Beğen

Adıyaman

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Adıyaman 632.459 kişilik nüfusu ile bölgenin en önemli şehirleri arasında yer alır. Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Gaziantep gibi bölgenin en yüksek nüfuslu kentlerinin tamamıyla komşu olması Adıyaman’ın çok önemli bir konuma sahip olduğunu kanıtlar niteliktedir. Şehre karayolu, demiryolu ya da havayolu ulaşımı ile ulaşmak mümkündür.

Adıyaman’da Görülmesi Gereken Muhteşem Yerler

Adıyaman hem konumu hem de yıllar boyunca farklı kültürlere ev sahipliği yapması sebebiyle gelen ziyaretçilere birçok farklı tecrübe yaşatabilmektedir. Şehirde gezilip görülmesi gereken çok sayıda farklı yer bulunur. Şehirdeki camiler, köprüler, müzeler, anıtlar ve mağaralar her yıl binlerce gezginin uğra noktası olarak karşımıza çıkar.

Güneş doğuşunu izlemek için muhteşem bir adres olan Nemrut Dağı, Kommagene Krallığı’nın günümüze kadar ulaşan mirası Arsamia Ören Yeri ve Nemrut’a girişin simgesi olan Karakuş Tümülüsü bölgede kesinlikle görülmesi gereken yerlerin ilk sırasında yer almaktadır.

Adıyaman

Adıyaman Gezilecek Yerler

Adıyaman zengin bir tarihe sahip en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Tarihi birikime sahip olan Adıyaman 16 adet tarihi medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Dolayısıyla Adıyaman tüm doğu illeri arasından görülmesi gereken yerler olarak bir adım öne çıkmaktadır. Adıyaman gezilecek yerler farklı kültürleri öğrenmek isteyen kişilerin sürekli olarak araştırdıkları konulardandır.

Adıyaman toplamda 8 adet ilçesi olan bir ilimizdir. Güneydoğu Anadolu’nun sınırları arasında kalan Adıyaman Diyarbakır, Elazığ, Şanlıurfa illeri ile komşudur. Tarihin bilinen en eski yerleşim yerlerinden olan Adıyaman’ın eski biline ismi Vadi-i Leman’dır. Bu tarihi il 1954 yılına kadar Malatya’ya bağlıyken 1954 yılı sonrasında başlı başına müstakil il olmuştur.

Kahta Kalesi

Adıyaman’ın en bilindik ve en çok ziyaret edilen yerlerinden olan Kahta Kalesi Kommegene Krallığı tarafından inşa edilmiştir. Fakat zaman içerinde bu kale Memlükler tarafından restore edilmiştir. Kimi kişiler tarafından ismi Yeni Kale olarak bilinmiş olsa da Adıyaman’ın eskileri Kahta Kalesi olarak adlandırmaktadır.

Perre Antik Kenti

Perre Antik Kent Roma çeşmesiyle ve 200’ü geçkin kaya mezarlarıyla turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır. 2010 yılından sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan restore çalışmalarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini daha fazla çekmektedir. Perre Adıyaman’ın önemli yerlerinden birisidir. Örenli mahallesinde bulunur. Kommegene ülkesinin en büyük şehirlerindendir. Şehir birçok tahribata uğrasa da yine de Adıyaman gezilecek yerler denilince ilk sıralarda yer almaktadır. Bu antik kent Bizans döneminde de varlığını ve önemini sürdürmüştür. Antik kentte en çok dikkat çeken tarihi kalıntılar Kaya Mezarlarıdır. Burası Adıyaman merkeze 5 km uzaklıktadır.

Gümüşkaya Mağarası

Adıyaman merkeze 40 km uzaklıkta olan Göksu nehri kıyısında yer alan köyün batısında kalmaktadır. Bu Gümüşkaya Mağarası kayalardan oyma tüneller şeklinde bir sürü mağaralardan oluşmaktadır. Bu mağaraların M.Ö dönemlerde yapıldığı bilinmektedir.
Bu mağaralar bir zamanlar konut olarak kullanılmıştır. Mağaralarda bölmeli odalar, kuyular ve balkonlar vardır. Aynı zamanda bu mağaralara ulaşmak oldukça zordur. Sadece tek kişinin geçebileceği kadar dar yollardan oluşmaktadır. Fakat buna rağmen binlerce yıl ayakta kalan mağaralar birçok turistin ve yerli ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Gerger Kalesi

Adıyaman Fırat vadisine hâkim bir tepe üzerinde yer alan Kale Roma dönemlerinde inşa edilmiştir.
Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerinde kale kapıları, surlar çok fazla kullanılmıştır.

Oturakçı Pazarı

Adıyaman kent merkezinde yer alan Oturakçı Pazarı turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır. Bu pazarda yöreye uygun halılar, kilimler ve el yapımı hediyelik eşyalar, çantalar ve Şire pazarında ise Besni üzümü, pestil gibi yöreye ait organik yiyecek ürünleri satılmaktadır.

Adıyaman Müzesi

Arkeolojik eserler ve yöresel kültürlere uygun etnografik eserler bu müzede sergilenmektedir. 1982 yılında bu müze açılmıştır.

Kahta Çayı’nın iki yakasını birbirine bağlayan tarihi Cendere Köprüsü mimari açıdan son derece önemli bir eserdir. Bunun yanında mezarlıklar tarihi açısından önemi tartışılmaz olan Haydaran Kaya Mezarları ve Turuş Mezarları da bu kentte yer almaktadır.

Şehrin onlarca yıldır ibadet adresi olan Ulu Camii görülmesi gereken bir diğer eser olarak karşımıza çıkar. Bölgenin kalkınması için önemli rol oynayan Atatürk Barajı ve GAP da şehrin ziyaret edilmesi gereken noktaları arasında yer almaktadır. Bu muhteşem şehir hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız https://www.yerelnet.org.tr/il/adiyaman/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü : 7.337 km²
Rakım : 669 m
Nüfusu (2020) : 632.459
Plaka Kodu : 02
Posta Kodu : 02000
Konum : 37.764353, 38.277023

Bu makale YerelNET tarafından Adıyaman şehrini kısaca tanıtmak için hazırlanmıştır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri