image

Afyonkarahisar

Toplam makale bulunmaktadır.

Afyonkarahisar basitçe olarak bilinen Afyon , Türkiye İç Anadolunun batı kesimindeki bir şehir. Tarihin en eski dönemlerinden beri birçok medeniyete ev sahipliği yapan Afyonkarahisar , tarihi ve kültürel değerlerin izlerini taşıyan bir coğrafyada yer almaktadır. Afyonkarahisar’ın ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Bu, yemek kültürünün oluşumunun ana belirleyicisidir. Afyon, Ege kıyılarında, Ankara’nın 250 km (155 mil) batısında, Akar Nehri boyunca, dağlık bir ülke tarafında yer almaktadır. Rakım 1.034 metre. Nüfüsü 726.228. Afyonkarahisar mutfağı , geleneksel lezzetleriyle zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Afyonkarahisar, adı Kızılay Doğal Maden Suyu olan Maden Suyu’nun vatanıdır. Afyon, Ege kıyılarında, Ankara’nın 250 km (155 mi) batısında, Akar Nehri...
Devamı

Afyonkarahisar

Kategorisindeki tüm gönderiler

Afyonkarahisar

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Afyonkarahisar basitçe olarak bilinen Afyon , Türkiye İç Anadolunun batı kesimindeki bir şehir. Tarihin en eski dönemlerinden beri birçok medeniyete ev sahipliği yapan Afyonkarahisar , tarihi ve kültürel değerlerin izlerini taşıyan bir coğrafyada yer almaktadır. Afyonkarahisar’ın ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Bu, yemek kültürünün oluşumunun ana belirleyicisidir. Afyon, Ege kıyılarında, Ankara’nın 250 km (155 mil) batısında, Akar Nehri boyunca, dağlık bir ülke tarafında yer almaktadır. Rakım 1.034 metre. Nüfüsü 726.228. Afyonkarahisar mutfağı , geleneksel lezzetleriyle zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Afyonkarahisar, adı Kızılay Doğal Maden Suyu olan Maden Suyu’nun vatanıdır.

Afyon, Ege kıyılarında, Ankara’nın 250 km (155 mi) batısında, Akar Nehri boyunca dağlık bir ülke tarafında yer almaktadır. Rakım 1.034 metre. Nüfus (2020 nüfus sayımı) 140 bin civarıdır.

AFYONKARAHİSAR GEZİLECEK YERLER

Küçücük bir şehir olan Afyonkarahisar hem damak tadı hem gezilecek yerlerin varlığı ile tercih edilebilir. Beklentilerin minimum olduğu bir kent olmasına rağmen gelen misafirlerini mutlu eden bir kent aynı zamanda. Bundan dolayı Afyonkarahisar gezilecek yerler listesini zevkle oluşturabilirsiniz. Az ama öz, yoğunluğu fazla olan bir il’e geleceğiniz için önden bir hazırlık yapmak faydalı olabilir. Ancak hazırlığınız olmasa bile Afyon halkı gayet misafirperver. Özellikle yaşlı teyzeleri dünya tatlısı insanlar. Bundan dolayı kimin peşine takılsanız sizi gezdirecek bir kenti ziyaret edeceksiniz.

Afyonkarahisar Kalesi: Kale Afyonkarahisar’in en geniş yerine yapılmış. Yapılığı zaman ya geniş alanlara hakim olunması gerekiyordu ya da yapmak isteyen kişi dar alanlara gelemiyordu. Ancak seneryo ne olursa olsun bu kale için geniş bir manzaraya sahip diyebiliriz. Gittiğiniz zaman siz de göreceksiniz ki bu kale bütün Afyonkarahisar’ı görmektedir. Ziyaret etme bu minvalde zor olabilir. Neticede kale geniş bir kale. Yanınızda birisi olursa daha iyi olacaktır.

Afyonkarahşsar Müzesi: Bu müze vaktim yok ama şehri genel hatlarıyla tanımak istiyorum diyenler için. Özellikle tarih öncesi devirlerden eserlere de ev sahipliği yapan müze tüm bilgileri barındırıyor. Afyonkarahisar’ın dününden bugününe kadar bütün bilgisine hakim olmanız bu müze ile mümkün. İster yalnız ister bu işten anlayan birisiyle gelin hiç fark etmez. Muhakkak bu müzede öğreneceğiniz bir şeyler var.

Bedesten Çarşısı: Tarihin o sıcaklığını arayanlar için büyük fırsat diyebiliriz. Bedesten Çarşı tarihi dokusuyla size kendini anlatmaya çoktan hazır. Alışveriş yapın yapmayın fark etmez. Ancak içeriye adım attığınız anda tarihi bir yere adım attığınızı anlayacaksınız. Esnafın birbiriyle olan diyaloğundan müşteriye olan tavra, ürünlerin kalite kontrolünden fiyatlandırmaya kadar tüm kalemlerde tarihi yükümlülüğü hissedeceksiniz.

Zafer Müzesi: Mili Mücadele zamanında Atatürk’ün kullandığı bir yer olan bir bina esasen. Birçok kere savaşların kaderinin tayin edildiği bu bina zamanla müze haline gelmiştir. Atatürk’ün ve arkadaşlarının kulandığı bu bina ilgisinin dikkatini çekmektedir. Milli Mücadeleye dair araştırma yapan herkesin muhakkak görmesi gereken bir müze olduğunu da belirtelim.

Kocatepe Anıtı: Yine buram buram tarih kokan bir alan ile sizlerleyiz. Kocatepe Anıtı bu milletin küllerinden yeniden doğduğunu gösteren bir anıttır. Özellikle tarihi gezi planlıyorsanız muhakkak buraya gelmelisiniz. Geldiğinizde tüyleriniz diken diken olacak. Bu vatan için canlarını feda den şehitlere de birer Fatiha okumayı ihmal etmeyin geldiğinizde.

Afyonkarahisar Kültür ve Sanat Evi: Afyonluların devamlı gidip kendilerini ve bilgilerini güncelledikleri bu müze misafrlerine de açık tabii ki.Afyonkarahisar’ın günlük hayat akışını, ev düzenini, toplumsal olaylardaki motifini görmek isteyen herkes bu müzeye gelmeli. Afyonkarahisar gezilecek yerler genellikle sizin sosyo-tarih bilginize yeni şeyler katacak yerleri bulunduruyor. Eğer kültürel gezi düşünüyorsanız yolunuzu muhakkak buraya düşürün.Katkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar