Beğen

Amasya

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Amasya 7500 yılı aşan tarihi ile bizleri karşılıyor. Anadolu’da örnek bir Türk şehri olarak gösterilen bu harika şehir, 7500 yıllık tarihinde birçok farklı medeniyete, devlete ve topluluğa ev sahipliği yapmıştır. Bütün bu toplumların bıraktığı izler şehirde muhteşem bir yapının oluşmasına imkân tanır.

Karadeniz’in orta kısmında yer alan Amasya 150 bin kişili nüfusu ile nispeten küçük kentlerimizden bir tanesidir. Nüfusun çok yüksek olmaması her zaman samimiyetin var olmasını sağlamaktadır. Şehre giden misafirler her zaman en iyi şekilde ağırlanmanın keyfini sürerler. Şehrin tarihi eserleri ve muhteşem yemekleri de eklenince Amasya gezileri muhteşem bir hal alır.

Anadolu Tarihine Muhteşem Bir Yolculuk: Amasya

Çok uzun süredir yerleşim yeri olarak kullanılıyor olması Amasya’nın çok sayıda tarihi eser ile karşımıza çıkmasını sağlar. Tarihi eserlerin bazıları ilçelere dağılmış olsa da ağırlıklı olarak eserler şehir merkezinde yer almaktadır. Tarihi eserlerin tamamını 1 günde gezmek mümkün olsa keyifli bir Amasya gezisi için en az 2 gün ayırmak doğru bir tercih olacaktır.

Amasya

Yeşilırmak’ın kenarında konumlanmış olan Yalıboyu Evleri görülmesi gereken ilk durak olacaktır. Bunun yanı sıra Roma döneminden günümüze ulaşan Alçak Köprü’nün kesinlikle ziyaret edilmesi gerekir. Amasya Kalesi, Amasya Saat Kulesi ve Kral Kaya Mezarları bölgede ziyaret edilmesi gereken diğer alanlar olarak gösterilebilir. Çok daha fazlası için https://www.yerelnet.org.tr/il/amasya/ adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

Yüzölçümü : 1.729 km²
Rakım : 411 m
Nüfusu (201)8 :  149.084
Plaka Kodu : 05
Posta Kodu : 05000
Konum : 40.656864, 35.836543

Bu makale YerelNET tarafından Amasya şehrini kısaca tanıtmak için hazırlanmıştır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri