Beğen

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Paleolitik Çağ’dan itibaren insanlar Anadolu topraklarında yaşamlarını sürdürürken arkalarında önemli eserler bırakıyor. Bu eserler de her zaman Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmekte. Müze iki farklı binadan oluşur. Binaların her ikisi de Osmanlı döneminde ülkemize kazandırılmıştır. Mahmutpaşa Bedesteni ve Kurşunlu Han’ı o dönemden günümüze ulaşmayı başaran ve artık müze olarak kullanılan yapılardır.

2014 senesinde müzede sanal tur imkânı sunulmaya başlanmıştır. Sunulan sanal tur ile birlikte müzenin aktif ziyaretçi sayısında azalma medyana gelmiştir. Fakat müzeyi gezen insan sayısı toplama bakıldığında onlarca kat artmıştır. Sanal olarak bu harika müzeyi gezen kişiler çok eski yıllardan günümüze kadar ulaşmayı başaran eserler için müzeyi yerinde de ziyaret etmeyi tercih ederler.

Ankara’nın İlk Müzesi

Ankara’nın ilk müzesi hakkında bilgi almak isteyen kişilerin 1921 senesinden incelemelerine başlaması gerekmektedir. O dönemde Mustafa Kemal Atatürk şehrin merkezinde bir Eti Müzesi kurulmasını düşünmüş ve bunu gündeme getirmiştir. Bunun hemen ardından ülkenin dört bir yanından Hitit eserleri toplanmaya başlanır.

O dönemde Kültür Müdürü olarak gören yapan Galip Bey, Roma Hamamı, August Mabedi ve Akkale Burcu’nu müzeye çevirmiş ve böylece ilk adım atılmıştır. Ancak açılan müzenin sınırları yetersiz kalmaya başlar. Bunun sonrasında Mahmutpaşa Bedesteni ve Kurşunlu Han’ı da müzenin bünyesine katılır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

1938 senesinde restorasyon işlemlerine başlanmış olmasına rağmen birçok aksilik meydana gelir. Restorasyonun tam olarak tamamlanması 30 seneyi bulacaktır. Fakat 1943 senesinde Mahmutpaşa Bedesteni tamamlanmış ve kullanıma açılmıştır. Diğer yapıların restorasyon işlemlerine devam edilmiştir.

Anadolu’ya Işık Tutan Muhteşem Müze

Anadolu’nun geçmişine ışık tutan bu harika müze 1997 senesinde Avrupa’nın en iyi müzesi unvanını almıştır. Binlerce esere ev sahipliği yapan bu müzenin bu ödülü almasında sahip olduğu düzen de önemli bir yer tutar. Müze içerisinde eserler kronolojik sıraya göre sergilenmektedir. Bu da harika bir düzenin ortaya çıkmasına sebep olur.

Ankara’ya gittiğinizde Avrupa’nın en iyi müzelerinden bir tanesini görmek, Anadolu’yu çok daha iyi bir şekilde tanımak ve tarihe canlı olarak tanıklık etmek için bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Hazır Gelmişken

Ankara Kalesi’nin tepesine tırmanıp şehri kuş uçuşu izleyebilir, yine bölgedeki Rahmi M. Koç Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Kaleiçi’ndeki tarihi bir binadaki And Cafe’de manzaraya karşı içeceğinizi yudumlayabilir, kahvaltınızı yapabilirsiniz. Akşam ise yine bu bölgedeki Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’ndeki konserlere katılabilirsiniz.

Yaz Dönemi
1 Nisan – 1 Kasım
Açılış Saati: 10:00
Kapanış Saati: 16:00

Kış Dönemi
1 Kasım – 1 Nisan
Açılış Saati: 09:30
Kapanış Saati: 17:30

Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri
Yaz Dönemi: 15:15
Kış Dönemi: 16:45

Kapalı Günler
Her gün açık

Adres: Gözcü Sokak No:2 06240 Ulus / ANKARA
E-mail: anadolumedmuzesi@kultur.gov.tr
Tel 1: 03123243160
Tel 2: 03123243161

Giriş Ücreti : 45 TL – Durum : AÇIK

>> TAM EKRAN GÖSTER <<

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri