Pamukkale

Pamukkale’nin turistik mıknatıs travertenlerinin üzerindeki bu antik kaplıca kenti konumu oldukça muhteşem. Bergama II. Eumenes tarafından M.Ö. 190 dolaylarında küratif bir merkez olarak kurulan şirket, büyük Yahudi ve Ortodoks Hristiyan topluluklarının nüfusun çoğunu oluşturduğu hem Romalılar hem de Bizans döneminde gelişti. Tekrarlayan depremler felaket getirdi ve Hierapolis bir AD 1334 titremesinden sonra terk edildi. Ziyaret ederken Roma Tiyatrosu’nu, agorayı ve otel bünyesindeki müzeyi kaçırmayın .

Ekim ortasından mart ayına kadar, son biletler 17.00’dir.

Havari Aziz Philip Şehitliği Bizans Kapısı

Güney kapısına girerken, diğer malzemeler arasında traverten bloklar ve mermerden yapılmış 5. yüzyıl Bizans kapısını yürüyün ve 1. yüzyıl spor salonunun Dor sütunlarını geçin . Sağlık odaklı Hierapolis’te önemli bir bina olan 7. yüzyıl depreminde yıkılmıştır. Apollo Tapınağı’nın temelleri için düz devam edin . Didyma ve Delphi’de olduğu gibi, hadım rahipleri tapınağın kehanetine eğilimliydi. İddia edilen gücü, bitişik bir yay olan Plütonyum’dan (yeraltı dünyası tanrısı Plüton’dan almıştır) kaynaklanmaktadır. Görünüşe göre sadece rahipler, nefesini Hades’ten gelen zehirli dumanların etrafında tutmanın, kurban ettikleri küçük hayvanları ve kuşları hemen öldürmenin sırrını anladılar.

İmparator Hadrian ve Septimius Severus tarafından aşamalı olarak inşa edilen muhteşem Roma Tiyatrosu , 12.000’den fazla seyirciyi barındırabilir. Sahne çoğunlukla bazı dekoratif paneller ve ön sıradaki VIP ‘kutu’ koltuklarla birlikte hayatta kalıyor.

Tiyatrodan, izler yokuş yukarı ve sola doğru, daha az ziyaret edilen ancak havari Aziz Philip’in Aziz Philip’e, Aziz Philip’in sözde şehit olduğu arazide karmaşık bir sekizgen yapıya doğru ilerliyor .

Frontinus Caddesi’ne Helenistik Tiyatro

Şehitlikten, sahanın ve arkasındaki ovaların muhteşem manzaralarını sunan kaba bir yol, yamaca doğru batıya 2. yüzyıl agoranın üzerinde tamamen harap Helenistik Tiyatro’ya götürür . Şimdiye kadar keşfedilen en büyüklerden biri olan agora, üç tarafında İyonik sütunları olan mermer revaklarla çevriliydi ve dördüncü tarafta bir bazilika ile çevriliydi.

Tiyatrodan, agoraya ulaşmak için kavaklara doğru dik büyümüş çapraz yolu takip edin (alternatif olarak, daha kolay bir yol için Havari St Philip Şehitliği’ne geri dönün). Agorada yokuş aşağı yürürken, ridgeline ana yolunda yeniden ortaya çıkacaksınız. Bazı orijinal döşeme ve sütunların kaldığı sütunlu Frontinus Caddesi’nde sağa dönün . Anıtsal kemerler bir zamanlar şehrin ana ticari caddesinin her iki ucunu da sınırladı. Yıkık Domitian Kemeri güney ucunda; Bundan hemen önce Hierapolis’in büyük tuvalet binası.

Domitian Kemerinin ötesinde harap Roma Hamamları vardır ve bunların ötesinde, bir Appian Way tarzı asfalt yol, kuzey kapısının tepelere kadar uzanan olağanüstü bir nekropolden geçmesine yol açar . Türbeler dairesel tümülüs stilinden süslü çift katlı lahitlere kadar uzanmaktadır.

Bu makale 4 Şubat 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  YALIN KILIÇ

  muhteşem doğa harikası görüntüsü ile aileniz ve çocuklarınıza huzur dolu saatler yaşatabilirsiniz.Pamukkale travertenlerinin aşağı kısmında bulunan bu parkın gölünde çok güzel balıklar ve ördekler yaşamakta.Ölmeden önce mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken yerler listesinin neredeyse tamamında yer verilen ve her yıl 2 milyon civarında turistin ziyaret ettiği Pamukkale travertenlerinin hemen aşağı kısmında bulunan bu park sizi doganın eşsiz güzelliği içine neredeyse hapsediyor.Bir uçtan diğer uca dolaşarak gezmeniz halinde hemen hemen 2 saatinizin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile.Yorulduğunuz anda da ister göl kenarındaki banklarda ister ağaçların altında rahatlıkla soluklanabilirsiniz.Bunun dışında tesisin içerisinde bulunan kafeterya da oturup birşeyler içerek dinlenebilirsiniz.Ama inanın buradan ayrılma istemeyeceğiniz bir yer.Tek sorunu gelen bazı yerli ve yabancı turistlerin etraftaki çöp kutularını kullanmak yerine ortalığa çöp atmaları.Böylesine eşsiz bir ortama yakışmayan böyle bir hareketi görürseniz mutlaka uyarmalısınız.Çocuklarınız böyle bir ortamda çok keyif alacaklardır.serbestçe koşup oynayabilecekleri yeşil bir alan, gölün içindeki balıklar ve etrafta dolaşan ördekler ilgilerini çok çekecektir.Ayrıca gölün içerisinde saat ücreti ile kiralayıp deniz bisikletine de binebilirsiniz.Çok yorucu olmakla beraber balıkların etrafinızda gezindiği hoş bir gezi de yapmış olursunuz.

 2. Avatar
  Bilge TÜRKER

  Şahane bayıldığım bir yer.Arabanizi aşağıdaki otoparklara bırakıyorsunuz şansınız varsa yol kenarında yer bulabilirsiniz:) biraz yukarı doğru yürüdükten sonra girişe geliyorsunuz.ücret ödüyorsunuz ayakkabılarınızı çıkarıp yürümeye başlıyorsunuz.Bazi bölümlerde sıcak su havuzları oluşmuş doğal.onlara girebilirsiniz.

  En üst bölüme gelince ayakkabılarınızı giyip müzenin ve tarihi kalintilarin arasından geçip klopatra havuzunun olduğu bölüme geliyorsunuz. Burada mutlaka ama mutlaka havuza girin.Kisi başı 50 TL idi yazin.saat 20.00 a kadar acik.Havuz saatlik değil bilet alıp istediğiniz kadar durabiliyorsunuz. Su muhteşem .sıcak .kalıntıların arasinda yuzuyorsunuz .harika bir deneyim.esyalarinizi koymak için kilitli dolaplar var .kapora bırakıyorsunuz anahtar alıyorsunuz işiniz bitince anahtarı verip paranızı geri alıyorsunuz.ucretsiz yani.havuzun hemen kenarında çıkınca havlunuzu asmak duş almak için yerler var.Ayrica dolapların yanında üzerinize degistirmek için kabinler ve wc de bulunuyor.Havuzun yanlarında oturma yerleri var cafeler var

 3. Avatar
  Gamze Ertekin

  çok ama çook beğendiğim yolum düştüğünde tekrar uğrayıp görmek isteyeceğim yerlerden biri. o kadar üzücüdür ki gittiğimiz zamanda Türklerden çok japonların rehberler eşliğinde bizim kültürümüze bizden daha çok meraklı olması beni inanılmaz üzdü. çok fazla turist vardı ellerinde kamera ile karış karış bizim topraklarımızda bizim kültürümüzü öğreniyor olmaları şahane tabiki..

 4. Avatar
  Durmuş ULUIŞIK

  400 bin yıl önce bir dizi depremle Büyük Menderes havzasında termal suların oluşturduğu bir görsel şölen. Denizli‘de yer alan Pamukkale, her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği karbeyazı travertenleri, büyüleyici Kleopatra Havuzu, Hierapolis Antik Kenti ile ünlü.

  1000 yıldır kaplıca hizmet veren bu doğa şaheserinin terasları, kaplıca suyundan çökelmiş karbonat minerallerinden oluşuyor. Dünya’da hem doğal hem kültürel özellikleriyle UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiş 29 yerden biri aynı zamanda. Kapadokya ile birlikte yabancıların Türkiye’de en çok görmek istedikleri doğal güzelliklerin başında.

  Herkese tavsiye ederim.

 5. Avatar
  Yasar Huseyin Arikan

  Travertenler çok güzel ama giriş ücreti çok pahalı sadece ücretle kalsa iyi iki yetişkin iki öğrenci140 tl ödedik girdik herşey çok güzel ama bir süre sonra susadık bir küçük şişe su 5 tl bir teneke kutu meşrubat 10 tl bir adet dışarıda 2mtl olan dondurma 7 tl olmaz ki insan vu kadar kazıklanmazki içeri girerken para ödediğimiz halde içerde antik havuza girmek için ayrıca adam başı 50 tl daha ödemeniz gerekiyor. Yoksa sadece karşıdan bakarsınız suya giremezsiniz. O zaman girişteki ücreti biz ne için ödedik afedersiniz de biz enayimiyiz. Size tavsiyem birer tane müze kart çıkartın ve buraya giderken yiyecek, içeceğinizi yanınızda götürün biz kazıklandık siz bari kazıklanmayın. Yer olarak çok güzel bir yer ama insanları ve esnafı beş para etmez kişiler insanlara müşteri değil yolunacak kaz gözüyle bakıyorlar. Yazıklar olsun diyorum ve belediye başkanını da buradan esefle kınıyorum bu adamları bu kadar başı boş bıraktığı ve türk halkını soymalarına bilerek ya da bilmeyerek göz yumduğu için.

 6. Avatar
  Ali Çörekci

  Yeryüzünde Benzersiz Bir Coğrafya: Pamukkale

  Pamukkale travertenleri, 400 bin yıl önce bir dizi depremle Büyük Menderes havzasında termal suların oluşturduğu bir görsel şölen. Denizli‘de yer alan Pamukkale, her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği karbeyazı travertenleri, büyüleyici Kleopatra Havuzu, Hierapolis Antik Kenti ile ünlü.

  1000 yıldır kaplıca hizmet veren bu doğa şaheserinin terasları, kaplıca suyundan çökelmiş karbonat minerallerinden oluşuyor. Dünya’da hem doğal hem kültürel özellikleriyle UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiş 29 yerden biri aynı zamanda. Kapadokya ile birlikte yabancıların Türkiye’de en çok görmek istedikleri doğal güzelliklerin başında.

  Pamukkale Travertenleri

  Pamukkale Travertenleri, kaynak sulardan ve traverten teraslı tepelerden meydana geliyor. Çökelez Dağının eteklerinde yer alan ve ovadan 100–150 m. yükseklikte uzanan bu terasta yaklaşık 6 km. uzaklıkta Pamukkale’yi var eden, travertenlerin oluşumunu sağlayan termal kaynaklar yer alıyor.

  Travertenler Kadı Deresi yakınındaki Domuzçukuru adı verilen alandan başlayarak kuzeydeki Nekropol’ün son mezarının yanından akan Çaltık Deresine kadar uzanıyor. 50 metre yüksekliğinde yaklaşık 3 km uzunluğunda ve 250–600 metre genişliğindeki bu travertenlerin oluşumunu termal sular sağlıyor.

 7. Avatar
  Abdullah

  Bence bu uygulama çok kötü

 8. Avatar
  Abdullah

  Hiçbir işe yaramıyor tavsiye etmiyorum

 9. Avatar
  Abdullah

  iğrenç bursı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir