Beğen

Aksaray

Ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Aksaray kısmen Kapadokya bölgesine de dâhil olmaktadır. 1989 senesine kadar Niğde’nin bir ilçesi olarak kalmıştır. 15 Haziran 1989 tarihinde yayınlanan kanun ile birlikte Niğde’den ayrılmış ve il statüsüne ulaşmıştır. Niğde, Ankara ve Konya ile komşu olan bu güzel ilimizin nüfusu 384 bin olarak kayıtlara geçmiştir.

Aksaray’ın ismi çağlar boyunca değişikliğe uğramıştır. Hitit tabletleri incelendiğinde şehrin ismi Kurşura olarak geçer. İlk çağda ise şehrin ismi Garsaura olarak belirlenmiştir. Aksaray Kapadokya Kralı Archeleos döneminde tekrardan inşa edilmeye başlanmıştır. Yeniden inşa edildiğinde ismi tekrar değişir ve Archeleos’un Şehri anlamına gelen Archelais ismini alır. Türklerin Anadolu’ya girişinin ardından da Aksara ve Aksaray isimleri ile anılmaya başlamıştır.

Aksaray

Anadolu’nun Kalbine Yolculuk: Aksaray

Aksaray konumu sebebiyle Anadolu’nun kalbi olarak tanımlanmaktadır. Tarih boyunca Orta Anadolu Bölgesi’nde çok önemli bir değere sahip olan İpek Yolu bu şehrimizden geçmektedir. Anadolu’nun tam ortasında olması önemli bir ticari kavşak olarak görev almasını sağlar.

Şehirde gezilmesi gereken birçok farklı yer bulunurken bunların ilk sırasında Ihlara Vadisi gelir. Buna ek olarak Selçuklu döneminden günümüze ulaşmayı başaran Eğri Minare de görülmesi gereken eserler arasında yer alır. Sümbüllü Kilise, Acemhöyük, Aksaray Zinciriye Medresesi, Güzelyurt Evleri, Aksaray Müzesi ve Nora Antik Kenti bölgede gezilmesi gereken noktalar olarak gösterilebilir. Yapacağınız kısa geziler için https://www.yerelnet.org.tr/il/aksaray/ adresini ziyaret edebilir ve Anadolu tarihine ışık tutmayı başarabilirsiniz.

Yüzölçümü : 4.606 km²
Rakım : 980 m
Nüfusu (2020) : 295.351
Plaka Kodu : 68
Posta Kodu : 68000
Konum : 38.368302, 34.029597

Bu makale YerelNET tarafından Aksaray şehrini kısaca tanıtmak için hazırlanmıştır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri