Alanya Kalesi

ANTİK GEMİCİLERİN GÖZ BEBEĞİ: BİRÇOK MEDENİYETİN EV SAHİBİ

Ulaşılması zor ve korunaklı yapısı sayesinde iyi korunan bu yapı, Helenistik Dönem’den beri varlığını sürdürüyor. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapan bir açık hava müzesi.

KORSANLARIN MERKEZİ…

Alanya, ünlü tarihçi Strabon’un anlatımıyla Kilikya’ya batıdan girildiğinde görünen ilk şehir. Zapt edilmesi güç çok dik bir kayaya kurulması ve korunaklı limanı nedeniyle milattan önce 2. yüzyıldan itibaren korsanların merkezi oldu. Pompeius’un Korakesion Savaşı’nı kazanmasıyla Romalılar’ın eline geçti. Kalenin surlarının genişletilip yeni binalar eklenmesi de bu döneme rastlıyor. Bizans Dönemi’nde Kalonoros (Güzel Dağ) adıyla anılan ve Akdeniz’in en işlek limanlarından olan Alanya, 1221 yılında Selçuklu Sultanı 1. Alaaddin Keykubat tarafından teslim alındı. Kale ve şehrin ismi “Alaiye” olarak değiştirildi, surlar sağlamlaştırılarak yeni sur ve sarnıçlar inşa edildi.

ANADOLU TARİHİNİ ÖZETLİYOR

Selçuklular’ın Sinop’tan sonra ikinci tersanesi olan ve Keykubat’a “İki Denizin Sultanı” unvanını kazandıran tersane, Alanya’nın simgelerinden sekizgen planlı Kızılkule, Tophane ve İçkale Saray Kompleksi gibi yapılar da aynı dönemde inşa edildi. Yukarı Kale’deki Süleymaniye Camii, bedesten, arasta ve geleneksel Alanya evleriyse Osmanlı Dönemi’nde eklendi. Alanya Kalesi; altı buçuk kilometrelik surları, 140 burcu ve kimileri kullanılabilen sayısız sarnıcıyla Akdeniz kıyısında yükselen ve adeta Anadolu tarihini özetleyen bir açık hava müzesi. Yonca planlı Bizans şapeli ve düşmana zift dökmeye yarayan peçeli delikler de yapının ilgi çeken bölümlerinden.

HAZIR GELMİŞKEN…

Alanya’nın pazarlarına uğrayıp aralarında ejder meyvesinin de bulunduğu birçok egzotik meyve ve sebze alabilirsiniz. Ayrıca şehrin ağızlara layık dondurmacılarından Konak Dondurma, özellikle yanık sütlü dondurmalarıyla uğramanız gereken adreslerden.

>> TAM EKRAN GÖSTER <<

Bu makale 14 Mart 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Ahmet Timurlenk

  Aman merdivenlere dikkat diyorum ve tarihi yapının bu denli korunmasını görmek Türkiye gibi bir ülkede şaşırtıcı diyorum kalenin surları üzerinde eski dönemlerden kalan çizimler halen gözlemlenebiliyor. (Lütfen hiç bir duvarın üzerine aşık olduğunuz insanın ismini yazmayın tarih yazmayın kısacası tarihimize zarar vermeyin). Kale genel anlamda hem manzara bakımından hem de kültürel seyahat bakımından inanılmaz zengin. Alanya Belediyesinin Tereferik ile (damlataş mağarasının yakınından) kaleye ve çıkartma hizmeti de 10 numara teleferiğin manzarasını mutlaka görmelisiniz.

 2. Avatar
  Düştük Yollara

  Alanya Kalesi; Bizans döneminde Kalonoros (güzel dağ) adıyla, gemiciler için önemli bir yer belirleme noktası ve Akdeniz’in en işlek limanı olur. İçkale’deki kilise, Arap Evliyası, Cilvarda burnu üzerindeki manastır harabeleri ve Orta Hisar’dan İçkale’ye devam eden yuvarlak kuleli sur kalıntıları Bizans dönemine aittir.
  1221 yılında Kalonoros; kalenin sahibi Kyr Vart tarafından Anadolu Selçuklu Sultanı I.Alaaddin Keykubat’a teslim edilir ve adı Alaiye olarak değiştirilir. I.Alaaddin Keykubat, büyük bir imar faaliyetine başlar, eski surları sağlamlaştırır, yeni surlar inşa eder ve Alanya’ya en parlak dönemini yaşatır. Bugünkü mevcut surlar, büyük sarnıçlar, Tersane, Kızılkule, Tophane, ve İçkale’deki saray kompleksi Alaaddin’in yaptırdığı eserlerden bazılarıdır. Ehmedek, Akşebe Mescidi, Andızlı Camii, Selçuklu hamamı, Aşağı Kale hamamı da Selçuklu döneminde yaptırılmıştır.

 3. Avatar
  Ramazan ÖZKAN

  Alanya Kalesi, Antalya’nın ilçesi Alanya’nın simgelerinden biri olan kale. Denizden yaklaşık olarak 250 metre kadar yükselen bir yarımada üzerinde bulunmaktadır. Surlarının uzunluğu toplam olarak 6.5 kilometredir.

  Surlardan geçen yol
  Eski dönemlerde Kandeleri olarak adlandırılan Alanya yerleşimine kale Helenistik dönemde inşa edilmiştir. Günümüzdeki tarihi dokusu 13.yüzyıl Selçuklu eseri olan kalenin tarihi Helenistik döneme kadar inmektedir. Kale, 1221 yılında kenti alıp yeniden inşa ettiren Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından yaptırılmıştır. Kalede toplam 83 kule ve 140 burç vardır. Ortaçağda surların içinde bulunan kentin su gereksinimini sağlamak üzere 1200 kadar sarnıç yapılmıştır. Sarnıçların bir kısmı halen kullanılmaktadır. Surlar, planlı bir şekilde Ehmedek, İçkale, Adam Atacağı, Cilvarda burnu, Arap Evliyası ve Esat Burcu’nu takiben Tophane ile Tersane’yi geçip Kızılkule’de bitecek şekilde yapılmıştır.

 4. Avatar
  Lezzet Pınarı

  Yüzüklerin efendisi filminde izlediğimiz dağların tepesine kurulmuş masalsı kale içi şehirlerin e benziyor. Dağın tamamı bir gerdanlik gibi surlara çevrili. Suların belli noktalarında gözetleme kuleleri var. Günümüzde daha çok ilgi gören kısmı zirvede kurulu olan iç kale. Ağır bir restorasyon la eski hali korunmaya çalışılmıştır. Zirvedeki iç kaleye ulaşım araçla teleferikle ve toplu taşıma araçları ile sağlanıyor. Kalenin girişinde otopark alanı mevcut. İç Kaleye Giriş bileti en son 24 tl idi. Ben muzekartla ücretsiz girdim. Kale içindeki seyir terasına çıkmayı bol bol resim çektirmeyi unutmayın.

 5. Avatar
  Mustafa Özen

  Alanya kalesi deniz geçiş güzergahında stratejik bir coğrafyaya hakim olarak kurulmuş zamanın yetersiz teknolojisine karşın olağan üstü bir yapı mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri turizm olarak biraz daha temizlik ve düzenleme konusunda çok yatırıma ihtiyaç var umarım turizm bakanlık yetkilileri gereken önemi verir yollar iyileştirilmeli.

 6. Avatar
  Anne Ponti

  Alanya…2000 Yılından bu yana her yıl mutlaka ruhumuzu dinlendirmek için gittiğimiz güzel yerlerden biri.Enerjisi,mistik yönleri ile Alanya Belediyesi’nin titiz ve istikrarlı çalışmaları sayesinde Ülkemizin turizm açısından önemli bir noktası.Alanya da insan nefes aldığını ve hayatın ne kadar da guzel olduğunu anlıyor.

 7. Avatar
  Mehmet BİRCAN

  Güzel ve görülmesi biryer ancak kalenin müze olmasıyla beraber giriş fiyatının 23 TL olması çok fazla. Gezilen alan yeterli ve güzel seyir için kesinlikle uğraşacak biryer. Ama benim sonradan ögrendigim aşağıdan kalkan teleferik kaleye kadar çıkıyormuş. Ve geri tekrar iniyor. Gidenler için mutlaka teleferik kullanmasını öneririm.

 8. Avatar
  Ali Keklik

  Gerek tarihi gerek kültürel alanları ve manzarası müthiş. Alanyaya gelen herkesin bir defa ziyaret etmesi gerekir. Giriş ücretleri normal ama bence müze kart almaları süper olur. Hiç problem yaşamadan gezebilirler. Akşam 5 e kadar açık diye biliyorum. Önemli bir gezi noktası. Tavsiye ediyorum.

 9. Avatar
  Pınar Aktekin

  O tarafa gittiginizde kesinlikle gorulmesi gereken bir yer. Teleferik yada arabayla cikabiliyorsunuz. Araba ile cikis biraz engebeli cok profesyonel araba kullanimi gerektirir. Yukariya ciktiginizda hediyelik alabileceginiz yerler ve eski evler var . Manzara muhtesem ama biraz korkutucu . Otopark yukarida ucretsiz ancak kalenin asasinda her yerde ucretli. Deniz kiyisinda tekne turlari duzenleniyor . Keyifli

 10. Avatar
  Cemaliye Satır

  Güneşin batışını surların arasından muhteşem bir manzara eşliğinde izlemek istiyorsanız,üşünmeden çıkın

 11. Avatar
  Muzaffer Ekin

  Alanya Kalesi, Antalya’nın ilçesi Alanya’nın simgelerinden biri olan kale. Denizden yaklaşık olarak 250 metre kadar yükselen bir yarımada üzerinde bulunmaktadır. Surlarının uzunluğu toplam olarak 6.5 kilometredir. Eski dönemlerde Kandeleri olarak adlandırılan Alanya yerleşimine kale Helenistik dönemde inşa edilmiştir.

 12. Avatar
  Zeki Enüştekin

  Muazzam görüntü ve manzaraya sahip bir yer yürüyerek çıktım açıkçası yoruldum biraz ama değdi yürümeme orayı görmeye güneşin batışına doğru gidin çok güzel oluyor

 13. Avatar
  Şahin Abak

  Buranın çok güzel bir manzarası var girişler 20 tl diye hatırlıyorum gidilmesi ve görülmesi gereken bir yer 👍

 14. Avatar
  Mervan Tapınç

  Çok güzel bir yer. Hem tarihi yapısı olsun hem denizi sahili olsun güzel bir alan. Kale ve surlar şehre ayrı bir güzellik katmış. O kadar güzel bir manzarası vardı ki insanın oradan ayrılası gelmiyor. Çevresi genel anlamda temiz. Güzel eski evler vardı. İçlerini ziyaret etmek mümkün olmadı ama dışardan ne kadar güzel oldukları görünüyordu. Çevre temizliği güzeldi. Sadece bazı seyir alanlar ve güzel bazı noktalarda çok fazla yoğunluk oluyor.

 15. Avatar
  BÜŞRA SÜNDÜZ YILMAZ

  Çok farklı bir deneyim Alanyaya yolunuz düşerse uğramadan geçmeyin…telefirik ile çıkarken Alanya’nın ayaklarınızın altında olma hissi tarif edilemez ve asıl süreç tırmanmaya başladığınızda yolunuzun üzerinde yerlilerin bahçelerinden kopartıp verdiği taze meyveleri kaplumbağalar her yerin kusursuz göründüğü bir manzarayı yaşamak bile güzeldi tavsiye ederim 🤗 sıcakta olsa değer 💪

 16. Avatar
  Büşra Onbaşı

  Muhteşem bir tarihi doku muhteşem bir doğal doku harika bir yer herkese tavsiye ederim ama 24 saat bile yeterli değil burası için

 17. Avatar
  Sertaç GÖRGÜLÜ

  Teleferik ücreti tam 27 öğrenci 18 tl. (biraz daha uygun olabilir) Teleferik ile damlataş arasındaki otopark 5tl. Teleferiğe bindikten sonra yaklaşık 3 dakikalık bir seyahat süreniz var. Sadece manzara için bile teleferik tercih edilebilir. (temizlik ile ilgili bir sorun yok teleferiklerde)
  İndikten sonra yaklaşık yarım saatlik bir süre sonunda iç kaleye ulaşabilirsiniz. Bu süre yürüyüş hızınız ve fotoğraf için duraklamanıza göre değişir.
  İç kale giriş ücreti 24 tl. 18 yaş altı öğrenci için ücretsiz sanırım.
  Araba ile iç kale girişine kadar çıkılabiliyor. Teleferiğe binmek istemeyenler tercih edilebilir. Ancak alt tarafta başka park yeri yoksa iç kale önündeki park yeri az, kalabalık olduğunda park sıkıntısı olabilir.

 18. Avatar
  Birol Erdinç Sel

  Muazzam , bütünlüğü hemen hemen korunmuş bir kale. Manzara harika Alanya olduğu gibi ayaklarınız altında. Araçla veya teleferikle çıkabilirsiniz. içerisindeki restoranda leziz yemekler yiyebilirsiniz. Köylülerin yaptığı el işleri hediyelik eşyalardan alabilirsiniz.

 19. Avatar
  TEKİRDAĞ ATA YÜZME İHTİSAS KULÜBÜ

  MUHTEŞEM.FARKLI BİR DENEYİM ALANYA KALESİ.ALANYAYA YOLUNUZ DÜŞERSE KESİNLİKLE UĞRAYIN KALEYE.TELEFERİK İLE ÇIKARKEN ALANYA AYAKLARINIZIN ALTINDA. ASIL SÜREÇ TIRMANMAYA BAŞLAYINCA YOLUNUZUN ÜZERİNDE ALANYALILARIN BAHÇELERİNDEN KOPARTIP VERDİĞİ TAZE MEYVELERİ.KESİNLİKLE UĞRAMANIZI ÖNERİRİM.TÜRKİYENİN EN GÜZEL YERLERİNDEN ALANYA

 20. Avatar
  Halis Karadeniz

  Ne sevdiğinize bağlı , muhteşem bir manzaraya bakmak istiyorsanız teleferik , taksi veya herhangi bir vesaitle çıkabileceğiniz güzel bir tarihi miras 💪👍

 21. Avatar
  Isa Tezci

  Alanya kalesi rakipsiz gibi. Bu son ziyaretimde yeni çalışmarı çok beğendim. Gezmek için zaman ayirmak gerekiyor. Süleymaniye camiside ayri bir güzellik katıyor. Kültür evinide ziyaret etmeyi unutmayalim.

 22. Avatar
  Alihaydar Erdem

  Gerçekten çok güzel bir yer ,evin olucak bir ömür denizi izliyeceksin game of thrones atmosferi var 🙂 kalede alkol şişeleri ve izmarit atıkları var temizlik için biraz daha özen gösterilebilinir Alanya’ya gelipte sakın gitmim demeyin kaçırılmaması gereken bir yer.

 23. Avatar
  Ramazan BAŞBUĞ

  2 kere gittim 2 kere büyüledi beni çok ama çok güzel bir yer özellikle geceleri

 24. Avatar
  Laredris OZK

  Kardeşim insan bi yaya yolu yapar yuruyerek çıkalım dedik zemin kaygan taş dolu sakat birde cok dik yayalar icin bi merdiven gibi birşey yapin tadını çıkara çıkara gezerek gidelim zirveye inerken desen ayni dert yürüyerek gitmek akıl karı değil arabaniz varsa araba yoksa teleferik teleferigin fiyatida uygun degil pahalı denebilir bilginize

 25. Avatar
  Buğra Selim

  Yer ve manzara olarak tarihiyle birleşince çok eşsiz bir yer ama devlet tarafından yeterli değerin verilmediğini düşünüyorum.

 26. Avatar
  Serkan Pehlivan

  Alanya’yı saatlerce gezmeden gördüm demek isteyen yurdum insanı!!Yapmanız gereken teleferiği pas geçip iç kaleyi gezmek.Giriş ücreti 24 tl Alanya ayaklarınız altında olacak manzarayı izlerken gözlerinizi kapadınki Alanya’yı dinleyin

 27. Avatar
  Atilla Yoğurtcu

  Arkadaşlar kale gezmesi çok keyifli bir yerde yani denizin kenarında olduğu için çok güzel manzarası var öncelikle onu söylemek lazım. Teleferik ile çıkılabiliyor tek kişi 28 tl gidiş dönüş şeklinde.. Kendi arabanız ile kale yolundan da çıkabilirsiniz.. Daha sonra iç kalenin girişi de 24 tl. Şimdiye kadar gezdiğim kaleler arasında en iyisiydi diyebilirim. Gidip görmeye değer.

 28. Avatar
  Baybars T. YILMAZ

  konumu muhteşem… manzarası harika… teleferik pek doğru ulaşım değil… aracınız varsa çıkın kapısından girin yoksa teleferik ve servis çünkü 800mt 1km yürüme var… çocuklarla doğru tercih olmuyor…

 29. Gezilecek Sanal Müzeler (Türkiye) | Catering Guide

  […] Alanya Kalesi -> Sanal Müze Gez […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir