Beğen

Adana

Türkiye’nin en kalabalık altıncı şehri konumunda olan Adana 2020 verilerine göre 2.258.718 kişilik bir nüfusa sahip. Akdeniz Bölgesi’nde yer alan bu muhteşem şehir ticaret, tarım ve kültür bakımından ülkemizin en büyük merkezlerinden bir tanesi. Ülkemizin maden zenginliği bakımından dördüncü bölgesinde yer alan şehirden demir, krom, manganez, çinko ve kurşun çıkartılabiliyor.

Şehrin tarihine bakıldığında 3000 yılı aşkın süredir yerleşim yeri olarak kullanılan bir alan karşımıza çıkar. Binlerce yıldır Çukurova bölgesinin en çok tercih edilen şehridir. Geçmiş dönemde birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapan şehir Türk tarihi için çok büyük bir yeri olan Malazgirt Meydan Muharebesi ile birlikte Selçuklular tarafından ele geçirilmiştir. Ancak 1097 senesinde gerçekleştirilen Haçlı Seferi ile şehir tekrardan kaybedilir. Sonrasında Osmanlı tarafından ele geçirilen Adana Türk toprağı olarak günümüze kadar ulaşır.

Adana

Yılın Her Döneminde Canlı Bir Kent olan Adana

Bazı kentlerimizin ekonomileri tek bir yönde ilerler. Adana bu kentlerimizden bir tanesi değil. Ekonomiye olan katkısı tarım, hayvancılık, madencilik, ticaret ve turizm gibi farklı dallara bölünmüş şekildedir.

Adana’nın denize kıyısı olan bir kent olduğu dahi bilinmez. Her zaman sıcağı ve kebabı ile ön plana çıkan şehrimiz çok farklı kültürleri bir araya getiren muhteşem bir adrestir. Hepimizin ömrü boyunca en az 1 defa ziyaret etmesi gereken bir şehir olan Adana hakkında daha ayrıntılı bilgiler edinmek isterseniz https://www.yerelnet.org.tr/il/adana/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü : 13.844 km²
Rakım : 23 m
Nüfusu (2020) : 2.258.718
Plaka Kodu : 01
Posta Kodu : 01000
Konum : 36.990164, 35.333311

Bu makale YerelNET tarafından Balıkesir şehrini kısaca tanıtmak için hazırlanmıştır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri