Adana Etnografya Müzesi

Adana Müzesi Cumhuriyetin ilanından hemen sonra 1924 yılında kurulmuş olup, Türkiye’nin en eski on müzesinden biri olma unvanını taşımaktadır. İlk olarak çevredeki sütun başlıkları ve lahitlerin Polis Dairesinde toplanmasıyla kurulan müze, Halil Kamil Bey’in müdür olarak atanması ve başarılı çalışmaları sonunda, 1928’de Taşköprü’nün başında şimdi yıkılmış olan Cafer Paşa Camii’nin Medresesi’nde ziyarete açılmıştır. 1950 yılında, Kuruköprü’de yer alan ve bir dönem Etnoğrafya Müzesi olarak kullanılan Kuruköprü Anıt Müzesi’ne taşınmıştır.

05 Ocak 1972 tarihinde ziyarete açılan ve uzun yıllar hizmet veren müze binasının kültür varlıklarının korunması, saklanması ve teşhirin de yetersiz kalmaya başlaması nedeniyle yeni müze binasına ihtiyaç duyulmuştur. Yeni müze alanı ile ilgili yapılan çalışmalar sonucu Adana İli Seyhan İlçesi Döşeme Mahallesi’nde yer alan, kentin ilk fabrikalarından biri olan “Milli Mensucat Fabrikası”nın restore edilerek Adana Yeni Müze Kompleksi olarak değerlendirilmesi uygun bulunmuştur. 2013 yılında Bakanlığımızın yatırım programları dahilinde yapımına başlanan Adana Yeni Müze Kompleksi I. Etap çalışmaları kapsamında, Arkeoloji Müzesi’nin teşhir ve tanzim çalışmaları tamamlanmış olup, 18 Mayıs 2017 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Yapımı tamamlanarak ziyarete açılan Adana Arkeoloji Müzesinde, prehistorik dönemden bugüne insanın yaşam serüveninin, dönemlere ait bilgi metinleri, görseller, diaromalar ve canlandırmalar yardımıyla anlatıldığı sekiz salon bulunmaktadır. Salonlarda Prehistorik dönem eserleri, Hitit, Asur, Arkaik, Hellenistik, Roma, Doğu Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait heykeller, lahitler, steller, sunaklar ve büstler gibi taş eserler, cam, pişmiş toprak ve bronzdan yapılmış çeşitli kaplar, pişmiş toprak ve bronz kandil ve figürinler, silindir-damga mühürler, cam, bronz ve altın takılar ile diğer arkeolojik buluntular yer almaktadır. Teşhir edilen eserler içerisinde özellikle Hitit Fırtına Tanrısı Tarhunda’ya ait taş heykel, Anadolu Hiyeroglif Yazıtlı Stel, Babil Steli, Adana İli Karataş İlçesi’nde denizden çıkarılan bronz Erkek Heykeli ile Roma dönemine ait mermer “Antropoid Lahit” ve “Akhilleus Lahti” dikkat çekmektedir.

İlimiz, Seyhan İlçesi, Döşeme Mahallesi ve eski istasyon civarında 1906 yılında Aristidi Kozma Simyonoğlu tarafından kurulan ve Adana’nın en eski sanayi kurumlarından biri olan “Milli Mensucat Fabrikası” Bakanlığımız 2013 yatırım programları kapsamında Müze Kompleksine dönüştürme çalışmalarına başlanmış olup tamamlandığında Türkiye’nin ve Orta Doğu’nun en büyük müze kompleksi olma unvanına sahip olacaktır.

>> TAM EKRAN GÖSTER <<

1907 yılında Aristidi Kozma tarafından “Simyanoğlu Fabrikası” adıyla açılan fabrika, 1924 yılında el değiştirerek “Milli Fabrika” adını almıştır. Atatürk’ün Adana’daki sahipsiz fabrikaları yeniden canlandırılması talimatları üzerine 1927 yılında dönemin iş adamları Mustafa Özgür, Nuri Has, Seyit Tekin fabrikayı hazineden satın almış ve adını “Milli Mensucat” olarak değiştirmişlerdir. Bu dönemde fabrikada üretilen “Aslan” marka vater ve ekstra iplikler ülke genelinde büyük talep görmüştür. 1944 yılında Hacı Ömer Sabancı’da fabrikanın ortaklarından biri olmuştur. 1978 yılında biriken borçları nedeniyle tekrar hazineye geçen ve üretimine ara verilen fabrika 1983 yılında tekrar açılmış ve adı “Milsan Mensucat” olarak değiştirilmiştir.

Milli Mensucat Fabrikası döneminde Türkiye’de kamu kuruluşları dışında çalışanlarına geniş imkanlar tanıyan ilk kuruluşlardan biridir. Çalışanlarına günde bir öğün sıcak yemeğin verildiği, aile ve bekarların kalmasına yönelik lojmanların oluşturulduğu bir kuruluş olmasıyla birlikte, fabrika dahilinde bir revir ve fabrika yanında elli yataklı bir hastaneyle işçilerin her türlü hastalıklarına bakılır ve parasız tedavileri cerrahi müdahalelerde dahil yapılırdı.

Adana sanayisi için bir okul niteliği taşıyan fabrika aynı zamanda Türk Edebiyatı için de esin kaynağı olmuştur. 2013 yılında bir dizi etkinlikle 100. yaşını kutlanılan yazar Orhan KEMAL’in önemli edebi eserlerinden biri olan “Bekçi Murtaza” kitabı fabrikadan esinlenerek kaleme alınmıştır. Hayatının bir döneminde Milli Mensucat Fabrikası’nda memurluk yapan Kemal’in ünlü romanındaki baş karakter “Murtaza” fabrikada gece bekçisidir.

Milli Mensucat Fabrikası, Adana Müze Kompleksi çalışmaları tamamlandığında Türkiye ve Ortadoğu’nun en büyük müzesi olması hedeflenmektedir. Arkeoloji, Mozaik, Etnografya, Tarım, Sanayi ve Kent Müzelerinden oluşacak komplekste aynı zamanda sergi ve konferans salonlarıyla birlikte açık hava sineması, kafeterya ve restoranların yer alması planlanmaktadır.

Bu makale 22 Mart 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  cansu engin

  Muze karti geciyor. Muze severler icin guzel bir yer. Gezmek ve yemek turu icin geldigimiz yerde tarihi muzesini gormek hosuna gidiyor insanin. Heykelleri tarihi parcalari ve mozaik bolumu ile guzel bir muze.

 2. Avatar
  ali özer

  Yine bir müze yine efsane mekan. Adana nın eski çırçır fabrikalarını yıkmak yerine yeniden revize edip harika bir müzeye dönüştürmüşler. Emeği geçenleri gerçekten tebrik ediyorum. Harika bir müze etkinliği oldu.

 3. Avatar
  Feyza Sanalan Zengin

  müze harika ,çok keyifle gezdik..cafe kismi , bahçe keyfi muhteşem … çok huzur dolu bir ortam

 4. Avatar
  yusuf ugar

  Buranın inşaat dönemini fabrika yani m mensucat dönemini bildiğim için ve ADANAmıza böyle tarihi ve kültürel bir çalışma oldugu için begeniyorum. Buraya maddi ve manevi emegi geçen leri kutluyorum. Saygılarımı sunuyorum…

 5. Avatar
  Ozan ORAL

  Geniş bir kültüre ev sahipliği yapan bölgede. Beklenilenin çok üstünde bir eser hacmi var. Yolunuz düşerse kesinlikle uğrayın.

 6. Avatar
  Berkan KABAKCI

  Çok güzel bir müze. Yeri çok iyi değerlendirilmiş. Adanaya çok değer katmış. Engelliler rahatlıkla gezebilir. Lavoboları çok temiz. Zaman ayırıp rahat rahat gezmek çok daha verimli olucak. Eserler çok değerli.

 7. Avatar
  Yusuf Dervis Oznergiz

  Çok muhteşem projendirilmis güvenlikli temiz guleryuz lu personel güvenlik ilgili alakalı mutlaka görülmeli ilgililere teşekkür ederim

 8. Avatar
  Ömer Gönenç

  Değeri yeterince bilinmeyen yerlerden biri sadece merak ettiğimiz için gittik ve muhteşemdi. Şehirde kimse buraya gidin demedi.

 9. Avatar
  eylül cats

  Bir arkeolog olarak herkesin gitmesini tavsiye ediyorum . Ayrıca muhteşem bir ambiansı var harika tasarlanmış bir müze

 10. Avatar
  Mehmet Emin ÖZDEMİR

  Yeni yerine taşınmasından sonra ilk kez ziyaret ettim. Zamanla çok daha güzel bir müze haline gelecek. Tarihi bir yapının müze olması gerçekten çok güzel olmuş. Çocukların ve gençlerin özellikle gezmesini tavsiye ederim.

 11. Avatar
  Salih D.

  Çoğu kişinin bilmediği ama bilinmeyi de en çok hak eden Adana’daki yerlerden biri. içerideki tarihi eser sayısı çok fazla. Müzenin yarattığı atmosfer mükemmel. Her adımda farklı bir zamandan, farklı bir devletten eserler var. Tarih gözünüzün önünde bir şerit gibi geçip gidiyor. Kesinlikle görülmesi gereken bir yer.

 12. Avatar
  Asena Bozan

  12 lira verdim ve hala içimde kaldı çok büyük Bi yer ve insan çok bir sey bekliyor bi geliyor hiç bir şey yok. Hep aynı şeyler vardı sayılır bol bol tabak vardı bence kayıta değer bisey yok. Hatta çoğu şey sonradan yapılmış 😒😒

 13. Avatar
  Murat Kükrer

  Adanada mutlaka görülmeli. Ziyaretinize degiyor ama min.2 saat ayrılmalı. Son derece kapsamlıbir müze

 14. Avatar
  Fatma AÇIKGÖZ

  Başarılı bir müze. Eserler güzel. Mozaik tarafı baya az. Heykeller çok iyi korunmuş. Sütunlar ve lahitler en başarılı eserlerdi. Tek kusur müze içi aşırı soğuk. Kışın gidenler sıkı giyinsin

 15. Avatar
  Murat Kanbur

  Modern mimarisi ve güzel dizayn edilmiş alanlarıyla keyifle gezilen bir müze. Ortamın biraz ısıtılmasını beklerdim, soğukta müzehi gezmek hiç keyifli olmuyor.

 16. Avatar
  Serdar Günalan

  Harika eserlerin olduğu dolu bir müze Adana’ya gelindiğinde mutlaka ziyaret edilmeli

 17. Avatar
  serdar sedat

  Emeği geçen herkesin eline sağlık.Gezilip görülmesi gereken bir yer.giriş 12 TL.öğrenci ve muze kartı olanlara ücretsiz.

 18. Avatar
  berat soydan

  Müze çok güzel olmuş ve büyük ve hatta büyümeye devam ediyor inşaat var halihazırda, Adana da görülmesi gereken yerlerden olmuş

 19. Avatar
  Muhammed Ertuğrul

  Çok güzel çok büyük bir müze gezdiğime değdi. O kdr güzedi ki fırsatını bulsam bir daha gelirim mozaikleri muhakkak görün

 20. Avatar
  nehir duru tamer

  çok güzel ve çok büyük bir müze gerçekten bayıldım

 21. Avatar
  Ömer

  bahçe dışında başka bir yeri gezemiyorum

 22. Gezilecek Sanal Müzeler (Türkiye) | Catering Guide

  […] Adana Etnografya Müzesi -> Sanal Müze Gez […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir