Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

Seyahat etmeyi çok seviyor; fakat uçak biletlerinin pahalılığı nedeniyle seyahat planlarınızı sürekli erteliyor musunuz? Seyahat bütçenizi verimli şekilde planlamanın ilk adımı ucuz uçak bileti satın almaktır. Peki, ucuz uçak bileti nasıl bulunur? En ekonomik şekilde uçmanın püf noktaları nelerdir?

Uçak ve otobüs bileti platformu turna.com’un hazırladığı rehber ile tüm bu soruların cevabına ulaşabilirsiniz. Daha çok seyahat etmek için seyahat bütçelerini en verimli şekilde planlayan gezginlerin ucuz uçak bileti bulmalarını sağlayan tüyoları mutlaka bir yere not edin. 

Seyahat tarihleriniz esnek olsun

Hafta sonu uçuşları, hafta içi uçuşlarına göre; tatil sezonu uçuşları, standart günlere göre yoğun talep nedeniyle daha pahalı olabilir. Örneğin: Turizmin hareketli olduğu yaz sezonunda, İzmir uçak bileti fiyatları hafta sonları ve bayram tatili dönemlerinde yüksek fiyatlardan alıcı bulur. Seyahatinizi bu dönemlerin dışında tutarak planladığınızda daha uygun fiyatlı uçak bileti seçenekleriyle karşılaşabilirsiniz.

Kampanyaları takip edin 

Hava yolu firmalarının ve online uçak bileti karşılaştırması yaptığınız platformların mobil uygulamarını telefonunuza indirin, e-bülten üyeliği oluşturun, sosyal medya hesaplarını takip edin. Böylece, kampanyalardan öncelikli olarak haberdar olabilirsiniz. 

Alternatif havalimanlarına bakın

Gidiş ve varış şehrinizde birden fazla havalimanı bulunuyorsa ucuz uçak bileti bulma şansınız artıyor demektir. Düşük bütçeli uçuş imkanı sunan hava yolu firmalarının uçuş düzenlediği havalimanlarını tercih ederek daha ekonomik seyahat edebilirsiniz. Örneğin: İstanbul’dan Bakü’ye ucuz uçak bileti bulmak istiyorsanız Sabiha Gökçen Havalimanı kalkışlı Bakü uçak biletiseçeneklerini inceleyebilirsiniz. 

Alternatif rotalara göz atın

Gideceğiniz şehirde tek havalimanı bulunuyor ve uçak bileti fiyatları yüksekse yakın şehirlerin havalimanlarına yapılan uçuşları da karşılaştırabilirsiniz. Özellikle Avrupa şehirlerinde bu yöntem ile daha uygun uçak bileti bulabilir; varış şehrinize tren, otobüs, araç kiralama seçenekleriyle kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Uçak biletinizi erken satın alın

Uçak biletleri, uçuşa son 10 gün kala en yüksek fiyatlarla satılır. Bu nedenle uçak biletinizi mümkün olduğunca erken ve kampanya dönemlerinde almanızı öneririz. Bazı hava yolu firmaları tamamen dolmayan uçaklar için son dakika fırsatları sunmaktadır; fakat bu fırsatlardan faydalanabilmeniz için seyahat planınızın esnek olması gerekiyor.

Tüm destinasyonları ucuzdan pahalıya sıralayın

Nereye gideceğinize henüz net olarak karar veremediyseniz bu yöntem oldukça işinize yarayabilir. En ucuz biletleri tüm destinasyonlar için listeleyebilir; bu destinasyonlar arasından seçim yaparak seyahat planınızı hazırlayabilirsiniz. Bu yöntem ile en popüler destinasyonlarda bile ucuz uçak bileti bulmak sizi şaşırtabilir. 

Tek yön, gidiş - dönüş ve aktarmalı uçuş seçeneklerine göz atın

Gidiş - dönüş biletleri, tek yön biletlere göre genelde daha uygun olsa da bazı dönemler farklı hava yolu firmalarından tek yön uçak bileti almak daha avantajlı olabiliyor. Özellikle charter uçuşlar yapan hava yolları, dönüşte uçağı doldurmak için çok avantajlı fiyatlar sunuyor. Uçak bileti karşılaştırma sitelerinde bulunan algoritmalar, farklı hava yolu firmalarının tek yön uçuşları ile ekonomik rotalar oluşturarak hem ucuz uçak bileti bulmayı kolaylaştırıyor hem de vakit kazandırıyor.

Vaktiniz kısıtlı değilse direkt uçuş yerine aktarmalı uçuş tercih ederek daha ekonomik seyahat edebilirsiniz. Turna.com mühendisleri tarafından geliştirilen Akıllı Uçuş algoritması, aktarmalı uçuşlarda, birbiriyle bağlantısı olmayan hava yolu firmalarının uçuşlarını birleştirerek %70’e kadar daha ucuz uçak bileti bulma imkanı sunuyor. Akıllı Uçuş algoritması, aktarma uçuşunu kaçırma riskine karşı güvence de sağlıyor. 

Kabin bagajı ile daha ucuza seyahat edin

En ucuz uçak bileti, sıklıkla ekonomik paketlerde ve sınıflarda bulunuyor. Düşük bütçeli hava yolu firmaları, kabin bagajı ile seyahat edenler için özel fiyatlar sunabiliyor. 

Puan, mil kazandıran üyelikler oluşturun

Uçak bileti satın aldığınızda veya kredi kartı harcamalarınızda kazanacağınız puanları biriktirerek sonraki seyahatler için indirimli veya ücretsiz uçak bileti satın alabilirsiniz. Hava yolu firmaları, online uçak bileti platformları ve bankaların sunduğu bu ayrıcalıktan faydalanabilmek için web sitelerinden detaylı bilgi alarak üyelik oluşturabilirsiniz.

Bu makale Erkan tarafından 03 Jun 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler