icon

Yabancı Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır ?

Bir ülkeye ziyaret amaçlı gittiğinizde oranın vatandaşı değilseniz yabancı olarak kabul edilirsiniz. O ülkeye kaç kere gittiğiniz ya da ne sürede kaldığınız bu başlık altında önemli değildir. O ülkenin vatandaşı değilseniz siz yabancı yani misafir olarak isimlendirilirsiniz. Ülkelere ziyaret amaçlı, turistik amaçlı ve iş amaçlı gidebiliriz ve bu başlıkların her birinin kendi içinde şartları bulunur.

Ziyaret amaçlı geliyorsanız yani bir yakınınız buranın vatandaşıysa vize koşulunu yerine getirmeniz gerekir. Vize uygulanmayan bir ülkeden geliyorsanız burada kalmanız gereken yani sizin için belirlenen süre içinde kalabilirsiniz. 

Turistik amaçla geliyorsanız ve bir tur şirketi size yani gezinize aracılık ediyorsa yine vize ya da zorunlu seyahat sigortası talebinde bulunabilir. 

İş amaçlı geliyorsanız ve gelmenize bir kurumsal şirket aracı oluyorsa, kalma süreniz size hal tanınan süreler dışındaysa ikamet talebinde bulunmanız gerekir. Her ikamet başvurusunda ise yabancı uyruklu kişilerden zorunlu sağlık sigortası yaptırması istenir. 

Yabancı Sağlık Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Yabancı sağlık sigortası yaptırmak için ikamet başvurusunda bulunmuş olmanız gerekir. Böylelikle ülkede kalacağınız bir sene boyunca istediğiniz hastaneden talep ettiğiniz sağlık hizmetini kolayca olabileceksiniz. Sigortayı yaptırmak için size aracı olan firmada yardımcı olabilir siz de araştırmasını yapıp sisteme dahil olabilirsiniz. Farklı sigorta şirketlerinin tekliflerini tek bir ekranda görmek isterseniz https://www.tamamlayicisaglik.com/ adresine göz atabilirsiniz. Ya da sigorta şirketlerini tek tek arayarak size bilgi vermesini isteyebilirsiniz. 

Yabancı Sağlık Sigortası Nereden Yaptırılır?

Yabancı sağlık sigortası tercih edeceğiniz herhangi bir sigorta şirketinden yaptırabilirsiniz. Burada belirleyici olan konu size sunulan poliçenin kapsamı ve bütçe teklifidir. Tüm teklifleri ve içerikleri inceledikten sonra en uygun bulduğunuz poliçeyi kabul ederek sigortanızı yaptırabilirsiniz. 

Yabancı Sağlık Sigortası İçin Gerekli Belgeler Nedir?

Ülkemizde ve birçok farklı ülkede uzun kalacak yabancı uyruklu misafirler için yabancı sağlık sigortası zorunludur. Her ülkenin talep ettiği şartlar farklı olsa da genel mantık yabancı uyruklu kişinin ülkede kaldığı süre içinde kolay bir şekilde sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesidir. Bu zorunluluk hali yabancı uyruklu kişinin ikamet ya da kimlik başvurusu yaptığında karşısına çıkar. Kişiden yabancı sağlık sigortası başvurusu için pasaport, kimlik bilgileri, ikametgah edeceği açık adres, baba ismi, iletişim telefonu ve yine iletişim e-mail adresi isteniyor.

Yabancı Sağlık Sigortası Fiyatları Nedir?

Yabancı sağlık sigortası yaptıracağınız zaman sigorta şirketlerinin size sunduğu poliçeleri ve bütçeleri incelemeniz gerekiyor. Fiyatlar alacağınız hizmet kapsamına, ek teminatlara ve firmalara göre farklılık gösterebilir. Bu sigortayı tek başınıza alabileceğiniz gibi ailenizle birlikte gelmişseniz diğer aile bireyleri içinde yaptırmanız gerekir. Bu sebeple her aile ferdi için ayrı poliçe düzenlenir. Bazı sigorta şirketleri size aileye özel fiyat teklifinde bulunabilir.

Yorumlar