Anıtkabir

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938 tarihinde ebediyete ulaştı. 11 Kasım günü Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı ve İsmet İnönü’nün Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Atatürk’ün defin işlemleri başladı. Ata’nın naaşı 19 Kasım 1938 tarihinde Dolmabahçe Sarayı’nda top arabasına konarak Sarayburnu’na getirildi. Tabut burada önce Zafer torpidosuna daha sonra Yavuz Zırhlısına kondu. Zırhlıya Hamidiye, Zafer, Tınaztepe ve 2 denizaltı gemisi ile Savarona ve yabancı ülke gemileri eşlik ettiler. Yavuz zırhlısı İzmit Mayın İskelesine yanaştı ve cenaze buradan İzmit Garına ulaştırıldı. Tabut burada Ata’nın sağlığında yurt gezilerinde kullandığı ve şu anda Ankara Gar Binasında korunan Beyaz Trene kondu ve Ankara Garına taşındı. Günümüzde Anıtkabir’in Barış Kulesi’nde korunan top arabası ile I.TBMM önüne oradan da devlet töreni ile Etnografya Müzesine taşındı ve 21 Kasım 1938 tarihinde müzede kendisine ayrılan yerde defnedildi. Ata’nın naaşı burada 15 yıl boyunca kalmış, bu arada da Türk Ulusu ona bağlılığının simgesi olarak “Burada çok güzel bir anıt mezar olur” sözünden hareketle kendisine Rasattepe adı verilen tepede bir anıt mezarAnıtkabir-hazırlamıştır.


Fotoğraf: Fatih Özdemir

Anıtkabir, Anıt Bloğu ve Barış Parkından oluşur. Barış Parkı, ülkemizin değişik bölgelerinden getirilen ve dünyanın çeşitli ülkelerinden ülkelerini temsil etmek üzere gönderilen 48.500 civarında bitki ve ağacın bir araya gelmesiyle oluşur. Bu park, sembolik bir “Milletler Cemiyeti” olup, Atanın “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” ilkesini hayata geçiren bir parktır. Tandoğan Kapısı’ndan girildiğinde Barış Parkı içinden yürünerek Anıt Mezara uzanan yolun iki yanında 24 Oğuz boyunu temsil eden 24 aslan heykeli yer alır. Dikdörtgen bir plan üzerine kurulu Anıt Mezar dört yandan kolonlarla çevrilmiş olup, duvarlarında altın yaldızlarla yazılmış Ata’nın “Türk Gençliğine Hitabesi” ve Cumhuriyetin kuruluşunun 10. yıldönümünde söylemiş olduğu “Nutuk” yer almaktadır. Şeref Salonu’nun zemini ve duvarları renkli mermerlerle kaplıdır. Düz tavan 16. ve 17. yüzyılların halı ve kilim desenlerinden oluşan mozaiklerle süslenmiştir. Tek parça kırmızı mermerden yapılan Atatürk’ün sembolik lahdi sadedir. Mezar Odası ise Şeref Salonu’nun altında yer alır.

Anıtkabir içinde her biri değişik konuları işleyen, girişten itibaren simetrik olarak yerleştirilmiş İstiklal, Hürriyet, Mehmetçik, Zafer, Barış, 23 Nisan, Misak-ı Milli, İnkılap, Cumhuriyet ve Müdafaa-i Hukuk adlarında 10 adet kule bulunur. Dikdörtgen plan üzerine kurulu, piramit çatılarla örtülü kulelerde eski Türk kilim desenlerinden alınmış, fresk tekniğinde geometrik süslemeler görülür. Kulelerin iç duvarlarında o kulenin ismiyle ilgili kabartmalar ve Ata’nın özlü sözleri yer alır. Zafer ve Barış Kuleleri arasında II. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün mezarı bulunur.

Tören Alanı’ndan Anıt Bloğu’na doğru bakıldığında, sağ tarafta yer alan Misak-ı Milli kulesinin kapısından girilen müze, 21 Haziran 1960 tarihinde Anıtkabir Atatürk Müzesi adıyla açılmıştır. 2001 yılında Anıtkabir Komutanlığı’nın hazırladığı proje doğrultusunda müzeye, Mozole’de yer alan Şeref Salonu’nun altında bulunan yaklaşık 3.000 m2’lik sütunlu alanın da eklenmesine karar verilmiştir. Bu projenin hayata geçmesiyle müze, 5.200 m2’lik sergi alanına ulaşmıştır. 26 Ağustos 2002 tarihinde yeni eklenen bölümler ile birlikte müze devlet töreniyle açılmıştır. Bu tarihten itibaren müze, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi adını almıştır.

Dört bölümden oluşan müzenin ilk bölümünde Ata’nın kullandığı eşyalar, kendisine yabancı devlet adamları tarafından hediye edilen eşyalar ile onun manevi evlatlarından Afet İnan, Rukiye Erkin ve Türkiye’nin ilk kadın pilotu Sabiha Gökçen tarafından müzeye bağışlanan Atatürk’e ait eşyalar bulunur. İkinci bölüm destansı Çanakkale Savaşı, Sakarya Meydan Savaşı ve Büyük Taarruz’u anlatan yağlı boya tablolar ile donatılmıştır. Bu bölümde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda yaşanan güçlükler hissettirilmeye çalışılmaktadır. Üçüncü bölümde Milli Mücadele ve devrimlerin anlatıldığı galeriler ile Atatürk’ün mezar odası yer alır. Bölüm 1919–1938 yılları arasında geçen olayları Türkçe ve İngilizce olarak açıklamaktadır. Son bölümde Mustafa Kemal Atatürk’ün kütüphanesinde yer alan 3.123 kitabın bulunduğu Atatürk Özel Kitaplığı yer alır. Bu bölümde yer alan bilgisayarlar, Ata’nın hayatına ilişkin bilgileri, Anıtkabir’in yapılış sürecini anlatan belge ve resimleri, Anıtkabir’de yapılan törenlerin filmlerini içerir.

>> TAM EKRAN GÖSTER <<

Bu makale 4 Nisan 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Sinan Özcan

  Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı. Atatürk 10 Kasım 1938 de öldükten sonra bir anıtm ezar yapılmaya karar verdi. Naaşı Anıtkabir tamamlanana 10 Kasım 1953’e kadar Etnoğrafya Müzesi’nde kaldı.
  Atatürk’ün yıllar önce bir gezi sırasında şuan ki Anıttepe’yi gezerken ağzından dökülen “Bu tepe ne güzel bir anıt yeri…” sözleri üzerine Anıtkabir’in buraya yapılması karar verilmiş. Anıtkabir için 1941’de açılan yarışmaya, Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, İsviçre, Fransa ve Çekoslovakya’dan toplam 49 proje katıldı. Ancak en çok beğenilen üç proje arasında Prof. Emin Onat ile Doç. Orhan Arda’nın “25” numaralı projesi kabul edildi.
  Ata’nın kabri 40 tonluk yekpare mermerden yapılan sembolik lahtin yaklaşık 7 metre altındaki mezar odasında bulunuyor ve mezarın etrafında 81 Türkiye ilinden ve yurtdışındaki Türkiye topraklarından örneklerin olduğu pirinç vazolar bulunuyor.
  Aslanlı yoldaki 24 arslan heykeli “24 oğuz boyunu”, aslanların çift olması “birlik ve bütünlüğü”, kedi gibi yatar pozisyonda olmaları ise “barışseverliği” temsil ediyor. Aslanlı yolun taşları, Ata’nın huzuruna çıkanların “başının öne eğik” olması için 5 santimlik çim boşluğu bırakılarak döşenmiş.
  33,5 metre uzunluğundaki bayrak direğini 1946 yılında Nazmi Cemal adlı bir Türk vatandaşı ABD’den gönderdi. 4 metresi kaidenin altında gömülü bulunan direğin 29,5 metresi görülebiliyor
  Atatürk Müzesi de Ata’nın doldurulmuş köpeği Foks’tan tıraş takımlarına, bastonlarından aldığı çok özel hediyelere kadar özel hayatını yansıtan pek çok nadide parçaya evsahipliği yapıyor. Ata’nın anne ve babasının fotoğrafları, Türkiye Cumhuriyeti’nin verdiği eski yazı ve Latin harfleriyle basılmış iki nüfus cüzdanı, Göğsünde taşımayı en çok sevdiği madalyalardan biri olan 1917’de Sultan 5. Mehmet Reşat’ın verdiği altın imtiyaz madalyası, Sovyet Mareşali Voroshilov ve İran Şahı Pehlevi’nin hediye ettiği değerli taşlarla süslü kılıçlar ve ince bir zevkin ürünü olan saatleri dikkat çekici parçalar arasında.

 2. Avatar
  Ali Yücel

  Anıtkabir, Türkiye’nin başkenti Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alan Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarıdır.

  Atatürk’ün 10 Kasım 1938’deki vefatının ardından, 13 Kasım’da Atatürk’ün naaşının Ankara’da inşa edilecek bir anıt mezara defnedileceği ve bu inşaat tamamlanana kadar naaşın Ankara Etnografya Müzesi’nde kalacağı açıklandı. Bu anıt mezarın inşa edileceği yeri belirlemesi amacıyla hükûmet tarafından kurulan komisyonun raporu doğrultusunda, 17 Ocak 1939’da toplanan Cumhuriyet Halk Partisi meclis grubu toplantısında Anıtkabir’in Rasattepe’ye inşa edilmesine karar verildi. Bu kararın ardından arazine kamulaştırma çalışmaları başlatılırken, Anıtkabir’in tasarımını belirleme amacıyla 1 Mart 1941’de bir proje yarışması başlatıldı. 2 Mart 1942’de sona eren yarışma sonrasında yapılan değerlendirmeler sonucunda, Emin Onat ve Orhan Arda’nın projesi birinci olarak belirlendi. Proje, birkaç farklı dönemde yapılan birtakım değişikliklerle, Ağustos 1944’te gerçekleştirilen temel atma töreniyle uygulanmaya başlandı. Dört kısım hâlinde gerçekleştirilen inşaat; yaşanan birtakım sorunlar ve aksaklıklar nedeniyle planlanandan ve hedeflenenden geç olarak Ekim 1952’de tamamlandı. 10 Kasım 1953’te ise Atatürk’ün naaşı buraya nakledildi.

  1973’ten beri İsmet İnönü’nün kabrinin de yer aldığı Anıtkabir’e 1966’da defnedilen Cemal Gürsel’in naaşı ise 27 Ağustos 1988’de kaldırılmıştır.

 3. Avatar
  DİLARA TOKER

  Ankara şehirinin anlam manıdarı olan Anıtkabir 7 den 70 e herkesin gormesi gereken yer olarak kalması ve 81 il harici yurt dişindan da ziyarete açik olması Türkiye için gurur abidesidir. Mutlaka Ankaraya her ziyaretim sirasında ugradıgım ve her ugradıgımda da duyguseline kapıldıgım yer ayrıca müzesinin ve mezar bolumunun olmasi ile birlikde gençlige bir destan bir iz ve geçmişin yolunu anlatan ozel bir tarihdir. Ulusal hayatı bitmiş sanılan büyük bir ulusun bağımsızlığını nasıl kazandığını bilim ve tekniğin en son esaslarına dayanan ulusal ve Çağdaş bir Devleti nasıl kurduğunu anlatmaya çalışan ve yüzyıllardan bu yana çekilen ulusal felaketlerden Doğan uyanışın ve bu sevgili Vatanın her köşesini sulayan kanların bedelidir. Ve son nefesinde bile naciz bedenim vatanim nereye istersen gomebilirsin demesi ile naiflik yazdıgı Nutuk ilede türk gençligine geçmişi anlatarak hem tarihini bildiren hemde gençlerin gözünü açmakla bir yol gosterebilmeyi hedefleyen Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla selamlıyorum ve anıyoruz.

 4. Avatar
  Muhammed Mert

  Türkiye ya da resmî adıyla Türkiye Cumhuriyeti, topraklarının büyük bölümü Anadolu’da, küçük bir bölümü ise Balkan yarımadası’nın güneydoğu uzantısı olan Trakya’da yer alan ülke. Kuzeybatıda Bulgaristan, batıda Yunanistan, kuzeydoğuda Gürcistan, doğuda Ermenistan, İran ve Azerbaycan’ın ekslav toprağı Nahçıvan, güneydoğuda ise Irak ve Suriye komşusudur. Güneyini Akdeniz, batısını Ege Denizi ve kuzeyini Karadeniz çevreler. Marmara Denizi ise İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı ile birlikte Anadolu’yu Trakya’dan yani Asya’yı Avrupa’dan ayırır. Türkiye, Avrupa ve Asya’nın kavşak noktasında yer alması sayesinde önemli bir jeostratejik güce sahiptir.

  Türkiye toprakları üzerindeki ilk yerleşmeler Yontma Taş Devri’nde başlar. Doğu Trakya’da Traklar olmak üzere, Hititler, Frigler, Lidyalılar ve Dor istilası sonucu Yunanistan’dan kaçan Akalar tarafından kurulan İyon medeniyeti gibi çeşitli eski Anadolu medeniyetlerinin ardından III. Aleksandros egemenliğiyle birlikte Helenistik dönem geldi. Daha sonra sırasıyla Roma ve Anadolu’nun Hristiyanlaştığı Bizans dönemleri yaşandı.11. yüzyılda Abbasi hilafetini siyasi hakimiyeti altına alan ve İslam dünyasında büyük bir güç konumuna gelen Selçukluların 1071 yılında Bizans’a karşı kazandığı Malazgirt Muharebesi ile Anadolu’daki Bizans üstünlüğü büyük ölçüde kırılarak Anadolu kısa süre içerisinde Selçuklulara bağlı Türk beyleri tarafından ele geçirildi ve Anadolu toprakları üzerinde İslamlaşma ve Türkleşme başladı. Kısa sürede Anadolu’daki diğer Türk beylikleri üzerinde hakimiyet kuran Konya merkezli Anadolu Selçuklu Sultanlığı, 1243’teki Moğol istilasına kadar Anadolu’yu yönetti.

 5. Avatar
  Ali Çörekci

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının ardından onun Türk devletine bıraktığı mirasa yaraşır bir anıt mezar yapılması konusu gündeme geldi. Söz konusu mezarın aynı zamanda şanlı Türk tarihinin de portresini çizmesi gereken bir mekan olarak tasarlanması gerekiyordu. Bunun nasıl bir yer olması gerektiği düşüncesi, Anıtkabir’in inşası için düzenlenen bir mimari yarışmayı da beraberinde getirdi.

  Önceden Atatürk tarafından bir anıt yeri olarak belirlenen Rasattepe’ye yapılması konusunda hemfikir olunduktan sonra 1941 yılında açılan bir yarışma ile Atatürk’e yaraşır bir yapının arayışına girildi. Sadece mimari özelliklerin değil, ulu önderin görüşlerinin de ön plana çıkacağı bir tasarım amaçlanıyordu. Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, İsviçre, Fransa ve Çekoslovakya’dan toplam 49 projenin katıldığı yarışmanın kazananı ise Prof. Emin Onat ile Doç. Orhan Arda’nın “25” numaralı projesi oldu. 9 Ekim 1944 tarihinde görkemli bir temel atma töreni ile başlayan inşaat süreci dokuz yılda tamamlandı. Bu esnada Etnografya Müzesi’nde tutulan Atatürk’ün naaşı, 1953 yılının 10 Kasım tarihinde, yani Atatürk’ün ölümünün 15’inci yıldönünümünde Anıtkabir’e taşındı.

 6. Avatar
  Mr. Therapist

  30 Ağustos 2018 Zafer Bayramı, vatani görevi yerine getirirken huzuruna üniforma ile çıkmanın gururu bir başkaydı.

  Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı’nın ve inkılaplarının önderi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün, Ankara Anıttepe’de (eski adıyla Rasattepe) bulunan anıt mezarıdır. Ayrıca dördüncü cumhurbaşkanı Cemal Gürsel de 1966 yılında devrim şehitleri bölümüne defnedilmiştir (6 Kasım 1981 tarihli Devlet Mezarlığı Kanunu 1.madde 2.fıkra gereğince, 27 Ağustos 1988’de çıkartıldı). 1973’den beri İsmet İnönü’nün kabri de Anıtkabir’dedir.

 7. Avatar
  SERHAT BAYAR

  Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı’nın ve inkılaplarının önderi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün, Ankara Anıttepe’de (eski adıyla Rasattepe) bulunan anıt mezarıdır. Ayrıca dördüncü cumhurbaşkanı Cemal Gürsel de 1966 yılında devrim şehitleri bölümüne defnedilmiştir (6 Kasım 1981 tarihli Devlet Mezarlığı Kanunu 1.madde 2.fıkra gereğince, 27 Ağustos 1988’de çıkartıldı). 1973’den beri İsmet İnönü’nün kabri de Anıtkabir’dedir.

  Rasattepe (Anıttepe)
  Anıtkabir yapılmadan önce rasat (gözlem) istasyonu bulunması dolayısıyla Anıttepe’nin ismi Rasattepe idi. 906 rakımlı bu tepede, MÖ. 12. yüzyılda Anadolu’da devlet kuran Frig uygarlığına ait tümülüsler (mezar yapıları) bulunmaktaydı. Anıtkabir’in Rasattepe’de yapılmasına karar verildikten sonra bu tümülüslerin kaldırılması için arkeolojik kazılar yapıldı. Bu tümülüslerden çıkarılan eserler, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmektedir.

  Anıtkabir projesinin belirlenmesinden sonra, ilk aşamada kamulaştırılma çalışmaları yapıldı ve 9 Ekim 1944 tarihinde yapıma başlandı. Anıtkabir’in inşası 9 yıllık bir sürede 4 aşamalı olarak 1953 yılında tamamlandı.

 8. Avatar
  Serkan Günay

  Değeri git gide, gün geçtikçe anlaşılan Ulu Önder’imiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatini yaptığı kutsi yer. Anıtkabir’e her gittiğimde ne kadar duygulandığımı burada anlatmam olanaksız. Aslanlı yolda yürürken, Anıtkabir’e yol alırken içinizi bir gurur, bir bilinç kaplıyor. Anıtkabir’in önünde Ata’yı, bu ülkeye kattıklarını düşünerek saygınızı ve minnetinizi içinizden de olsa sunmanızı öneririm. Bunu yaptıktan sonra içeriye girin ve zaman durmuşçasına müzede vakit geçirin. Tabloları inceleyin, Çanakkale Savaşı’nı gerçekçi bir biçimde anlatan üç boyutlu maketleri görün, Atatürk’ün davasında ona destek olan değerli silah arkadaşları hakkında yazılan yazıları okuyun. İlk defa geliyorsanız, bakış açınızın değişeceğine eminim. Her sene 10 Kasım, 29 Ekim, 18 Mart gibi özel günlerde ziyaret edilmesi gereken bir yer. Şehir dışından gelen akrabalarınızı da Ankara’da ilk olarak Anıtkabir’e getirin, düşüncelerine etki edin. Çocuklarınız, yeğenleriniz varsa küçük yaştan bu bilinci kazandırmak için Ulu Önder’i anlatın, düzenli olarak millî bayramlarda Ata’larını ziyaret ettirin. Unutmayın ki şu an tek bayrak altında varsak, bunu Mustafa Kemal Atatürk’e ve başta İsmet İnönü, Kazım Karabekir, Rauf Orbay gibi isimler olmak üzerine bütün silah arkadaşlarına ve canlarının bedeli asla ödenemeyecek olan şehitlerimize borçluyuz.

 9. Avatar
  Anıtkabir

  Türkiye’nin başkenti ve Türk siyasetinin merkezi Ankara, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarına da ev sahipliği yapıyor. Ulu Önder’in ebedi istirahatini gerçekleştirdiği Anıtkabir; kadın erkek, genç yaşlı demeden, her kesimden Türk vatandaşının mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasında kesinlikle ilk sıralarda. Ata’ya duyulan sevgi, saygı ve şükran hislerinin en yoğun hissedildiği yerlerden olan Anıtkabir, Türkiye Cumhuriyeti’nin köklü tarihini ve bu topraklarda yaşanan görkemli zaferin izlerini de gözler önüne seriyor. Anıtkabir sınırlarında bulunan tüm kulelerin, meydanların, müzelerin ve mozolelerin ayrı bir anlam ve önemi var. 1940’lı yıllara ait Türk mimarisinin en gelişmiş izlerini toplamda 750 bin metrekare alana yayılan Anıtkabir’de bulmak mümkün. Yalnızca Anıtkabir’i ziyaret etmek için günübirlik bir Ankara gezisi düzenleyebileceğiniz gibi; ziyaretinizi Ankara’da ve hatta İç Anadolu genelinde bulunan diğer önemli turizm noktaları ile de birleştirebilirsiniz. Anıtkabir ruhunu dolu dolu yaşayabilmek için, buraya en az yarım günlük bir süre ayırmayı ihmal etmeyin. Ziyaretinizi 29 Ekim, 10 Kasım ya da 23 Nisan gibi anlamlı günlere denk getirmeyi de düşünebilirsiniz. Bu sayede Türkiye Büyük Millet Meclisi seviyesinde düzenlenen resmi törenleri görebilir.

 10. Avatar
  Emre MEYDANCI

  GENÇLİĞİN ATATÜRK’E CEVABI

  Ey Büyük Ata,
  Varlığımızın en kutsal temeli olan, Türk İstiklâl ve Cumhuriyetinin sonsuz bekçisiyiz. Bu karar, değişmez irademizin ilk ve son anlatımıdır. İstikbâlde, hiçbir kuvvet bizi yolumuzdan döndürmeyecektir. Bizler, bütün hızımızı senden, ulusal tarihimizden ve ruhumuzdaki sönmez inanç ateşinden alıyoruz. Senin kurduğun güçlü temeller üzerinde attığımız her adım sağlam, yaptığımız her atılım bilinçlidir. En kıymetli emanetimiz olan, Türk İstiklâl ve Cumhuriyeti, varlığımızın esası olarak, eğilmez başların, bükülmez kolların, yenilmez Türk evlatlarının elinde sonsuza dek yaşayacak ve nesillerden nesillere devredilecektir. İstiklâl ve Cumhuriyetimize kastedecek düşmanlar, en modern silahlarla donanmış olarak, en kuvvetli ordularla üzerimize saldırsalar dahi, ulusal birliğimizi ve yenilmez Türk gücünün zerresini bile sarsamayacaktır. Çünkü, bu aziz vatanın toprakları üzerinde yetişen azimli ve inançlı Türk gençliği, dökülen temiz kanların ve Cumhuriyet devrimlerimizin aydın ürünleridir. Vatanın ve milletin selameti için her zorluğa iman dolu göğsümüzü germek, gerçek amacımız olacaktır.
  Ey Türk’ün büyük Ata’sı !
  İstiklâl ve Cumhuriyetimizi korumak gerektiği zaman, içinde bulunacağımız durumlar ve şartlar ne olursa olsun, kudret ve cesaretimizi damarlarımızdaki asil kandan alarak, bütün engelleri aşıp her güçlüğü yenmek azmindeyiz.
  Türk gençliği olarak özgürlüğün, bağımsızlığın, egemenliğin, cumhuriyet ve devrimlerin yılmaz bekçileriyiz. Her zaman, her yerde ve her durumda Atatürk ilkelerinden ayrılmayacağımıza, çağdaş uygarlığa geçmek için bütün zorlukları yeneceğimize, namus ve şeref sözü verir, kendimizi büyük Türk ulusuna adarız.
  Türk Gençliği

 11. Avatar
  Furkan Özkan

  1 kez gelebildim ama o anı o heyecanı size gerçekten anlatamam ülkede bir tane başkomutan var oda burada yatıyor onun adı Mustafa Kemal Atatürk… Gezerken tüylerim diken diken oldu bak mum heykelinin önünde belki 10 dakika durup bekledim sanki konuşacakmış gibi duygulandım o duygu tarif edilemez ben Atatürkçüyüm hiç bir zamanda şaşmam. Yıllar geçsede ben ölene kadar hep kalbim de olacak gidemeyen varsa mutlaka gitsin. Seni özlüyorum Atam…

 12. Avatar
  Cihan Karaçay

  T. C. Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahat hanesi. T. C. Vatandaşı olan herkesin mutlaka gidip ziyaret edip, dua etmesi gerekir. Anıtkabir’in altında savaş müzesi, ve Atatürk’ün kullandığı eşyalar ve araçlarla ilgili segilemeler var. Ücretsiz gezebilirsiniz.

  Girişte güvenlik kontrol var. Ama bana göre pek etkili değil. Girişte daha sıkı denetim olması gerekir.
  Eğer araçla giderseniz, sizleri araçtan indirip güvenlik kapısından geçiriyorlar, kimlik kontrolu felan yok. Araçların içini aramıyorlar, sadece kesici, delici ve ateşli silah var mı diye soruyorlar. Beyana göre geçiriyorlar. Her beyan gerçekçi olmayabilir o yüzden araçların içininde aranması da gerekir. Bugün bir AVM otoparkına bile girerken araç içi aranıyor.

 13. Avatar
  Tayfur yüksel

  Başkomutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ü saygıyla anıyorum. Ruhu şad mekanı cennet olsun. 100 yılda gelen özel bir insan, bir milleti bataklıktan çekip çıkaran asker, siyasetçi, devlet adamı, öğretmen, bilim insanı ve başkomutan seni saygıyla rahmetle ve özlemle anıyor ve arıyoruz…

 14. Avatar
  BalYEŞİLi

  Mozoleyi gördüğüm anda tarifi imkansız duyguları tüm yoğunluğuyla yaşadım. Bunca yıldır ilk defa aziz hatırasını ziyaretinde bulunmayı başarmak şans mı yoksa birçok defa bulunmaktan mahrum kalmış olmak şanssızlık mı diye düşünmekten alıkoyamıyorum kendimi hala…
  Senin sevgin sonsuz Atam, tek bildiğim gerçek bu…
  Saygı, minnet ve özlemle 🇹🇷

 15. Avatar
  dgn ygt

  Atamın huzurunda. Her zaman saygılı olunması gerekirken; Gülen, şebeklik yapan, holayip zıplayan, garip garip hareketler yapan turistler Anıtkabir’e akın ediyor. Bu mekânda mümkün olduğunca saygılı olunmalıdır. Bunu turistlere söylüyoruz tabi ama Türkler bile bunu yapmıyorlar yani saygısızca davraniyorlarken turistlere de pek birşey diyemiyoruz.

 16. Avatar
  Muhammet Berat

  Atamızı ziyaretteyiz. Güvenlik önlemleri üst düzeyde , içeride ring hizmeti çok başarılı ve gerekli. Havası bile farklı , ferah ve düzenle dizilmiş yapılar. Yapımında kullanılan taşlardan , mimari krokisine , teknesinden hatıra dükkanına kadar her şeyi bulabilirsiniz. İlk defa gelme fırsatım oldu ancak daha çok geleceğim. Ne Mutlu Türk’üm Diyene!

 17. Avatar
  Serdar Ak

  Kalbimizin attıgı
  Türkiye Cumhuriyetinizin Kurucusu
  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürkün
  Ebedi istirahat yeridir ne zaman gelsem
  Tüylerim diken diken olurn ağlarım
  Bambaşa bir duygu bu
  Bize güzel vatanı ve türkiye cumhuriyetini
  Emanet eden basta deniz gözlüm sonsuz
  Sevdam Paşama ve silaha arkadaşlarına
  Sonsuz teşekkür ederim
  Nur içinde ruhlarınız şadolsun
  Emanetiniz emanetimizdir
  İlelebet emanete sahip cıkacagız.

 18. Avatar
  Hıfzı Şimşek

  Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Atatürk’ün ebedi istiraatgahı. İçerisinde müzede Atatürk’ün eşyaları bulunuyor. Ankara’ya gelen herkesin mutlaka uğraması gereken bir yer. Anıtkabire giderken aslanlı yoldan yürüyorsunuz. 150 metre civarında. Otopark aslanlı yola girmeden önce.

 19. Avatar
  İbrahim

  Anıtkabir’e 2018yilinda ilk defa gitmiştim ve çok duygulanmistim tüylerim diken diken olmuştu o heyecan unutamam şuan evden cikamayip sanaldan gezmek bile beni mutlu etti herkes gidip gormeli Ataturkumuzun kabrini özellikle kütüphanesini ve okuduğu kitablari herkes görmeli aslanlı yolu arabaları yaptiklarini buram buram tarih kokuyor Atinkabir Paşam Liderim Baş komutanım senin askeriniz kurduğun Cumhuriyet bizlere emanet istikbal goklerde .

 20. Avatar
  Ayhan Çıtlak

  Bugün 19 Mayıs 2020, Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun….

 21. Avatar
  Fatma

  Ataturk’u Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun

 22. Avatar
  çeşminaz gökmen

  19 mayıs Atatürk’ü anma gençlik ve spor bayramımızı kutluyorum

 23. Avatar
  zeyno

  Geçecek elbet bu günler… o zaman kendim geleceğim ziyaretine. Ancak biliyorum ki seni görmem için yanına gelmem gerekmiyor. Vatanımı çok sevdiğim için vazifemi en iyi yapmaya çalışıyorum şimdi. Evladın olmaktan gurur duyuyorum

 24. Avatar
  Murat

  neden açılmıyor

 25. Gezilecek Sanal Müzeler (Türkiye) | Catering Guide

  […] Anıtkabir -> Sanal Müze Gez […]

 26. Avatar
  deniz

  ya çok kötü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir