Beğen

Ankara

Ankara’nın 1920 yılında modern Türkiye’nin başkenti olarak belirlenmesi şehrin çok önemli bir yükselişe geçmesini sağlamıştır. Ancak Ankara’nın tarihi çok daha öncesine dayanır. Nüfusu 5 milyon 600 bin seviyesini aşan bu mega kent 5000 yıldır insanların yerleşim yeri olarak kullanıldığı bir bölgedir. Anadolu’nun tam ortasında yer alıyor oluşu Hitit İmparatorluğu, Frigler, Lidyalılar, Makedonyalılar, Persler, Romalılar, Galatlar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlı İmparatorluğu gibi dünya tarihinin önemli devletlerine ev sahipliği yapmasını sağlamıştır.

Nüfusu yükselmeye devam eden şehir ülkemizin en büyük ikinci şehir konumundadır. Eskişehir, Çankırı, Bolu, Konya ve Aksaray illerimiz ile komşudur. Hem yurtiçi hem de yurtdışı ulaşımda önemli bir merkez olarak görev yapar.

Ankara’da Türk Tarihine Muhteşem Bir Ziyaret

Ankara Cumhuriyet tarihine en iyi yerden şahitlik etmiş bir şehir. Bu sebeple de cumhuriyetin kuruluş dönemine ait birçok önemli eseri bünyesinde barındırıyor. Hiç kuşkusuz şehre giden herkesin görmesi gereken ilk adres Anıtkabir. Cumhuriyetimizin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün naşının, eşyalarının ve o döneme ait eserlerin yer aldığı bu muhteşem yapı herkes tarafından görülmeli.

Ankara

Ankara yalnızca cumhuriyet tarihine ışık tutmuyor. Bunun yanı sıra Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Etnografya Müzesi, Tarihi Ankara Evleri, Eski ve Yeni Millet Meclisi gibi Türk tarihinin önemli eserlerini bizlerle buluşturan çok sayıda önemli yapısı bulunuyor. Ankara ziyaretlerinizde gezmeniz gereken noktaların çok sayıda olduğunu bilmeniz gerekli. Ankara’ya uzun bir tatil süresi ayırmadan önce ayrıntılı bilgiler için https://www.yerelnet.org.tr/il/ankara/ adresini ziyaret edin.

Yüzölçümü : 25.632²
Rakım : 938 m
Nüfusu (2020) : 5.663.322
Plaka Kodu : 06
Posta Kodu : 06000
Konum : 39.933360, 32.859718

Bu makale YerelNET tarafından Ankara şehrini kısaca tanıtmak için hazırlanmıştır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri