icon
Yükleniyor..

En Uygun Uçak Bileti Ne Zaman Alınır?

Yurt içi ve yurt dışı seyahatinizde en uygun uçak bileti fırsatlarını yakalayıp bütçeden tasarruf etmek istiyorsanız takip edebileceğiniz bazı öneriler var. Uygun fiyatlı uçak bileti satın almak için kampanyalar, aylar öncesinden yapılan rezervasyonlar ve son dakika fırsatları en avantajlı halleriyle yıllardır tercih edilen yöntemlerdir. Bu yöntemleri doğru kullanarak tatiliniz ya da iş geziniz sırasında harcamak için daha fazla bütçe ayırabilir, yolculuk masraflarını minimuma indirebilirsiniz.

Uçuş planını birkaç hafta ya da ay önceden yaparak kontenjan dahilinde sunulan promosyonlu koltukları henüz bitmeden satın alabilirsiniz. Erken dönemde henüz uçağın koltukları dolmadığı için de firma size en uygun uçak bileti fiyatını sunabilir.

Yüzlerce şehir, binlerce havalimanı arasından yolculuğunuz için en uygun uçak biletini ararken zamandan tasarruf etmek istiyorsanız bazı günleri değerlendirebilirsiniz. Özellikle Pazartesi günleri bilet fiyatlarını incelediğiniz zaman diğer günlere kıyasla farklı olduğunu görürsünüz. Bu durumun nedeni firmaların uçuşlarını ve yolcu durumunu güncellemesiyle beraber oluşan fiyat politikasıdır.

“Uçak biletleri hangi saatlerde ucuz satın alınabilir?” sorusunun cevabı günlere göre değişir. Pazartesi günü saat 15:00 ile 18:00 arasında uçak biletlerinin genellikle diğer zamanlara göre daha uygun fiyatlarda listelendiği görülür. En avantajlı seçeneği belirlerken uçak bileti sorgulama işlemlerinizi bu tarih ve saatte yapabilirsiniz. Pazartesi günü uçak bileti almayı unuttuğunuzda ise değerlendirebileceğiniz ikinci seçenek olan Perşembe günü 18:00 saatinde de en uygun uçak bileti için sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

“Uçak biletleri hangi saatlerde ucuz?” sorusunun cevabı yoğunlukla ilişkilidir. Genellikle insanlar toplu taşıma imkanları ve uyku durumunu göz önüne alarak gün ortası saatlerde yolculuk etmeye meyillidir. Bu sebeple sabaha karşı ya da sabah çok erken saatlerdeki uçuşlar ile gece geç saatte olanlar daha uygun fiyatlara sunulur. İnsanların az talep gösterdiği uçuşlar her daim indirimli bilet alabileceğiniz seçeneklerdir.

Erken Rezervasyon ile Ucuz Uçak Bileti Bulmak

Resmî tatiller, bayram dönemleri, karne zamanları gibi aktif dönemlerde fiyatlar yükselirken diğer zaman dilimlerinde biletler daha düşük fiyattadır. Özellikle bayram döneminde ekstra seferlerin açıldığı göz önüne alınırsa yoğunluk nedeniyle artışlar çok daha iyi kavranabilir. Acil bir işiniz yoksa bu dönemler yerine gideceğiniz yerin sakin sezonlarını seçmek en uygun uçak bileti arayışını kolaylaştırır.

Uçak bileti satın almanın en avantajlı yollarından biri erken rezervasyon yaptırmaktır. Seyahat tarihini önceden belirleme imkanınız varsa en uygun uçak bileti seçimini birkaç ay önce yaparak işten bu dönem için izin alabilir, otel rezervasyonu da yaptırabilirsiniz. Ucuz uçak bileti için firmaların izlediği fiyat politikası göz önüne alındığında belli dönemlerde indirimin arttığı görülür. Buna göre; sonbahardan yaklaşık 2 ay, kış ve ilkbahardan yaklaşık 3 ay, yazdan 3-4 ay önce en uygun uçak bileti satın alınabilir.

Uçak bileti almak için erken rezervasyon en azından 3 hafta öncesinden yapılmalıdır. Genellikle dört ay öncesine kadar erken rezervasyon ile indirimli bilet bulabilirsiniz. Sonraki dönemlerde sefer tarihleri çoğunlukla kesinleşmemiş olabilir. Erken rezervasyon yaparken yaz ayları, bayram ve okul tatili döneminde fiyatların biraz daha fazla olduğunu fark edebilirsiniz. Bunun sebebi her sene yaşanan yoğunluk dolayısıyla firmaların biletlerin zaten satılacağını bilmesidir. Erken rezervasyon sayesinde kalabalık sezonda da en uygun uçak biletini alma imkanı bulabilirsiniz.

Son Dakika Fırsatıyla Uçak Bileti Almak Avantajlı mı?

Erken rezervasyon ile en uygun uçak bileti bulmanın avantajları herkes tarafından bilinse de işin uzmanları son dakika fırsatlarını gözlemekten de geri kalmaz. Tam uçuşun olduğu gün hatta uçuşa birkaç saat kala fiyatın fazlasıyla düştüğünü görmek şaşırtıcı değildir. Öte yandan ekstra fahiş fiyat ihtimalini de belirtmek gerekir.

Bu durumun belli başlı bazı nedenleri vardır. Hava yolu firmaları uçak biletlerini check-in yapana kadar rezerve eder yani tam bir satış gerçekleşmez. Son ana kadar çoğu uçuş için iptal hakkı saklı olan yolcular bir anda karar değiştirebilir. Yani rezervasyonlu bilet satışa dönmez ve koltuk boşa çıkar. Bu durumda hava yolu firmaları zarar etmemek için check-in yapılmamış biletlerini son dakika en uygun uçak bileti fiyatına vererek koltuğu doldurmaya çalışır.

Her ne kadar iptal kesintileri yüksek tutularak bu durum önlenmeye çalışsa da yine de hava yolu firmaları için boş koltuk zarar anlamına gelir. Çoğu rezervasyonu bilete dönmeyen bir uçuşta fiyatlar erkenden minimum düzeye çekilebilir ve en uygun uçak bileti bulunabilir. Aynı şekilde son anda boşalan birkaç koltuk fahiş fiyata da satılabilir. Uçak bilet fiyatları değişken olduğundan bütçe dostu listeleme için düzenli olarak uçuşları ve Biletbayisi’nin yeni kampanyalarını takip edebilirsiniz.

En Uygun Uçak Bileti Biletbayisi’nden Alınır!

Erken rezervasyon kampanyaları ve anlık indirimli fiyatlardan en iyi şekilde faydalanmak için Biletbayisi’ne üye olabilirsiniz. Gelen e-postaları düzenli takip ederek uygun uçak biletini bulma imkanına sahip olabilirsiniz. Kampanya bültenlerini ve üyelik ayrıcalıklarını kullanarak standardın çok daha altında fiyata uzun mesafe yolculukları Biletbayisi ile gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik anlaşılır sistemiyle erken rezervasyon yaparken diğer günler ile kolayca karşılaştırma yaparsınız. Bu sayede en uygun uçak bileti seçeneğinin olduğu günde henüz dolmadan promosyonlu koltuğu anında satın alabilirsiniz.

Kampanyalı uçak bileti için yurt içi ve yurt dışı uçuş firmalarının fiyat listesini detaylarıyla Biletbayisi’nden görebilir, anında rezervasyon yaptırabilirsiniz.

 

Yorumlar