Beğen

İshak Paşa Sarayı ülkemiz için oldukça önemli bir tarihe sahip. Ülkemizin her köşesinde çok kıymetli tarihi yerler bulunur. Tarihi yerlerden bir tanesi de Ağrı ilimizin Doğubeyazıt ilçesinde bir dağın kenarında kurulmuş olan İshak Paşa Sarayıdır. 1685 yılında yapımına başlanmıştır ve 1784 yılında İshak Paşa tarafından yapımı tamamlanmıştır. Çok değerli olan İshak Paşa Sarayı mimari açısı açıdan da oldukça dikkat çekicidir. Osmanlı, Fars ve Selçuklu mimarisinden parçaları bulundurur. Aynı zamanda en önemli özelliklerinden bir tanesi de dünyanın ilk kalorifer tesisatı bulunan sarayı olmasıdır. Günümüz imkânlarının olmadığı ve zorluklarla inşa edildiği bir dönemde çok büyük bir işçilikle Bu saray inşa edilmiştir.

Sarayın birçok farklı rivayete de konu olduğunu duymuşsunuzdur. Sarayın içerisinde bulunan zindanların suçlunun işlediği suçun büyüklüğüne göre çok veya az ışıklı bir ışık oyunu yaptığı söylenir. Işığın oranına göre ise suçlunun suçu belirlenir. Ancak bunlar kanıtlanan ve bilinen şeyler değildir yalnızca rivayetlerdir. 99 senede tamamlanmış olan harika yapıdaki saray farklı birçok özelliği ile Edirne Sarayı’na ve Topkapı Sarayı’na da benzetilmektedir.

Yaklaşık olarak 7600 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Saray çok eski tarihlere dayandığından dolayı bir 1. Dünya Savaşı’nda Rus askerleri tarafından da kullanılmıştır. Rus askerleri burayı bir kışla olarak kullanmışlardır. Tarihi olarak çok değerli bir yere sahip olan Bu saray geçmişten günümüze kadar birçok tarihçinin ve araştırmacının üstünde araştırma yaptığı ve düşündüğü bir yerdir. Pek çok kişi tarafından ilgi çekici olarak bulunur ve her yıl binlerce kişi burayı görmek için ziyarete gider.

İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayına Ulaşım

İshak Paşa Sarayı Ağrı ilinin 97 kilometre doğusunda bulunur. Bir dağ yamacında kurulmuş olan İshak Paşa Sarayı’nın çevresinde Ağrı Dağı, Küçük Ağrı Dağı, Pamuk ve Ziyaret Dağları bulunur. Ağrı merkezden hareket eden otobüslerle veya ilçelerden Kalkan dolmuşlarla kolay bir şekilde İshak Paşa Sarayı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Burayı ziyaret etmek isteyen kişiler 10 TL giriş ücreti vermelidirler. Ancak 18 yaşın altındaki ve 65 yaşın üstündeki kişiler ücretsiz olarak giriş sağlayabilirler.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri