icon
Adana
KEŞFET

Adana Bölgesini Keşfet

Gezilecek Yerler

Adana Bölgesini Keşfet

Konaklama

Adana Otelleri

Restoran

Adana Restoranları

Müze

Adana Müzeleri

Etkinlik

Adana Etkinlikleri

TREND

Adana Gezilecek Yerler

Varda(Alman) Köprüsü

5.0

Varda(Alman) Köprüsü

 • (11 Yorum)

Turistik Yer

Varda(Alman) Köprüsü hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Varda(Alman) Köprüsü Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Belemedik Tabiat Parkı

4.8

Belemedik Tabiat Parkı

 • (6 Yorum)

Park

Birçok insan için, çevre ve tarih konularında eğlenerek bilgi edinmek gereklidir. Türkiye'de, Belemedik Tabiat Parkı, hem eğlenerek öğrenmeye fırsat sunan doğal ve tarihi yerlerin yüzlerce, bazen binlerce yıllık tarihine sahip olduğu doğal bir cazibe merkezidir. Belemedik Tabiat Parkı, İzmir, Kütahya, Uşak ve Manisa arasında yer almaktadır. Park, İzmir, Uşak ve Manisa illeri sınırları içerisinde, Kütahya ise parka yakın bir bölgede kurulmuştur.

Kazancilar Carsisi

4.3

Kazancilar Carsisi

 • (11 Yorum)

Turistik Yer

Adana, Türkiye’nin güney doğu bölgelerinde bulunan bir şehirdir. Şehir ülkenin en eski şehirlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Şehrin en önemli turistik alanlarından biri ise Adana'da bulunan Tarihi Kazancılar Çarşısı'dır. Çarşı, tarihi bir geleneğe sahip olup, yüzyıllar boyunca kurulmuş ve değişimler yaşamıştır.

Toros Dağları

4.9

Toros Dağları

 • (8 Yorum)

Turistik Yer

Adana Toros Dağları, Adana'da bulunan doğal güzellikleriyle ünlü ve gezilecek bir bölgedir. Ormanları, kanyonları, vadileri ve piknik alanları ile Adana Toros Dağları'nın güzelliğinden söz etmek mümkündür. Toros Dağları ile ilgili çok sayıda yürüyüş parkuru vardır ve burada yapılabilecek aktivite çeşitliliği ile insanların karşısına çıkmaktadır.

Kozan Kalesi

4.6

Kozan Kalesi

 • (8 Yorum)

Tarihi Mekan

Adana ilinde bulunan Kozan Kalesi, Türkiye’nin sınırlarının özellikle 12. yüzyıldan bu yana çok uzun bir süre korunmasına yardımcı olmuştur. Adana’nın büyük dağlarının arasındaki vadiye kurulmuş bir tünel sistemiyle çevrelenmiş bir kale olan Kozan Kalesi, Türkiye’deki pek çok tarihi harabeye sahip. Kozan Kalesi, MÖ. 8. yüzyılda Hititler tarafından kurulmuş olan Anavarza şehrine yakındadır ve Roma İmparatorluğu sırasında hem dinsel hem de askeri amaçlar için kullanılmıştır.

Anavarza Ören Yeri

4.7

Anavarza Ören Yeri

 • (9 Yorum)

Turistik Yer

Adana Anavarza Antik Kenti en eski şehirlerden biri olup, MÖ 1. yy’da ilk kurulmaya başlanmıştır ve M.S. 4. yy’a kadar Bizans Hükümdarları tarafından yönetilmiştir. Şimdiye kadar, Antik Kent'in 8 döneminde 156 adet kalıntı ortaya çıkarıldı. Bu nedenle, Adana Anavarza Antik Kenti çok sayıda kullanıcı tarafından ziyaret edilmektedir ve kalıntılarına her gün değerli objeler arıyor.

Zafer Takı

4.7

Zafer Takı

 • (15 Yorum)

Turistik Yer

Adana Anavarza Antik Kenti (Zafer Takı) en eski şehirlerden biri olup, MÖ 1. yy’da ilk kurulmaya başlanmıştır ve M.S. 4. yy’a kadar Bizans Hükümdarları tarafından yönetilmiştir.

Yılankale

4.2

Yılankale

 • (5 Yorum)

Turistik Yer

Adana Yılankale; Ülkemizin her yerinde olduğu gibi gezilecek yerlerin en güzeli olduğu şehirlerden bir tanesi olan Adana’da Yılankale, ziyaretçileri çok seviyor ve nefes kesen manzaralar sunuyor. Antik Roma şehri olan Adana, uzun tarihe sahip ve antik Roma araçları, tekneler ve binlerce kruvazörlerle dolu güzel Adana Körfezini dolaşıyor. Adana'nın en önemli yerlerinden biri olan Yılankale, şehrin en beklenilen turistik alanlarından biri olma özelliğine sahip.

Yumurtalık Plajı

3.3

Yumurtalık Plajı

 • (10 Yorum)

Plaj

Adana ilinde bulunan Yumurtalık sahil bölgesi, güneş ve deniz birlikte konuk ettiği eşsiz muhteşem manzarayla her ziyaretçinin içini ferahlatıyor. Adana Yumurtalık plajı, çoğu ziyaretçinin kendisini çok mahrem hissettirdiği doğal yeşil dokuya bürünmüş, tertemiz denizleri, sakin mekanları, muhteşem güneş batımı görüntüsünün izlerini taşıyan doğal ve keyifli bir havaya sahiptir.

Belemedik Vadisi

4.9

Belemedik Vadisi

 • (11 Yorum)

Turistik Yer

Adana Belemedik Vadisi, Adana’nın en köklü beldelerinin birinde yer alıyor. Bu vadi, Türkiye’nin en iyi gezilecek antik yerlerinden biri olarak kabul ediliyor. Tarihin doğu ve batı Türkiye’sine hâkim konuma sahip, Adana'ya çok yakın olan bu bölge, bitkisel zenginlikleri, farklı kültürler, samimi insanları, güneyin ücra köşelerindeki kültürel miraslarıyla sizi cazibe alıyor.

Taş Köprü

4.6

Taş Köprü

 • (11 Yorum)

Turistik Yer

Adana Taş Köprü, Seyhan Nehri üzerinde Adana'nın merkezinde bulunan bir taş köprüdür. 15. yüzyılda Osmanlı Sultanı II. Bayezid tarafından yaptırılmış olan bu köprü, şehrin sahip olduğu tarihi ve kültürel mirasın en güzel örneklerinden birisidir. Özellikle yaz aylarında vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan Adana Taş Köprü, güney Türkiye'nin turistik cazibe merkezi haline gelmiştir.

Seyhan Barajı

4.8

Seyhan Barajı

 • (12 Yorum)

Turistik Yer

Adana Seyhan Barajı, Adana ilinde bulunan ve Seyhan Nehri üzerinde yer alan büyük bir barajdır. Baraj Adana çevresinde bulunan tarihi ve doğal güzelliklerin bir araya gelmesiyle oluşturulmuştur. Baraj, Adana kent merkezine yaklaşık 15 km uzaklıktadır ve araçlarla kolayca ulaşılabilmektedir.

Adana Atatürk Parkı

4.4

Adana Atatürk Parkı

 • (5 Yorum)

Park

Adana Atatürk Parkı hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Adana Atatürk Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Adana Yeni Camii

4.9

Adana Yeni Camii

 • (11 Yorum)

Dini Yer

Adana Yeni Camii hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Adana Yeni Camii Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Kapikaya Canyon

4.5

Kapikaya Canyon

 • (10 Yorum)

Turistik Yer

Kapikaya Canyon hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Kapikaya Canyon Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada.

Adana, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık altıncı şehri. 2020 yılı verilerine göre, 2.258.718 nüfusa sahiptir. Türkiye’deki altıncı büyük metropolitan alan olup ülkenin önde gelen bir ticaret ve kültür merkezidir.Maden zengini 4. bölge olan Adana; krom, demir, manganez, kurşun ve çinko yatakları açısından önem taşımaktadır. Adana’nın merkezi; Mersin, Adana, Osmaniye ve Hatay illerini kapsayan coğrafi, ekonomik ve kültürel bir bölge olan Çukurova’nın merkezinde bulunur. Yaklaşık 5,62 milyon insana ev sahipliği yapan bölgenin büyük bir bölümü, tarıma oldukça elverişli, geniş ve düz bir arazidir. Adana, M.Ö. 6000 yılında kurulmuş çok eski bir şehirdir. İlk yıllarında Kilikya denilen bir bölgenin bir parçasıydı ve sırayla, Feonistler, Keldaniler, Asurlar, Hititler, Persler, Makedonlar, Romalılar, Bizanslılar, Abbasiler, Selçuklular ve son olarak Osmanlılara vatan oldu. Şimdi büyük Kilikya Ovalarının merkezinde ve Seyhan Nehri kıyısında yerleşen Adana, 1.3 milyonun üzerinde nüfusu ile Türkiye’nin beşinci büyük şehridir. Bununla birlikte, özellikle güney ve batı komşularıyla karşılaştırıldığında, genellikle turistik bir yer olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte, çevredeki kırsal alanda bir dizi ilgi alanı vardır.Modern Adana iki ayrı bölümden oluşuyor: sıkışık eski şehir merkezi ve eski merkezin kuzeyinde, genellikle “Kuzey Adana” veya “Yeni Adana” olarak adlandırılan Seyhan barajına bakan daha yeni, çoğunlukla yüksek katlı binalarla kaplı yerdir. Adana tipik bir Akdeniz iklimine sahiptir.

Katkı Sağlayanlar 1. Ana Sayfa
 2. Adana
 3. Adana Gezilecek Yerler
 4. Adana Otelleri
 5. Adana Restoranları
 6. Adana Müzeleri
 7. Adana Etkinlikler