Beğen

Alanya Arkeoloji Müzesi

Alanya Arkeoloji Müzesi, Antalya ilinin Alanya ilçesi sınırları içindedir. İ.Ö. 625 tarihinde Fenike dilindeki bir yazıt, Alanya civarındaki Laertes Antik Kenti’nde bulunup müzeye konulur. Bu eser, bölgedeki en erken eser olma özelliğine sahiptir. Üç tarafında yazılar bulunan, yerel gri renkli bir taştır. Yazıda bahsedilen konu, bir valinin hizmetkarına verdiği arsa ve beraberinde gelişen olaylardan meydana gelmektedir. Bir diğer konu ise, Roma İmparatoru Severus’un halkına ithaf ettiği bir teşekkür mektubudur. Mektup M.S 2. y.y da yazılmış 46 satırdan oluşan bir yazıttır. Ayrıca Karamanlıca dilinde iki yazıtta bu eserde mevcuttur.

Arkaik dönemden Cumhuriyet dönemine kadarki zamanda kullanılan sikkeler, Roma, Bizans ve Helenistik dönemlerinde bulunan mermer, bronz, pişmiş toprak, mozaik gibi kalıntılar arkeolojik olarak müzede sergilenmektedir.

İ.S 2. YY ait 52 cm uzunluğundaki müzenin simgesi diyebileceğimiz Bronz Herakles Heykeli özel bir salonda bulunmaktadır. Bu salonda bulunan bir başka önemli eser ise Hylas Mozaiğidir. Mozaikte Herakles’in arkadaşı olan Hylas’ın su perileri tarafından kaçırılıyor olması sahnelenmiştir. Heykelin bulunuş hikayesi ile Herakles’in mitolojideki yeri salonun duvarlarında resimli panolar ile sergilenmiştir.

Alanya Arkeoloji Müzesi

Müzenin bir başka bölümünde etnografik eserlere yer verilmiştir. Kültürümüze ait ev eşyaları, heybeler, Alanya yöresine ait gelin başı da müzede yer alan diğer eserlerdir. Alanyada ki düğün geleneği, Alanya yöresinde bulunan eski evler de maketlerle sergilenmektedir.

Alanya Arkeoloji Müzesi

Müzenin bahçesinde açık bir şekilde sergilenen o yöreye özel muhafaza kutusu ile Roma dönemindeki nekropollerden bahsedilmiştir. Muhafaza kutuları müzede önemli bir yere sahiptir ve orada pek çok özgün örneklere rastlarız.

Selçuklu ve Osmanlı dönemleri ile Cumhuriyetin ilk zamanlarına ait olan İslamik mezar taşları, İslami yazıtlar ve Roma dönemine ait başlıklar da müzede sergilenmektedir. Bahçenin başka bir köşesinde de Roma döneminde tarımda kullanılan ve zeytinyağı üretimi hakkında bilgi veren eserlerin bulunduğu ‘’tarımsal bir köşe’’ yer alır.

Hangi Günler Ziyaret Edebiliriz?

Pazartesi günü haricindeki her gün açık. Her ayın ilk pazartesi Halk Günü uygulaması sebebi ile ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti 10 TL’dir. 18 yaşından küçüklere ve 65 yaşın üzerindekilere ücretsizdir. Müzekart sahibiyseniz yılda iki kere, Plus müzekart sahibiyseniz sınırsız ziyaret etme hakkına sahipsiniz.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri