Ankara Resim ve Heykel Müzesi

Ankara Resim ve Heykel Müzesi, mimar Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından Türk Ulusunun Büyük Lideri Atatürk yönetiminde 1927 yılında kurulmuştur. Binanın 1980’de onarılmasının ardından açılan müze, kısa bir zaman süresi içerisinde modern bir müzenin tüm özelliklerine sahip bir kuruluş haline gelmiştir. Müze, günümüzde diğer sanat dallarıyla karşılaştırıldığında çok daha kısa bir tarihe sahip Türk resim ve heykel sanatının gelişmesinde büyük rol oynayan sanatçıların en göze çarpan eserlerinin sergilendiği bir sanat merkezi haline gelmiştir. Türk plastik sanatının oluşum ve gelişim dönemlerini yansıtan sanat eserleri koleksiyonlarının ve bunların sınıflandırmalarının bulunduğu ve bu alandaki boşluğu dolduran plastik sanat kütüphanesi devlet, yurtiçi, yurtdışı ve de yabancı elçiliklerin bağışlarıyla ve yeni satın almalarla her yıl zenginleştirilmekte, bu alanda çalışma yapan araştırmacıların ihtiyaçlarına burada bulunan Türk sanatçılarının arşivleri yeterli ölçüde cevap vermektedir Müzenin en önemli sorumluluklarından biri olan sanat eserlerinin korunması, sıcaklıktan ve nemden kaynaklanan problemleri çözerken, en başarılı sonuçları veren yöntemler kullanılarak yapılmaktadır. Bütün koruma önlemlerine karşın eserlerde olabilecek herhangi bir zarar için uzmanlar tarafından oluşturulmuş ayrı bir bölüm müze içerisinde yer almaktadır. Bina’nın 1980 yılında ve de sonraki yıllarda onarıldığında hem amatör hem de profesyonel sanatçılara hizmet veren resim, heykel ve seramik atölyelerinin oluşturulmasına büyük bir önem verilmiştir. Güvenlik nedeniyle tüm bina kapalı devre televizyon sistemi, ultrasonik ve yangın alarmı sistemleriyle donatılmıştır böylelikle müzenin her kısmı kontrol edilebilmektedir. Halk tarafından müze imkanlarının üzerinde talep edilen resim ve orijinal yazı kurslarının yanı sıra Türk Süsleme Sanatları, seramik ve heykel için de özel atölyeler (kurs) en kısa zamanda açılacaktır.

Uluslararası kültür antlaşmaları çerçevesinde Türkiye’de yapılması planlanan resim,heykel,seramik, yazı sanatları ve fotoğraf sergileri sürekli sergiler için ayrılan üç galeride sergilenmektedir, bunun için yabancı ülkelerin eserleri Türk Devleti’ne bildirilmelidir. Bunun yanı sıra Müzeler koleksiyonundan seçilen Türk sanat eserleri de uluslararası antlaşmalar çerçevesinde yabancı ülkelerde sergilenmektedir. Bu sergilerin yanı sıra kişisel sergiler ve yarışma sergileri Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Müzenin diğer faaliyetleri arasındadır.

Onarımlar sırasında özgün(orijinal) haline dönüştürülen tarihi büyük salon konserler, tiyatro oyunları ve sinema gösterimleri için kullanılmaktadır. Çağdaş Sanat Müzelerinin tüm doğal özelliklerini içeren, modern kafeteryası, satış mağazaları ve ses düzeniyle halka hizmet veren bu kurum eski sanat eserleri için düzenlenen bir sergi sarayının ötesine gitmektedir.

Müze restorasyon nedeniyle ziyarete kapalıdır.

>> TAM EKRAN GÖSTER <<

Bu makale 4 Nisan 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Taner Işık

  Müze Binası, Arif Hikmet Koyunoğlu Tarafından Namazgah Tepesi’nde 1927 Yılında İnşa Edilmiştir. 1980’de Restore Edilerek Hizmete Giren Müzede Osman Hamdi Bey’in Silah Taciri, V. Vereshchaing’in Timur’un Mezarı Başında, Fausto Zonaro’nun Genç Kız Portresi Tabloları Bulunur. Cumhuriyet Dönemi’nde Plastik Sanatların Halk Arasında Yaygınlaşması Ve Sanatçıların Desteklenmesi Amacıyla 1939 Yılından İtibaren Yapılmaya Başlanan Devlet Resim Ve Heykel Sergileri’ne Katılan Sanatçıların Eserlerinin Bazıları Müze Koleksiyonuna Alınmıştır. Müze Bünyesinde Güzel Sanatlar Galerileri, Bir Restorasyon Atölyesi, Şark Salonu Ve Konser-Tiyatro Salonu Yer Alır. Orkestra Çukuru Bulunan Sahnesi Operet Temsillerine Uygundur.

 2. Avatar
  ey sevgili

  Turkocağı olarak yapılan tarihi yapı devlet resim ve heykel müzesi olarak hizmet veriyor çok nadide eserlerin sergilendiği bir sanat müzesi…

 3. Avatar
  Ömer Yıldırım

  Çok ilginç resim ve heykellerin olduğu bir mekan olan bu yeri ziyaret edebilirsiniz. Sizlerde görmenizi tavsiye ederim.

 4. Avatar
  Mert Toros

  Müze tadilat nedeiyle kapalı, hemen yan tarafındaki Etnografya Müzesi açık. Müze çalışanlarına ne kadar süre daha kapalı kalacağını sorduğumuzda 1-2 yıl daha kapalı kalır dendi.

 5. Avatar
  Erol Sarı

  Ankara- Sıhhıye mevkine varmadan Opera bölgesinde bulunan müze. Aslında bu görkemli binada 2 müze var. Soldaki Resim Heykel Müzesi iken sağdaki Etnografya Müzesi. Resim Heykel Müzesi tadilata alınmış ve kapalı idi.

  Yanındaki Etnografya Müzesi açıktı ama Bakanlık her iki müzeyi tek binada birleştirince ve Google Map’te ayrı Etnografya Müzesi yeri olmayınca; mecbur buraya “Etnografya Müzesini” yazmak zorunda kaldım.

  Bina, 1930 yılında müze olarak hizmete açılmış. Etnografya müzesinin önünde Gazi M.Kemal’in bronz heykeli var. 28 basamaklı merdivenden sonra girişe varılıyor. Giriş ücretli 14 tl. Müzekart geçiyor. Binanın olduğu yere Namazgah tepesi derler ve Altındağ’a bağlıdır. Açılış 08:30-17:00 (yazın 18:30)

  Türk kültürünü, özellikle Selçuklular döneminden bu yana olan kesiti anlatmayı hedefleyen müzede, konularına göre kategorilere ayrılmış 11 salon/sergi yeri var. Müzenin girişindeki iç avlu bölgesinde, (Atatürk’ün naaşı 1938-1953 yılları arasında bu binada kaldığı için) sembolik bir mezar alanı mevcut ve etrafı çevrilmiş.

  1.salon; geleneksel Türk kıyafetlerine,
  2.salon; Kıyafetlerin süslemelerine,
  3.salon; halı ve kilimlere,
  4.salon; madeni eşyalara,
  5.salon; sünnet odasına,
  6.salon; misafir ağırlamaya,
  7.salon; süsleme sanatlarına (çini vs.)
  8.salon; silah koleksiyonuna (Besim Atalay’ın bağışı ağırlıklı)
  9.salon; hat sanatına,
  10.salon; ahşap eserlere (burada ilginç örnekler var.),
  11.sergi alanı; Taş eserlere ayrılmış.

  Emeği geçen herkese teşekkürler. Tavsiye edilir.

 6. Avatar
  Hurıye Çaylı

  Resim heykel müzesi ve Etnografya müzesi beraber aynı anda gezebilirsiniz tadılat vardı bıttımı bilmiyom

 7. Avatar
  Bülent Dinler

  Sanat ve tarih olurda kötü olurmu?? Ama bu giriş ücretlerine kesinlikle bir çözüm bulunmalı özellikle genç arkadaşlar için daha ekonomik çözümler bulunmalı

 8. Avatar
  Murat Gündoğan

  1927’de inşa edilen ve I. Ulusal Mimarlık Akımı’nın en önemli örnekleri arasında sayılan Türk Ocakları Merkez Binası’nda faaliyet gösteren Devlet Resim ve Heykel Müzesi, 1980 yılında hizmete açılmış.

  Geçmişte kültürel etkinlikler başta olmak üzere pek çok amaçla kullanılmış tarihi bina içerisindeki müzenin koleksiyonu Cumhuriyet öncesi ve sonrası Türk plastik sanatını konu alıyor.

  Şeker Ahmet Paşa, Abdülmecid Efendi, Fikret Mualla, Abidin Dino, Hikmet Onat gibi bu alanda çalışmalar yapmış çok sayıda değerli sanatçının eserlerinin sergilendiği müzede plastik sanatının oluşum ve gelişim süreçlerinin ziyaretçilere aktarılması amaçlanmış.

 9. Avatar
  ONUR

  ÇOK GÜZEL BİRYER AMA EVDEN İNCELEMEK ÇOKTA EĞLENCELİ VE BİLGİLENDİRİCİ DEĞİL

 10. Gezilecek Sanal Müzeler (Türkiye) | Catering Guide

  […] Ankara Resim ve Heykel Müzesi -> Sanal Müze Gez […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir