Ihlara Vadisi

VADİ İÇİNDEKİ DERİN SONSUZLUK
Büyük Kanyondaki Sayısız Kiliseler, Dünyanın en büyük kanyonları arasında sayılan Ihlara Vadisi, Hıristiyanlığın kuruluş yıllarından beri önemli bir dini merkez oldu. 14 kilometrelik vadide sayısız kilise ve tarihi yaşam alanı var.

Dönerek Akan Suyun Halkı, Asırlar önce Hasan Dağı’nın püskürmesiyle oluşan volkanik tabaka, doğa olayları ve Melendiz Çayı’nın aşındırmasıyla Ihlara Vadisi’ni oluşturdu. Yüksekliği 120 metreyi bulabilen bu büyüleyici kanyon, Ihlara Kasabası’nda başlayarak Belisırma ve Yaprakhisar üstünden Selime’ye uzanıyor. Kanyon boyunca akan Melendiz sebebiyle, bölgenin eski sakinlerine “dönerek akan suyun halkı”, yani “Peristremma” dendi.

Bölgede 4. yüzyıldan itibaren öncü Hıristiyan din adamlar yetişti. İlk akla gelenler, Mısır ve Suriye’den daha farklı manastır kuralları belirleyen Kayserili Basilius ve baba-oğul-kutsal ruh üçlemesine (teslis) yeni bir izah getirerek mezhep kuran aziz Nazianzoslu Gregorius.

105 KİLİSEDEN 14’Ü ZİYARETE AÇIK 
 Kapadokya sınırları içinde yer alan Belisırma, Ihlara ve Gelveri’yi (Güzelyurt) kapsayan bölgede, 382 basamaklı merdivenden inip yemyeşil bir vadi tabanını takip edenler, pek çok kilise ve yaşam alanlarıyla karşılaşıyor.

Yörenin jeolojik özelliği sayesinde oluşan freskli kiliseler, manastır ruhuna uygun olarak kayalara oyuldu. 105 adet kiliseden 14 tanesi; yani Ağaçaltı, Sümbüllü, Yılanlı, Kokar, Prenliseki, Eğritaş, Direkli, Saint Georgeus, Karagedik, Ala, Bezirhane, Bahattin Samanlığı ve Batkın Kiliseleri ziyarete açık. Ihlara’ya yakın olanlarda Doğu etkisi gözlenirken, Belisırma civarındaki kiliselerde Bizans tipi duvar resimlerine rastlanıyor.

HAZIR GELMİŞKEN…

Tarihi önemi yanı sıra doğal güzelliğiyle de görenleri etkileyen vadinin başında yer alan Ziga Kaplıcası’nın şifalı sularından faydalanabilir, Belisirma Köyü’nde Melendiz Çayı’nın üzerine kurulan çardaklarda mola verebilirsiniz.

>> TAM EKRAN GÖSTER <<

Bu makale 10 Mart 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Fatih Ertürk

  Gördüğüm fotoğraflar yaz mevsimine aitti. Fotoğraflardan bile çok etkileyiciydi. Biz kış mevsimine denk getirdik. Kar vardı ve kış zamanı da gezmesi çok güzeldi ve manzara yine etkileyiciydi. Kışın gidecekseniz iyi giyinmeniz gerekiyor. Soğuk olduğu için vadinin bir kısmını gezebildik ana girişten çok uzaklaşmadık. Kiliseler, eski yapılar çok güzeldi ama çok fazla tahrip edilmişti. Kiliseye adını ve aşkını isimleriyle hatıra bırakan kişileri bizzat adlarıyla geniş eşraftan küfürle andık. Giriş ücretleri gerçekten pahalıydı. Birçok müzeyi mebbis girişi (öğretmeniz) ile gezebilirken buradan inatla öğretmen kimlik kartı istediler.Diğer müzelerde bunu yaşamamıştım. Genellikle kimlik kartı olmadığı mebbis girişi ile gezildiğini bildikleri için katakulli yaptılar mı yapmadılar mı blmiyorum(kart olmadığı için mebbisi de kabul etmedikleri içn giriş ücreti aldılar) ama gereksiz bir olaydı. Genel olarak iyi bir deneyimdi ama ücret konusunda müdahale edilmeli.

 2. Avatar
  halilibrahim yuruk

  Dünyanın en Büyük ikinci kanyonu ortasında melendiz ırmağı akıyor ….doğal güzelliğin yanı sıra yoğun atığı doku. …

 3. Avatar
  Mehmet Seymen

  Çok güzel bir yer. Kilise falan var. Antikkent gibi yerler var. Vakit geçirmek için birebir.

 4. Avatar
  Ebruli Lezzet

  Çok güzel bir yer.O tarafa yolunuz düşerse kesinlikle gidip gezilecek, fotoğraflık, doğa harikası bir yer.

 5. Avatar
  Muhammed Gedik

  Muazzam bir vadi. Muhteşem bir doğa. Pişman olmayacağınız yerlerden biri. İnmek için yaklaşık 400 basamak iniyorsunuz ve aynı yerden çıkabiliyorsunuz isterseniz. İstersenizde buradan inip belisırma köyüne kadar yürüyüp ki yaklaşık 4 km. ordan çıkabilirsiniz. taksi ile aynı yere dönebilirsiniz.

 6. Avatar
  Mustafa Han

  Daha kapıda otopark ücreti 10 tl verdik, meğer içeride ayriyeten kişi başı 36 tl alıyorlar. O sinirle girmedim bile. Evet bu şekilde doğal güzelliklerden milletin para kazanması normal fakat soygun yaparak değil. Acaba yönetim kurulunda oturan çok bilmiş vatandaşlar bu yorumları okuyor mu?

 7. Avatar
  Esra Şahin

  İnanılmaz huzur veren bir atmosferi var. Burayı görmeden gitmeyin. Her kiliseyi aman aman görmelisiniz diyemiyeceğim birbirlerinden çok farklı değiller. Biz merdivenli kısımdan giriş yaptık. Birde belisırma girişi varmıs merdivensiz. Merdivenlerin çok zor inildiğini söyliyemiyeceğim manzaraya karşi ahşap merdivenlerden inmek çok keyifliydi. 6 yaşındaki kizımda hiç zorlanmadı. Vadide çok güzel bir çay bahçesi var. Çay 3liraydı.Ihlara vadisini oldukca temiz buldum. Türkiyenin bi çok turistlik yerleri çöp içindeyken burası iyiydi. Yetkililere teşekkürler.

 8. Avatar
  Nejdet DZLK

  Dünyanın doğal harikalarından üst sıralarda yere alan, Melendiz Çayının kilometrelerce içinden geçtiği bu vadiyi, geçmiş dönemlerde yurt edinip yaşamış insanların nasıl yaşanır hale getirdiğini mutlaka görün. Yurdumuzun nasıl tarihi zenginliklere sahip olduğunu canlı örnekleriyle beraber yaşayarak öğrenin…

 9. Avatar
  Mehmet D.

  Çok güzel bir yer. Kesinlikle görülmesi gerekiyor. Müze kart geçiyor. Yada giriş için 36 TL ödemeniz gerek. Araçla gidildiğinde Giriştede park ücreti olarak belediyeye 10 TL ödeniyor. Yürüyüş mesafesi çok uzun. Toplam gidiş dönüş 8 km yi bulabilir. Çocuklarla gezmek biraz zor olabilir.

 10. Avatar
  Ridvan Kalabak

  Giriş ücretleri çok yüksek,yeme, içme yerleri yetersiz ve ücretleri yüksek

 11. Avatar
  Gül E.

  Çok güzel bir doğa.şapeller,kiliseler ve muhteşem manzara.
  Ancak giriş kişi başı 36 tl otopark 10 tl.
  Erken vakitte çıkıp çok güneşe kalmamalısınız. Yanınıza içecek su var bi kaç parça alıştırmalık bulundurmanız çok iyi olur.

 12. Avatar
  Hakan Demirkan

  Ihlara vadisi çölün içindeki bir vaha gibi bizleri karşılıyor, onceki gunden iyice dinlenmenizi uykunuzu almanizi ve yaniniza kesinlikle su almanizi oneririm, biz gezimizi ihlara kasabasi girisinden baslattik ama keske belisirma girisinden girseymisim diyorum, cunku vadiyi 18 km.lik bir yol olarak düşünürsek, belisirma girisi bu yolun başı oluyor, giris ucreti 30 lira ogretmene ve 18 yasindan kucuk ogrencilere bedava, yüzlerce kilise ve yol boyunca sizi takip eden melendiz çayı var, doga yürüyüşü için bire bir

 13. Avatar
  türker kılıç

  Gayet guzel 14 kilometrelik bir vadi 3 km kullabimda gezilecek yer 36 lira girisi vardi muze kart 70 tl baska yerleri kaymakli yer alti gibi yerler muze kart ile girebilirsiniz burasida 42 tl tad kiliseler var giris 36 tl muze kartla girebilirsiniz. Cok pahali heryere giris vadi kayaliklarla icerisine oyma yerlerle dolu 2 kirisi var ana giris 400 merdivenli doger giris normal yerden basliyor bir koy icerisindende girisi var . Tavsiye edebilirim ama bence 36 pahali ulkemizi bu kadar pahaliya gezmemiz yazik.

 14. Avatar
  ugur hayta

  Giris ucreti cok pahali. Resmen soygun yeri. Araca giriste para oduyorsunuz 10tl. Sonra ilerliyorsunuz araci park ettikten sonra vadiye giris kisi basi 36tl gibi ucreti var. Lavkbolar derseniz ucretli 2 tl ama icerisi berbat…

 15. Avatar
  H.P. Ozcan

  Yurumesi cok keyifli, vadi disina nispeten daha serin, ferah biryer. En az bir kere gorulmeli bence. İki kere gordum, ucuncuyu gormeyi cok isterim. Tam olarak alani gezmek uzun saatler surebilir, kismen gormek icin bir iki saat ayirmaniz yeterli olacaktir 👍

 16. Avatar
  Nihat Vura

  Erciyes in muhteşem bir oluşumla insanlara hediye edilen rahmani bir eser …. Kurakligin ve bozkirin ortasında iç anadolu bölgesinde nefes alınabilecek bir mükemmel mekan… İklimi ve yesilligi ile Karadenizi ve Akdenizi andırıyor… Bitki örtüsü ile Güneydoğu ‘dan da esintiler var… Bakmadan gezmeden iç anadoludan geçmeyin…

 17. Avatar
  Sedat Serhat

  3 yildiz vadinin guzelligine. Aslinda vadiye 10 yildiz bile az ama max. hakkimiz 5. silinen 2 yildiz ise giriste firsatcilik yapanlara. Yaaa zaten kafede cay ocaginda milleti soyuyorsunuz. Birde giriste ön soygun. Yaziktir gunahtir yaaa. Tek gezsek 30 tl tamamda 3 kisi gidince nerdeyse 100 tl dokunuyor adama. Agiz tadiyla erkeklik yaptirmiyorsunuz.

 18. Avatar
  Serkan Köksal

  Bozkırın içine saklanmış bir güzellik biz de bir hevesle gittik yol yapım çalışmaları var neyse sonun da vardık sizi vadinin için gizlenmiş bir yeşillikler cümbüşü karşılıyor yavaş yavaş indik vadiye yolun sonun da sag da ıhlara vadisi yani paralı olan kısım solda ise restorantlar ve eski köy var paralı kısıma vardık giriş ne kadar dersiniz kişi başı 30 tl bu ne uçuk bir ücret siz kilometrelerce yol gelin vadiyi gezmek icin yaz sıcagın da ama tek kişi degilsiniz ben gezeyim siz bekleyin demek olmaz malesef girmedim bende sol tarafa yoneldim biraz dolaştım gerçekten güzel

 19. Avatar
  Vona Vonalı

  hlara vadisinin girişi merdivenli bölüm burası degil. Aşagıya dogru köyün icine ilerleyin köprüyü gecin sağ yukarı doğru tabela var. Yokuşu çıkın sağa tekrar yön levhası var. Termal ıhlara tatil köyünün yanında otopark ve ıhlara vadisi girişi var. 400 basamak merdivenler manzara süper

 20. Avatar
  Murat Karakaya

  Çok çok özür dileyerek bu yorumu yapıyorum. Resimlerine baktım konuma baktım çok beğendim ve gitmek istedim. Eşimi çocuğumu aldım ve Ankara’ya giderken yol güzergahımı değiştirdim 200 km fazladan yol yapıp ıhlaraya gittim. Ama aklıma hiç fiyat para gelmedi. Oraya gidince şok oldum. Daha içeri girmeden 10 tl otopark dedi ve içeri almadı. Neyse az dedim verdim ve girdim. Oysaki bu bir başlangıç olacakmış 😂 giriş için kişi başı 30 lira dediler bilet parası. İçerisi güzel evet ama çocuk olunca rezil oldum yürümesi bi dert 380 basamak ayrı bir dert. Kahvaltı ayrı bi dert. Sadece su 3tl. Kahvaltı mı 😂 yemedim gitmek isteyen gitsin görsün. Ama bana bela okumayın lütfen. Burdan Ihlara vadisi yönetim kurul işletme kim varsa hepsi Allah’ından bulsun. Paragöz insanlar.. gittiğime pişman oldum.

 21. Avatar
  Mehmet Öztemel

  Tarihi kaynaklardaki adı Peristremma olan Ihlara Vadisi; bitki örtüsü, kilise ve şapelleriyle doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardandır.
  Aksaray İli Güzelyurt İlçesi sınırları içerisinde bulunan Ihlara Vadisi dünya üzerindeki kanyonlar arasında önemli bir yere sahiptir. 18 km. uzunluğunda, ortalama 150 metre derinliğinde, 200 metre genişliğinde, bünyesinde binlerce yaşam alanı bulunan Ihlara Vadisi diğer kanyonlardan farklı olarak geçmiş dönemlerde içerisinde insanların yaşadığı dünyanın en büyük kanyonu olma özelliğini taşımaktadır.

 22. Avatar
  Ebru Sude Aksak

  Giriş de ücret alıyorlar ama gerçekten vermeye değer bir yer. Aşağısı çok güzel ve 3 km yürüyünce çay bahçesi çıkıyor karşınıza buz gibi suyun içinde çardaklar var oturup çay veya soğuk birşeyler içebileceğiniz. Ayrıca inmeden önce şunu unutmayın o merdivenlerin çıkışı da var 😁

 23. Avatar
  SERDAR KUMRAL

  Manzarası harika yemekler çok iyi özellikle balık yemek isteyenler gitsin buz gibi akar su üstünde keyifli bir gün geçirmek isteyenler için tavsiye ederim harika bir yer

 24. Avatar
  Ulas Koksal

  Hem doğasıyla, hem tarihi eserleriyle mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. 18 km. bir yürüyüş ile tamamlanan parkur kesinlikle o yürüyüşü hakediyor. Havanın sıcak olması sorun yaratır diye düşünenlere melendiz çayının serinliği imdadınıza yetişiyor.

 25. Avatar
  Mümin sami özkan

  Cennet misali guzel Turkiyemizin doga harikalarindan biridir.Aksaray ilimizin hududlari icindedir. 3 giseden girisi bulunur 18 Alti ucretsiz toplam gezi ucreti 110 tl sadee vadi 30 tl dir 400 merdivenle Melendiz cayina vadinin derinlerine inersiniz .Gerekli bilgileri ve kliseleri fotogrflardan gorebilirsiniz Görulmesi gezilmesi gereken bir yer tavsiye ederim.

 26. Avatar
  ufuk uslu

  Bu vadi bir doğa harikası olmakla kalmıyor aynı zamanda bir tarih vadisi. Hristiyanlığın kurumsallaşma sürecinin en önemli ayaklarından birini oluşturan bölge bir çok kiliseye de ev sahipliği yapıyor. Tüm kiliseleri gezmek isteyenler sadece bir günü kiliseye harcayabilirler. Diğer taraftan, doğa gezisi yapmak için bulunmaz bir yer. Melendiz çayı boyunca her iki yanda da yürüyüş yapabilir ve orada bulunan çay bahçesinde dinlenebilirsiniz. Burası cennetten bir köşe ama buraya inmek ve tabi ki buradan çıkmak kesinlikle ciddi bir efor gerektiriyor. Ayakkabı seçerken kesinlikle spor ayakkabı veya iyi bir bot seçilmeli. Müze kart geçmektedir.

 27. Avatar
  Veli Zora

  Hem bir doğa harikasi hem de her noktasinda tarihi eserler barindiran eşsiz bir vadi. En az 3-4 saatinizi ayırıp, ihlara girisinden belisirma girisine kadar doğa yürüyüşü yapmanızı hem de yolun uzerindeki kiliseleri gezmenizi tavsiye ederim. Hayatiniz boyunca unutamayacaginiz bir tecrübe edinmis olacaksiniz. Yaniniza rahat bir ayakkabı, esyalarinizi koyacaginiz bir sırt cantasi ve su almayi unutmayin.

 28. Avatar
  Mehmet Yarar

  Ihlara Vadisi Kapadokya turizm bölgesinin Aksaray ili sınırları içerisinde yeralan dünyanın en güzel vadisidir. 14 km uzunlukta ve 3 adet girişe sahiptir. Ihlara kasabasından başlayıp yaprakhisar ve selime köylerinin birleştiği noktada sona erer. Vadi içerisinde yüzlerce mağara, birçok kilise ve yerleşim yerleri bulunmaktadır. Trekking yapmaya oldukça müsaittir. Vadi içerisinde ayaklarınızı buz gibi suyun içerisine sokup vakit geçirebileceğiniz kafeterya ve restaurantlar var. Giriş ücreti 18 yaş altı ücretsiz, yetişkin 20 tldir. müze kart geçerlidir.

 29. Avatar
  BrianFef

  Keep up the outstanding work !! Lovin’ it!

 30. Gezilecek Sanal Müzeler (Türkiye) | Catering Guide

  […] Ihlara Vadisi -> Sanal Müze Gez […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir