image

Adıyaman

Toplam makale bulunmaktadır.

Adıyaman Türkiyenin güneydoğusunda yerleşen bir şehirdir. Adıyaman, en hızlı büyüyen Türk şehirlerinden biridir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 626.465’dir. 1926 yılına kadar şehir, şehrin etrafında inşa edildiği tepedeki kalenin adını taşıyan Arapça Khisn-i-Mansur (Mansour kalesi) adını taşıyordu. Ancak bu ismi telaffuz etmek zordu, bu nedenle Ada-Yaman (Adıyaman) dediler ve 1926'da bu takma ad şehrin resmi adı oldu. Şehrin Kürtçe adı Samsur'dur (Şemsir). Kentteki arkeolojik buluntular, bu bölgenin eski zamanlardan beri yerleşim gördüğünü göstermektedir. Gezmek isterseniz Cinsiyet Köprüsü, Perret Antik Kenti Kalıntıları ve Nemrut Dağı çok güzel yerlerdır. ADIYAMAN GEZİLECEK YERLER Adıyaman zengin bir tarihe sahip en eski yerleşim yerlerinden birisidir....
Devamı

Adıyaman

Kategorisindeki tüm gönderiler

Adıyaman

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Adıyaman Türkiyenin güneydoğusunda yerleşen bir şehirdir. Adıyaman, en hızlı büyüyen Türk şehirlerinden biridir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 626.465’dir. 1926 yılına kadar şehir, şehrin etrafında inşa edildiği tepedeki kalenin adını taşıyan Arapça Khisn-i-Mansur (Mansour kalesi) adını taşıyordu. Ancak bu ismi telaffuz etmek zordu, bu nedenle Ada-Yaman (Adıyaman) dediler ve 1926'da bu takma ad şehrin resmi adı oldu. Şehrin Kürtçe adı Samsur'dur (Şemsir). Kentteki arkeolojik buluntular, bu bölgenin eski zamanlardan beri yerleşim gördüğünü göstermektedir. Gezmek isterseniz Cinsiyet Köprüsü, Perret Antik Kenti Kalıntıları ve Nemrut Dağı çok güzel yerlerdır.

ADIYAMAN GEZİLECEK YERLER
Adıyaman zengin bir tarihe sahip en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Tarihi birikime sahip olan Adıyaman 16 adet tarihi medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Dolayısıyla Adıyaman tüm doğu illeri arasından görülmesi gereken yerler olarak bir adım öne çıkmaktadır. Adıyaman gezilecek yerler farklı kültürleri öğrenmek isteyen kişilerin sürekli olarak araştırdıkları konulardandır.
Adıyaman toplamda 8 adet ilçesi olan bir ilimizdir. Güneydoğu Anadolu’nun sınırları arasında kalan Adıyaman Diyarbakır, Elazığ, Şanlıurfa illeri ile komşudur. Tarihin bilinen en eski yerleşim yerlerinden olan Adıyaman’ın eski biline ismi Vadi-i Leman’dır. Bu tarihi il 1954 yılına kadar Malatya’ya bağlıyken 1954 yılı sonrasında başlı başına müstakil il olmuştur.

Kahta Kalesi: Adıyaman’ın en bilindik ve en çok ziyaret edilen yerlerinden olan Kahta Kalesi Kommegene Krallığı tarafından inşa edilmiştir. Fakat zaman içerinde bu kale Memlükler tarafından restore edilmiştir. Kimi kişiler tarafından ismi Yeni Kale olarak bilinmiş olsa da Adıyaman’ın eskileri Kahta Kalesi olarak adlandırmaktadır.
Perre Antik Kenti: Perre Antik Kent Roma çeşmesiyle ve 200’ü geçkin kaya mezarlarıyla turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır. 2010 yılından sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan restore çalışmalarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini daha fazla çekmektedir. Perre Adıyaman’ın önemli yerlerinden birisidir. Örenli mahallesinde bulunur. Kommegene ülkesinin en büyük şehirlerindendir. Şehir birçok tahribata uğrasa da yine de Adıyaman gezilecek yerler denilince ilk sıralarda yer almaktadır. Bu antik kent Bizans döneminde de varlığını ve önemini sürdürmüştür. Antik kentte en çok dikkat çeken tarihi kalıntılar Kaya Mezarlarıdır. Burası Adıyaman merkeze 5 km uzaklıktadır.

Gümüşkaya Mağarası: Adıyaman merkeze 40 km uzaklıkta olan Göksu nehri kıyısında yer alan köyün batısında kalmaktadır. Bu Gümüşkaya Mağarası kayalardan oyma tüneller şeklinde bir sürü mağaralardan oluşmaktadır. Bu mağaraların M.Ö dönemlerde yapıldığı bilinmektedir.
Bu mağaralar bir zamanlar konut olarak kullanılmıştır. Mağaralarda bölmeli odalar, kuyular ve balkonlar vardır. Aynı zamanda bu mağaralara ulaşmak oldukça zordur. Sadece tek kişinin geçebileceği kadar dar yollardan oluşmaktadır. Fakat buna rağmen binlerce yıl ayakta kalan mağaralar birçok turistin ve yerli ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Gerger Kalesi: Adıyaman Fırat vadisine hâkim bir tepe üzerinde yer alan Kale Roma dönemlerinde inşa edilmiştir.
Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerinde kale kapıları, surlar çok fazla kullanılmıştır.

Oturakçı Pazarı: Adıyaman kent merkezinde yer alan Oturakçı Pazarı turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır. Bu pazarda yöreye uygun halılar, kilimler ve el yapımı hediyelik eşyalar, çantalar ve Şire pazarında ise Besni üzümü, pestil gibi yöreye ait organik yiyecek ürünleri satılmaktadır.

Adıyaman Müzesi: Arkeolojik eserler ve yöresel kültürlere uygun etnografik eserler bu müzede sergilenmektedir. 1982 yılında bu müze açılmıştır.

Yüzölçümü : 7.337 km²
Rakım : 669 m
Nüfusu (2019) : 626.465
Plaka Kodu : 02
Posta Kodu : 02000
Konum : 37.7674642 Boylam / 38.2408944 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar