Sarsala Koyu

Küçük iskelesi, korunaklı yapısı ve dingin suları ile Muğla’nın Dalaman ilçesine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta yer alan bir koy olan Sarsala Koyu, bozulmamış doğası ve masmavi deniziyle cenneti andıran bir görünüme sahip. İlk gördüğünüz anda güzelliğinin etkisi altına gireceğiniz bu muhteşem koyun berrak sularına dalıp, balıklarla yüzmenin keyfini çıkarın.

Ege Bölgesinin en güzel koy ve plajlarına sahip yerleşim yerlerinden biri olan Muğla’da, Dalaman’a bağlı Kapukargın köyü sınırlarında bulunan Sarsala Koyu, virajlı tepelerinin ardında muhteşem bir doğayı saklıyor. Köy yolunun ortasında bütün heybeti ile duran devasa ağacı ve ilk kez gelenleri, ‘Acaba Sarsala burası mı’ diye tereddüde düşüren Kocagöl’ü aşıp, Sarsala’ya ulaşanlar, karşılaştıkları eşsiz manzaraya hayran kalıyor.

Sakin ve huzurlu suları ile tatilcilerin yanı sıra teknelerin de sığınma noktası olan Sarsala Koyu’nun kendi adını taşıyan plajı, biraz taşlı ama çarşaf gibi dalgasız denizi ile korkusuzca yüzmenin tadını çıkarabileceğiniz bir yer. Yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra yöre halkının da oldukça rağbet gösterdiği plajda, bir tarafta lüks yatları ile eğlenenleri diğer tarafta ise piknik yapan ya da keçilerini otlatan köylüleri görmek mümkün.

Suyu soğuk olmadığı için havaların ısınmaya başladığı bahar aylarında da denize girilebilen Sarsala’nın temiz ve masmavi sularında yüzdükten sonra plajın çevresinde bulunan kayalık alandaki patikaları takip ederek, bölgeyi keşfe çıkabilirsiniz. Çam ve iğne ağaçları ile çevrili kayalıkların olduğu alanda tarihi değeri bulunan eski bir gümrük depo binası da yer alıyor.

Plaj voleybolu, muz vs. gibi çeşitli eğlence aktivitelerinden faydalanabilme şansı da sunulan Sarsala Plajına girebilmek için iki buçuk liralık bir ücret ödemeniz gerekiyor. Şezlong kullanmak isteyenler ayrıca bunun için de bir ücret ödüyor. Cankurtaran hizmeti, tuvalet ve duş imkânı bulunan plajda yer alan kafenin yiyecekleri de oldukça lezzetli ve uygun fiyatlı.

Konuklarına renkli manzaralar sunan Sarsala, Dalaman’da karadan ulaşılabilen tek koy olduğu için burada yaz döneminde yoğun bir insan kalabalığı görülüyor. Bu nedenle haftasonları yerine haftaiçi günlerde ya da sezonun daha sakin geçtiği mayıs ve eylül aylarında burayı ziyaret ederek, tatilinizi daha keyifli bir hale dönüştürebilirsiniz.

Çoğunlukla, lüks yatlarla koya yanaşanların ilçe merkezine ve ya havalimanına ulaşım için kullandığı bir taksi durağının bulunduğu Sarsala’da, otopark olarak ayrılan alan ise koyun güzelliğinin yanında bakımsız bir görüntü oluşturuyor.

Sarsala’ya Nasıl Gidilir

Sarsala Koyuna ulaşabileceğiniz en yakın havalimanı Dalaman’da bulunuyor. Kış döneminde sefer sayısı az olsa da, yaz döneminin gelmesi ile hemen hemen her saat Dalaman’a uçak bileti bulabilmek mümkün. Dalaman Havalimanından sonra araç kiralayarak ya da yerel ulaşım imkânlarını kullanarak, Sarsala’ya ulaşım sağlanabiliyor.

Ege Bölgesinde yeni yerler keşfedecek olmanın verdiği heyecanla yola çıkıp, rotanızı Sarsala’ya çevirerek, unutamayacağınız bir seyahat deneyimi yaşamanız mümkün.

Kaynak : https://www.dalamax.com/blog/dalaman-sarsala-koyu/