icon
Yükleniyor..

Turizm Ve Otelcilik Sektörüne Atılacakların CV’si Nasıl Olmalı!

Turizm ve otelcilik sektörüne atılacak olanlar, aldıkları eğitimlere göre sektörde farklı pozisyonlarda iş imkanı bulabilirler. İş başvurularında kendilerini daha iyi tanıtmak isteyenleri dikkat etmesi gereken husus, CV hazırlama işlemleridir. CV hazırlarken, kullanılacak kağıt yapısına, bilgilerin kronolojik sıraya göre yazılmasına, imla kurallarına dikkat edilmelidir. Turizm ve otelcilik sektörü için hazırlanan CV içerisinde, sektörle ilgili alanlarda eğitim aldığınız ya da deneyimlerinizin olduğunu göstermelisiniz. İş deneyimlerinizle ilgili kısa açıklamalara yer vermelisiniz.

Turizm ve Otelcilik Sektörüne Atılacak Olanlara Öneriler

Eğitim hayatlarını tamamlayanlar, Turizm ve Otelcilik sektörüne atılmak istedikleri zaman işe CV hazırlayarak başlıyor. CV’de kişisel bilgilerinizle birlikte eğitim bilgileriniz, yetenekleriniz, referanslarınız gibi bilgiler yer almalıdır. Yeni mezun olanlara yapılan öneriler şunlardır.

 • Staj deneyimlerinden daha fazlasına sahip olmaya çalışın,
 • Yabancı dil öğrenin,
 • İş mülakatı görüşmeleri için hazırlık yapın,
 • Ofis programlarına hakim olmaya çalışın,
 • Doğru ve etkili bir CV hazırlayın,

Sektöre atılmak ve bu sektörde kendisini geliştirmek isteyenler, CV’elirin hazırlarken dikkatli olmalı ve 1 – 3 dakika içerisinde hakkında her türlü bilgiye hemen ulaşılmasını sağlamalıdır.

Turizm Sektörü İçin CV Hazırlama

Turizm ve Otelcilik sektöründe çalışmak isteyenler, yeni bir iş başvurusu yapacakları zaman ya da yeni mezun olduklarında, CV hazırlar ve sektördeki çeşitli şirketlere başvurularını yaparlar. CV hazırlarken, bilgiler şu şekilde sıralanmalıdır.

 • Kronolojik özgeçmiş,
 • İş tecrübesi,
 • Eğitim bilgileri,
 • Alınan Kurslar ve staj,
 • Yetenekler,
 • Yabancı dil bilgisi,
 • Referanslar,

Bu sıralamaya dikkat ederek hazırlanan CV’ler iş görüşmelerinde etkili olacaktır. Değerlendirme yapanlar, özgeçmişinizi incelediğinde sizin hakkınızda bazı bilgilere sahip olur ve sorularını ona göre sormaya başlarlar.

Özgeçmişinizi hazırlamadan önce cv örnekleri incelemek size yardımcı olacaktır.

İş Mülakatlarına Hazırlanmak

İş başvurularında kendinizi en iyi şekilde ifade edebileceğiniz CV’nin her zaman hazır olmalıdır. Turizme ve Otelcilik sektöründe, bölgelere göre çok fazla alternatif ile karşılaşabilirsiniz. Aynı anda birden fazla şirkete başvuru yapabilir ve iş görüşmeleri sonrası sunulan teklifleri değerlendirebilirsiniz. İş başvurularından kabul alabilmek için iş görüşmelerine kendinizi hazırlamalısınız. Mülakatlarda sektörle ve yapacağınız iş ile ilgili sorulabilecek tüm soruları araştırmak, kendinize göre cevaplarını hazırlamak size büyük avantajlar sağlayacaktır. CV’nizde yer alan bilgiler, iş mülakatlarında hakkınızda olumlu izlenimlerin oluşmasını sağlayacaktır.

CV Hazırlarken Becerilerden Bahsetmek

Turizm ve Otelcilik sektörü, daha çok deneyimli ve becerileri yüksek elemanlarla çalışmak ister. Yeni mezun olmuş olsanız bile eğitim döneminde edinmiş olduğunuz önemli becerileri CV’de belirtmelisiniz. Bu beceriler arasında, bilgisayar programları, yabancı diller ve staj dönemi iş deneyimleri yer alır. Yabancı dil becerileri hakkında bilgi verirken, hangi seviyede olduğunuzu belirtmelisiniz. İş mülakatlarında yabancı dilde sorular sorulabileceğini unutmamalısınız. Mesleğinizde kendinizi geliştirecek becerilere sahip olmanız birçok avantaja sahip olmanızı sağlayacaktır. Özgeçmiş hazırlama hakkında merak ettikleriniz için ayrıca https://cvhazirlama.cool/ adresini de inceleyebilirsiniz.

CV Hazırlarken Referansların Önemi

İş mülakatlarında CV incelenirken kimlerin referans olduğuna dikkat edilir. Önceden çalışmış olduğunuz yerdeki yöneticilerden iki kişiyi referans gösterebilirsiniz. CV’ye referans olarak yazmak istediğiniz kişilerle önceden görüşerek, kendilerini referans göstermek istediğinizi belirtmelisiniz. Yeni mezun olan ve iş deneyimi olmayanlar, stajyer olarak çalıştığı yöneticilerden ya da eğitim aldığı hocalar arasından referanslarını belirleyebilir ve CV’ye yazabilir.

Yorumlar