Kuruköprü Anıt Müzesi ve Geleneksel Adana Evi

Bölgenin arkeolojik zenginliklerini sergilemek amacıyla, 1924 yılında, Adana Eski Eserler Müzesi’nin kurulmasına karar verilmiş ve müze müdürlüğü için “Alyanak” lakabıyla tanınan Halil Kamil Bey görevlendirilmiştir. Müze binası için, ilk olarak Taş köprü’nün yakınlarında bulunan Cafer Ağa Medresesi uygun görülmüştür. Bir süre hizmet verildikten sonra kullanılamayacak durumda olan yapının yıkılmasının ardından, Rum Kilisesi’ne taşınmıştır. 1937 yılında, Müze Müdürü A. Rıza Yalgan’ın, Çukurova’nın Etnografyasını anlatmak amacıyla müzeye yeni bir bölüm eklemesiyle birlikte ,“Adana Arkeoloji Müzesi’nin” yanı sıra “Etnografya Müzesi” adını da almıştır. A.R.Yalgan böylece, yurdumuzda ilk açık hava müzesini kurmuş oluyordu. 1950 yılından itibaren Adana Müzesi olarak hizmet veren bina, 1972 yılında Arkeoloji Müzesi’nin açılıp birçok eserin yeni müzeye taşınmasıyla müze deposu olarak işlev görmüştür. 1983 yılındaki restorasyon çalışmasıyla Etnografya Müzesi adı ile tekrar Müze işlevi kazandırılmıştır. 2008 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığınca binada restorasyon çalışmalarının başlatılmasından dolayı Etnografik eserler, mevcut Arkeoloji Müzesine taşınarak 2013 yılında başlayan restorasyon çalışmaları, 2015 yılında tamamlanarak Sayın Cumhurbaşkanımızın 07.04.2017 tarihinde Adana da yapmış olduğu toplu açılış töreninde açılarak Adana Kuruköprü Anıt Müzesi ve Geleneksel Adana Evi olarak hizmete girmiştir. Bereketli toprakları ve elverişli coğrafi konumu itibariyle Çukurova ve çevresi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. 1839 yılında ilan edilen Tanzimat Fermanı, Gayrimüslimlere kendilerini yönetebilme, okul ve ibadet yerleri inşa edebilme olanağı sağlamıştır. Bu dönemde, Anadolu kentlerinde dikkat çekici ölçüde kilise inşa edilmiştir.

Adana Rum Kilisesi, bu süreçte inşa edilen dini yapılardan biridir. Adana ve çevresindeki kiliselerinin çoğu, İstanbul Rum kiliseleri ve Anadolu’nun büyük bölümündeki Osmanlı dönemi kiliseleri gibi üç nefli bazilika planlı olarak inşa edilmişlerdir. Dıştan doğu-batı doğrultusunda dikdörtgen planlı yapı, içten üç nefli bazilika plan tipine sahiptir. Yapı alanı içine, güneybatı yönündeki dikdörtgen formlu bir kapıdan girilmektedir. Girişin üstündeki üçgen alınlığın iç kısmında güneş (aydınlık)simgesi yer almaktadır. Demir, çift kanatlı kapı yüzeyi, dikdörtgen ve kare alanlara bölünmüş ve ortalarına birer bitkisel bezeme yerleştirilmiştir. Kapı ile üstteki büyük kemer arasında, ortadaki küçük kaş kemerin birleştiği sütun başlığı biçimli süsleme ögeleri yer almaktadır. Yapının, batıdaki kapı üstünde, mermer levha üzerindeki Rumca dokuz satırlık kitabeye göre yapı,1845 yılında Rum cemaati tarafından yaptırılmıştır.

Bu makale 22 Mart 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Uğur Döğer

  Eski ismi Adana etnoğrafya Müzesi içinde bir adet 1845 tarihinde yapılmış bir kilise ve geleneksel Adana evi barındırıyor, güvenlik görevlisi olan orta yaşlı abimiz bize müzeyi gezdirerek rehberlik yaptı

 2. Avatar
  Ugur Can İmece

  Eski kilise restore edilerek şu an sadece sergi salonu olarak kullanılıyormuş. İçerideki sarı ışıklandırma ile çok güzel görünüyor. Hemen karşısında bulunan geleneksel Adana evi oda oda bölümlere ayrılmış kültürel dokuyu çok iyi yansıtan bir çalışma olmuş. Görülmesi gerekenler listenize muhakkak ekleyin. Giriş ücretsiz.

 3. Avatar
  Murat Kükrer

  Adanaya gelindiğinde gorülmesi gereken yerlerden. Çok merkezi ve bulunması kolay.

 4. Avatar
  İbrahim

  Geleneksel Adana evini harika dekore etmişler. Adana’da yaşayan ya da Adana’ya gelen herkesin görmesi gereken bir müze. Alt tarafında lokanta var. Menüsünü günlük olarak belirliyorlar. Sakin ve huzurlu bir yer. Sadece trafikteki korna gürültüsü rahatsız edebilir.

 5. Avatar
  DAĞLAR MİMARLIK

  Çok güzel bir müze ayrıca ücretsiz kültür Bakanlığına teşekkür ederim

 6. Avatar
  birkal talay

  Kuruköprü anıt müzesi ve geleneksel adana evi .kuruköprü monumwntal muaeum and tradıtional adana houae çarşı ortaaında bulunan müze turist danışma merkezinin millipiyango binaaının karşısında küçükaaat meydanına giderken sağ tarafta kalıyor.

 7. Avatar
  HaLiL o

  Geleneksel Adana evi hakkında bilgi alabilirsiniz. Fakat açıklayıcı bilgiler biraz daha çok olsaydı daha güzel olurdu

 8. Avatar
  Kcy Kcy

  Çalışanlar güzel yardımcı oldular. Fakat tarih sel olarak zayıf kalmış. Birde özel güvenliğe yer hakkında soru sorup bilgi almaktan başka seçeneğiniz yok. Buda bana komik geldi.

 9. Avatar
  Ömer

  izlenecek yer yok izleme yeri çıkmadı lütfen düzeltin

 10. Avatar
  Ömer

  üff hadi izlemek istiyorum

 11. Avatar
  Ömer

  hadi tüm müzeleri gezdim———————-bu kaldı izleme yeri yok lütfen düzeltin

 12. Avatar
  Ömer

  pühh size yuvarlanan taş yosun tutmaz

 13. Avatar
  Ömer

  FAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir