icon
Yükleniyor..

Airbnb Nedir ?

Airbnb sayesinde, az kullandığınız veya kullanmadığınız odanızı şehrinizi ziyaret eden misafirlere kısa süreli kiraya vererek ek gelir elde edebilirsiniz, Günlük, Haftalık veya Aylık kiralama seçenekleri sayesinde yerinizi kiraya vererek gelir elde etme fırsatını kullanmak için tek yapmanız gereken mülkünüzü airbnb 'ye eklemek. Firmanın geçmişi 2008 yılına kadar uzanıyor. İlk kuruluşunda oda kiralama üzerine kurulan sistem bugün daha geniş bir alanda hizmet veriyor. Artık airbnb 'de sadece kiralık odalar yok. Tam donanımlı apart daireler, özel müstakil villalar, bungalov evler hatta butik oteller bile listeleniyor. Günümüzde airbnb otel tatilinden sıkılan misafirlere ilginç ve alternatif konaklama imkanlarını uygun fiyatlar ile sunan web ve mobil tabanlı bir platform oldu. Böylece kısaca Airbnb Nedir sorusunu cevaplamış olduk.

Bir şehire giderken 5 yıldızlı otelde kurallar dahilinde bir tatil yapmak yerine airbnb üzerinden kiralayacağınız bir ev sayesinde kendi evinizin konforunda özgürce bir tatil yapabilirsiniz.

Airbnb Büyümeye Devam Ediyor

San Fransisco merkezli firma yüksek ticaret hacmiyle dikkat çekiyor. 2021 Verilerine göre şirketin 6 bini aşkın personeli varken, maddi varlığı 13,7 milyar Dolar seviyesinde bulunuyor. Üç ev arkadaşının turistlere oda kiralamasıyla başlayan hizmet, dünya çapındaki bir konseptte devam ediyor.

ABD ve Avrupa genelinde aileden ayrı yaşam yaygın bir durum. Tek yaşayan ev sahipleri çoğunlukla maddi durumu iyi olanlardan oluşuyor. Geniş evlerin her odası kullanılmayabiliyor. Eski eşya koyulan veya boş tutulan odalar misafirlere kiraya verilerek ek gelir elde ediliyor. Otellerin yüksek ücretlerinden kurtulmak isteyen misaifler ise, kiralık odaları veya evleri tercih ediyor.

Kısacası Airbnb mülk sahiplerinin kiralık oda ve evlerini belirli tarihlerde şehrini ziyaret eden misafirlere kiralamanıza olanak sağlayan web ve mobil tabanlı bir uygulamadır.

Oda kiralamayı kolaylaştıran hizmet, turistlere özgü sayılmaz. İkametgahından uzaklaşan herkes hizmet alabiliyor. İş, akademik çalışma ve gezinti amaçlı seyahatlerde konaklama ihtiyacınız için sayısız seçenek sunuluyor. Sitede seyahat amacı önemsenmiyor. Ev sahibiyle fiyat ve ikamet şartlarına dair anlaşabilmek yeterli oluyor.

Airbnb Ne Demek ?

Firma adının anlamını merak etmiş olabilirsiniz. Açılımı "Air, Bed n' Breakfast" olan ifade "Hava, Yatak ve Kahvaltı" anlamına geliyor. Yeni yerler keşfederken barınma ihtiyacının kolay karşılanabileceği vurgulanıyor. Evinizin odalarını veya tümünü kiralayabilir, seyahat bölgenizdeki seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Airbnb Nasıl Kullanılır ?

Firmanın işlevini açıkladıktan sonra, Airbnb nasıl kullanılır sorusunu cevaplamak gerekir. Kullanıcılar ev sahibi veya misafir statüsüyle işlem yapabiliyor. Ev sahipleri kiralanacak mülkün detaylarını sisteme ekliyor. Misafirler ise aradığı uygun tarihler için ev sahibine talep yolluyor. Mesajla sistemi sonrasında anlaşılması durumunda misafir kredi kartıyla ödeme yapıyor.

Ancak bazı ev sahipleri ve kapsamlı apart, otel, villa ve bungalov gibi işletmeler anlık rezervasyon kabul ediyor. Yani ev sahibiyle bir iletişim kurmadan uygun/müsait tarihler için direk rezervasyon yapabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken ek hususlar ise şunlar ;

  • Oda kiralamak, ev sahibiyle beraber yaşamak anlamına geliyor. Ev sahibi tek başına veya ailesiyle ikamet ediyor olabilir. Evin farklı bölümlerinden yararlanma durumu değişiyor. Sahipler olanaklarını kiracıya sunabilir veya hizmeti bir odayla kısıtlayabilir.
  • Sitede sadece gecelik konaklama fiyatı yazmıyor. Bazı mülk sahipleri vergi, temizlik ücreti gibi ek ücretleri misafirlerden talep edebiliyor.
  • Konaklama yapmadan önce mülkte konaklamış diğer misafirlerin yorumlarını okuyabilirsiniz.
  • Airbnb ‘den rezervasyon yaparken kredi kartınızdan ücretin tamamı tahsil edilir. İptal politikası ev sahibinin kurallarına bağlıdır. Ancak genelde konaklamaya 7-10 gün kalmış ise ücretsiz iptal edebilirsiniz.
  • Ev sahipleri tüm rezervasyonları kabul etmek zorunda değil. Özel nedenler ile yaptığınız rezervasyonu iptal edebilir. Ancak bunun için hızlı olması gerekir ve geçerli bir nedeni olmak zorunda. Aksi takirde airbnb statüsü düşecek ve daha az rezevasyon almaya başlayacaktır.

Airbnb Nasıl Çalışır?

Evimi nasıl kiraya veririm diyorsanız internet bağlantınızın olması yeterli. Airbnb anlaşılır arayüzüyle kullanıcıları memnun ediyor. Dünyanın farklı bölgelerinden siteye ulaşılabilir. Ülke, bölge, eyalet, şehir, kasaba filtreleri bulunuyor. Seyahat edeceğiniz yere uygun filtrelemeyle birçok seçenek listeleniyor.

Takdir edersiniz ki biriylr aynı evde yaşamak uyum gerektiriyor. Farklı milliyetlere sahip binlerce kullanıcı bulunuyor. Siyasi anlaşmazlıklar ve kişisel deneyimler önyargı oluşturabiliyor. Site, hizmet sürecinde ayrımcılığın belirleyici olmasını önlüyor.

Evinde ikamet edeceği kişiyle anlaşan fakat şahsi görünümünden dolayı cayan kimseler bulunabiliyor. Airbnb ev sahiplerinin fotoğraflarını gizliyor. Onay sürecine kadar önyargısız bir iletişim sağlanıyor.

Irk ayrımcılığını önlemek için 7 Temmuz siyahi ev sahiplerine ayrılıyor. Afrikalı bir ev arkadaşı edinmek isterseniz, ilgili tarihte siteyi ziyaret edebilirsiniz. Bu tarihte sadece siyahilerin konutları listeleniyor. Hizmet üç aşamada gerçekleşiyor.

  • Öncelikle kiracı, şartlarına uygun evi seçiyor.
  • Ev sahibi ve kiracı site üzerinden mesajlaşıyor.
  • Anlaşma halinde ödeme onayı veriliyor.

Mesajlarda telefon numarası veya sosyal medya hesaplarının kullanıcı isimleri paylaşılamıyor. Kural ihlali yapılırsa mesaj filtreleniyor. Devamlı ihlaller hesabınızın kapanmasıyla sonuçlanabilir.

Airbnb'de pazarlık yapılır mı sorusuna olumlu ve olumsuz yanıt vermek mümkün. Ev sahibiyle fiyat pazarlığı yapabilirsiniz. Fakat sitenin komisyon oranlarında indirim uygulanmıyor. Hizmet tarafları, belli komisyonlar ödüyor. Kiracının ödeme onayıyla ücret site havuzuna geçiyor. Eve girişten sonraki 24 saat dolmadan alıcıya aktarılmaz. Bu süreçte hizmet iptali yapılabiliyor.

Dolandırıcılığın engellenmesi için, ev sahibi 24 saatten önce çıkışa izin vermeyebilir. Belirlenen şartların hukuki delil olarak kullanılabileceğini unutmamak gerekiyor. Muhatabınızla site haricinde iletişim kurmak, firma karşısında mağduriyet yaşatabilir. Kiracılara uygulanan komisyon oranı fiyatın yüzde altısı ve on dördü arasında değişiyor.

Airbnb ev sahibinden komisyon alıyor mu sorusunu da cevaplayalım. Site, ev sahiplerinden komisyon alıyor. Ev sahibi komisyonu, kiracı komisyonundan düşük. Evini kiralayanlardan gelirin yüzde üçü kesiliyor. Airbnb ödeme işlemleri "Yapılan ve Alınan Ödemeler" kısmından gerçekleşiyor. EFT veya havale yoluyla süreç tamamlanıyor. Bankaların uyguladığı gönderim tarifesi ek ücret çıkarabiliyor.

Üyeler sitede banka kartı ve kredi kartı kullanabiliyor. Airbnb hangi kartları kabul ediyor diyenlere cevap olarak; Visa, Master Card, JCB, Amex, PayPal, Payoneer, Western Union, Google Pay, Apple Pay uyumlu hesaplar sıralanıyor. Türkiye bankalarına ait kartlar çoğunlukla Visa ve Master Card statüsünde bulunuyor.

Airbnb Güvenilir mi?

Birçok kiracının ve ev sahibinin kafasında soru işaretleri bulunabilir. Airbnb ödeme altyapısıyla çabuk ve güvenli hizmet sunuyor. Banka bilgileriniz üçüncü taraflardan korunuyor. Ödeme havuzu otomatik çalışıyor. Karşı taraf ve site, paraya müdahale etmiyor. Komisyon kesintileri sonrasında ödeme tamamlanıyor.

Altyapı güvenilirliği bakımından risk bulunmuyor. Uygulamanın riskleri, çoğunlukla kullanıcılardan kaynaklanıyor. Üye kontrolü sağlayan bir mekanizma bulunmuyor. Yurt içinde veya yurt dışında odasını kiralayacağınız ev sahibine dikkat etmeniz gerekiyor.

Airbnb üzerinden anlaşan taraflar arasında kültürel, sosyal, ekonomik uyuşmazlık riski öne çıkıyor. Düşük gelirli kiracıların lüks evler tercih edebilmesi, vasat mekanların nezih tanıtılması yaygın problemler. İyi hizmet almak, doğru seçim gerektiriyor.

Site verileri sunuyor, değerlendirme yapmak size kalıyor. Ev sahiplerinin uygun kiracı bulması zor olabilir. Ücreti ödeyebilecek herkes aynı koşulları taşımayabiliyor. Sitedeki yorumlar büyük ölçüde rehberlik ediyor.

Kiracılarınız semt veya site koşullarını ihlal ederse, haklarınızı kullanmanız gerekebilir. Konaklamaya ilişkin yönetmelikleri ve hizmet şartlarını bilmek yarar sunuyor. Airbnb konaklama ihtiyacı olan veya evini kiralamak isteyen kişilere hitap ediyor. Hedef kitle içinde kötü niyetli şahıslar bulunabiliyor. Site, şüphelendiği kimseleri engelleyerek standardını koruyor.

Ev sahipleri işlem onayından sonra çabuk ödeme bekleyebilir. Airbnb ne zaman ödeme yapar diyenlerin onay sonrasında 1 gün beklemesi gerekiyor. Kiracı iptal gerçekleştirirse ödeme gerçekleşmiyor.

Ruhsatsız ev kiralama, risk oluşturan durumlar arasında bulunuyor. Ev sahiplerinin kira ruhsatına sahip olması gerekiyor. Airbnb ile müşteri bulmadan ruhsat almazsanız, para cezasıyla karşılaşabilirsiniz. Kira işlemleri ülkeler arasında değişebiliyor.

Kiralamanın ev sahibi ve kiracı açısından yararları bulunuyor. Gelir eldesi mal sahibini memnun ederken, ucuz konaklama turisti memnun ediyor. Yeni arkadaşlıklar kurma imkanı süreci renklendiriyor. İngilizceniz iyiyse, dünyanın farklı yerlerinden birçok arkadaş edinebilirsiniz.

Airbnb dünya çapındaki hizmetleriyle tanınıyor. San Fransisco - Kaliforniya merkezli şirket, yasal kurumlarca denetleniyor. Avrupa'da birçok kullanıcısı bulunuyor. Türkiye'de de hızla yaygınlaşıyor. Seyahatlerinizde ikamet giderini azaltmak için kiralık ev seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Evinizi veya odanızı kiraya vermek istiyorsanız, Airbnb ev kiraya vermek konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorumlar