image

Amasya

Toplam makale bulunmaktadır.

Amasya, Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 yılı verilerine göre nüfusu 337.800’dir. Amasya, 7500 yıllık tarihi, doğal, tarihi ve kültürel değerleri ile açık hava müzesi gibi tipik bir Türk şehridir . Binlerce yıl öncesine ait eserleri bulabileceğiniz bu güzel şehir, tarihi binaları, kültürel mirası ve bugüne kadar ayakta kalan sanatsal unsurları ile otantik bir yer. Amasya, keşfedilmeye hazır, Türkiye’nin en güzel küçük şehirlerinden biridir. Türkiye’nin Karadeniz bölgesindeki dağlarda oturan çarpıcı Amasya kentinin tarihine, manzaralarına ve sakinliğine göz atın . AMASYA GEZİLECEK YERLER Yeşilırmak vadisi üzerine kurulmuş olan Amasya Osmanlı döneminde ün kazanmış ve şehzadeler şehri olarak bilinen bir şehirdir....
Devamı

Amasya

Kategorisindeki tüm gönderiler

Amasya

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Amasya, Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 yılı verilerine göre nüfusu 337.800’dir. Amasya, 7500 yıllık tarihi, doğal, tarihi ve kültürel değerleri ile açık hava müzesi gibi tipik bir Türk şehridir . Binlerce yıl öncesine ait eserleri bulabileceğiniz bu güzel şehir, tarihi binaları, kültürel mirası ve bugüne kadar ayakta kalan sanatsal unsurları ile otantik bir yer.

Amasya, keşfedilmeye hazır, Türkiye’nin en güzel küçük şehirlerinden biridir. Türkiye’nin Karadeniz bölgesindeki dağlarda oturan çarpıcı Amasya kentinin tarihine, manzaralarına ve sakinliğine göz atın .

AMASYA GEZİLECEK YERLER

Yeşilırmak vadisi üzerine kurulmuş olan Amasya Osmanlı döneminde ün kazanmış ve şehzadeler şehri olarak bilinen bir şehirdir. Birçok şair, bilim adımı ve sanatkar yetiştirmiş olan bir şehirdir. Geldiğiniz zaman gezecek birçok tarihi ve doğal yer bulabilirsiniz. Amasya gezilecek yerler bakımından her geçen gün işlev kazanan bir yerdir. Birçok yerden tur şirketleri bile turist getirmektedir. Gerek şahsi araçlarınızla gerekse de turlarla gelerek güzel bir gezinti yapabilirsiniz. Özellikle tarihi yerleri seviyorsanız Amasya gezilecek yerler listesi bu anlamda sizlere yardımcı olacaktır.

Borabay Gölü

Bir doğa harikası olan ve birçok kişi tarafından ziyaret edilen Borabay Gölü, Taşova ilçe sınırları içinde yer alır. Etrafı kayın, sedir, kestane, sarıçam, ağaçları ile çevreli olan gölün rengi ise zümrüt yeşilidir. Güney kıyısı ise oldukça sarp ve diktir. Tabandan su kaynaması olan göl de aynı zaman da dereden gelen sularla da beslenmektedir. Gölün uzunluğu ise 900 metre ve 300 metre genişlik de bulunur.

Kral Kaya Mezarlıkları

Kral kaya mezarlıkları Helenistik Dönemde, Amasya’yı İÖ. 302’den İÖ. 26’ya kadar başkent olarak tercih eden Pontus Krallarına ait olan bir mezarlıktır. Amasya Kalesinin bulunduğu etekler de kalker kayalara oyularak yapılmıştır.

Şehrin dar sokaklarından, tren yolunu geçerek çıkılan mezarların arasından kayaya oyulmuş yollar ve merdivenler de bulunmaktadır. Yeşilırmak Vadisi boyunca, 21 mezar olduğu bilinir. Bunlardan sadece birkaç tanesi günümüze kadar gelebilmiştir. Kızlar Sarayı üzerinde bulunan üçlü kral mezarları birbirine bitişik bir şekilde yapılmıştır.

Yalı boyu Evleri

Yeşilırmak kenarında bulunan tarihi sur duvarları üzerine, kerpiç dolgulu olarak inşa edilmiş olan evlerdir. Osmanlı evlerine ait olan bütün özelliklerini bünyesinde taşıyan bu evler, Amasya’nın tarihsel kimliğiyle oldukça uyumludur.

Evler, bitişik nizamda olarak ve bodrum üzeri tek kat ya da iki katlı olarak düzenlenmiştir. Bazı evler de birinci kat üzerinde bazı uygulamalarda ise ikinci kat üzerinde köşk olarak yapılmış evler bulunur. Evler ise genellikle avlulu ve bahçelidir. Avluda su kuyusu ve ocak ise ilk göze çarpan ürünlerdir.

Amasya Kalesi

Amasya il merkezinin kuzeyini kaplayan Harşena Dağı üzerinde bulunan Amasya Kalesi Harşena Kalesi adıyla da bilinir. Amasya Kalesi’nin üzerine yapılan kaya denizden 700 metre Yeşilırmak’tan ise 300 metre yüksek de yer almaktadır.

Amasya Kalesi, geçmiş dönem içinde birçok kez el değiştirmiş ve bunların çoğunda da oldukça fazla tahrip olmuştur. Persler, Romalılar, Pontus ve Bizanslıların egemenlikleri döneminde oldukça fazla saldırıya uğrayan kale ise her seferinde yeniden inşa edilmiştir. Kale 1075’te Türklerin Amasya’yı fethetmesinden sonra da iyi bir onarım işlemi görmüştür. 18. yy.’a kadar birçok kişi tarafından kullanılan kale, bu yüzyıldan sonra askeri önemini de git gide kaybetmiştir.

Yüzölçümü : 5,690 km²
Rakım : 1.150 m
Nüfusu (2019) : 337.800
Plaka Kodu : 05
Posta Kodu : 05000
Konum : 40.6562227 Boylam / 35.7870696 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar