Anadolu Medeniyetler Müzesi

SANAL TURLAR İLE TARİHE YOLCULUK

Paleolitik Çağ’dan itibaren Anadolu topraklarının özgün eserlerine ev sahipliği yapan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, iki tarihi binadan oluşmaktadır. Bunlar Osmanlı Dönemi yapıları olan Mahmutpaşa Bedesteni ve Kurşunlu Han’dır. 2014’te restore edilerek yenilenen bu müzede sanal turlar, canlandırmalar ve Göbeklitepe’deki T biçimli dikme replikalar ve eserlerle birlikte tarihe bir yolculuk yapmanızı sağlamaktadır.

ROMA HAMAMI’NDAN MÜZEYE

Ankara’nın ilk müzesinin öyküsü 1921 yılına uzanmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün merkezde bir Eti Müzesi kurulması fikriyle, ülkenin dört bir yanından Hitit eserleri toplanmaya başlanmıştır. Dönemin Kültür Müdürü Galip Bey, Ankara Kalesi’nin Akkale Burcu, Augustus Mabedi ile Roma Hamamı’nı müzeye dönüştürerek ilk adımı atmıştır.

Akkale’nin sınırlı alanı yetmeyince, Ankara Kalesi yakınlarındaki atıl durumdaki Mahmutpaşa Bedesteni ve Kurşunlu Han’ın restorasyonuna başlanmıştır. 1938 yılında başlayan restorasyon 1968’te tamamlanmıştır. Binaların onarımı devam ederken, 1943 yılında onarımı biten bedestenin orta mekanı ziyarete açılmıştır.

ANADOLU TARİHİNE IŞIK TUTUYOR

1997’de “Avrupa’da Yılın Müzesi” seçilen ve kendine özgü koleksiyonları ile dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde eserler,

kronolojik olarak ayrılmış bölümlerde sergilenmektedir. Üst salonda Paleolitik Çağ, Kalkolitik Çağ, Eski Tunç Çağı, Asur Ticaret Kolonileri Çağı, Eski Hitit ve Hitit İmparatorluk Çağı, Frig Krallığı, Geç Hitit Krallığı, Urartu Krallığı, ve alt salonda ise Çağlar Boyu Ankara ve Klasik Devirler bölümleri yer almaktadır.

HAZIR GELMİŞKEN

Ankara Kalesi’nin tepesine tırmanıp şehri kuş uçuşu izleyebilir, yine bölgedeki Rahmi M. Koç Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Kaleiçi’ndeki tarihi bir binadaki And Cafe’de manzaraya karşı içeceğinizi yudumlayabilir, kahvaltınızı yapabilirsiniz. Akşam ise yine bu bölgedeki Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’ndeki konserlere katılabilirsiniz.

>> TAM EKRAN GÖSTER <<

Bu makale 14 Mart 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Emre Berk Ahu

  Paleolitik Çağ’dan itibaren Anadolu topraklarının özgün eserlerine ev sahipliği yapan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, iki tarihi binadan oluşmaktadır. Bunlar Osmanlı Dönemi yapıları olan Mahmutpaşa Bedesteni ve Kurşunlu Han’dır. 2014’te restore edilerek yenilenen bu müzede sanal turlar, canlandırmalar ve Göbeklitepe’deki T biçimli dikme replikalar ve eserlerle birlikte tarihe bir yolculuk yapmanızı sağlamaktadır. Ankara’nın ilk müzesinin öyküsü 1921 yılına uzanmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün merkezde bir Eti Müzesi kurulması fikriyle, ülkenin dört bir yanından Hitit eserleri toplanmaya başlanmıştır. Dönemin Kültür Müdürü Galip Bey, Ankara Kalesi’nin Akkale Burcu, Augustus Mabedi ile Roma Hamamı’nı müzeye dönüştürerek ilk adımı atmıştır. Akkale’nin sınırlı alanı yetmeyince, Ankara Kalesi yakınlarındaki atıl durumdaki Mahmutpaşa Bedesteni ve Kurşunlu Han’ın restorasyonuna başlanmıştır. 1938 yılında başlayan restorasyon 1968’te tamamlanmıştır. Binaların onarımı devam ederken, 1943 yılında onarımı biten bedestenin orta mekanı ziyarete açılmıştır.

 2. Avatar
  mıkal akar

  MuhteşemdiMüzeyi dar bir vakitte gezmek zorunda kaldım ama aşırı etkilendiğimi söyleyebilirim, eserlerin etkileyiciliği bir kenara dursun, eserler iyi aydınlatılmıştı ve dışarıda kar yağıyor olmasına rağmen içeride bunu hissetmiyordunuz. Şansımıza alt katta yer alan son iki bölüm restorasyon sürecinde olduğu için gezemedik, yakın zamanda umarım açılır. Eksik olarak gördüğüm şeylerden bahsetmek gerekirse müzede yer alan dijital ekranlardan Anadolu’daki eski yerleşim yerlerine ait çok az ve kitabi bilginin yer alıyor olması. Aynı durum eserlerin altında yazan bilgiler için de geçerli. Yani Kral Midas’a ait bir kafatası görüyorsunuz ama onunla ilgili bilgi verilmemesi ya da Anadolu medeniyetlerinin tarihinden pek bahsedilmemesi beni üzdü. Çivi yazılı tabletlerin açıklamaları aklımda kalan bilgiler diyebilirim, çok ilginç buldum. Ek olarak hediyelik eşya satın almaya gittiğimde fiyatların biraz yüksek olduğunu gördüm. Bir önceki gün Anıtkabir’i ziyaret etmiştim. Oradan da bir anahtarlık aldım ama ikisi arasında üç katı fiyat farkının olması beni üzdü. Yanlış bir izlenim oluşturduysam şimdiden özür dilerim, sadece düşüncelerimi paylaşmak istedim.

 3. Avatar
  foksxxxx

  Tarihe merakınız varsa bence gidilip görülmesi gereken biryer, bazı eserlere insan şaşırıyor yolda görsen almaz teper geçersin ama gel görki tarihi esermiş🙂bazı eserlerde gerçekten çok güzel o tarihte o şeyi nasıl hangi teknoloji ile yaptın insan şaşırıyor.

 4. Avatar
  Muhammed Furkan Oruç

  Müzeyi dar bir vakitte gezmek zorunda kaldım ama aşırı etkilendiğimi söyleyebilirim, eserlerin etkileyiciliği bir kenara dursun, eserler iyi aydınlatılmıştı ve dışarıda kar yağıyor olmasına rağmen içeride bunu hissetmiyordunuz. Şansımıza alt katta yer alan son iki bölüm restorasyon sürecinde olduğu için gezemedik, yakın zamanda umarım açılır. Eksik olarak gördüğüm şeylerden bahsetmek gerekirse müzede yer alan dijital ekranlardan Anadolu’daki eski yerleşim yerlerine ait çok az ve kitabi bilginin yer alıyor olması. Aynı durum eserlerin altında yazan bilgiler için de geçerli. Yani Kral Midas’a ait bir kafatası görüyorsunuz ama onunla ilgili bilgi verilmemesi ya da Anadolu medeniyetlerinin tarihinden pek bahsedilmemesi beni üzdü. Çivi yazılı tabletlerin açıklamaları aklımda kalan bilgiler diyebilirim, çok ilginç buldum. Ek olarak hediyelik eşya satın almaya gittiğimde fiyatların biraz yüksek olduğunu gördüm. Bir önceki gün Anıtkabir’i ziyaret etmiştim. Oradan da bir anahtarlık aldım ama ikisi arasında üç katı fiyat farkının olması beni üzdü. Yanlış bir izlenim oluşturduysam şimdiden özür dilerim, sadece düşüncelerimi paylaşmak istedim.

 5. Avatar
  Mustafa Biçer

  Öğrencilik yıllarımda tarih ve sosyal bilgiler kitaplarında gördüğüm, göz asinaligi olan eserleri çıplak gözle görmek paha biçilmez. Beni en çok şaşırtan catalhoyukte bulunan ve orada da büyük bir replikasi bulunan ana tanrıça heykelinin bu kadar küçük olması, digeride uşak müzesi ziyaretimde kopyasını gördüğüm, aslının Anadolu medeniyetleri müzesinde sergilendiği söylenen kanatlı denizatı broş’unu görememek olmustur. Bu eser tekrar uşak muzesinde sergileniyormus. Eger görmeyen varsa Karun hazinelerinin en nadide eserini görmesini tavsiye ederim. Müze oldukça doyurucu sadece farkındalık yaratmak adına bazı önemli eserler için özel bölme yapilabilinirse daha çok dikkat çeker diye düşünüyorum misal ( Gaziantep müzesinde bulunan çingene kızı mozaikleri). (Antakya lahdi) gibi…

 6. Avatar
  Haritacı Başı

  Türkiyenin En İyi Müzelerinden 1. Olması Gerek Hayatımda Gördüğüm en güzel Müze Müzeye Girdiğinizde Sanki O Tarihe Gidiyorsunuz Anadolu Uygarlıklarını Çok iyi anlatıyor

 7. Avatar
  Kismet Buyukboga

  Bu kadar köklü bir medeniyetin eserlerinin sergilendiği yer bir de devletin başkentinin olduğu yerde olması üzücü eserler tıkış tıkış eğitim salonu yok bu duruma acilen el atılmalı

 8. Avatar
  Ahmet Yığılı

  Hititlerin ve Firiglerin Ankara, Malatya, Göbeklitepe ve Kayseri illerinden getirilen kalıntılarını görebileceğiniz huzurlu müze. Tuvalet ve kafesi de var. Özel otoparklar yakında. Aracınızı bu şekilde de park edebilirsiniz. Ayrıca hediyelik eşya mağazasında çok güzel ürünler var.

  Ankara’ya geldiyseniz ziyaret etmeniz gereken yerlerden.

 9. Avatar
  Nadircan Dağlı

  Türkiyenin en iyi arkeoloji müzesi.. Eşsiz bir deneyim. Saatlerce vakit geçirmek bile yeterli olmuyor. Mutlaka görülmeli. Daha sakin bir deneyim için hafta içi tercih edilmeli. Ne yazık ki müze ücretleri yüksek…

 10. Avatar
  Murat Buğra Altun

  Girişler müzekart ile sağlanabilir. Ayrıca müzekartı buradan satın alabilirisiniz. Öğrencilere 30tl gibi bir ücreti var müzekartın. Ayrıca 18yaşına kadar da ücrstsiz.
  Kalenin yanıbaşında kesinlikle gezilip detaylıca incelenmesi gereken bir müze.
  Buraya 2-3 saat gibi bi zaman ayırıp detaylıca inceleme fırsatı bulabilirsiniz.
  Sıkılacağınızı zannetmiyorum çünkü ışıklandırmalar gayet iyi, ortamı basık hissetmiyorsunuz.
  Eserlerden bahsetmeme gerek bile yok hayretler içersinde kalıyorsunuz..
  Çalışanlar da gayet ilgili ve güler yüzlü.
  Buradan çıktıktan sonra kaleye doğru çıkıp Rahmi Koç müzesini ziyaret etmeden ayrılmayın. Rahmi Koç müzesinde müzekart geçmiyor bilgnize..

 11. Avatar
  Edmond Dantes

  Yeni düzenlemelerle daha da güzel oldu. Zaten ortam ve ışıklandırma insanı ilkçağda ve çatalhöyük bölümünde daha öncesinde hissettiriyor. Camlar daha kaliteli olabilir çok yansıma var. Bir de yeni yönetim eğitim düşmanı sanırım. Çocuklarla etkinlik yapamıyoruz. Müze görevlileri gelip sürekli çocukları gürültü yapmayın burası müze diye uyarıyor. Be güzel kardeşim siz hayatınızda dünya müzelerini gezmemişsiniz. Müzelerde çocuklar koşar, oynar drama yapar. Sessiz ortamda gezmek isteyenler okullar kapalıyken gelsin. Eskiden müzenin atölye kısmında çocuklarla çalışmalar yapabilirdik şimdi yok. Nedir bu eğitim düşmanlığı anlamadım. Yine de müzenin güzelliğine ve eserlerine 5 yıldız. Ama gerçek müze kimliğini çocukları bu işin içine katmadan kazanamazsınız. Siz niye kuruldunuz.millet gelsin sessiz sedasız gezsin diye mi. Atatürk yaşasa müzeler okula dönerdi günümüzde. Okul gibi sabahtan akşama kadar etkinlik olurdu. Yaşasın teknokrasi. Herkes en iyi olduğu işi yapsa böyle dandik olmayız.

 12. Avatar
  Abdüsselam Kaygısız

  İnsanların yüzlerce yıl önce neler yaptığını, nasıl yaşadığını görmek için harika bir müze. Anadolu’da yaşayan eski uygarlıkların kullandığı eşyaları görmek için ziyaret edilmeli.

 13. Avatar
  Bünyamin ACAR

  Beklentimin üstünde bir müze. İçerisinde çok eski ve tarihi eserler var. Giriş 45 lira müze kart 60 lira bir yıl geçerli iyi bir gezi oldu.

 14. Avatar
  Halil İbo Küçük

  Tarihi Olmayan Bir Millet Yok olmaya Mahkumdur.Sozune Kulak verip Gezin,çok şeyler Keşfedeceksiniz. Tarihe Sahip cikalim.

 15. Avatar
  EBKRM

  Dünya’nın başka hiç bir yerinde göremeyeceğiniz eserler segileniyor. Medeniyetler beşiği Anadolu’da bilinen en eski uygarlıklara ait paha biçilemez mirasımızın parçaları bunlar. Mutlaka görülmeli.

 16. Avatar
  Abrek Furkan KANDUR

  Tarihi bilgi ve ilgiye sahip insanlar için muhteşem bir yer ancak çok ilgili değilseniz 30 dakikada göz gezdirir çıkarsınız sonra da AA bu kadar mıydı olursunuz.

 17. Avatar
  Sinan Hamamsarılar

  Türkiye’nin en özel müzelerinden! Ankara seyahatlerimin olmazsa olmazı. Şubat 2020 itibariyle alt kat (Toma eserleri bölümü) hala tadilatta.

 18. Avatar
  Büşra Yıldız

  Medeniyetlerin hepsi sırasıyla kafa karıştırmadan sergilenmiş ,medeniyeti uzun uzun sıkılmadan görselleriyle yaşıyorsun ,mutlaka tavsiye ederim görülmeye değer ,tarihe meraklı kişilerin ilgisini çekecek yer

 19. Avatar
  Öykü Akyürek

  İnanılmaz büyüklükte. Hakkını vererek gezmeniz için en az iki buçuk saat ayırmanız gerekli. Mutlaka görülesi ama fırsatınız varsa sesli rehber eşliğinde gezmek daha verimli olur.

 20. Avatar
  Ayhan Özde

  Insanin tuylerini diken diken eden biryer binlerce yillik malzemelerle icice olmak cok farkli bir durum..sergileme sekli gayet bilgi verici..tek olumsuz gorrdugum konu bu tarihi yasamak icin 36 tl verilmesi..bu tarihi herkesin gormesi gerekir

 21. Avatar
  Ersin Özen

  Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Uygarlık Tarihinin Aktarıldığı Mekan.
  Ünü dünya çapında olan, Avrupa’nın en iyi müzesi ödülünü alan Anadolu Medeniyetler Müzesine hiç uğradınız mı?
  Kendine özgü tarihi koleksiyonlarıyla dünyanın sayılı müzeleri arasında olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi.
  Zamanın değerini bilmek için görülmesi gereken, içerisinde çok kıymetli parçaların bulunduğu eserleri ile insanı içine çeken, Anadolu’nun tarihini ve geçmişini size sergileyen bir müze.
  Paleotolik Çağdan günümüze kadar tespit edilen eserleri kronolojik sırasına göre görebilirsiniz.
  Arkeolojiye ilgi duyuyorsanız mutlaka ziyaret etmelisiniz.

  Ek bilgi :🤔
  Paleolitik Çağ, insanların yerkürede yaşamaya başlamalarından yaklaşık 10.000 yıl öncesine dayanmaktadır.
  Buzul çağlarının yaşandığı bu dönem aynı zamanda dünya oluşumunun da en uzun çağı olarak bilinmektedir.
  Bu çağın başlangıcında insanlar ilk zamanlarda çıplak dolaşıp mağara ve ağaç kovuklarında yaşamışlardır. Avcılık ve balıkçılık ile besin ihtiyaçlarını karşılamışlardır. İnsanlar mağaralara resimler ve avladıkları hayvanların figürlerini çizmeye başlamışlardır.
  Bu çağa ait ilkel insan olarak bilinen “homo sapiens” adı verilen insan kalıntıları bulunmuştur.
  Anadolu ve Trakya bölgelerinde bilinen birkaç eski taş devrine ait kalıntılar bulunmuştur. Bu kalıntılar; Yarımburgaz (İstanbul), Karain (Antalya), Beldibi, Belbaşı, Anadolu’da Kaletepe ve Dursunlu bölgeleridir.

 22. Avatar
  çiçek

  öğretmenimiz sanal müzeyi gezip kitaptaki soruları cevaplayın dedi.Ama eserlerin devletleri olmadığı için yapamadım..

 23. Gezilecek Sanal Müzeler (Türkiye) | Catering Guide

  […] Anadolu Medeniyetler Müzesi -> Sanal Müze Gez […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir