Beğen

Jandarma Teşkilatı’nın tarihini ve günümüzde ulaştığı seviyeyi her yönüyle tanıtmak ve bu askeri kültür mirasını gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla kurulan Jandarma Müzesi, 21 Kasım 2005 tarihinde açılmıştır. Müzenin giriş katında Osmanlı Devleti dönemi sergi salonu birinci katında ise Cumhuriyet Dönemi sergi salonları yer almaktadır. Bu salonlarda Jandarma Teşkilatı’nın tarihi gelişimi, silahlar, kıyafetler, fotoğraflar ve bilgi panolarıyla tarih sırasına göre anlatılmaktadır.

Jandarma Müzesi

Ankara ’nın Ahlatlıbel ilçesinde yer alan Jandarma Müzesi’nin açılması fikri ilk olarak 1995 yılında ortaya çıkmış. Bunun neticesinde 1996 yılında çalışmalara başlanmış ve 2005 yılında Jandarma Müzesi faaliyete girmiştir. 12 Temmuz 2007 tarihinde müze Birinci Sınıf Askeri Müze olmaya hak kazanmıştır.

Müze jandarma teşkilatının tarihini tanıtmak amacıyla açılmıştır. 1839 yılından itibaren faaliyetlerine devam eden jandarma teşkilatı hakkında fikir sahibi olacağınız bu müzede yaklaşık olarak 1-1,5 saat vakit geçirmeniz yeterli olacaktır.

Dış Bölümü

Bina dışında yer alan bu bölümde bir dönemler kullanılmış bir uçak ve bir helikopter yer almaktadır. Aynı zamanda 5 adet jandarmaların kullanmış olduğu arabalar yer almaktadır. Bu araçlarla ilgili detaylı bilgilere araçların üzerinde bulunan notlardan ulaşabilirsiniz.

Osmanlı Dönemi
1839 yılından başlayarak Osmanlı’da jandarmaların giymiş olduğu kıyafetler mankenlerle birlikte sergilenmektedir. Aynı zamanda yine bu dönemde jandarmaların kullanmış olduğu bıçaklar ve silahlar da ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Cumhuriyet Dönemi
1923’ten başlayarak günümüze kadar jandarmaların tüm kıyafetleri Osmanlı Dönemi’nde olduğu gibi mankenlerle birlikte sergilenmektedir. Aynı zamanda yine bıçaklar, kılıçlar ve silahlar bu alanda yer almaktadır.

Belgeler
Osmanlı Dönemi’nden günümüze kadar jandarma teşkilatıyla ilgili birçok önemli belgenin toplanmış olduğu alandır.

Şehit Malzemeleri
Müzede insanı en çok duygulandıran bölümdür. Vatanı korumak için şehit olan jandarmalarımızın malzemeleri ve fotoğrafları bu alanda sergilenmektedir. Sergilendiği alanda vatan size minnettardır sözü yer almaktadır. Özellikle bu malzemeler arasında bulunan şehit mektupları insanı bir hayli duygulandırmaktadır.

Yabancı Kıyafetler
Diğer ülkelerdeki jandarmaların giydiği kıyafetler mankenlerin üzerinde sergilenmektedir. Bu müzenin hemen önünde üst düzey başarı yakalamış jandarma sporcularının da fotoğrafları ve başarılarının sergilendiği bir vitrin yer almaktadır.

Komutan Fotoğrafları
Müzenin son bölümünde de bu zamana kadar görev almış Türk Jandarma Genel Komutanlarının fotoğrafları yer almaktadır. Fotoğrafların altında da hangi yıllar arasında görev yaptıkları gibi birçok bilginin yer aldığı bir alan bulunmaktadır.

Jandarma Müzesi Ziyaret Vakitleri

Hafta içi ziyarete açık hafta sonu kapalıdır.
Hafta içi ziyaret saatleri 09.00-16.30 saatleri arasındadır.

Jandarma Müzesi Giriş Ücretleri

Herhangi bir giriş ücreti talep edilmemektedir.

Jandarma Müzesi Ulaşımı

Kızılay’da bulunan Güvenpark’ın önündeki otobüs duraklarında bekleyip 191,192 veya 194 numaralı otobüslere binerek müzeye ulaşabilirsiniz.
Ulus tarafından gelecek kişiler de İncek dolmuşlarına binerek müzenin hemen yakınlarında inebilirler.

Sanal Olarak Gez

>> TAM EKRAN GÖSTER <<

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri