Beğen

Afyonkarahisar

Birçoğumuzun Ege Bölgesi’nde yer aldığını dahi bilmediği Afyonkarahisar 300 bine yaklaşan nüfusu ile gelişmeye devam ediyor. Halk arasında şehir için Afyon ismi kullanılıyor olsa da resmiyetteki adı 2005 senesinden itibaren Afyonkarahisar olarak değiştirildi. Mermercilik ve gıda sektöründeki atılımları ile ismini ülkemizde ve yurtdışında duyurmayı başaran Afyonkarahisar ziyaret edilmesi gereken şehirlerimiz arasında bulunuyor.

Mermercilikte Ülkemizin 1 Numarası

Afyonkarahisar’ın kurulduğu bölgede yaşanan doğa olayları bölgede mermer madenciliğine imkân tanımıştır. Bu imkânı en iyi şekilde değerlendiren halkın bunu bir iş kolu olarak görmesinin ardından çok sayıda mermer işletmesi kurulmaya başlandı. Günümüzde şehirde hizmet veren mermer işletmelerinin sayısı 400’ü aşmaktadır. Mermer ihtiyacınızı en iyi noktadan karşılamak isterseniz Afyon’u ziyaret edebilirsiniz.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’ın kurulu olduğu bölgede Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Termal Turizm Alanı olarak ilan edilmiştir. Bölgede yer alan yüzlerce otel termal sular ile misafirlerini buluşturarak şifa bulmalarını sağlar. Heybeli, Gazlıgöl ve Hüdai gibi termal alanlarda huzurlu ve sağlıklı bir tatil geçirme fırsatını elde edebilirsiniz.

Lezzetlerini Tatmadan Şehirden Ayrılmayın

Afyon ülkemizin köprü görevi gören şehirlerinden bir tanesidir. Birçok büyük şehir arasında yapılan yolculuklarda Afyon üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. Bu süreçte Afyon’a uğrayan kişilerin şehrin muhteşem lezzete sahip gıda ürünlerinden tatmaması en büyük hata olacaktır. Sucuk, kaymak, ekmek kadayıfı ve lokum alışverişlerinizi yaparak muhteşem lezzetlere doyabilir ve https://www.yerelnet.org.tr/il/afyonkarahisar/ sitesinden ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yüzölçümü : 1.025 km²
Rakım : 1.021 m
Nüfusu (2020) : 299.673
Plaka Kodu : 03
Posta Kodu : 03000
Konum : 38.756851, 30.538568

Bu makale YerelNET tarafından Afyonkarahisar şehrini kısaca tanıtmak için hazırlanmıştır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri