğrayın derim. Hayatınızda bir keşfe daha yer açmış olursunuz. Saygılarımla…..

 14. Avatar
  KOBİ Girisim

  Bakımsız bir yapıda olması belki de en büyük avantajı. Şehrin hengamesi içinde nefes alınabilecek ender yerlerden biri.

 15. Avatar
  Hasan Tekinaslan

  Harika bir yer. İnsan doğayla iç içe. Bisikletli emniyet görevlileri sayesinde hemen hemen hiç olumsuzluk yaşanmamakta. Süper bir doğa yürüyüşü yaptım. İçeriye hiç araç alınmasa çok daha harika bir yer olur

 16. Avatar
  mustafa malkoç

  Gezmek eğlenmek için mükemmel biryer, ayrıca içeride restaurant bulunmakta yemekleri mükemmel, yanlız servis biraz yavaş, bisikletinizi yanınızda götürmeyi unutmayın derim. Kafanızı dinlemek istiyor iseniz çadırınızı da alın

 17. Avatar
  Sadi GÖZTEPE

  Temiz hava, patikası olan yol, bisikletle gezenler, koşanlar, yüyüyenler, mola için çay kahve içilecek yerler ile huzur veren yer.

 18. Avatar
  HAKAN AYKILIÇ

  Benim için ANKARA daki en huzurlu yerler arasında. İster yanınızda termosta çay veya kahvenizi getirip çimenlerin üzerinde göle karşı temiz hava da yudumlayın isterseniz göl kenarındaki küçük ama hoş işletmelerden istifade edin . Her halükârda keyif alacak huzur bulacaksınız. İster bisiklet kiralayıp göl etrafında tur atın,isterseniz ben kendime güveniyorum kondisyonum iyi diyorsanız yürüyüş yapın🙂.Hatırlatayım yaklaşık 13 14 km. Hafta sonu çok kalabalık oluyor. Benim için tuhaf tarafı bu kalabalıktan kaçarken aynı kalabalık burada hoşuma gidiyor. Pişman olmayacağınız hatta bunu sık sık tekrar edelim buraya gelelim diyeceğiniz bir yer.

 19. Avatar
  Ufuk akpınar

  içim üzülüyor şu çevre kirliliğine..daha çokkk yere ağaç dikilebilir bakımsız . keşke şu lafı demesek(yabancının elind! olsa buralar cennete çevrilirdi) yerlerde çöp görnesek yürüyüş yeri elden geçmek ister.. ağaçlannası gereken bir dolu yer var..öevre kıraç. gelede yürümek için giderken çevre kirliliğini ve yolun bozukluğunu görseler. yazık..

 20. Avatar
  Musa Korhan

  Güzel çok güzel orman 👍🤚🏼👏

 21. Avatar
  Selçuk Foto

  ODTU ormani diger bilindik adiyla Eymir Golu.. Esinizle, sevgilinizle, ailenizle ve arkadaslarinizla zevkli, huzurlu, doga icerisinde guzel zaman gecirmek icin ender Ankara yerlerinden.. Giris yaya olarak ucretsiz ama aracla girmek isterseniz ODTU doner sermayeden giris karti cikartmaniz gerekiyor.. Engelliler icin bu ucret istenmiyor, engelli kimlik karti veya engelli arac karti ile ucretsiz gol icerisine girmeniz mumkun.. Aracinizi yol kenarina birakarak sandalyeleinizi atip golun manzarasinin keyfini cikartabilirsiniz.. Sandalyeniz yoksa belli araliklarla banklarda mevcut.. Golun ekolojisi cok zengin degil ama su yilani, kurbaga, sazan baligi karabatak, birkac degisik kus turunu ve balik cesitini gormeniz mumkun.. Balik tutmak serbest ancak ates ve mangal yakmak yasak.. Cesitli restaurantlar mevcut ancak fiyatlar yuksek.. Gol alaninda ucretsiz WC var.. Golun arac giris kisimlarinda ucretli bisiklet kiralama imkani mevcut.. Guvenlik ve ekolojik denge nedeniyle aracta gecelemek veya cadir kurmak yasak.. Gol cevresinde ozel guvenlik ve bisikletli polis tarafindan guvenlik saglaniyor.. Gelin, gorun ve keyfini cikartin..

 22. Avatar
  abdullah tabakçı

  Bozkırın ortasına böylesine güzel ormanın olmasına vesile olan Kemal Kurdaşı saygı ve sevgiyle anıyorum

 23. Avatar
  Emin Ersoy

  Ankara ili içerisinde Atatürk Orman Çiftligi içerisinde yer alan içerisinde mesire alanları, yemek yeme ve içecek meşrubat vs bulunan mekanların yer aldigi bir mekan olup, kokoreç ve köfte özellikle lezzetli olan yemek çeşididir.

 24. Avatar
  F SA

  Mutlaka ormanın içinde yürüyüş yaparak kendinizi yenileyin.
  Yürüyüş yaparken mola verdiğinizde, burnunuzdan nefes alırken çam ağaçlarının kokusunu içinize çekiniz ve bu nefes alış verişi birkaç kez tekrarlayınız. Zihninizin açıldığını ve farkında olmadan mutlu olduğunuzu hissedeceksiniz.
  Yürüyüş yaparken seyir terasından eymir gölünü hatta manzaranın daha arkasindaki mogan golünü tepeden kuş bakışı izlemek de çok keyiflidir.

 25. Avatar
  omer aytekin

  Çam ağaçları içinde temiz hava alırken çok güzel bir yürüyüş yapmak isteyenler için bulunmaz bir yer

 26. Avatar
  omer akkaya

  Çok güzel bir ortam. Babamın canı balık ekmek istemişti. Yürümekte çok zorlanan Yaşlı babamı arabayla 2,5 km içerideki balık ekmek satılan tesise götürmeme kapıdaki görevliler izin vermediler. Keşke bu konuda bir çözüm üretebilseydiler. Bu durum gerçekten bizi çok üzdü.

 27. Avatar
  Deniz Erol

  Evet çok güzel bir yer ama bisikletin saati 20 tl ve ormanı bisikletle turlamanız 2 saati buluyor 4 kişilik bir aile için çok pahalı gelebilir

 28. Avatar
  Zafer CENGİZ

  Gerçekten şehrin gürültüsünden uzaklaşmak için ve keyifli vakitler geçirebilmek için ideal bir yerdir. Yakınında Eymir Gölü bulunmakta Ve bisiklet kiralayıp güzel vakitler geçirilebilecek muhteşem bir yerdir

 29. Avatar
  Esra ZENGİN

  Doğayla iç içe Ankarada soluklancak temiz havalı bir yer arıyorsanız o yer burası

 30. Avatar
  SERDAR PERKTAŞ

  Başkentte merkeze yakın ama ODTÜ sayesinde doğal kalan, siyasilerin popülist ayak oyunlarına rağmen hala dinginlik veren sakin huzur dolu..

 31. Avatar
  Salih Kaylan

  Bisiklet sürmek iveya yürüyüş için çok ideal .Bol oksijen güzel manzara mangal yasak artısı bence.Eksi yanları içki içilmesi araçların yürüyüş parkuruna girişi akşam aydınlatma olmaması yolun çok bakımsız olması tuvaletin yetersiz oluşu

 32. Avatar
  Duygu Duygu

  Kesinlikle ormanın içinde yürüyüş yapmanızı tavsiye ediyorum

 33. Avatar
  İlyas Onbaşılar

  Ankarada göl ve ormanı bir arada görebileceğiniz üstelik temiz ve mangalcı istilası olmayan tek yer.

 34. Avatar
  Hale Göksenin

  Gönül rahatlığı ile yürüyüş ve koşu yapabileceğiniz, Ankara’da sayılı doğa ile iç içe alanlardan bir tanesi.

 35. Avatar
  Hakan Toprak

  İnsanı dinlendiriyor, çayınızı, atıştırmalıklarınızı ve katlanır sandalyenizi alıyorsunuz gerisi huzurrrr hafta içi tavsiye ederim hafta sonu biraz kalabalık huzur kısmı eksik kalabilir… Gölün çevresi yaklaşık 11 km, normal koşu temposunda biraz antrenmanlı iseniz 1 saatte turu tamamlarsınız… Normal yürüyüş temposunda 2-2,5 saat sürer yada bisiklet kiralıyabilirsiniz hem de her çeşitini…

 36. Avatar
  Huriye Şahin

  Spor yapmak bisiklete binmek temiz havayı solumak vede gölün güzelliği tam dinlenme ve spor yeri harıka tavsiye ederim.. (beş değil on yıldız) özellikle bisiklet kiralama yerlerinin oluşu her yönüyle muhteşem teşekkürler ODTÜ TEŞEKKÜRLER ANKARA

 37. Avatar
  Sevda Gürbüzdal

  Doğa ile iç içe olabileceğin gölü, manzarası, temiz havası harika, bisiklet sürüp, doğa yürüyüşü yapılabilecek ender ve güzel yerlerden. Ama içerdeki mekanlar biraz vasat daha özenli ve kaliteli olabilirdi. Yanına yiyeceğini içeceğini alıpta gidilebilir mangal yakmak yasak tabiki.

 38. Avatar
  Sinan Gültekin

  Yürüyüş ve bisiklet altiviteleri için Ankaranın en çok tercih edilen yeridir. Kendi arabanızla ulaşmak zorundasınız. Böyle bir dezavantajı var. İçeride restoranlar ve ufak market ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Mangal yakmak kesinlikle yasaktır. Bilmeyenler için belirtmekte yarar var. Yazı ayrı kışı ayrı güzel doğal göl ve orman alanı olduğu için sürekli kullanımdadır. Araba ile giriş yapılmamaktadır. Otoparka arabanızı bıraktıktan sonra yürüyerek veya bisikletle geçiş yapabilirsiniz. Engelliler için giriş imkanı vardır. Odtü mensupları Eymir göl kartı çıkarabilmektedir. Çevresi yanılmıyorsam 11 km kadardır. Gölde balık ve kuş türleri koruma altındadır. Özellikle sabah kahvaltısını tavsiye ederim. 🙋‍♂️

 39. Avatar
  Sabrican Sarak

  Eski yerelnet sitesindeki seçim sonuçlarını köy ve beldelerin nüfuslarını görmek istiyoruz. Bu site ne hale gelmiş… Eski seçim sonuçlarına ulaşabilmek istiyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir