Beğen

Antalya 5 yıldızlı otelleri ve çeşitli tatil imkanları ile anılıyor olsa da hala bakir bölgelerinin olduğu bir gerçek. Birçok kişi daha önce keşfedilmemiş bölgeleri gezmek buralarda denize girmek için Ege kıyılarını seçiyor. Ancak Antalya’da da hala bu özelliklerde yerler görmek mümkün. Kekova Adası bu özel yerlerden bir tanesi.

Kaleköy ve Üçağız açıklarında yer alan Kekova Köyü Antalya’nın Demre ilçesine bağlı. Kekova’ya ulaşım için Kaş ve Demre’den kalkan tekne turları kullanılıyor. Tekne ile ulaşılacak olan bölgede çok sayıda farklı ada yer alıyor. 4,5 kilometre uzunluğa sahip olan Kekova Adası bunlar arasında en büyük olanı.

Simena ve Üçağız Köyü yerleşimin bulunduğu alanlar. Ancak Kekova Adası üzerinden yerleşim söz konusu değil. Kekova Adası el değmemiş kıyıları ve yer aldığı körfez ile birlikte Antalya’nın en bakir alanlarının başında geliyor. Bölgede deniz sularının yükselmesi birçok önemli arkeolojik kalıntının sular altında kalmasına sebep olmuş. Ancak bu da bölgeyi özel kılan etmenlerden bir tanesi.

Türkiye’nin En Güzel Köylerinden Bir Tanesi

Kekova Adası’nın hemen karşısında yer alan Kaleköy ülkemizin en güzel köylerinden bir tanesi olarak kabul edilir. Simena ismiyle de anılan köy yalnızca teknelerle ulaşımın mümkün olduğu bir yer. Bu sebeple de köy hiçbir zaman çok kalabalık bir hale gelmemiş. Köyün etrafını saran masmavi denizin hemen altında yer alan batık kent kalıntıları ise köyü çok daha anlamlı bir hale getiriyor.

Köyün Simena ya da Kaleköy olarak anılmasının sebebi ise köyde yer alan Simena Antik Kenti. Kentin tarihi M.Ö. 4. yüzyıla kadar uzanmakta. Antik kentin en önemli eseri olan Simena Kalesi Orta Çağ’da aktif bir şekilde kullanılıyordu. Bölgenin güvenliğini sağlayan kalenin içerisinde birkaç farklı bloktan oluşan bir tapınak yer alıyor. Bunun yanı sıra kaya mezarları ve 300 kişilik antik tiyatro da bulunmakta.

Ayrıca köyün keçi sütü dondurması da inanılmaz lezzetli. Gittiğinizde dondurmayı tatmadan geri dönmeyin.

Kekova Adası

Su Sporları Eğitiminizi En Şirin Köyde Alın

Kekova Adası’nın hemen yanında yer alan Üçağız Köyü karadan ulaşımı mümkün olan ancak biraz sapa bir noktada kalması sebebiyle hala nüfusu çok az alan bir yerleşim yeri. Köyün nüfusunun 500 kişi olduğu söyleniyor. Köyün kendi görünümü güvenilir bir limana benziyor. Bu durum su sporları için çok uygun bir alan olmasını sağlamış.

Köye gelerek burada su sporları eğitiminizi alabilir ve zamanınızı bu şirin köyde geçirebilirsiniz. Eğitimler çok yüksek fiyatlarda değil. Bunun yanı sıra son derece samimi ve keyifli bir ortamda veriliyor.

Köyde Teimiussa Antik Kenti de yer almakta. Depremlerden etkilenen antik kentten geriye çok az şey kalmış. Denizin içerisinde yer alan surlar ve kaya içine oyulan iskelesi görülmesi gereken kısımlar olarak gösterilebilir.

Sıra Geldi Masmavi Denizlerde Yüzmeye

Kekova Adası ve etrafında yer alan iki yerleşim yeri hakkında bilgi sahibi olduktan sonra masmavi sulara kendinizi bırakma vaktinin geldiğini söyleyebiliriz. Yüzmek için ilk durağınız Gökkaya Koyu olacak. Koyun dibinde soğuk su kaynakları bulunuyor. Bu sebeple de ılık sularda yüzerken bir anda soğuk su kaynağının üzerinden geçip serinleyebilirsiniz.

Korsan Mağarası olarak isimlendirilen alan bölgedeki ikinci yüzme bölgesi. Bu bölgenin biraz tehlikeli olduğunu söyleyelim. Tehlikenin sebebi bu bölgeden yüzlerce yıl öncesinde ayrılan korsanlar değil. İnsan eliyle açılarak oluşturulan mağarada yüzmeye izin verilse de zeminindeki düzensizlik sebebiyle oldukça tehlikeli. Yaralanmalar yaşayabilir ve tatilinizde zorluklar yaşayabilirsiniz.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri