Beğen

Antalya ilinin Alanya ilçesinde yer alan Kızılkule Alanya kentin simgeleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda da bu kentin diğer bir sembolü de Alanya Kalesi olarak adından söz ettirmektedir. Kızılkule, Alanya Limanı içerisinde yer almaktadır. Mimarisi de oldukça dikkat çeken bir pızisyonda bulunmaktadır. Bu tarihi alanın 13. Yüzyıl Selçuklu eseri olduğu sekizgen planlı yapısı doğrultusunda görülebilmektedir. Bu kalenin 1226 yılında Selçuklu Sultanı Birinci Alaaddin Keykubad tarafından yaptırıldığı ifade edilmektedir. Kızılkule’nin mimarı da aynı zamanda da Sinop Kalesi’nin inşaatında da önemli bir rol üstlenen Halepli usta Ebu Ali Reha el Kettani olarak tabir edilmektedir.

Kızılkule Alanya Mimarisi

Kızılkule’nin alt kısımları kesme taşlardan yapılmıştır. Ancak üst kısımlarına bu taşları taşımanın zorluk yaratacağından ötürü pişirilen kırmızı tuğlalar kullanılmıştır. Bu şekilde bir inşa işlemi gerçekleştirildiğinden ötürü Kızılkule adı ortaya çıkmıştır. Bu kulenin duvarlarında da antik çağdan kalan mermerler kullanılmıştır. Mimarisi bakımından sekizgen bir plana sahip olduğu görülmektedir. Her bir duvarı 12 metre genişliğinde olan bu kulenin yüksekliği de 33 metre olarak bilinmektedir. Çapı da 29 metredir. Öte yandan Kızılkule 5 katlı bir antik dönemden gelen bir binadır. Zemin kat dahil olmak üzere bu şekilde inşa edilmiştir.

Kızılkule Alanya

Kızılkule’nin en üst noktasına çıkmak için 85 basamağa sahip taş merdiveni kullanmak gerekmektedir. Kulenin fazlasıyla güneş aldığı da bilinmektedir. Aynı zamanda da ortasında yer alan sarnıç da dikkat çekmektedir.

Kızılkule Alanya’nın daha sağlam bir hal alması için harcının içine yumurta akı dahil edilmiştir. Dış yüzeyinde kırmızı renginin ortaya çıkmasında etkili olan yumurta sarısı olarak adlandırılmaktadır.

Kızılkule’nin yapılış amacı bölgede yer alan liman ve tershaneyi korumak olduğu da ifade edilmektedir. Yüzyıllar boyunca da amacına uygun olarak da hizmet etmektedir. Bu kulenin 1950 yılında restorasyon çalışmalarına tabi tutulduğu bilinmektedir. 1979 yılında ise ziyaretçilerini beklemeye başlamıştır. Öte yandan ilk katı da Alanya Etnografya Müzesi olarak kullanılmaya başlamıştır.

Kızılkule bir zamanlar tedavülde bulunan 250.000 TL banknotlarının arka yüzünde yer alan bir antik kalıntı olarak bilinmektedir.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri