icon
Yükleniyor..

Araç Kiralama İçin Gerekenler Nelerdir?

Araç kiralama son yıllarda hem bireyler hem farklı ölçeklerdeki işletmeler tarafından büyük talep gören başlıca hizmetlerden biridir. Gerek araç fiyatlarının giderek artması gerek araç sahibi olmanın yarattığı maliyetlerin yalnızca satın alım bedeliyle sınırlı olmaması gibi pek çok neden araç kiralama sektöründeki hızlı büyümenin nedenleri arasında sayılabilir. Diğer yandan şehir içi ve şehir dışı yolculukların günümüzde hem özel nedenlerle hem de iş nedeniyle çok daha sık yapılması bireylerin özel araç konforuyla güvenli bir seyahat yapmak için araç kiralama şirketi hizmetlerine başvurma sıklığını artırmaktadır. Bununla birlikte araç kiralamak için şartlar bulunduğundan, araç kiralama hizmeti almak isteyen kişilerin öncelikle araç kiralama için gerekenler hakkında bilgi sahibi olması önemlidir.

Araç Kiralama Şartları Nelerdir?

Araç kiralama hizmeti almak için ehliyet süresi ve araç kiralama yaşı gibi birtakım şartların sağlanması gerekir. Rent Go araç kiralama hizmetlerinden yararlanmak isteyenlerin minimum sürücü yaşı olan 21 yaşında olma kriterini karşılamaları beklenir. Bununla birlikte araç kiralama yapmak için Rent Go araç gruplarında belirlenmiş olan yaş ve ehliyet yılı koşulları sağlanmalıdır. Diğer bir deyişle farklı araç gruplarındaki araçların kiralanması için sağlanması gereken yaş ve ehliyet yılı kriterleri değişiklik gösterebilir. Eğer bu koşullar sağlanmazsa “Genç Sürücü” hizmet paketinin satın alınmasıyla paket içeriğindeki limitler dahilinde kiralama yapılması söz konusu olabilir. Bu arada Genç sürücü hizmet paketi, Süper Mini Hasar Güvencesi hizmetini de içerir.

Kiralık araçlar yalnızca araç kiralama sözleşmesinde ve araç teslimat formunda belirtilen kişi ya da kişiler tarafından kullanılabilir. Eğer sözleşmede ismi geçmeyen üçüncü kişiler kiralanan aracı kullanır ve bu sırada herhangi bir hasara neden olurlarsa hasar güvencelerinin tamamı devre dışı kalır. Bu tür sorunlar yaşanmaması için ihtiyaç halinde Rent Go araba kiralama hizmeti alan sürücüler Rent Go ofislerinden “Ek Sürücü” hizmeti satın almayı tercih edebilirler. Bununla birlikte her bir araç için en fazla 2 adet ek sürücü tanımlanması mümkündür.

Araç Kiralamak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Rent Go Rent a Car araç filosundan kiralama yapmak isteyen sürücüler Rent Go ofislerini ziyaret ettiklerinde yanlarında kimlik kartlarının ve ehliyetlerinin olması istenir. Ayrıca iki belgeden birinin yeni yani çipli olması gerekliliği vardır. Üst sınıf araçlardan kiralama yapılacağı durumlarda çift kredi kartı istenir. Ayrıca yurt dışından iş ya da tatil amacıyla gelen kişilerden araç kiralama aşamasında pasaport fotokopisi de talep edilir.

Rent Go araç filosundaki araçları günlük olarak en az 24 saat ve aylık olarak 30 gün üzerinden kiralamak mümkündür. Aracın teslim edilmesi ile ilgili olası bir gecikme yaşanması halinde 2 ila 4 saatlik gecikmelerde ilgili tarihteki araç kiralama bedelinin 1/4’ü; 4 ila 6 saatli gecikmelerde ilgili tarihteki araç kiralama bedelinin 1/2’si ve 6 saat ile üzeri gecikmelerde ilgili tarihteki araç kiralama bedeli ek olarak ücretlendirilir. Ayrıca tüm gecikmelerde eğer ek ürün varsa ek ürün bedelinin 1 günlük tutarı alınır.

Sürücüler araçları Rent Go’ya teslim aldıkları yakıt seviyesi ile teslim etmelidirler. Eğer araç eksik yakıtla teslim edilirse eksik olan yakıt bedeline ek olarak eksik yakıt hizmet bedeli eklenerek tahsilat yapılır. Araç kiralama hizmetinin alındığı süre boyunca OGS ve HGS geçişleri ile trafik cezalarının tümü müşteriye ait olur. Bu cezalar Rent Go’ya araç kiralama hizmetinin süresi sona erdikten sonra tebliğ edilse dahi müşteri araç kiralama hizmeti aldığı dönem içindeki OGS ve HGS gişeleri ile trafik cezalarından sorumlu tutulur.

Yorumlar