Jandarma Müzesi

Jandarma Teşkilatı’nın tarihini ve günümüzde ulaştığı seviyeyi her yönüyle tanıtmak ve bu askeri kültür mirasını gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla kurulan Jandarma Müzesi, 21 Kasım 2005 tarihinde açılmıştır. Müzenin giriş katında Osmanlı Devleti dönemi sergi salonu birinci katında ise Cumhuriyet Dönemi sergi salonları yer almaktadır. Bu salonlarda Jandarma Teşkilatı’nın tarihi gelişimi, silahlar, kıyafetler, fotoğraflar ve bilgi panolarıyla tarih sırasına göre anlatılmaktadır.

>> TAM EKRAN GÖSTER <<

Bu makale 4 Nisan 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Tuba EVREN

  Küçük ve ulaşılması -askeri bölgede oluşu nedeniyle- biraz zor olan bir müze. Arabanizi spor tesislerinin karşısına bırakıp 200 m kadar yurumeniz gerekiyor. Müze iki kattan oluşuyor. Giriş katında eski Türk emniyet görevlilerinin, jandarma ve sınır karakolu görevlilerinin kıyafetleri ve binaların fotoğrafları var. Üst katta Cumhuriyet sonrası giysiler, jandarmanın kullandığı kızak, motosiklet vb, silahlar, haberleşme araçları, sağlık gereçleri, başka ülkelerin jandarma kıyafetleri, şehitler bolumu ve diğer ulkelerin, ziyaretleri sırasında Türk Jandarma Komutanlarına verdikleri hediyeler salonu var.

 2. Avatar
  Gökhan Yılmaz

  Jandarmanın tarihini her yönüyle hissedebileceğiniz yer. Ancak vatandaşların kolayca ulaşabilecekleri bir konumda olabilirdi.

 3. Avatar
  İbrahim Balduz

  Bu zamana kadar gezebileceginiz en iyi müzelerden birisidir. İyi korunmuştur. Mutlaka ziyaret edin.

 4. Avatar
  Emin Ersoy

  Ankara ili çankaya ilçesi beytepe Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademesi içerisinde yer alan jandarmanin geçmişten günümüze kullanılan teçhizat ve malzemelerin sergilendi yerdir.

 5. Avatar
  Gzgn Street View

  gerçekten dolasırken gözlerim doldu emeği gecenlerden allah razı olsun gayet anlamlı bir yer olmuş mutlaka gelip görülmesi gereken r yer ardında bizi sehitlik anıtına götürdüker orasıda aynı sekilde çok güzel çalışma yapılmış mutlaka fatihanızı okumanızı ruhlarına hediye etmenizi rica ediyorum sehitlerimizin .. allah türkü jandarmamızı korusun ve yüceltsin..amin

 6. Avatar
  sm

  Müzenin zemin katında Osmanlı Devleti dönemindeki Jandarma Teşkilatı hakkında sergi salonu birinci katında ise Cumhuriyet Dönemideki Jandarma Teşkilatı sergi salonları yer almaktadır. Bularda Jandarma Teşkilatı’nın tarihi gelişimi, silahlar, kıyafetler, fotoğraflar ve daha bir çok muhteşem eser bilgi panolarıyla tarih sırasına göre anlatılmaktadır.

 7. Avatar
  duru karakaş

  şahane çok beyendim.

 8. Avatar
  barış taştemur...

  dali müzezi gibi daha güzel bir sanal gezme proğramı yazamadıkmı…müze güzel velakin proğram kulanışlı degil..resimlere bakıyomuş hissi verdi..gezme değil..TSK ya yakışır bir sanal müze yapılabilirdi ..teşekürler..

 9. Avatar
  Oya Deniz Congar Sahin

  Keşke ses te olsa…

 10. Avatar
  emir

  çok güzellllllllllllllllllllllllllllllllll

 11. Avatar
  dilek

  artık hep bu yerlete gircem

 12. Gezilecek Sanal Müzeler (Türkiye) | Catering Guide

  […] Jandarma Müzesi -> Sanal Müze Gez […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir