Antalya Müzesi

ANTİK ESERLERİ SAVAŞ SIRASINDA KORUMAK İÇİN KURULMUŞ BİR MÜZE: ANTALYA MÜZESİ

Perge Antik Kenti’nden çıkarılan heykellerin diğer eserlerden rol çaldığı Antalya Müzesi, Alt Paleolitik Çağ’dan Roma Dönem’ine kadar uzanan bir döneme tanıklık ediyor. Antalya sınırlarında yaşamış üç önemli Akdeniz antik uygarlığı Likya”, “Pamfilya” ve “Pisidya”ya adanan Antalya Müzesi, 1988’de “Avrupa Konseyi Yılın Müzesi” ödülünü aldı.

OTUZ BİN METREKARELİK BİR ALAN

Kuruluşunda öğretmen Süleyman Fikri Erten’in büyük emeği olan müze, 1. Dünya Savaşı sırasında tarihi eserlerin işgal güçlerinden korunması fikriyle ortaya çıktı. Fikri Bey 1919’da Antalya mutasarrıflığına başvurarak, kendini fahri Âsâr-ı Âtika (tarihi eser) memuru tayin ettirdi ve öncelikle merkezdeki eserleri toplayarak müzeyi kurdu.

1922’de Kaleiçi’ndeki Alaeddin Cami’de kurulan ve 1972’de bugünkü binasına taşınan Antalya Müzesi, tam 30 bin metrekarelik bir alana yayılıyor. 14 sergi salonu, çocuk bölümü ve açık hava galerilerinin yanı sıra bahçesiyle de dikkat çekiyor.

PREHİSYORYADAN OSMANLI KÜLTÜRÜNE UZANAN BİR YOLCULUK

Sergilenenler arasında doğa tarihi ve prehistorya koleksiyonu, tanrı ve imparator heykelleri, mezar kültlerine ait eserler, sikkeler, mozaik ve ikonalar bulunuyor Bölgedeki çok sayıda kurtarma kazısı ve ören yeri çevre düzenlemeleri de Antalya Müzesi’nce yürütülüyor. Koleksiyonunun büyük bölümü çevre kazılardan elde edilen müzenin etnografik eserleri de bölgeden toplandı. Geniş etnografya koleksiyonunun önemli bir bölümüyse Osmanlı kültürünü anlatıyor.

Müze Salonları

Çocuk Bölümü: Bu salonda çocukların çağlar önce oynadığı oyuncak ve oyunlar sergilenmektedir. Ayrıca birçoğu artık yok olmuş tipik bir Anadolu kenti çarşısı görülebilir.

Tabiat Tarihi ve Prehistorya Salonu: Bu salonda dünyanın oluşumuna tanıklık etmiş fosiller ve insanlık tarihinin ilk buluntuları olan eserlere yer verilmiştir. Avcılık ve toplayıcılık düzeninden yerleşik düzene geçen ve bununla birlikte uygarlığa ilk adımını atan insanoğlunun ürettiği kullanım eşyaları, inanışlarına ait idoller, heykelcikler ve Anadolu’nun en eski ölü gömme geleneklerinden birini yansıtan küp mezar sergilemesi de bu salonda yer almaktadır.

Seramik Eserler Salonu: Uygarlığın ilerlemesi ile birlikte pişmiş toprak eserlerdeki estetik ve teknolojik gelişimi, Geometrik Dönem’den (İ.Ö.1100) Bizans Dönemi’ne (İ.S.1100) kadar kronolojik olarak bu salonda görmek mümkündür.

Bölge Kazıları Salonu: Bölge kazılarından gelen eserlerin sergilendiği bu salonda Likya, Pamfilya ve Pisidya bölgelerinde yer alan ören yerlerinde üniversiteler tarafından yapılan arkeolojik kazıları ve Müzenin yaptığı kurtarma kazıları sonucu gün ışığına çıkmış eserlerden örnekleri görmek mümkündür.

İmparatorlar Salonu: Bu salonda Roma Dönemi’nin imparatorları, imparatoriçeleri ile dönemin önemli politik şahsiyetlerinin MS 2. yüzyıla tarihlenen ve Perge’den bulunmuş olan heykeller bu salonda sergilenmektedir.

Tanrılar Salonu: Bu salonda heykeltıraşlık ve mitolojinin muhteşem birleşimini görmek mümkündür. Yunan mitolojisinde adı geçen, tanrıların kralı Zeus, aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit, güneş ışığının tanrısı Apollon gibi tanrı ve tanrıça heykelleri yer alır.

Mozaik Salonu: Bir Pamfilya şehri olan Seleukeia’nın agorasında bulunmuş olan “Filozoflar Mozaiği” bu salonun en etkileyici eserlerindendir. Mozaiklerin yanı sıra, bu salonda Perge heykeltıraşlık atölyesinin ürünü olan bir heykel grubu ve yine aynı atölyeye ait ve üst yarısı ABD’de olan Herakles Heykeli’nin alt yarısı da görülebilir.

Perge Batı Cadde ve F5 Çeşmesi Salonu: Bu salonda Batı Caddeden çıkan Athena heykeli, Helenistik Dönem Kuleleri önündeki meydandan çıkan Aphrodite heykeli ile kuzey hamamının batı köşesinde yer alan F5 Nymphaeumu havuzu içinden açığa çıkarılan toplam 13 adet heykel sergilenmektedir.

Perge Tiyatrosu Salonu: Perge Tiyatrosunda yapılan arkeolojik kazılar sonucu sahne binasından ele geçirilen on yedi adet anıtsal heykel, frizler ve bazı mimari parçalar bu salonda sergilenmektedir.

Lahitler Salonu: Bu salonda sergilenen lahitlerin büyük bölümü Perge nekropolünde yapılan kazılardan ele geçmiştir. Bu salonda Madalyonlu, Sütunlu ve Girlandlı, Pamfilya tipi lahitler ile Girlandlı Lahit ve Herakles Lahdine ait parçalar da görülebilir.

Ölü Kültü Salonu: Müze ek binasının alt katında ölü gömme geleneklerine ait örnekler sergilenmektedir. Patara Antik Kentinde ortaya çıkmış oygu gömüt canlandırması; Perge’de bulunmuş muhteşem Dioniziak lahit; Limyra Heroon’una ait bir karbir karyatid, alınlık ve frizler; Limyralıları, Ptolemaioslar ailesi için inşa ettikleri tapınağa ait heykeller ve yazıtlar bu salonda görülebilir.

Sikke, Küçük Eserler ve İkonalar Salonu: Bu salonun sikke sergilemesi bölümünde Pamfilya, Pisidya ve Likya bölgesi sikkeleri, Elmalı Sikkeleri ile Beylikler Dönemi, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı sikkeleri sergilenmektedir.

Etnoğrafya Salonu: Antalya Müzesi’nin Etnografya bölümü, iki büyük salon ile bu salonları birleştiren bir geçişten ibarettir. Etnografya salonlarında Türk İslam Eserleri ile yakın tarihimizin en güzel kültür objelerini içeren eserler ve canlandırmalar görülebilir.

Sinevizyon Salonu: Antalya ili ve örenyerlerinin bilgilerinin verildiği, Antalya Müzesi Müdürlüğü’ne ilişkin anlatımın yapıldığı ve çeşitli görsellerin izlenebildiği salondur.

HAZIR GELMİŞKEN…

Müzenin yanı başında bulunan Atatürk Kültür Parkı’nın bir ucu Konyaaltı sahiline uzanıyor. Bu geniş ve yeşil parkta pek çok kafe ve restoran var. Büyük bir yapay göl, açık hava tiyatrosu, cam piramit, Atatürk Kültür Merkezi ve aquaparkı da ağırlayan bu parkta bisiklet kiralamak da mümkün.

>> TAM EKRAN GÖSTER <<

Bu makale 21 Mart 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Didem Karakuzu

  Tarihsel dönemlerin her birine ait eserler bulunmakta.Ozellikle hatta bütün heykeller Perge Antik kentinden çıkarılmış.Karain mağarasında bulunan ilk insan kalıntıları ve ölülerini saklayip yaktıkları büyük toprak kaplar da mevcut.Ayrica dünyada ilk ornek olan çift renkli mermer kullanılarak yapılan dansöz heykeli de girişte karşılıyor sizi.Buyuk iskenderin heykeli yaklaşık 3 metre boyunda..Camın keşfinden yakın donem sikkelerine,oyun masasından iskeletlere kadar bir çok şeyi bulmak mümkün ama sadece Perge müzesi adeta..Daha farklı kentlerden eserler olmalıydı sonuçta Antalya zengin bir geçmişe sahip.Sayisiz antik kent var.Muze geziniz yaklaşık 2 saat sürüyor.Muzekart geçerli.

 2. Avatar
  emre ikizer

  Türkiye’nin ve Avrupa’nın en önemli müzeleri arasında yer alan Antalya Müzesi, 1922 yılında Alaaddin Camisi’nde kuruldu. Antalya ve çevresindeki antik kentlerde yapılan kazılarda elde edilen eserlerin sergilendiği müze, Anadolu tarihine ışık tutan, heyecan veren zengin bir koleksiyona sahip. Müzede toplam 7 bin 20 eser kronolojik ve konularına göre teşhir ediliyor. Antalya gezisi planlıyorsunuz, coğrafyayı yakından tanımak için ilk ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri olsun.

  Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra bölgeye yerleşen işgal güçlerinin yağmasından kurtarılan eserlerin korunması ve kayıt altına alınması amacıyla görevlendirilen Öğretmen Süleyman Fikri Erten tarafından kurulan Antalya Müzesi, ülkemizin en eski müzeleri arasında yer alıyor.

 3. Avatar
  erdem mhl

  Malasef içini corana virüsü yüzünden alınan önlemler ve ilaçlama yapıldığı gerekçesiyle göremedik 😔 ancak bahçesinde bile gayet güzel eserler vardı netten gördüğğm kadarıyla içerisi görülmeye değer bir yer. Antalya ya gelince mutlaka görülmesi gereken mekanlardan diye düşünüyorum.

 4. Avatar
  Cengiz Șahin

  Antalya büyükşehir belediyesi süper çalışıyor kutlarım emeği geçenlere teşekkürler saygılar sevgiler sunarım

 5. Avatar
  Elif Şekerci Özen

  Etraftaki o kadar aktık kentin arasında olmasına rağmen çok zayıf bir müze. Bekli eserler degil ama sunum gerçekten çok zayıf. Tekrar elden geçmesi şart. Sunumlarda devamlılık yok. Her gelen bir sistem yapmış. Standart yok. Bazı yerlerde roma rakamı ile tarihlendirilmis. Bazı yerlerde normal… antik paraların olduğu yerde büyüteç olsa daha iyi olur. Kışın gidiyorsanız müze serin. Yanı ilk aklıma gelenler bunlar…
  Ama yine de gidip görülmeli.

 6. Avatar
  İsmail Hakkı Tunçer

  Perge Antik kentini gezmeden muhakkak Antalya Müzesi gezilmesi gerekir.Perge Antik Kentinde bulunan Eserleri görünce insan etkileniyor.kısacası Muhteşem

 7. Avatar
  Erol Çakıroğlu

  Güzel bir müze, gezilmesini tasfiye ederim. Bazı milletler tarihini yaşam içersinde koruyup muhafaza ederken. Bu müzede bazı eserlere belli kısımlarını özellikle tahrip etmiş gibi görülmektedir.

 8. Avatar
  Süleyman Tüz

  Şehir merkezine yakın ulaşım kolay Antalya Müzesi, 1922 yılında öğretmen Süleyman Fikri Erten tarafından 1. Dünya savaşından sonra bölgeye gelen işgal güçlerinin yağmasından kurtarılan eserlerin korunması amacıyla kuruldu. İlk olarak Kaleiçi’nde bulunan Alaaddin Cami’de, daha donra Yivli Cami’de yer alan Müze 1972 yılında bugünkü binasına taşındı.

 9. Avatar
  Defnemin Dünyası

  Muhteşem bir tarih,muhteşem bir güzellik,kısa turumuz bile 2 saat surdu,çok fazla tarihi eser var,özellikle kral ve kraliçe heykelleri ile anit mezarlar göz alici ihtisamlikta ,giriş bileti indirimli 36 tl ama biz müze kart aldık 70 tl ye,1 yıl boyunca tüm Turkiye’deki devlet müzelerine ücretsiz giriyorsunuz,

 10. Avatar
  Gülser Ocakoğlu

  Her müzenin yeri , o bölgeye ait yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkan eserleri sergilemesi nedeniyle önemli, özellikle KARAİN MAĞARASI nda yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkan ilk insanların kullandığı araç gereçler benim için özel bir öneme sahip🧿 emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler…

 11. Avatar
  Mustafa Erkan

  Muhteşem bir müze Antalyada kesinlikle görmeden gidilmemesi gereken bir tarih hazinesi diye bileceğimiz bir harika sanat tarih eserlerinin bulunduğu hayran kalınacak bir Müze.Antalya tarihinin bir kokteyi özelikle dans eden kız anlatmaya kelimeler kifayet etmiyor kesinle buraya gelinmesi lağzım.👏👏👏

 12. Avatar
  Boss Dayı

  Açıkça ifade edeyim bu müzeye gitmeden önce ön yargılıydım.Ama içini gördükten sonra çok yanılmışım. Heykeller çok fazla çok iyi işlenmiş yıllar yıllar önce yapılmış bu sanat eserlerini yakından görmek güzeldi. Lahitler çok güzel. Işıklandırma 5 yıldız. Müze dışında ki eserleri de iyi. Müzenin hediyelik eşya satan marketin de güzel ürünler var ama biraz fiyatları tuzlu. Yine de almaya değer. Antalya da yaşayıp buraya hiç gitmeyenleri anlamak zor. Müze kartımın süresi bitmeden tekrar gideceğim.

 13. Avatar
  Engin Goren

  Tarihte yolculuk için elimizin altında böyle bir yerin olması çok iyi bir durum. Çok şanslıyız …

 14. Avatar
  Yusuf Aydın

  Muhteşem eserlere ev sahipliği yapan bir müze. Heykeller, kabartma heykellerle süslenmiş olağanüstü lahitler, mitolojik tanrı heykelleri, çeşitli dönem ve uygarlıklara ait sikkeler ve daha bir çok eser. Mutlaka gitmeniz gereken bir yer.

 15. Avatar
  Zeynep Elif

  Türkiyede en sevdiğim müze diyebilirim. Salonlar özenli hazırlanmış, açıklayıcı yazıları güzel. En sevdiğim kısmı krallar ve tanrılar salonu, heybetli heykeller öyle güzel dizilmiş ki aralarında gezerken hepsi canlanacak da mitolojinin ortasına düşeceğim sanabilirsiniz.

 16. Avatar
  Onurgamze Tekin

  Antalya ve çevresinde ki tarihi yerlerden çıkan bir çok heykeli görebileceğiniz güzel bir müze. Müze kart geçerli. Otoparkı var.

 17. Avatar
  Yalnız Gezer

  İstanbul Arkeoloji Müzelerine eş zenginlikte bir müze. Mutlaka görülmesi gerekir.

 18. Avatar
  Tuncay Sahin

  Turkiyede gezdiğim en güzel müzelerde biri. Envanterde çoğunluk klasik arkeolji dönemi eserleri bulunmakta. Eserlerin çoğu perge antik kentinden müzeye getirilmis. Ankara Anadolu medeniyetleri müzseinden daha büyük ve daha çok eser barındırıyor. Klasik yunan, Helenistik ve Roma dönemine ait muhteşem heykeller ve laihitler, rolyefler, defineler bulunmakta. Müzede ayrıca prehistorya ve prorohistoya dönemlerine ait eserlerde bulunmakta. Müze kart çıkartabilirsiniz. Kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yer.

 19. Avatar
  sm

  Müzede Anadolu’nun en eski yerleşmesi olan Alt Paleolitik Çağ’dan Roma Devri’ne kadar olan dönemi kapsayan bir koleksiyon ve Anadolu’da Osmanlı kültürünü yansıtan bir etnografya koleksiyonu sergileniyor.

  Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda, Antalya’nın İtalyan işgali altında bulunduğu sıralarda bazı İtalyan arkeologları, medeniyet adına olduğunu ileri sürerek, merkez ve yakın çevredeki ören yerlerinde ele geçirdikleri çeşitli arkeolojik değerleri İtalyan Konsolosluğu’na taşıma girişimlerinde bulunmuşlardı. Bu girişimleri durdurmak amacıyla, Sultani öğretmeni olan Süleyman Fikri Bey 1919’da Antalya mutasarrıflığına başvurarak, kendisini fahri Âsâr-ı Âtika memuru tayin ettirmiş ve öncelikle merkezdeki eski eserleri toplayarak Antalya Müzesi’ni kurma yoluna gitmişti.(müzekart sitesinden alıntıdır.)
  İnsanı hayrete düşüren ve etkileyen çok eski ve çok iyi durumda bir çok eser mevcut. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

 20. Avatar
  muhammed özgül

  Eserler çok güzel ama daha modern bir çerçevede sergilenmesi iyi olurdu.

 21. Avatar
  Kazım Günay

  Gerçekten muhteşem bi müze. Avrupa nın en iyi müzesi seçilmiş. Antalya ya gelenlerin tatil yerinden önce bu müzeyi gezmelerini tavsiye ederim

 22. Avatar
  ŞEYDA ARAS

  Mutlaka ziyaret etmelisiniz. Küçük bir tavsiye; dar vakitte gitmeyin, içinize sindire sindire gezin.

 23. Avatar
  Mehmet Engin Ozen

  Mükemmel. Antalya müzesi ulaşımı cok rahat bi noktada. Müze harika. Eserler mutlaka görülmeli. Temmuz 2019 daki ziyaretimizde uzak doğulu (muhtemelen Çin vatandaşlarından oluşan bir grup) bir turist grubu vardı. Maalesef başlarında bi rehber yoktu veya ben görmedim. Çok fazla gürültü yaptılar. Neyse ki müzenin güvenlik görevlileri hemen müdehale etti. Müzenin ilk girişinde çocukların ilgisini çekecek bir düzenleme mevcut. Diğer salonlardaki heykeller az birazda mitoloji tarih bilginiz varsa eğer; Harika…
  Tavsiye ediyorum…

 24. Avatar
  GÖNÜL NEŞELİ

  Antalya merkezdeyseniz mutlaka gidilmeli. Türkiye’deki arkeoloji müzelerin zengin koleksiyonları ile kıymeti bilinmeli değeri verilmeli

 25. Avatar
  Fatih Kılıç

  Antalya da mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir müze. Türkiye’nin sayılı arkeoloji müzelerinden biri.

 26. Avatar
  Veysel Saydut

  Çok çok güzel
  Mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor
  Çok önemli ve müthiş eserler serğileniyor.

 27. Avatar
  Önder KOCA

  Giriş 36 TL. (3.12.2019) Eskisinden daha güzel sunum olmuş. Rehber yoktu. Yazılar daha dikkat edici olup beni oku olmalı…

 28. Avatar
  Kadir Bulut

  Antalya’ya gelince (bir de sıcak ve kalabalık varsa 🙂 ) görülmesi gereken bir yer. Ferah yerleşimi ve serin ortamıyla ziyaretçilere kültür turunun yanında nefes de aldırıyor.
  Bu topraklarda 2-3 bin yıl önce neler oluyormuş, görsel ziyafet eşliğinde sırayla geziyorsunuz. Koca koca heykeller (bir dönem zenginler portrelerini yaptırırdı, demek ki o zamanlar da heykel modası varmış), aslında birer mermer tabut olan işlemeli hatta heykelli lahitler, hem o dönemdeki zenginliği hem de insanların nelere para harcadığı hakkında fikir veriyor. Üst katta da o harcanan paraları gerçekten görüyorsunuz, ayrıca Selçuklu sikkeleri sergisine denk gelmemiz de ayrı bir güzellik oldu. Figürinler, şık kapkacaklar, altın, gümüş vb. takılar…
  Bu arada bazı yorumlarda bilet ve kafe fiyatlarından şikayet edenler görüyorum, olmasın. Bir yıl için 70 TL tutan “Müze Kart +” ile ülkemizde hemen her müze geziliyorsa, bu ucuzdur. Kafedeki fiyatlar ise yabancı turistler için düşünülmüş gibi, bizse suyumuzu dışarıdan getiriyoruz. 😉

 29. Avatar
  Nefi Su

  Antalya gibi dunyanin en guzel sehrinin,tamamen yerli ve yabanci turistlerinin ziyaret ettiği bir muzenin wc si umumi tuvaletlerden daha pis ve sergiledikleri tarihi eserlerden daha eskiydi heralde.sikayet defterine yazdim zaten.sehrim adina utandim..

 30. Avatar
  Nurcan Nurcan

  Hiçbişey yapmamıza izin vermediler konuşmak bile yasaktı güvenlikler peşimizden ayrılmadı yani içindekiler güzeldi ama hiç haraket edemedik öne çıksın diye 5 yıldız verdim ama puanım 2

 31. Avatar
  Ege Efe

  Antalyada gidebileceğiniz en kapsamlı en büyük müze. Tavsiyem Antalyayı gezmeden evvel bu müzeyi gezmeniz. Size bu coğrafyada nereler gezilmeli, gezilen bu yerlerin özellikleri nelerdir çok güzel açıklıyor.

 32. Avatar
  Selin Bayramoğlu

  Harika bir müze baştan sona çok başarılı sadece bazı eserlerin açıklamaları mevcut değil ve tuvaletleri çok kötü durumda onun dışında eser bolluğu ve görsellik bakımından gayet zengin.

 33. Avatar
  Metin ULUIŞIK

  Antalya çevresindeki arkeolojik eserlerin sergilendiği güzel bir müze. Müze severlerin mutlaka görmesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca müze içinde bulunan salonda arjeoloji ile ilgili değerli hocaların katılımınında olduğu konferanslar düzenleniyor. Bazen sergi salonundada küçük sergiler olmakta

 34. Avatar
  erdem

  Çok güzel ve detaylı içerik olmuş ellerinize sağlık. Benimde YouTube üzerinde küçük nacizne kanalım var. Antalya’da gezdiğim yerleri paylaşıyorum. ilgilenenler için link bıraktım. iyi günler.

  https://www.youtube.com/watch?v=5HgA879WdvE&list=PLZHuzcE51rLCRLESRO1sNptOFBA38Pw8o&index=2

 35. Gezilecek Sanal Müzeler (Türkiye) | Catering Guide

  […] Antalya Müzesi -> Sanal Müze Gez […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir