image

Aksaray

Toplam 1 makale bulunmaktadır.

Aksaray, Antik Dönemlereden günümüze kadar tarihini korumuş bir şehirdir. 2019 Verilerine göre 402.404’lük nüfusa sahiptir. Hititler devrinde “Garsaura” adıyla anılan yerleşim, son Kapadokya kralı Archelaos tarafından yeniden inşa edildi. Şehri yeniden inşa edilen krala nispetende kente “Archaleis” adı verildi. AKSARAY GEZİLECEK YERLER Ülkemizin her bir köşesi ayrı bir güzel ve hemen her kentte gezilecek çok sayıda yer adres var. Nitekim 1989 senesinde il olan Aksaray gezilecek yerler deyince çok fazla gezilecek yerin olduğu kentlerden bir tanesidir. Gerek tarihi,gerek doğal güzellikleri ile öne çıkan bir kent. Kentin Kapadokya sınırları içinde olan bir kent olduğunu da ifade etmek gerekiyor. Kentin merkezinde ve...
Devamı

Aksaray

Kategorisindeki tüm gönderiler

Müzeler
VADİ İÇİNDEKİ DERİN SONSUZLUK Büyük Kanyondaki Sayısız Kiliseler, Dünyanın en büyük kanyonları arasında sayılan Ihlara Vadisi, Hıristiyanlığın kuruluş yıllarından beri önemli bir dini merkez oldu. 14 kilometrelik vadide sayısız kilise ve tarihi yaşam alanı var. Dönerek Akan Suyun Halkı, Asırlar önce Hasan Dağı’nın…

Aksaray

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Aksaray, Antik Dönemlereden günümüze kadar tarihini korumuş bir şehirdir. 2019 Verilerine göre 402.404’lük nüfusa sahiptir. Hititler devrinde “Garsaura” adıyla anılan yerleşim, son Kapadokya kralı Archelaos tarafından yeniden inşa edildi. Şehri yeniden inşa edilen krala nispetende kente “Archaleis” adı verildi.

AKSARAY GEZİLECEK YERLER
Ülkemizin her bir köşesi ayrı bir güzel ve hemen her kentte gezilecek çok sayıda yer adres var. Nitekim 1989 senesinde il olan Aksaray gezilecek yerler deyince çok fazla gezilecek yerin olduğu kentlerden bir tanesidir. Gerek tarihi,gerek doğal güzellikleri ile öne çıkan bir kent. Kentin Kapadokya sınırları içinde olan bir kent olduğunu da ifade etmek gerekiyor. Kentin merkezinde ve yakın çevresinde çok sayıda gezilebilecek yer ve işte onlardan bazıları:

Ihlara Vadisi: Aksaray denilince akla ilk gelen adresi dünyanın ikinci, Avrupa kıtasının en büyük vadisi olan Ihlara Vadisi. Vadi içinde çok sayıda kilise ve tarihi alan bulunuyor. 99 basamaklı olan vadiye inince sizi karşılayan manzara muhteşem. Melendiz çayı kenarlarında yürümek ise başlı başına bir keyif.

Belisırma: Ihlara vadisine gelmeden önce yer alan Belisırma aynı zamanda dünyanın ilk darphanesinin de olduğu bir yer. Antik bir kent gibi olan yerde suya ayaklarınızı gömüp tuzda balık yemenin keyfi ise bir başka’dır.

Hasandağı: Çok söze gerek yok. Uğruna şarkılar şiirler yazılan bir dağ. Aynı zamanda İç Anadolu Bölgesinin ikinci büyük volkanik dağı. Dağda dönem dönem şenlikler yapılıyor dağ kenarında yer alan tesiste kış aylarında kayak yapmak da mümkün. Başlı başına kendisine has bir görünümü olan bir dağ.

Eğri Minare: Kızıl Minare olarak adlandırılan Eğri Minare tıpkı İtalya’da yer alan Piza kulesi gibi eğri. Selçuklu dönemine dair olan eser tamamen kızıl taşlardan yapılmış durumda. Kent merkezinde yer alıyor.

Sultanhanı: Aynı ismi taşıyan kasabada yer alan Sultanhanı Aksaray Konya yolu üzerinde yer alıyor. Yapılan restorasyondan sonra hana girdiğiniz zaman sufi tarzında müzikler sizi bambaşka bir yolculuğa çıkarıyor

Ulu Cami: Şehrin merkezinde yer alan Ulu Cami Selçuklu döneminin en önemli mimari eserlerinden bir tanesi.
Helvadere Kasabası: Kent sakinlerinin balık yemeye geldiği mesire yeri olan Helvadere kendine has ve minik bir göleti de olan sakin sessiz ama mutlaka görülmesi gereken bir belde. Gelmişken kiremitte mantar yemeyi de atlamamak gerekiyor.

Selime Kasabası: Peri Bacalarının en güzel örneklerinin görüldüğü bir kasaba. Kapadokya’ya dair izlerin olduğu çok önemli bir adres.
Narlı Göl: Görüntüsü kızıla çalan son derece özel bir gölet. Niğde ile il sınırını teşkil ediyor ve iki kentin de burada sınırları yer alıyor.

Saratlı Kasabası: Kent hem bir alevi kenti ki o yüzden alevi kültürünün izleri bulunuyor hem de ülkemizin sayılı yeraltı kentlerinden bir tanesi bulunuyor. Kente gelenler aynı zamanda şarap seviyor ise boğma şarabın tadına da bakabilirler.
Aksaray gezi rehberi içinde mutlaka görülmesi gereken yerler bunlar ama kentte sizi şaşırtan başka yerlerde karşınıza çıkabilir.

Yüzölçümü : 4,606 km²
Rakım : 980 m
Plaka Kodu : 68
Posta Kodu : 68000
Konum : 38.3607792 Boylam / 33.9305765 Enlem